Besturen en Administration. Nieuwstijdingen 4.® IS41V COURANT. 27 AUGUSTUS. INSPECTIE op pk STRATEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZÏERlËZEE maken bekend: dat op Zaturdag den 28 dezer maand, een omgang door de Stad en langs de dijken zal plaats hebben om zich te over tuigen of al de bepalingen van het Policie-Reglement voor deze Stad a.'om worden nageleefd wordende een iegelijk bij deze gewaarschuwd Tim te zorgen dat de stralen elk voor en achter zijne woning of erf, behoorlijk schoongemaakt en gezuiverd zijn terwijl de beambten der Poiicie. bepaaldelijk zijn gelast om op de voortdurende reinheid der straten stoepen en goten te letten en tonder oogluiking wegens alle overtreding en nalatigheid proces-verbaal op te maken. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwendezal deze worden afgekondigd omgeroepen en ih de Stads Courant geplaatst, Zietikzeeden 18 Augustus 1847. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE vt. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZlERIËZEË hrengen ter kennis van al de patentpligtige in- en opgezetenen dat de P'alentbladen voor het loopende dienstjaar ingevuld gereed liggen en dat tol de uitgifte daarvan zal. worden gevaceerd van heden af tot en met Zaturdag den 28 dezer maand dagelijks gedurende de kantoor-uren, ter Secretarie dezer Stad; en worden de pat en t- pligtigen uitgenoodigd om in persoon hun patent te komen afhalen zullende aan hen welke daarin nalatig mogten blijven, het.patent Worden te huis bezorgd door de deurwaarders der directe belastingen tegen betaling- van 10 cents voor ieder onafgehaald patentblad, in gevolge de wet. En opdat niemand hiervan onwetend zij zal deze worden afge kondigd en in de Stads Courant geplaatst. Zierikzeeden 20 Augustus 1847. Burgemeester en Wethouders voornoemd -v EE CRANE; vl., Ter ordonnantie, De Stads Secretaris, W. J. P. KROEF. F R A N K R IJ K. PARIJS den 21 Augustus. Het onderzoek naar dpn moordenaar Van de hertogin de Choiseul Praslin heeft tot de vreesselijke ontdekking geleid, dat niemand anders dan haar echtgenont als de dader moet Worden beschouwd. Do aanleiding tot deze misdaad schijnt daarin ge legen dat eene ongeoorloofde betrekking bestond tusschen den hertog en eene jonge vrouw mademoiselle de Euzij welke zes jaren lang de kinderen van den hertog had onderwezen maar nu eene rriaand geleden na vrij hevige tooneelen was heengezonden Wahneer zij moet gezegd hebben dat de hertogin dit duur zou betalen. Deze vróuvv is dan ook onmiddolrjk in verzekerde bewaring genomen en heeft reeds een lang verhoor ondergaan waarbij zij heeft verklaard in gcéne betrekking tot den hertog de Praslin te staan maar zeer gehecht le zijn aan die familie van welke zij zoo vele weldaden had ontvangen. Onder de omstandigheden welke een Zoo zwaar vermonden op den hertog doen rusten behooren de volgende De slaapkamer van den hertog was nabij die der hertogin en een bloedig spoor liep van het eeno vertrek naar het andere. Een knecht die op het noodgeschrei ter hulp snelde had uit den tuin iemand van de gestalte des hertogs in het ver trek gezien die persoon zette een venstér opeh ongetwijfeld om te doen denken dat de moordenaar daar door was ónlvlugt en verdween toen plbtseling. In het vertrek waar alles in wanorde Was, vond men eene pistool van den hertog dot alle blijken droeg van lot den moord gebe zigd te zijn. De haren welke het lijk in de hand hield geklemd waren van dezelfde kleur en lengte als die des hertogs wiens kleederen ook met bloed waren bezoedeld hetwelk de hertog echter zeide dat gekomen was toen hij hij het ontdekken der misdaad zich op het lijk had ge worpen. Ook heeft men de overblijfselen gevonden van papieren en andere voorwerpen welke kort te voren verbrand waren. Het snijdend werktuig waarmede de wonden zijn toegebragt heeft nipn tot nog toe niet kunnen vinden reeds zijn de riolen leeggeruimd maar alles vruch teloos. In eene bureau heeft men een gebroken hecht van een dolk met bloed bevlekt, gevonden, maar alle, onderzoek naar het lemmer bleef vruchteloos j toen men dén hertog naar het lemmer van dien dolk vroeg zeide hij niets te antwoorden te hebben en dit niet te kunnen ophelderen. Daar de hertog de Praslin pair van Frankrijk is, en dus alleen op gezag van de kamer der pairs Itan worden gearresteerd en gevonnist! is het hof der'pairs hij koninklijk besluit van den 19 dezer tegen heden bijeengeroepen. Dezen namiddag ten twee ure is de zitting geopend omtrent 80 pairs waren aanwezig en de grootzegelbewaarder gaf lezing van bet besluit waarbij het hof hijeen werd geroepen. De beraadsla gingen werden daarna in eene zitting met gesloten deuren voortgezet Waar een vonnis werd gewezen hij hetwelk het hof beveelt tot het on- CS derzoek van het regtsgeding over Ie gaan. Eene commissie is benoemd om den kanselier behulpzaam te zijn in het onderzoek. Hedeh Is de hertog de Praslin naar de gevangenis van het Luxemburg overgebragt en heeft de kamer betrokken waar de heer Teste onlangs verblijf hield. Allerlei geruchten zijn omtrent den gevangene in om loop hu hoort men dat hij krankzinnig .is dan dat hij zich heeft dood gescholeh dan weder dat hij lot bekentenis der misdaad is gekomen. Alle deze geruchten blijken echter later bezijden de waarheid te zijn. tïet lijk van de nertogin .«e Choiseul Prusltnia gebnisemd en mans op' een paradebed geplaatst. De maarschalk Svbastiani bevindt zich sedert eenigen tijd tot herstel zijner gezondheid te Gen6ve werwaarts iemand is gezonden om hem het noodlottige berïgt mede le deelen. Den 23. Bij" gelegenheid van den zeventienden verjaardag zijner komst op den troon heeft de koning aan bijna zes honderd veroor deelden gratie verleend. Het stoffelijk overschot der hertogin de Praslin is gisteren morgen ten zes ure in de kelders van de Magdalena-kerk geplaatst. De koning zou hij het teekenen van hel besluitwaarhij het hof der pairs werd bijeengeroepen gezegd hebben ik heb sedert 1830 vele beproevingen doorgestaan maar dit is het droevigste voor val mijner regering.' Eergisteren ha de zitting van het hof der pairs, heeft de kanse lier zich met de leden der commissie van onderzoek naar de gevan genis van het Luxemburg begeven en den hertog de Praslin onder vraagd. De beschuldigde bevindt zich gansch niet wel naar men zegt ten gevolge van eene poging tot vergiftiging in zijne kamer heeft men drie (leschjes gevonden waarvan hel. eene laudanum had ingehouden hetwelk men vermoedt dat hij gebruikt heeft. Volgens het proces-verhaal der vier doctoren door do regterlijko magt heiast met het onderzoek van den toestand van het ligebaam der vermoorde heeft men dertig wonden of kneuzingen gevonden. De hertog is behalve aan zijne handen op velé plaatsen des lig- chaams gekwetst. NEDERLANDEN. 'sGRAVENIIAGË den 24 Augustus. Z. It. de koning is gis teren namiddag ten één ure met eenen bijzohderen spoortrein uit deze residentie naar Soestdijk vertrokken vergezeld van hoogstdeszelfs adjudant baron Snoutkacrl van Schailburg. Van Soestdijk zal Z. M. rjr voorgenomen reis r.aar Weimar voo-tzutteo. Bij koninklijk besluit is'bepaald do afschaffing der Slobkousen bij de armee. Van wege den minister van financiën is bekend gemaakt dat de middelprijzcn der inlandsche granen voor het geheele rijk over het tijdvak van den 20 Julij tot en met den 19 dezer, per mud zjjn geweest; tarwe f 16,38, rogge f 8,59'/,boekweit f 9,92'/,, gerst f 6,59haver f 5.30 en ongepelde spelt f 5,77, en dat de regten op den in- en uitvoer voor de maand September eerstkomende zijn gesteld per mud als volgt tarwe en gepelde spelt 25 c. en 50 o. rogge 15 c. en 30 c. boekweit 15 c. en 30 c.gerst en mout 10 c. en 25 c. haver 5 c. en 15 c. en ongepelde spelt 5 c. en 15 c. De uitslag van het staats examen hetwelk thans 3 weken geduurd heeft, is voor de 180 jongelingen, die tot het afleggen van dat cXnmen opgeroepen werden, als volgt: opgekomen 172, toege laten 124 afgewezen 48 en niet opgekomen 8. Men meldt uit 's Dertogenbnsch van den 21 dezprDe handel op Engeland in slagtvée en boter met deze provincie noemt dagelijks toe nog gisteren waren do stoomhooten op Rotterdam en Schiedam niet toereikende om die producten te vervoeren vele karren met vea en boter geladen zijn dien dag met hunne vracht moeten terug- keeren meer en meer raken bij dezen handel de agenten buiten werking; onderscheidene onzer landlieden zijn reeds zoo ver, dat zij zelve met bezehdingen vee naar Engeland oversteken. Inlusschen gaat het voor den burgerstand in deze stad niet vooruit die heida artikelen zijn door dit vertier hier de helft in prijs gestegen doch de landbouwer heeft het vooruitzigt van klimmende welvaartmogten echter de zoo hoog noodige maatregelen genomen worden dat da landerijen welke ieder jaar zijn geïnundeerd droog konden worden gehouden dan znu de veestapel van dit gewest aanmerkelijk winnen en hij de voorziening in de behoefte van onze gewestgenooten nog overvloed Voor den groothandel overblijven.' Men meldt uit Tilburg vah den 20 dezerMen verneemt dat de persoon Van J. II. S. géboren en woonachtig te dezer stede, welke zich onlangs aan het. léggen van eenen brandbrief hij den heer G. van Roessel heeft schuldig gemaakt en alsloen vermoedende van daarvoor door de poiicie te worden vervolgd zich hij dén heer officier van justitie le 's Bosch vrijwillig had aangegeven op II. don derdag door het provinciaal hof is verwezen lot iiel zwaaijen van het zwaard over het hoofd en 10 jaren confinement in een tucht- of rasphuis. Uit Zwolle wordt van den 23 dezer gemeld Opmerkelijk is het lioe veel veenbranden er dit jaar plaats hebben, Alleen in deze provincie telt men er op dit oogenblik niet minder dan vier, waar van de oudste is ilie in de Oudleusener-Marke. Deze brand zou reeds in de maand Mei zoo men zegt döor een paar moedwillige jongens zijn aangestoken en Smeult tot lieden onafgebroken voort doch zal eerstdaags afgegraven worden om den verderen voortgang tegen le gaan. Voor eenigea tijd ts een brand in de ümmerwoesle ontdekt, dia

Zierikzeesche Courant | 1847 | | pagina 1