Zeetij dingen* Advertentien* liet volgende loffelijke getuigenis omtrent lili. apolhelmrs en droogisten liinnen deze stad Dat de Commissie tot hare blijdschap meer malen in haar jaarlijksch rapport aan de provinciale commissie mogt Vermeiden dat hier ter Stede zich slechts een betrekkelijk zeer klein petal van apothekers met den verkoop dier dikwijls hoogst gevaarlijke en meestal allerondoelmatigste middelen bezig houdt zooals zij dan ook met genoegen lot hiertoe in de zoo bespottelijke annonces van IleUway's zalf en pillen waarmede onze dagbladen tegenwoordig vervuld zijn de namen van leidsche apothekers miste als welke te voel eergevoel hebben om aan zoodanige handelwijze waarmede men zich met kwakzalvers gelijk stelt en welke den allezins waardigen stand van apotheker onweren', deel Ie nemen. De commissie zou zich gelukkig rekenen in haar eerstvolgend jaarlijksch rapport te kunnen vermelden dat niet een der leidsche apothekers zich tol den verkoop dier geheime middelen vernederde." Uit Rotterdam meldt men van den 6 dezer Heden nacht ont stond er in een logement in de Groote Draaisteeg aIhier alwaar een groot aantal duilsche en geldersche landverhuizers hunnen intrek hadden genomen ten gevolge van onderlinge twist onder de laatsten non lievig oproer daar de kastelein en vrouw al te lied waren en geen pnlicie iiij de li and was waren al spoedig huisraad en meubelen vernield en niet voor dat een talrijk detachement policie lang daarna daar ter plaatste verscheen is de rust hersteld kunnen worden. Te Dordrecht zal den 23 aanstaande een groot schuttersfeest ge houden worden. Uit de provinciën Noord- en Zuid-Holland, Gel derland Zeeland en Utrecht zijn schultersgezelschappen ter mededin ging genoodigd. Uit Amersfoort meldt men van den 6 dezer, dat door de gunstige regens de aardappel zich weder hersteld heeftzoodat zijn loof weder groenend staat le prijken. Op de markt aldaar zijn den 5 dezer de aardappelen het hoogst verkocht voor f 1,70 a 1,80 het mud. Ook uit Breda wordt gemeld dat men nopens den stand der veld gewassen niet dan gunstige beriglen kan mededeelen. Do malsche regen, zoo schrijft men van daar, heeft veel goed aan de aardappe len gedaan dezelve blijven hij voortduring onaangetast. Te Groningen was in de vorige week de rogge zeer in prijs vermin derd daar dezelve verkocht is voor f 6,80 Int f 7,80. Den 6 dezer waren ter markt van Oend meer dan 1600 mudden tarwe, waaronder 1300 mudden nieuwe, 200 mudden oude, he nevens 100 mudden van wego de stedelijke regering; alles is ver kocht tot ƒ4 a fö per mud lagere prijzen. Uit Leeuwarden meldt men van den 4 dezer De veldmuizen hebben zich sedert ons laatste berigt ontzettend vermenigvuldigd en trekken meer noordwaarts op naar ozne hauwstreken; men vindt ze bereids in sommige aardappellanden en korenvelden alwaar zij zeer veel schade aanriglen door hel afvreten van de nog niet geheel rijpe halmen van rogge, gerst en tarwe, en van het aardappelloof. De landlieden beginnen echter al meer en meer zich er op toe te leggen, de muizen le doen vangen door water in hunne holen te gieten hetgeen men hier met den naam vati drensen bestempelt. Het is te hopen dot er een nlgemeene jagt op deze schadelijke dieren worde gemaakt want bijaldien ze nog vermeerderen wordt de schade voorzeker onberekenbaar Sedert lang was de uitvinding van den liritschen scheepskapitein Manbyom door middel eener bom en daaraan gehecht touw tus- schen een gestrand schip en den wal de noodige gemeenschap daar te stellen bekend en in gebruik. Daar zij echter, gelijk alle eerste uitvindingen van zwarigheden vergezeld ging had men haar op verscheidene manieren door wijziging pogen te verbeteren of door andere middelen te -vervangen. Eene verbetering van hel oorspron kelijke plan is thans weder en zoo men zegt met goeden uitslag door den heer Oehigne ie Havre beproefd. Men werpt daarbij met niet te sterke lading uit een stuk kanon in plaats van een sferisch een cylindrisch projectiel dat bol is en inwendig eene spil heeft waarom een louw gewikkeld is. Op het strand staat een tweedo spil waarop men het ander eind van het touw heeft gerold. Dit touw wordt nagenoeg zoodanig verdeeld, dat helwanneer de kracht van den worp heeft uitgewerkt in den cilinder ook afgeloopen is in welk geval een stop die aan dat eind van het touw vast zit de opening door welke bet loopttoesluit en den cilinder dus op het water doet drijven. Tn de Vereenigde-Stalen van Noord-Amerika bevinden zich tegen woordig 333 openbare bibliotheken welke gezamenlijk 2,351,260 hoekdeelen bevatten. Daarvan zijn inNew-York 33 bibliotheken met 174,000 deelen Pensylvaniën 32 bibliotheken met 176,100 deelen Massachusetts 30 bibliotheken met 203,000 deelen Ohio 23 bibliotheken met 68,000 deelen Maryland 1 I bibliotheken met 54,200 deelen Columbia 9 bibliotheken met 75,600 deelen Rhodc- Island heeft in betrekking tot zijne geringer bevolking het grootste getal boeken lot openlijk gebruik bijeengebragt. Den 1 Julij was de Wilte-Zee wegens hel vele drijfijs, nog on bevaarbaar, en den 13 daaraanvolgende waren reeds 461 vreemde schepen te Archangel aangekomen en 143 met graan geladene weder vertrokken. MIDDELBURG den 6 Augustus. Een geacht correspondent Schrijft ons: «de zoogenaamde aardappelenziekte komt hier (5dls district van Zeeland) nog al verspreid voor. De aanhoudende droogte heeft het gevaar in dit jaar overwonnen. Zware daauw en vooral regen welke een' natten grond maakt, is een geleider voor dezs parasiet, gelijk de metaaldraad voor de electriciteit. De vroege soorten van die gewenschte vrucht zijn thans rijp en volkomen behouden latere soorten kan men, volgens waarneming, nu vrij in den grond laten lot de maand October doordien ten langste in hel laatst van deze' maand, de schiiimlooper (of woekerplant) ophoudt zijn verderfelijke invloed uit te oefenen." [Midd. Cour.) VLJSSFNGEN den 5 Augustus. Z. T{. H. prins Hendrik der Nederlanden wordt aanstaanden zalurdag hier verwacht om maandag met hel onder hoogstdeszelfs kommando gestelde fregat de Prins van Oranje, een en zeetogt naar Edcmburg te doen. Wij vernemen dat op- b®i laatst dezer maand Ier rsetle óezsf stad een foeiwedstrïjj van de leden der Kon, Ned. Nachtclub za| plaats hebben en et deswege bij de hief aanwezige leden reeds bepaalde aanschrijving zoude zijn ontvangen. Daar de Werkzaamheden aan de groote maritime doksluis zoowel ais de dammen in het dok zelf deze wijkplaats voor rijks schepen geheel en al ontoegankelijk maakt zal deze stad gedurende geruimen lijd van een barer voornaamste bestaansmiddelen verstoken zijn en is het hoogst wensChelijk dal de gunstige intentie om de thans te Botterdam in reparatie zijnde stoomboot Cerberus, alhier ia de Westerhaven te stationeren zich moge verwezenlijken. De oogst staat voortdurehd voortreffelijk aardappelen worden in overgroote menigte ter markt gebragtzoo uit dit eiland als uit Zuid-Hnlland en Zeetiwsch Vlaahderen de aardappel is zoo schoon en meelig als men dezelve ooit heeft gehad de geruchten omtrent de ziekte in dit onwaardeerbaar voedingsmiddel zijn geheel onwaar, ZIERiKZEE den 10 Augustus. Door de Nedetlatulschö Handel- Maatschappij zijn bevracht geworden 14 schepen, alsi voor Amster dam 7 Rotterdam 6 en Dordrecht 1. Volgens beriglen uil de 'kölonie der Maatschappij vaii Web dadigheid stonden allo de veldvruchten, uitgezonderd de ftaver, aldaar overheerlijk en beter dan hij de landlieden in den örrtlruk zoodat men met moeite een enkel middelmatig stuk vinden kodde en hieromtrent dus alle stof van tevredenheid bestond; terwijl orde en tucht onder de talrijke, bevolking niets le Wënschef! Overlieten, Die bevolking is in den laatsten tijd aanmerkelijk toegenomenlOodat dezelve thans ruim 12,000 zieien bedraagt. Wanneer men bedenkt, hoezeer deze inrigling het lot van duizende ongelukkigen verbeterd heeft en op gronden weleef ?.oo dof en onvruchtbaar allerlei soort van veldvruchten en voedergewassen Welig tieren waar eene schaar van behoeftigen en bedelaars vfoeger in luiheid en Werkeloosheid verkwijnende nuttig werkzaam zijn en hunne kinderen door schooi- en godsdienstig onderwijs tot het goede Worden opgeleid dan moet men het betreuren dat velen Zoowel in de sleden als op het platte land afkeerig zijn om tot den bloei dezer inrigting mede te werken daar zij dit tot zoo kleinen prijs doen konden, Zeker is het dat voor velen in de steden en de welgestelde landlieden op bet platte land die zich thatls onttrekken de geringe jaarlijksche bijdrage van f 2,60 aan liet lidmaatschap dezer maatschappij verhonden geene opoffering hoegenaamd wëzen zoude; en deze bijdragen voor het bestuur der maatschappij eenö beduidende tegemoetkoming zoude zijn in dti uiöeijelijke financiële omstandigheden waarmede hetzelve te kampen heeft Hel is echter een bemoedigend denkbeeld dat de duizende behoeftigen die daaf door middel van arbeid en vlijt onderhouden worden het voorregt dat zij boven velen genieten hoe langs hoe meer op prijs stellen en dat er nog velen in den lande gevonden worden die het zich tert genoegen rekenen eene inrigting le begunstigen en na hun dood nog te gedenken waarop Nederland met zooveel regt rnag roem dragen. BROUWERSHAVEN, den 9 Augustus. Binnengekomen: Oceart, kapt. G, Sanders, van Swansea, Swartkapt. R, Ham, van Char- lestown en Hendrika Mafchmakapt. G. Bakker, Van Cardif, aile naar Dordrecht; 'en uitgezeild fjaunlles.ikapt. II. A. Pul» van deze reede naar Huil. Heden beviel voorspoedig van eeno Dochter H. C. ÊfUlEN Echtgenoot van zlerikzeé, W.tó van NiEÜWLANDh den 6 Augustus 1847. Kennisgeving aart Vrienden en Bekenden, Heden overleed na een langdurig en smartelijk lijder! mijrt waarde Echtgenoot KORNEL1S KOSTEN in den ouder dom Van ruim dertig jaren, mij nalatende twee Kinderen, dis nög te jong zijn Om hun groot verlies te beseffen. Nöörüwf.llê IOHaNNA nfc OÜDE den 7 Augustus 1847. We'd. K. KostkiV. Dé Erfgenamen Van wijlen MAÜlNUS PADMOS en ADiii- ANA BAKKER zullen op Woensdag den 25 Augustus 1847 des namiddags ten 2 ure in het Gemeentehuis te Brüinisse door hel ministerie' van den Notaris D. Q. uë JONGE van debï HALEN publiek presenteren te verknopen Een kapitale HOFSTEDE, bestaande in Woonhuis Zomerhuis, Bakkeet Karnhok Schuur Wagenhuis en verdere Gebouwen mei de beplantingen om dezelve', benevens 31 bund. 67 reed. 28 eileil ERF, TUIN, BOUW-, WEILAND en BOSCH, alles staande en gelegen in de Gemeente Brüinisse. 1 Rund. 42 roed. 40 ellen WEILAND',- gelegen onder Öos'iertanct bij het Moolbosch. 2 Band. 31 roed. 70 ellen WEILAND gelegen onder Ouvierkerk aan de RIoole Weg, Alles vroeger in gebruik geweest bij nu wijlen JaA Lz. KoöijfitiAW en breeder bij biljetten omschreven. Zullende door genoemden Notaris, ten verzoeke van bovenge noemde Erfgenamen mitsgaders van de Erfgenamen van wijlen J. Lz. KOOSJMAN op Vrijdag den 27 Augustus 1847 des voor- middags ten 10 ure, op bovengenoemde Hofstede, worden overge gaan tol den openbaren verkoop van 7 WERKPAARDEN, 8 extra baalgevende Mnlkkoeijerïdiverse' 3jarige 2jarige en jaarling Vaarzen, Varkens Honden Kalkoenen Hoenders Eenden een HUIFWAGEN 1 Chais B'oerewagens Ploegen Eggen Slepers Rolbtok Windmolen Zeefterc Wonnen, klein BOUWGEREEDSCHAP, KARNTONNEN en amfer MELK- GEREEDSCHAP, en verder alles wal tot eene uitmuntende INSPAN en behoorlijke MELKER1J behoort. Wijders een zeer netten en zeer zindelijk onderhonden INBOE DEL beslaande in Tafels, Stoelen, Bureau. Klok, Spiegel, Schil derijen, Bedden met toebehooren Koper, Tin, IJzer Porselein, Glas- en Aardewerk en betgeen verder zal worden geveild. Uil zie-rl&zeé 1 su be "uei>, a. db voi es zoo8 stads ultukkejts-

Zierikzeesche Courant | 1847 | | pagina 2