C O R A N T. Besturen en A d,ministration. Nieuwst ij d i n gen. A.° 1847. 6 AUGUSTUS. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER der Slad ZIBRI&ZEE brengt ter kennis van de daarbij belanghebbenden dal hel primitief kohier van het Pate ntregt voor deze Slad en hel loopende dienstjaar op den 30 Julij jongstleden door Zijne Excellentie den heer Staatsraad Gou verneur dejM»r Provincie is executoir verklaard en op heden gesteld 'wordt in handen van den Ontvanger der Directe Belastingen Ie dezer Stede ten fine van invordering en eindelijk dat ieder verpligl is zijnen aanslag op den hij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzeeden 6 Augustus 1847. DE CRANE. U I T S C TI L A N I). FRANKFORT den 2 Augustus. Op onze graanmarkt van heden ondervonden de prijzen eene slerke daling. Bij partij werd tarwe tol f 11 per mudde en rogge tot f 7 per mudde verkocht. Berigten uil het binnenste van Rusland bevestigen dat de Russen zware neilerlayen van de bergbewoners geleder» hebben. Hun ver lies hij de mislukte bestorming \an de vesting Gurgebil wordt op 1700 dooden en gekwetsten waaronder 83 officieren begroot. Vorst Woronzoio nam echter alle maatregelen om den nadeeligen indruk hierdoor op de bevriende volksstammen teweeg gebragt weder uit te wisschen en liet beleg van Gergebil te hervatten. Maar het woeden der cholera onder de russische troepen een derde van welke volgens deze berigten in de hospitalen lag zou het hem moeijelijk maken zijne nederlaag voor als nog te wreken. FRANKRIJK. PARIJS den 1 Augustus. Eindelijk heeft prins Jérome Bonaparte gewezen koning van West falen het door hem verzochte verlof, om voortaan in Frankrijk te wonen verkregen. Mij wordt nu eerstdaags van Brussel waar hij zich laatstelijk bevond te Parijs verwacht. Het eene schandaal schijnt hier tegenwoordig het ander te moeien volgen Men is al wederom op het punt om een geding aanhangig te zien hetwelk voor de aanzienlijke personen die daarin betrokken zullen worden noodwendig de onteerendste gevolg/n zal moeten hebben. Het blad le National deelt een onderhandsch con tract mede, bij hetwelk een afgevaardigde aan een .thans gewezen prefekt belooft voor hem de toewijzing eener spoorwegs-linie te zullen verschaffen tegen eene helooning bestaande in 450 actiën van 1000 franks ieder. Wal hij deze zaak bijna ongeloofelijk moet voor komen is dat de contractanten om aan hunne akte meer kracht bij te zetten haar hebben doen registreren. Hel oorspronkelijke geregistreerde stuk is in bandon van den National, althans zoo ver zekert hij en hij geeft daarvan den woordelijken inhoud. Naar luid van alhier uit onderscheidene gedeelten van Italië ontvangene berigten nam de spanning daar te lande op eene veront rustende wijze toe. In Toscane was men voor onlusten bevreesd. De groothertog heeft eene proclamatie uitgevaardigd waarhij hij onder toezegging van groote voorregten aan het volk te zullen ver- leenen hetzelve tot rust vermaant. Het herigldat Ferrara door ooslenrijksche troepen was bezet heeft te Rome groot opzien ge baard. De kardinaal Ferretti heeft onmiddelijk aan de vertegenwoor digers der groote mogendheden hij het pauselijk kabinet eene in krachtige bewoordingen opgestelde nota doen toekomen waarin hij tegen het bezetten dier stad protesteert. De nadere berigten uit Rome behelzen verscheidene bijzonderheden betreffende het aldaar ter stede ontdekte komplot en het meerdere of mindere gewigt hetwelk aan die zarnenspanning moet worden toe gekend. De eerste sporen derzei ve zijn ontdekt op den 15 Julij. Een jong advokaat heeft verkleed als een ambachtsman veel bijge dragen tot het opsporen van de personen die daaraan hebben deel genomen. De prins van Joinville die zich thans met het fransche eskader, onder zijne bevelen, in de wateren van Sicilië bevindt, heeft be paalde last hekomen om voor als nog de italiaansehe kust niet aan le doen nademaal de tegenwoordigheid der fransche zeemagt aldaar aanleiding tol opschudding onder het italiaansehe volk zoude kunnen geven die in den tegenwoordigen tijd van spanning bedenkelijke ge volgen konde hebben. NEDERLANDEN. 's GRAYENHAGE den 3 Augustus. Z. M. de koning, benevens Z. K. H. den prins van Oranje, hebben zich eergisteren naar Socst- dijk begeven om aldaar den verjaardag van Z. K. 15. prins Alexander te vieren. Hoogsldezelven zijn gisteren avond in deze residentie teruggekeerd. In de zitting van de tweede kamer der staten-gcneraal van gisteren is ingekomen eene koninklijke boodschap ten geleide van een ont werp van wet strekkende tot vaststelling van titel IV hock I van het nieuwe Wetboek van Strafregt handelende van daders mede daders medepligligen en begunsligers van misdrijven. Hel liunddsblud zegt officieel geïnformeerd te zijn dal de reis van Z. M. den koning van Wurlemberg herwaarts, geene ander® bedoeling heeft dan van een vriendschappelijk bezoek aan ons hof en vooral aan hoogstdeszelfs doorluchtige dochter H. K. H. de prinses van Oranje Uit Tilburg wordt gemeld dat men met het leggen der fonda menten van het nieuw te bouwen paleis voor Z. M. deu koning reeds ver gevorderd is. Het ter requisitie van het openbaar ministerie ambtshalve' in gestelde voorloopig regterlijk onderzoek jegens den gewaanden bezorger van ambten of posten, Govert Pieter Verploegh, thans alhier in hechtenis wordt met ijver pn zorg voortgezet. Reeds onderscheidene personen hebben in deze beruchte zaak getuigenis afgelegd terwijl ook de beklaagde een en andermaal is gehoord. De beklaagde heeft stellig verklaard (en alzoo in strijd met zijne vroegere voorgevens) op geenerlei wijs met ambtenaren der departementen van algemeen bestuur in betrekking te staan en dat overigens de onderhavige geïncrimineerde speculatie, hoewel onder den naam van de firma Godefroy Comp. gevoerd door hem alleen heeft plaats gehad en dat hij derhalve geene medepligtigen kan aanwijzen. Den 4. fn de zittingen van de staten-generaal van eergisteren gisteren en heden zijn de beraadslagingen over de staatsbegrooting voor 1848-1819 voortgezet. Achtervolgens zijn aangenomen: hoofd stuk III Departement van Buitenlandse/ie zalcenmet 32 legen 26 hoofdstuk IV (Departement van Justitie) met 35 tegen 23; hoofdstuk V Departement van Binnenlandsche zaken) niet 31 tegen 27 hoofd stuk VI (Departement voor de Hervormde Eeredienst enz.) met - ^3 tegen li; hoofdstuk VII Departement voorde zaken der Roomscfy- Katholijlce Eeredienst enz.) met 43 legen 13 hoofdstuk VIII (De partement van Marine) met 45 tegen 13 en hoofdstuk IX A (Nati-- onale Schuld) met 53 tegen ééne slem. AMSTERDAM den 4 Augustus. De e. a. raad dezer slad heeft in de vergadering van heden bepaald dat de duur van kermis met ééne week zal worden verkort en alzoo eerst met den tweeden maandag in de maand September zal beginnen. Men leest in een der hollandsche dagbladen het volgendeTe Rotterdam ligt een engelse!) fregat, genaamd Charles H amber ston kapitein T Streitellmpt ruim 200 landverhuizers, gereed, om den 4 Augustus naar New-York te vertrekken bestaande grooten- dcels uit bewoners van de pruissische Rijn-provinciën. Ook bevinden zich op dien bodem cenige huisgezinnen uit de provincie Zeeland en wel bepaaldelijk van het eiland Schouwen waarbij een onder wijzer van den tweeden rang zich gevoegil heeft welke niet onbe dreven is in de engelsche fransche en hoogduitsche talen, en voor nemens te New-York een school op le rigten vertrouwende aldaar beter te kunnen slagen dan in Nederland. Van goederhand verneemt men dat dezer dagen door de regenten der beide gasthuizen te Amsterdam aan de stedelijke regering aldaar een voorstel gedaan is tot oprigling van een nieuw gasthuis met bepaalde aanwijzing van eene daartoe geschikte plaats. Uit Gouda meldt men van den 2 dezer Heden zijn onze inge zetenen voor een groot onheil bewaard gebleven indien het ongeluk 2 a 3 uren later ware geschied zou de stad in rouw gedompeld zijn geworden. Het paardenspel van den lieer Gautierdat steeds druk bezocht wordt en waarvan reeds 500 kaartjes voor heden avond waren afgegeven is namelijk plotseling onder een vreesselijk gedruisch voor liet grootste gedeelte ingestort waardoor de tent en de decoraliëa aanmerkelijk schade hebben geleden. Vrijdag morgen is aan liet Nieuwe-Diep eene groote visch volgens sommigen een wil- of zwaardvisch aangespoeld. Hij was omstreeks 40 voeten lang en 8 voet in doorsnede dik. Uit hoofde van den walgelijken stank is het gedrogt op last van het bestuur, weder in zee gesleept. Uit Hellendoorn wordt van den 29 Julij het volgende gemeld Eene betreurenswaardige gebeurtenis heeft hier plaats gevonden. Heden in deu vroegen morgen zijn uit de rivier de Regge opgehaald de lijken van de wed. Willem van den Bergvan de huisvrouw van den gepensioneerden militair Timperten het 8jarig zoontje van laatstgemelden. Zij hadden zich gisteren voormiddag op weg begeven naar de boerderij van Jmminkin do buurtschap Hulsen alwaar eene verknoping was van meubelaire goederen. Haar uitblijven haarde gisteren avond de vrees welke zich heeft bevestigd. Kortheidshalve hebben zij den weg willen nemen door de rivier, welke daartoe, door den tegenwoordigen lagen waterstand genoegzame gelegenheid aanbiedt voor diegenen welke op liet terrein bekend zijn. Onge lukkig hadden dezen bet verkeerde punt gekozen en vonden in do diepte den dood. Eerslgemelile lant vijf weesjes waaronder een zuigeling achter die voor twee maanden ook bunnen vader hebben verloren, en den gepensioneerde, die door dit onheil zijne vrouw en zijn zoontje beweent, blijven in zijnen ongelukkige!) toestand - hij is volslagen blind - tweo kindertjes over waarbij ook nog eene zuigeling is. Op de laalsle markt te Leeuwarden was de prijs der koeijen en

Zierikzeesche Courant | 1847 | | pagina 1