A dvertentiën. maatschappij wordt voorloopig bepaald op eene som vail f 200,000 Verdeeld in aandeelen ten bedrage van f 1000, Reeds is voor 109 aandeelen dus voor f 109,000, door 29 inteekenaren deelgenomen. Men leest in de Amsterdamsche Courant liet volgende: «Wij meenan bij de naderende kermis nog eenmaal de aandacht te moeten, vestigen op het Nieuw Nederlandsch Verzen- en Uedeboejc, uitgegeven door J. P. Heije bij de boekhandelaars van Beteren alhier. Ieder die gewenscht heeft het walgelijk en onzedelijk straatgezang verbeterd te zien vindt hier dien wenscb voldaan. Zal intusschon die poging gelukken dan belmoren die liederen in grooten getale onder het volk verspreid te worden. Wij noodigen dus ieder uit, om daarvan eenigen aan te koopen en die aan zijne dienstboden en verdere ondergeschikten uit te deelen en wij durven ons verzekerd honden, dat reeds de aanstaande kermis eene goede rente/van die kleine uitgave zal afwerpen. Maar niet alleen voor de aanstaande niet alteen voor onze kermis achten wij dit wensehelijk wij doen zulks voor elke gelegenheid hij welke het volk gewoon is zich met zingen le vermaken en wij verzoeken dus de overige dagbladen hunne lezcren op deze welgeslaagde poging van den ijverigen volks dichten" in gelijken zin opmerkzaam te maken." Woensdag avond II. is in liet binnen-gasffiufs te Amsterdam inge- bragt Tennis Haagoud 78 jaren wonende op de Prinsengracht welke aan watervrees lijdende, donderdag middag aan do gevolgen daarvan is overleden. Genoemde persoon was voor 3 jaren geleden door een hond gebeten. Zatnrdag middag heeft op liet schevenïngsche strand een droevig ongeluk plaats gehad. De heer van Ftigen ridrneester kommnndant vuil het escadron jagers te paard le 's Ifage in garnizoen was ter hoogte van liet badhuis, met een ontldeedkoelsje een had gaan nemen. Naauwelijks was genoemde officier een klein eind weegs in liet water en had hij een oogetlblik gezwommen, of de bedienden van het bad huis meenden eene zonderlinge beweging aan den bader waar le nemen. Zij snelden dadelijk toe en zagen, nadat zij ee.nig geschreeuw hadden gehoord den heer vnn In gen wegzinken. Ondanks alle aan gewende pogingen zoo door den badmeester als door (Je bedienden en eenige personen, die ook badende waren, heeft trien den drenke ling niet kunnen redden. Men mag het er veilig voor houden dat een plotseling toeval den heer van lug en is overkomen en alleen daaraan dit ongeluk is toe le schrijven. Zijn lijk is nog niet gevonden. Op. den 30 .Jolij waren de marktprijzen le Arnhem van de nieuwe rogge f 7,35 tot f 8.50 en van de aardappelen f 1,00 tot f 2. Dien dag was er nok een groole voorraad van nieuwe rogge aan wezig op de markt te Gend welke konpers vond met eene verlaging van f 3 tot f 4 per mud; door deze daling was de vreemde rogge aldaar zonder kooplust. Hel schip Spitsbergen kommnndeur J. tlolhis den 30 Juli) in het Vlie van Groenland binnengekomen met visch en 5350 robben. Men schrijft, van de hoorden van de Moezel: De staat van den .wijnstok geeft dit jaar vermoeden dat de opbrengst zoo groot zal zijn als men nog ooit zaf gezien hebben. De kwaliteit laat zich nog piet beoordeelt:!» zonder echter op die van 181(5 le kunnen rekenen pui de groole massa's druiven van dit jaar. De wijngaardeniers zijn zeer verlegen om het noodige vaatwerk le bekomen en zoeken op alle wijzen zich van de IHiöer te ontdoen, zonder koopers te kun nen vinden. Op eenige plaatsen wordt de wijn verkocht lot den prijs van 1 silliergros per pruissisch viertel (87,34 viertel» zijn 100 lied. kannen) waarop zij zelve meer dan 3 penning belasting moeten betelen. Men berekent dat de hoeveelheid van voedsel hetwelk Ierland dit jaar voortbrengen zal nagenoeg het dubbel zal zijn der gewone uit hoofde der verbazende menigte groentenspeulvruchten en wor telgewassen. De Cork Examiner zegt dat aangezien de groote aanvoer van aardappelen en andere, groenten op de markten in het algemeen de bakkers van Cork II. maandag alleen 40 van hunne knechts ont slagen hebben. Do fransclie akndemie heeft eene premie van 5000 franken be nevens eene gouden medaille toegekend aan eene dienstmeid genaamd Madeleine Blanchel. Tijdens de jongste onlusten te Buzancais (wegens het uitvoeren van granen), toen eene woedende menigte bereids den echtgenoot en het zoontje harer meesteres, m.1™ Chamberthad ver moord dekte de moedige dienstmaagd met haar ligchaam dat harer ongelukkige meesteres en verklaarde dat geen wapen rn.dm" Chambert zoude treffen dan na alvorens baarzelve te hebben doorstoken. Tn het vervaardigings-tokaal en magazijn van vuurwerken te Rnchefnrtin Frankrijk, heeft II. woensdag eene verschrikkelijke ontploffing plaats gehad waarhij volgens de laatste door den Morti- ïeur medegedeelde bijzonderheden, 14 msnscben hel leven hebben verloren Het geldelijk verlies wordt op 56,0.00 franken begroot. Het ongeluk is aan onvoorzigtigheid toe te schrijven. Er is meermalen van wandelende hergen en heuvels gesproken thans wandeltdoor dezelfde oorzaak in beweging gehragleen fort. Het is dat vari Nnisy-ln-Sec in Frankrijk, hetwelk, op eene helling van klei'aclitieen grond gebouwd, bezig is naar de daaronder liggende vallei af le dalen. De gansche wereld zal verbaasd staan, roept de Elberfelder Zlg. uit op het vernemen waarop inen onder anderen le Aschaffen- liurg de honden afrigt niet op hazen of patrijzen noch op herten noch op zwijnen maar op de policie. De zaak is deze Sedert eenigen tijd heeft tnen hier den zondag zeer gestreng willen hand haven en allen koop en verkoop op denzelven tegengegaan. Daar nu echter, de kramers juist des zondags bet.best hunne waren aan de naar de stad gaande landlieden kunnen slijten zoo verknopen deze rustig rloor, maar houden er honden op na, welke afgerigt zijn op «Ie poficie, en telkens als zij een agent dier autoriteit zien verschij nen een verschrikkelijk gehuil aanheffen opdat de beeren der trouwe baeslen weten dat aij zich uit de voeten te maken hebben. Ten bewijze van de onfzcltende ophooping van edele metalen ia Rusland ten minste van die welke Ier beschikking van de regering liggen kan onder anderen dienen dal de 30 milliocn zilveren roebels door den keizer tot aankoop van slaals-effecten op vreemde beurzen aangewezen niet genomen zijn geworden uit hel fonds hetwelk te Petersburg lot dekking van het in omloop zijnde papieren-geld bewaard wordt, maar regtstreeks uit 's rijks schatkist getrokken zijn Het zoo evengemelde fonds is integendeel sedert met nog ruim 12 milloen zilveren roebels vermeerderd geworden. De Etna schijntsedert eenigen tijd uit de rust te onlwaken waarin die berg sinds eenige jaren verkeert. Eene zekere trillende beweging wordt op den top van den krater waargenomen en sedert eene maand heeft de aanhouding- van dit verschijnsel hel napoli- taansche gouvernement aangespoord om eene commissie te Benoemen van drie leden uit de koninklijke akndemie van wetenschappen pm den tegenwoordigen staat van den vulkaan te onderzoeken en daarvan een rapport in le leveren. Deze commissie is op het einde van Junij naar Sicilië vertrokken. ZfERfKZEE den 3 Augustus. Jl. zaturdag is alhier np de werf de Goede Intentie, toebehoorende aan den heer JSlrickaert. met het beste gevolg te water gelalen een schoonerscliip genaamd Harmonie, groot 96 lasten, gebouwd voor rekening eener reederij onder boekhouderschap van de heeren K. J. Wilkuiste Veendam zullende gevoerd worden door kapitein IF. J. Wilkuis, en bestemd voor de groote en kleine vaart. Wederom wordt de kiel gelegd voor een schoonerschip van 110 lasten. Hot getal zeeschepen sedert 1840 van de beide werven dezer stad afgelo.open is reeds geklommen tot 15. Uit alle provinciën ontvangt men de meest verblijdende herig- lën omtrent den toestand der veldgewassen de ziekte in de aard appelen schijnt tot hiertoe van geen belang te zijn en zich alleen hier en daar in geringe mate te vertoonen. Men schrijft uit het 4'" district van Zeeland «Ook in dit district is de oogst begonnen; vlas en koolzaad zijn tamelijk wel geluktvooral na de slechte verwachting die men daar van vroeger had. De rogae is uitmuntend ook cie winter-gerst doch niet algemeen dewijl hier en daar partijen zijn die ongelijk rijpen. Erwten en paardehoonen hebben veel geleden door de blad luis, hier Melun genoemd. De tarwe is ongelijk in sommige streken allerschoonst, elders vol brandkoorn of met honigdauw besmet; en wat betreft de aardappelen sedert een geruimen tijd vertoont zich hier en daar de oude ziekte, doch zij maakt tot heden slechts trage vorderingen en er is grond om te hopen dat zij dit jaar weinig schade zal aanrigten. Het drooge weder is echter voor de groei dezer vrucht niet gunstig zoodat het te vreezen is, dat zij" weinig beschot zal opleveren. Bemoedigend is het intusscben dat zoo als mij proefondervindelijk gebleken iszreb van sterk besmette aard appelen goede gezonde vrucht laat telen waardoor alle grond voor de vroeger gekoesterde vreesdat deze zoo nuttige aardvrucht geheel zoude verbasteren wordt weggenomen." De Gardiners Chronicle en Agricultural Gazette, dre door d.' Lindsetj geredigeerd wordt welke misschien de naauwkeurigsl en meest vertrouwende schrijver is die men over het onderwerp dat behandeld wordt zoude kunnen noemen meldt het volgende omtrent, de aardappelenziekte I Wij kunnen slechts zeggen dat onze tegenwoordige mededeelingera «leiden tot de overtuiging dat de ziekte zeer onbeduidend is dat «hoewel vrij algemeen dezelve zich niet uitbreidtdoch zich eerder «schijnt te beperken tot bijzondere plekken dat dezelve het meest «gevonden wordt en in den nadeeligsten graad op rijk bemeste gron- »den en warme vochtige plaatsen en in laatbepootte akkers. Dit «alles kan echter veranderen hij verwisseling van wcêr. Er zijn ira «alle gevallen betere gronden tot hoop op eene gunstige wending dan «sedert de laatste twee jaren." Zeetijdingen. ZIERIKZEE den 31 Julij. Heden is van deze stad naar zee gezeild: het kofschip Johanna Wilhelminakapt. 'f. Katnmenga, naar Newcastle bestemd. MARKTPRIJZEN der GRANEN en ZETTING van het BROOD te 7AERIK7.E E op den 31 Julij 1847. Tarwe, de Ned. Mudde f 19,00. Ro'gge, - 9,50. Eijn Tarwebrood bet Ned. pond f 0,31 cents. Grof Tarwebrood - 0,'27'L Roggebrood, - 0,16 Masteluinbrood- 0,211/2 Heden overleed, tot mijne diepe droefheidna een kort- stondig lijden mijne hartelijk geliefde Dochter KATHARINA JOHANNA WAGEMAKERS, in den ouderdom van 28 jaren en 9 maanden. zlerikzek, W. van dek PLUIM, den 1 Augustus 1847. Wed. J. Huisman. Bij de Uitgevers dezes Wed. A. »e VOS en ZOON is bij vonrtduring gelegenheid tot bel lezen van de onderstaande bladen als AMSTERDAMSCHE COURANT (verschijnende dagelijks behalve Zondags, en wordende tegenwoordig op hetzelfde forroaaS gedrukt als de Nieuwe Rollerdamsche Courant). HANDELSBLAD (met of zonder 2de Editie). ROTTFRDAMSCHH COURANT. NIEUWE ROTTERDAMSCUE COURANT DAGBLAD VAN 's GRA V ENH AG E. HAARLEMSCUE COURANT. ARNHEMSCHE MIDDELBURGSCUE VLISSINGSCUE GOESSCHE TE 7 BIS HE WED. A. Ï»E VOS EN ZOON STADS DRUKKERS,

Zierikzeesche Courant | 1847 | | pagina 2