ZIE RIKZ EESCIIE COÜRAN T. DINGSDAG A.° 1847. 3 AUGUSTUS. Jf.o 62. O Nieuwstijdingen FR A1VRRIJ K. PAKIJSden 28 Julij. De feesten bij gelegenheid van de 17de verjaring der Julij-dogen van 1830 zijn gisteren aangevangen en eindigen morgen. Reeds gedurende verscheiden dagen liep het gerucht dat op den lAatsten dag der Julij-feesten troebelen zouden uitbreken men hechlie daaraan' weinig geloof, omdat zulke vooraf aangekon digde oproeren doorgaans geen plaats hebben of zoo dit al hei geval is van weinig heteekenis zijn. Inmiddels vernoemt men dat de 'overheden eenige maatregelen van voorzorg hebben genomen zoo zijn al de troepen in hunne kazernes geconsigneerd en heeft men ge zorgd onmiddelijk troepen te kunnen afzonden naar die plaatsen ■waar de rust mogt worden verstoord. De policie hoeft bevel gekregen de winkels-'der wapensmeden van Parijs te onderzoeken en zich te verzekeren dat geene krijgswapenen beschikbaar zijn in geval van onverhoopte ongeregeldheden Z. II. de paos heeft den 18 dezer de mis gecelebreerd bij de vaders Lazaristen. Z. H. werd op de straten met luid gejuich be groet overal had rnen groen gestrooid en vlaggen uitgehangen. Op de plaats Colonna had zich de nationale garde geschaard welke om don zogen van don paus verzocht ')e kardinaal Lambruschini hooft don Korkolijken Staal, verlaten on zich volgons sommigen naar Genua begeven. De kardinaal Gizzi zal geheel aftreden en in alles door don kardinaal Ferret li vervangen worden Omtrent de /.amen/wering is nog weinig nader bekend geworden don 19 waren 50 personen in hechtenis genomen, die, met dolken gewapend en van groote geldsommen voorzien met valsche passen de hoofdstad genaderd of daar reeds binnengedrongen waren. Twee hataillons onslenrijksche troepen welke Forrara den 17 dezer eens klaps binnengetrokken waren en in de kasorne hun intrek hadden genomen, waren den 19 nog in genoemde stad men bragt hunne komst in verband met het te Rome gebeurde. Ook te Faenza zijn de inwoners door de karabiniers aangetast. Den 29. Heden is de viering der Jolij-feesten voortgezet. De zelve worden door hel schoonste weder begunstigd. Gisteren zijn in de verschillende kerken dezer hoofdstad lijkdiensten gehouden voor de Jn 1830 gesneuvelden. Heden hebben allerwegen openbare vermake lijkheden plaats, en dezen avond zal er een vuurwerk worden afge stoken en een zoogenaamd veneliaanseb feest op de 'Seine worden gegeven. I)e menigte is rustig en alle vrees voor onlusten schijnt geheel geweken te zijn. Men heeft in de voorstad Sd-Antoine wel is waar eenige oproerige geschriften aangeplakt gevonden 'dóch de zelve zijn spoedig door de policie weggenomtm v zonder «lat dit voorval de aandacht der omstanders meer dan gewoon heeftopgewekt. Den 30. De Julij-feesten zijn afgeloopen zonder de minste stoornis der orde veroorzaakt te hebben. B E L G I E. BRUSSEL, den 30 Julij. De regering heeft onlangs eenen staat doen békend maken omtrent den uit- en invoer in Belgie gedu rende de zes eerste maanden van dit jaar. Op dien staat komt voor dat gedurende de maand Junij van dit jaar zijn ingevoerd 2467 stuks groot, vee, welk getal in Junij 18-16 heeft bedragen 418 en in Junij 1845 slechts 711 stuks. Voorts zijn in Junij 1817 ingevoerd 4045 sfehapen tegen 507 stuks in Junij 1846 en 1851 in Junij 1845. De voorstantlers van den maatregel om de invoer van vee voor alsnog vrij te laten wijzen op dezen uitslag als op eene voldoende weder legging van het beweren dergenen die zich in der tijd krachtdadig tege-n deiueïven hebben verklaard voorgevende onder anderen «lat er geen vee meer, in Nederland was en dat uit dien hoofde de maat regel als geheel nutteloos moest worden aangemerkt. N E D E K LAND E N. 's GRAVENHAGE den 29 Julij. Gisteren is in deze residentie aangekomen en aan het 116tel de Bellevue afgestapt Z. M. de koning van Wurtemberg reizende onder den naam van graaf von Grafeneck. Z. M. de koning heeft heden morgen een bezoek afgelegd bij Z. M. den koning van Wurtemberg. MM. KK. HM. de prins en prinses van Oranje alsmede hoogst- dcrzelver kinderen zijn gisteren avond in deze residentie aangekomen en zullen naar men verzekert thans niet meer naar het Loo terug- keeren. Ook HH. KK. HM. hebben heden morgen bezoeken gegeven nan hoógstderzelver koninklijken vader en grootvader Z. M. den koning van Wurténtherg. Men leest in de Utrechtsr.he. Avondpost: Naar men verneemt, zal nng in deze zitting der sinten-generaal een nieuw ontwerp van wet houdende titel IV van liet 1'l° hóek van het Wetboek van Strnfregt ter vervanging van den door de slaten-generaal verworpen titel, worden aangeboden. Na afloop der begrooting verwacht men behalve de behandeling "-an het ontwerp van wet ter voldoening aan art. 6 der grondwet, ook een ontwerp van wet omtrent de pasmunt cn de behandeling van het ontwerp van wel omtrent de lands drukkerij. i)e miliciens der ligling van 18'lfi, die in de maand Mei jl. onder de wapenen zijn gekomen, zullen, voor zoover zij in de termen vallen om weder met den 15 Augustus aanstaande groot verlof le hekomen, bereids op den 2 van die maand in het genot daarvan gesteld worden met uitzondering van die der hataillons welke in de provinciën Vriesland en Groningen zijn gestalionneerd en die eerst op den 13 van die maand dat verlof zullen bekomen. Z.' M.s slonmschepen Suriname en Samarang zijn in den morgen van den 27 Julij uit de Oost-Zee te Hellevoetsluis binnen gekomen. De heer A. F. Jlouriciusvroeger bekend als ondernemer van diligence-diensten heeft zeven aanzienlijke mannen bij den pro cureur-generaal van Gelderland, wegens opligterij en afzetterijaan geklaagd en die aanklagte, door ruim 150 bladzijden bijlagen onder steund in het licht gegeven. - Git Leeuwarden wordt gemeld In de vorige week hebben feeds eenige personen die deel ge nomen hebben aan de onlangs bier ter stede gepleegde ongeregeld heden voor tie arrondissements-regtbank teregt gestaan en wei de zoodanigen die door bet inwerpen van glazen de sluiting hebben verbroken van particuliere woningen, énz. De schuldig "verklaarden zijn veroordeeld lot één jaar correctionele gevangenis. De instructie van de processen tegen de overige beklaagden zoowel van hier als van Harlingen en elders, wordt met ijver en naauwgezetheid voort gezet en het is te wenschen dat krachtdadige toepassing van de wel ons voor de hernieuwing van dergelijke tooneelen beware." Den 1 Augustus. fn de zitting van de tweede kamer der slaten-generaal van jl. vrijdag zijn de beraadslagingen geopend over de begroolingswetten. Hoofdstuk I Huis des Konings) is met algemeene (58) stemmen, en hoofdstuk II llooge Collegiën van Slaat en Kabinet des Konings) met 34 tegen 24 stemmen aangenomen. Heden namiddag is Z. M. per spoortrein naar Soestdijk ver trokken alwaar H. M. de koningin zich tegenwoordig bevindt. Volgens een brief, uil Frankfort aan de Köln. Ztg. geschreven, is eene der gewigtigsle kwestiën., waarmede de duitsche bondsdag zich eerlang zal hebben onledig te houden die tot het neinen vatl maatregelen legen de speculatie in granen. ROTTERDAM, den 29 Julij. Nadat voor eenige maanden reeds een vaartuig met stoom- en andere werktuigen vervaardigd in de belangrijke fcibrijk van Fijenoord tegenover deze stad van bier naar Rusland was vertrokken heeft dezer dagen op nieuw een schip de hark Nederlandsche Nijverheid, eene dergelijke lading, waaronder al het henoodigde tot het daarstellen van ijzeren stoomschepen inge nomen om eerstdaags daarmede naar de Wolga te vertrekken. De waarde dezer lading bedraagt omstreeks een half millioeti guldens. Tevens zullen een aantal werklieden bijna uitsluitend Nederlanders vergezeld van liunne vrouwen en kinderen, zich met dat schip naar de hoorden der genoemde rivier hegeven om daar deel te nemen aan de oprigting eener werf voor het bouwen van ijzeren stoom- bnoten en andere vaartuigen bestemd voor het toenemende vervoer van granen en andere koopwaren. Naar men verneemt zal in Au gustus nog een derde schip insgelijks met op Fijenoord vervaardigde stoomwerktuigen de reis naar de Wolga aannemen. Uit Amsterdam meldt men het volgende Onder de kwalen welke vooral onder de mindere standen hoerscliende zijn behoort in de eerste plaats het zoogenaamd hoofdzeer, dn tinea capitis. Schrikkelijk en onnoemelijk zijn de gevolgen van deze afzigtelijke kwaal vaak alleen het gevolg van verwaarloozing en onreinheid. Een kind met die kwaal belicht is als het ware een paria onder zijne makkers ieder ontwijkt hem; ieder gruwt van hom. De pet of muts, die zijn hoofd niet verlaat, wijst hém u aan en gij wacht u wel uwe kinderen in zijne nabijheid (e bréngen of hem te laten deelen in hunne kinderlijke spelen. Maar de knaap wordt groot hij komt tot de jaren waarin hij moet beginnen om een ambacht te leeren en om gedeeltelijk iu zijn eigen onderhoud te voorzien en om zijno ouders den last des huisgezins te helpen dragen. Maar wie wil in zijne dienst eenen knaap aannemen van welken men gruwt en dia als een meiaatsche wordt beschouwd? Wat, staat den ongelukkige alzoo te wachten De bedelstaf of de gevangenis. Hij wordt vage bond of dief Laten zij het u zeggen van wie de zorg der bedelaars- inrigtingen en der gevangenissen is toevertrouwd hoe vele der on- gelukkigen die aldaar verblijf houden, met de bovengemelde kwaal zijn besmet en gij zult verbaasd staan. Maar dit is niet alles. Do Iij11hr komt lot de jaren waarin hij tot de militaire dienst wordt opgeroepen. Als ongeschikt wordt hij afgekeurd of voor eenigen tijd naar het hospitaal gezonden om spoedig le worden ontslagen en een ander, knappe, jongeling, die anders vrij zou zijn uioet voor tien verwaarloosde in dienst treden. Met welgevallen met vreugde zal dus ell; die belang in zijne medeirienschen stelt, hebben vernomen de oprigting hier ter stede, van eene inrigting tot uitroeijing en voorkoming van de opgenoemde kwaal voor welke behandeling en genezing het tot dusverre aan een bepaald en doeltreffend toevoorzigt ontbrak. Maar zij zullen tevens met belangstelling vernemen dat die inrigting bereids met een goed gevolg is bekroond. Twee malen per week stroomt een aanzienlijk getal van lijders derwaarts. Twee malen per week worden derwaarts gehragt de kweckelingen der stads armenscholen die met die kwaal belicht zijn en die door eenen wijzen maatregel vroeger niet in werking zoo lang van de scholen worden geweerd tot dat hunna herstelling volkomen is gebleken. Te Amsterdam vnrint zich eene naamlooze vennootschap voor da vestiging en uitgave van een nieuw vrijzinnig dagblad Atlas, met de heeren L. van Vliet, als direcleur-hholdredacleur11. R. Arnt- zeniusals directeur-administrateur, en m.' II. Donker Curiius IF. J'oel en ,-i. de Bruynals commissarissen. Het kapitaal der

Zierikzeesche Courant | 1847 | | pagina 1