N.° 60. ZIE RIKZEESCIIE COURANT. DINGSDAG A.° 1847. 27 JULIJ. Nieuwst ij dingen B E L G I E. BRUSSEL den 23 Julij. Niet alleen dat winzucht of kwaad willigheid zich beijveren over den toestand der veldgewassen en vooral der aardappelen ongunstige deels logonachlige deels over groots berigten te verspreiden zij pogen ook omstandigheden te doen ontstaan waarop zij die berigten kunnen gronden of welke zij ter ondersteuning daarvan kunnen aanvoeren. Hiervan heeft men te Gend weder een voorbeeld gehad. De Messager verhaalt hoe eergisteren op een aardappelenveld iemand ontdekt geworden is t die terwijl de arbeiders waren gaan eten vitriool over de stengels der planten goot, om daaraan het voorkomen te geven, als of zij door de ziekte aan getast waren. Een der arbeiders die dit gewaar werd greep werkelük den hooswicht maar na een oogenblik worstelens gelukte het dezen zich los te rukken' en te onlvlugten. Overal op den akker vond men daarna de sporen van zijn misdadig bedrijf. De Gazette de Liège deelt oenen brief mede van den burge meester van Avenne waaruit blijkt dat die gemeente welke 38 huisgezinnen en 183 zielen bevat van de 300,000 fr. welke toe gestaan zijn om aan behoeftige landbouwers aardappelzaad rond te deelen 24 centimes genieten zal. De burgemeester is uitgenoodigd om die 24 centimes aan hel bureau van den arrondissements com missaris te komen ontvangen en tevens onderrigi geworden op welke wijze bij die som besleden moet. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGK den 25 Julij. Z. M. is gisteren morgen met een' extra-spoortrein naar het Loo vertrokken. HH. KK. HII. de prins van Oranje en de erf-groolherlog van Salisen- Weimar-Eisenach hadden zich reeds persisteren derwaarts begeven. Morten wordt Z. M. de koning van Wurlemliérg mede op het Loo verwacht om aldaar lot woensdag te verblijven en zich op dien dag met IIII. KK. HH. den prins en de prinses van Oranje, naar deze residentie te begeven. Uit Berlijn wordt geschreven dal Z. K. H. prins Frederih der Nederlanden dén 21 uit S.-Petersburg aldaar is aangekomen. Z. K. H. is den 22 van Berlijn naar Silo/ie vertrokken. Uit hoofde sommige miliciens naar Noord-Amerika verhuizen zonder Z.' M." toestemming worden zij van regeringswege gewaar schuwd dat zij zich daardoor schuldig maken aan desertie en zoo zij vroeg of laat hier te lande terug komen, als deserteurs zullen vervolgd worden. Van wege den minister van financiën is hekend gemaakt, dat de rniddelprijzon der inlandsche granen voor liet geheele rijk over bet tijdvak van den 20 Junij tot en met den 19 dezer per mud zijn geweest: tarwe ♦8.97'/» f°Rgn f 12,55 boekweit f 11.02, gerst f 9,57 haver f 5,72, en ongepelde spelt f 6,75 en (lat do regten op den in- en uitvoer voor de maand Augustus eerstkomende zijn gesteld per mud als volgt tarwe en gepelde spelt 25 c. en 50 c. rogge 15 c. en 30 c. boekweit 15 c. en 30 c. gerst en mout 10 c. en 25 c. haver 5 c. en 15 c. en ongepelde spelt 5 c. en 15 c. De provinciale staten van Overijssel hebben een plan van uit gestrekte kanalisatie in dat gewest goedgekeurd. De kosten dezer onderneming worden berekend op 1.250,000. Van het rijk zal Vcne jaarlijksche bijdrage van /j56,250 gedurende 10 jaren ge vraagd worden. Op den 9 Augustus aanstaande zal de commissie tot de behan deling van 's rijks inunt-materiaal te Utrecht, ten overstaan van een notaris te koop aanbieden vier partijen elk van 2500 nederl. ponden doorgesneden zeeuwsche rijksdaalders. De wedstrijd der Koninklijke Nederlandsche Yacht-Clnh don derdag ten tweedenrnale te Botterdam gehouden, is, even als ten vorigen jare door uitmuntend zomerweder begunstigd tot genoegen van het algemeen afgeloopen. HH. KK. HH. de prinsen van Oranje eh Hendrik der Nederlanden alsmede de erf-groollierlog van Saksen- Weimar-Eisenach hebben dit feest met hunne tegenwoordigheid vereerd. Dezer dagen zijn onderscheidene berigten uit Suriname en ook van de Saramacca alhier aangekomen. Een der tijdingen van do Saramacca verzekertdat de bloei dier kolonie reeds zoodanig is toegenomen dat men er de behoefte gevoelt aan arbeiders en wordt er in eenen brief bijgevoegd, dat men zich aan den gouverneur van Iiaders zou hebben gewend om gouvernements-negers te be komen ten einde in die behoefte to voorzien. Wij begrijpen dat men behoefte aan vrije arbeiders aldaar kan hebben doch die vrije arbeiders moeten geeno kleurlingen of negers wezen, maar alleen blanken. Van hieruit kunnen derhalve bekwame nuchterevlijtige en gezonde boerenknechts en dergelijke daarheen gezonden worden. Dit is en de bedoeling der oorspronkelijke kolo nisatie aan de Saramacca en moet strekken om die nog zoo jeugdige kolonie uitbreiding te geven. Men wachte zich echter zorgvuldig van vrije kleurlingen of negers en nog minder gnuvernements- negersdal wil zeggen slaven daarheen te brengen. De slaven kun nen gewoonlijk niet anders (Ian met do zweep geregeerd worden en de vrije kleurlingen worden tegenwoordig 'onder de leiding van den gouverneur van Kaders tot vlijtige arbeiders opgekweekt. Veel nut zou uien dus aan de Saramacca niet van hen hebben maar mogt men thans nu de kolonie aan de Saramacca nog in hare op komst iser kleurlingen aan den veldarbeid zetten dan is het te vreezen dat het surinaamsche vooroordeel dal geen blanke zich me® (Jen veldarbeid moet afgeven en vooral niet met een kleurling tevens aan den arbeid mag gezien worden zonder zich te vernederen ook aan de Saramacca veld zou winnen en dan had de geheele kolonisatie aan de Saramacca schipbreuk geleden. Dan ware aldaar alles verloren. liet Nederlandsch Zendeling-Genootschap tot uitbreiding van bet Christendom inzonderheid onder de Heidenen hield den 21 dezer in de Groote kerk der Nederduitscho Hervormde gemeente te Rotter dam hare jaarlijksche algemeene vergaderingmaar welke ditmaal inzonderheid aan de gedachtenisviering van het vijftigjarig bestaan des genoolschaps gewijd was. Uit alle oorden des vaderlands waren bestuurders en vrienden des genoolschaps, lot bijwoning dezer feestviering, opgekomen. Naar men uit Amsterdam schrijft zou het plan in overweging zijn om de kermis aldaar voor dit jaar slecht veertien dagen ta laten duren. Zij zou, indien dit ontwerp goedgekeurd wordt, op den tweeden maandag van Septemberin stede van op den eersten eenen aanvang nemen. Volgens geloofwaardige berigten heeft zich de aardappelziekte weder op eenige plaatsen vertoond edoch op verre na niet in dien graad als in het vorige jaar; ook zijn geene geheele stukken aangetast; alleen vindt men hier en daar eenige struiken, welke ziekelijk zijn, even als reeds vGor eenige jaren was waargenomen, toen men dit verschijnsel niet den naam van vurigheid bestempelde. (Amst. Cour Onlangs is een der heide schepen welke jaarlijks van Harlingen ter walvisch- en robbenvangst worden afgezonden teruggekomen dit schip Dirkje Adama genaamd koiritnandeur Hoekstra heeft eene zeer gelukkige vangst gehad bestaande in 9500 robben het andero schip had, volgens berigt, bereids 5000 robben en een halve visch. Over het thans in aanbouw zijnde huis van arrest en justitie te Am sterdam wordt in de Amslerdamsclie Courant het volgende medegedeeld; «Menigeen onzer sladgenooten heeft zeker in den laatsten lijd een nieuwsgierig belangstellend oog gevestigd op liet kolossale gebouw, dat nabij de Leidsche poortop de stads vestgeslicht wordt. Ieder weet dat dit gebouw bestemd is cene cellulaire gevangenis te worden; maar velen zal liet onbekend zijn hoedanig de inrigling'er van wezen zal en hoeverre rnen reeds met den opbouw gevorderd is. Daarom gelooven wij dat de onderstaande mededeeling welke wij aan eene zeer geachte hand te danken hebben onzen lezers welkom zijn zal Dit geslicht wordtin overeenstemming met het stralenplati hetwelk hij de cellulaire gevangenissen is aangenomendaargesleld en zal voltooid zijnde, ruim 200 cellen bevatten. Het voorgebouw tot eeno woning voor den hoofdsuppoost der gevangenis en den geneesheer inge- rigt geeft door middel van eene kleine zijdeur waarbij een poorlior de wacht houdt, den toegang naar binnen terwijl de groote poort be- stemd is, om voor rijtuigen gebruikt te worden. Door die poort komt men op een plein waardoor de heide genoemde woningen van de ge vangenis zelve zijn afgescheiden en voorts aan liet zoogenaamd admi nistratie-gehou w van drie verdiepingen. In de onderste bevinden zicli de cellen, waarin de gearresteerden bij hunne aankomstvoorloopig worden opgenomen een had-lokaal keuken berg- en waschplaatsen en wal verder tot de liuissetijke dienst gevorderd wordt op do tweede en derde verdieping zijn een aantal vertrekken, voor onderscheidene doeleinden bestemd zoowel voor de parketten der regters-commissa- risse'n als voor getuigen en advocaten en levens, een lokaalwaarin do gearresteerden met hen die hen bezoeken zonder vrees voor gevaarlijke mededeelingen kunnen spreken aan het achterste gedeelte van dit administratie-gebouw bevinden zich eene kamer voor het dagelijksch verblijf van den hoofdsuppoost in diens bureau ingorigten eene andere bestemd voor de bijeen komsten van de leden der commissie van admini stratie svelke heide lokalen een onverhinderd uitzigt aanbieden iri eene vrij groote ruimte en, door middel daarvan, in de drie vleugels der gevangenis, die zich links, regis en voorwaarts uitbreiden. Elke vleugel heeft drie cellenrijen boven elkander, zoowel aan de regler- als aan do linkerzijde. Voor de onderste rij geeft de begane grond den toegang, en voor de tweede en derde zijn opene gaanderijen met leuningen voor zien vóór de celdeuren aangeliragt. De ruimte, lusschen de linker-en regler-gaantlerijen is open zoodat iemand die zich in het midden der zoo straks genoemde vrij groote ruimte centrale hal genoemd) plaatst als in één wenk de geheele gevangenis overziet. Daar, waar de vleugels van liet kruis elkander naderen dat is, in de centrale hal, zoo ook aan. het einde van eiken vleugel zijn ijzeren lichtramen aangebraglzoodat niets -der opmerkzaamheid kan ontsnappen ijzeren trappen geven deu toegang tol de gaanderijen. »Üe middenvleugel is langer dan do zijvleugelsaan zijn einde bevin den zich (Ie cellen voor de vrouwen bestemd. De cellen zijn alle aan elkander gelijk met uitzondering van een tweetal die alleen voor zware zieken en in buitengewone gevallen bestemd zijn. Het licht valt door inalgeslepen glasruiten in ijzeren ramen met ijzeren houten aan de buitenzijde voorzien geplaatstin de celwaarin zich een van gebakken steen vervaardigd geheim gemak een steenuil uitgehouwen wascliDekken een pijp tot bet aanvoeren van water en ccne voor den toevoer van gaz

Zierikzeesche Courant | 1847 | | pagina 1