JV.° 39. ZIERlftZEESGHE VRIJDAG As 1847. COÜRANT, 23 JULIJ. Besturen en ^Idministratiën. Wieuwstijdingen. NO T IF I C A TIE. De STAATSRAAD., GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND. Gelet op art. 2 en. 14 der Instructie voor de Betaalmeesters in de Arrondissementen vastgesteld .bij Koninklijk besluit.van den 1 dezer n.° 76 alsmede op Zijner Majesteits besluit van den 16 dezer n.° 53. Brengt bij deze ter kennis van de gewestelijke en plaatselijke Ambtenaren Collegiën Administratiën en verdere belanghebbenden in deze Provincie 1.° Dat te rekenen van den 1 Julij dezes jaars door de Betaal meesters in de Arrondissementen in voege als zulks vroeger bij de Ontvangers particulier heeft plaats gehad voor iedere storting van welken aard ook zal worden afgegeven eene qtiitantie met strook en dat voormelde quitanliën niet geldig zullen zijn en alzoo niet als bewijs van sterling of anderzins zullen worden toegelaten wonneer dezelve niet uiterlijk binnen drie dagen na de afgifte geviseerd zijn door of van wege den Burgemeester van de hoofdplaats van het Arrondissement alwaar de quitan.lie is gedagtéekend. 2.° Dat de betaalsróMen voor pensioenen gedurende drie maanden met inbegrip van de maand waarin die zijn gedagtéekend, ten behoeve der belanghebbenden bij de Betaalmeesters geopend blijven terwijl dit voor alle andere betnalsrollen slechts het geval zal zijn tot en met dén laatslen dag van de maand waarin de betaalsrol is ingekomen. Geschiedende voorschreven mededeeling tot informatie en narigt der belanghebbenden onder opmerking tevens aan de zoodanige» welke hij 'het medegedeelde opzigtens de betaalsrollen in het bijzonder belang hebben dat zij aan zichzelve de vertragingen zullen hebben te wijten die noodwendig het gevolg zijn moeten van nalatigheid in de tijdige invordering van het hun aankomende, nu iedere betaalsrol behalve dje der pensioenen telken maand wordt afgesloten en alzoo voor iedere onbetaalde post eerst weder eene nieuwe betaalsrol zal moeten worden opgemaakt. Middelburg den 31 Mei 1847. De Staatsraad Gouverneur voornoemd VAN VREDENBURCH. FRANRRIJK. PARIJS den 18 Julij. Het hof der pairs heeft gisteren na eene beraadslaging van 4 dagen en in tegenwoordigheid van 185 pairs, in eene belangrijke zaak uitspraak gedaan welke zaak sedert eenige dagen de algemeene belangstelling heeft gaande gehouden. Het betrof óe heeren Testevoormalig minister van openbare werken in Frankrijk Cubières pair van Frankrijk en luitenant-generaal in fransche dienst Parmentierzaakwaarnemer, en Pellapra (de laatste thans voortvlug- tig). De heer Teste is daarbij schuldig verklaard aan het aannemen van giften en geschenken terwijl hij in do jaren 1842 on 1843 den lande als minister van openbare werken diende, tot het verrigten eener daad tot zijne functiën als minister behoorende waarvoor geen geldelijk salaris verschuldigd was. Hij is te dier zake vervallen ver klaard van zijne burgerschaps-regter» veroordeeld tot teruggave der door hem aangenomene som van 94,000 franken welke som zal worden verdeeld onder de liefdadige instellingen ter plaatse alwaar de omkooping heeft plaats gehad en alzoo te Parijs en is voorts geslagen in eene boete van 94,000 franken en veroordeeld tot 3 jaren gevangenisstraf. De heeren Cubières en Parmentier zijn schuldig ver klaard aan het omkoopen van den beer Testetijdens hij minister was ter verkrijging van concessie lot het ontginnen en bewerken eener sleenzout-mijn in het departement der Haute Saóno zij zijn vervallen verklaard van hunne burgerschaps-regtefi en veroordeeld elk hunner tot eene boete van 10,000 franken. Dc heer Cubières is bepaaldelijk vrijgesproken van de beschuldiging, van opligting te hebben gepleegd. In zijne hoedanigheid van generaal zal hij nog militair moeten gedegradeerd worden. De heeren Cubières en Par- menlier zijn onmiddelijk in vrijheid gesteld. De heer Teste is naar de conciergerie overgebragt geworden waar men reeds een verblijf voor hom in gereedheid brengt. Dit verblijf is, treurig genoeg'voor hem juist gelegen onder de civile kamer van het hof van cassatie waarvan hij sedert 3 jaren president was. In de vorige week heeft die heer een aanslag op zijn leven beproefd doch welke mislukt is; het pistoolschot heeft aan de linkcr-zijde eene ernstige wonde ver oorzaakt. Over den lieer Pellapra bad het hof der pairs nog geene uitspraak te doen daar hij tot den 28 dezer tijd heeft om voor het bof te verschijnen. B E L G I E. BRUSSEL den 18 Julij. Te Parijs heeft eene ontdekking plaats gehad welke onzen bekwamen beeldhouwer Simonis in verlegenheid brengt. Hij had het gieten van het standbeeld van Godefroi de Bouillondien belgischen held der kruistögten welk beeld legen den lijd der Septemberfeesten te Brussel opserigt moest worden aan den beroemden parijsschen metaalgieler Soger opgedragen. Deze laatste heeft een bankroet gemaakt hetwelk door zijne schuld- eisehers als bedriegelijk is aangeklaagd geworden. Dit heeft aanlei ding gegeven tol eene huiszoeking waarbij gebleken is dat voor eene waarde van ruim 100,000 franks koper hem door de regering toevertrouwd vóór zijn bankroet door hem verkocht geworden! was. Het waren oude kanonstukken in der tijd door Napoleon veroverd en die thans dienen moesten om de basreliëfs aan het 'praalgraf van den keizer in het hó.tel der invaliden te vormen. De heer Soger die de vlugt genomen had is hij Poissy in het kasteel van den baron F. een' zijner vrienden gevat geworden. Hij was lid van het Legioen van Eer en had ook ter gelegenheid der in wijding van het standbeeld van Willem den Zwijgerde Nederlandscho Orde ontvangen. Een vreesselijk ongeluk is Jen 16, Je? avonds in de ge-, meente Seraing liij- Luik gebeurd. Omstreeks 9 ure ontstond er brand in bet houlpakhuis der kolenmijn van Marihaye. Er waren niet minder dan 156 werklieden in de diepten der mijn aan den arbeid. Weldra deden de vlammen het kabeltouw afbranden waar aan het cuffat (dat is een' soort van kuip in welke de arbeiders op- en afgelaten worden hangt en dat vat viel in den' put naar beneden. Nu vloog bet volk naar de ladders die aan de wanden van den put gehecht waren 39 geraakten door dit middel naar buiten maar 20 of 25 stikten door den rook toen zij nog vijftien a twintig ned. ellen van den uitgang waren en bleven aan de lad ders hangen. Van die beneden gebleven waren zijn er des morgens 110 gered, ook heeft men 5 lijken naar huilen gehaald, behalve 15 die aan de ladders hingen. Er werd dus nog een zestal ver mist. De gebouwen hebben zwaar geleden. Den 19. Men heeft nadere bijzonderheden vernomen, omtrent het ontzettend ongeluk door den brand der gehouwen van de kolen- miin Marihaye, bij Seraing, veroorzaakt. Het schijnt dat er een 60tal der werklieden om het leven gekomen iseergisteren achtermiddag waren er reeds 37 lijken naar hoven gebragt. Al dit verlies van menschenlevens schijnt door de onbehoedzaamheid teweeg gebragt die heeft doen verzuimen den mond van den mijnput die in de brandende gebouwen uitkwam te sluiten. Integendeel heeft men met de kuip en kabel zoolang zulks mogelijk was menschen naar buiten gebragt ofschoon dit zwaar geteerde touw reeds in eene groota lengte brandde. Eindelijk viel het inet de kuip, al brandende, ia de diepte en het is de zware rook waarmede deze brandende stoffen de mijnput vervulden, welke al de werklieden, die langs de ladders opklommen heeft doen stikken niemand heeft door den eigenlijk gezegden brand het leven verloren en al het volk, dat beneden ge bleven was, is behouden. In de mijn zijn ook 17 paarden omgekomen. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 19 Julij. De provinciale gouverneurs zijn gemagtigd om aan zoodanige miliciens-verlofgangers, behoorende lot de ligling van 1843, als zijnde thans de oudste in dienst staande ligting die vóór hunne inlijving het beroep van buitenlandsch zee varenden niel uitgeoefend hebben en alzoo niet vallen in de termen der circulaire van 27 Julij 1840 insgelijks consent te verleenen tot het doen van buitenlandsche zeereizen voor zoo verro zij zich daartoa mogten aanmelden. De persoon van G. P Verploegh. die beschuldigd wordt van to hebben voorgegeven dat hij posten of betrekkingen, kon verschaffen en daarvoor gelden te hebben genoten is zondag avond hier in het huis van burgerlijke verzekering aangebragt. Hij is uit Kleef, alwaar hij dezer dagen uit de gevangenis ontslagen is herwaarts overgebragt door den commissaris van policie Waldeck alhier die daartoe was afgezonden. De persoon van C. Gepkens is te Leeuwarden aangekomen en in het huis van reclusie opgenomen. Naar men vernam was hij.ge plaatst in een der cellen voor eenzame opsluiting welke voor korten tijd in het gevangenhuis zijn aangebouwd. Men heeft hem daar aan het vlasspinnen gezet. Overigens is hem het gebruik van hoeken vergund geworden. Den 20. In de tweede kamer der staten-generaal worden dagelijks de algemeene beraadslagingen voortgezet over het aangeboden strafwetboek. Niet alleen uit Gelderland maar ook uit de residentie hebben een aantal boekdrukkers en uitgevers zich met een eerbiedig adres aan de tweeda kamer gewend bezwaren inhoudende tegen de bepalingen van het concept-wetboek van strafregt welke de drukpers betreffen. De commissie ad hoe heeft voorgesteld het adres'uit Gelderland ter griffie neder te leggen. Do heer Schooneveld wenschte er bijgevoegd te zien. verzending aan den minister van justitie, ten einde z. exc. alsnog in de gelegenheid te stellen om deze bepalingen om te werken vóór zij in discussie zouden komen en de kamer heeft met overgroota meerderheid zich met het voorstel van den heer Schooneveld vereenigd. Den 21. In de zitting van de tweede kamer der staten-generaal van heden is door z. exc. dc minister van justitie (nadat de I"0 titel van het iid° hoek van het. aangeboden strafwetboek met 15 tegen 41 stemmen was verworpen der vergadering in bedenking gegeven om de beraadslaging over de wets-ontwerpen houdende de volgenda titels van het !l"e en het nid' boek onbepaald te verdagen dien overkomstig is door de vergadering besloten. Men verneemt dal Z. K. II. prins Frederik der Nederlanden. binnen kort uit Petersburg in deze residentie zal terugkeeren. NIJMEGEN den 20 Julij. Gisteren was de markt alhier van allerlei levensmiddelen ruim voorzien terwijl dezelve van koopers druk bezocht was, onder welke zich, zoo als nven verspreidde, ver scheidene opkoopprszoowel vreemden als stedelingen zouden be-

Zierikzeesche Courant | 1847 | | pagina 1