$.0 55. ZIEIURZEESCIIE A." 184%! COURANT. VRIJDAG Besturen en Administration. Niew wstijding en. 3 JOLIJ. NOTIFICATIE. De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND, brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden dat door Zijne Excellentie den Opperhoutvester met overleg van Hun Ed. Gr. Achtbaren de Gedeputeerde Staten is bepaald dat de Jagt op Gan zen, Eenden en Watersnippen in deze Provincie zal geopend zijn op don 1 Augustus aanstaande; met dien verstande echter datdezelvo, «at de publieke Jagt aanbelandt, alleen op het water langs de stranden en oevers van waterplassen en op lage moerassige gronden zal geopend worden en bepaaldelijk zal gesloten blijven in en langs de bosschen alsmede op bouw- en weilanden tot het gewone Jagtvold behoorende. Zullende de opening der Groote Jagt nader worden bekend gemaakt. Deze Notificatie zal in het Provinciaalblad worden geplaatst mits gaders de noodige exemplaren daarvan aan do Stedelijke en Gemeente- Besturen ter affixie worden gezonden. Middelburg, den 1 Julij 1847. De Staatsraad Gouverneur voornoemd VAN VREDENBURCH. Do ARRQNDISSëMENTS-BETAALMEESTER te ZieHkzee adver teert dat van heden af ten zijnen Kantore zullen worden uitbetaald de Pensioenen over de 2dc drie maanden 1847. Zieriltzee9 Julij 1847. De Betaalmeester voornoemd R. S. BOEUE. FRANRRIJK. PARIJS, dpn 3 Julij. Men weet dat prins Jeröme Napoleon, voormalig koning van Westfalen twee verzoekschriften heeft inge diendhet een aan de kamer der pairs, het ander aan die der gedeputeerden om ontslagen te zijn van de toepassing der wet dia alle leden der familie van keizer Napoleon uit Frankrijk gebannen houdt en dat de pairs besloten hadden dat verzoekschrift ter griffie neder te leggen. Do gedeputeerden zijn heden een stap verdér ge gaan en hebben met eene groote meerderheid besloten hel aan hen gerigt verzoekschrift aan den president van den ministerraad te verzenden. De grootzegelbewaarder wel verre van zich hiertegen te verzetten had alvorens gezegd dat het gouvernement niets tegen deze persoonlijke uitzondering hebben zou mits zij als zoodanig weril aangemerkt, en de wet Van 1816 overigens als een blijvende waar borg werd beschouwd. De stad Parijs zal 25 millioenen opnemen voor hare huiten- gewone behoeften en daarvoor geene hoogere rente dan 41/, p.' betalen. Voor renten en aflossing zal het verhoogde stedelijk regt op den wijn nog gedurende zes jaren in stand worden gehouden. Het gerucht houdt aan dat van regeringswege nog altijd wordt ge dacht aan het aangaan eener leening van 300 a 400 millioenen. N E D E R L A N D E N. 's GRAVENHAGE den 7 Julij. Men verneemt dat het open haar ministerie hij de arroml.-regtbank alhier in hooger beroep ge,komen is van het vonnis der arrond.-regtbank ter dezer stede van 28 Juuij jongstleden waarbij de heer A. Van Bevervoorde is vrijgesproken van de aanklagtetegen hem ingehragt dat hij in een artikel van het weekblad Asmodéeden persoon des konings boosaardig en openbaar zou hebben gesmaad. Het Weekblad van het Regt behelst hot volgend artikel Men verneemt dat reeds in de maand Mei jl. hel pruissische gouvernement door de nederlandsche regering is uilgenoodigd geworden tot het doen uitleveren van den te Kleef gearresteerden heer Verploegh, tegen wien reeds voor geruimen tijd regtsingang hier te lande verleend is. Dio heer wordt namelijk aangeklaagd dat hij voorgaf ambten en posten te kunnen bezorgen en dat hij tot dat einde gelden zou hebben ontvangen weswege hij staat vervolgd te worden ter zake van opligling. Uit Arnhem meldt men van den 6 dezer Het medegedeelde door de onderscheidene nieuwsbladen omtrent de kwijtschelding der doodstraf aan den kapellaan Gepkensbevestigt zich, zoo mede het veranderen dier straf in die van het zwaaijen met het zwaard over het hoofd en 20 jaren tuchthuisstraf; met bijbepaling echter, dat, gedurende dien lijd geene yoordragt tot vermindering of kwijtschel ding mag worden gedaan. De voltrekking der schavotstraf zal aanstaanden vrijdag den 9 dezer binnen deze stad plaats hebben. Den 5 dezer is een detachement van het 2dc regement dragon ders beslaande uit een 20tal manschappen onder bevel van een luitenant, van Haarlem naar Naarden vertrokken. Naar men ver neemt is dit alleen als een maatregel van voorzorg aan te merken er heeft tot dusver niets plaats gehad noch in Naarden noch in den omtrek dier stad waardoor de dadelijke ondersteuning van de militaire magt zoude vereischt worden. In de steden waar voor eenige dagen zoo diep betreurenswaar dige ongeregeldheden zijn voorgevallen blijven volgens de laatste beriglen de orde en rust nu volkomen ongestoord. Te Leeuwarden zijn de vrijwillige rustbewaarders den 3 dezer op bet stadhuis bijeengeroepen en door den burgemeester plegtig bedankt voor de gedane diensten, Het geheele korps blijft intusscben nog georganiseerd behoudt zijne wapenen en scherpe patronen. Den t dezer zijn in de genoemde stad weder een öOtal dragonders hinnen- gekómen. Naar men meldt zal te Harlingen eene rijks kanonneer boot gestationeerd worden, en zal de oorlogs-stoomboot Cerberus, bemand met 160 mariniers, tor dispositie van den gouverneur van Vriesland gesteld worden. Vele ingezetenen der stad Leeuwarden hebben zich tot het stedelijk bestuur gewend met verzoek dat het besluit om dit jaar aldaar geene kermis te doen plaats hebben moge worden ingetrokken uit aanmerking eensdeels van het ver dwijnen van alle vrees voor verdere ongeregeldheden anderdeels uit hoofde van de winstderving die vele logementhouders winkeliers enz. zouden lijden. Ten platten lande in Vriesland is hot steeds rustig maar men meldt, dat de arbeiders zich beklagen, dat vele hoeren een zeer gering loon betalen, hetwelk niet'in verhouding slaat tot den hoogen prijs der levensbehoeften. Ook hebben zich in de laatste dagen, hier en daar vele zoogenaamde nachtbidders bij de landlieden ver toond levensmiddelen en geld eischende. Baldadigheden zijn tot dusver daarbij niet gepleegd. Twee zulke nachtbidders welke op eene boerenplaats in de nabijheid van Leeuwarden zich bedreigin gen veroorloofden zijn in verzekerde bewaring gesteld. Ten einde het verderfelijke kwaad van dat nachtbidden tegen te gaan heeft men den landlieden te raad gegeven orn op iedere behuizing eene klok te plaatsen en deze wanneer zulke bedelaars zich hij hen vortoonen te luiden ten einde van elkander bijstand te bekomen. Het beweren dat op vrijdag 25 Junij (den dag der onlusten) op de markt te Leeuwarden aanzienlijke inkoopen van aardappelen Ier verzending naar Engeland zouden gedaan zijn wordt in een der dagbladen van die stad stellig tegengesproken met bijvoeging dat dit beweren zijne verklaring hierin vindt dat - even als zulks ten aanzien van menig ander product hetwelk tot hiertoe geenszins een artikel van uitvoer naar Engeland uitmaakt plaats greep om tot hooger prijs koopers daarvoor tn vinden - zoo ook nu de opkoop van aardappelen voor hot buitenland door belanghebbende verkoopers wordt voorgewend ten einde lvooger prijs te kunnen bedingen. Insgelijks verzekert men dat de verspreide opgaaf, als of de weige ring van eenen expediteur te Harlingen om het inladen van eenigo mudden aardappelen in eene engelscho stoomboot te doen staken aanleiding zou gegeven hebben tot het eerste tumult te dier stede, ongegrond is. Het juiste getal gekwetsten te Groningen Waarvan den 5 dezer weder eene overleden is namelijk EetjC Oltens en eene zich in hoogst gevaarlijke omstandigheden bevindt is aanmerkelijk grooler dan men Berst gedacht had. Men zegt dat er reeds meer dan 30 bekend en er nog velen ligt gekwetst zijn die zich niet onder heelkundige behandeling bevinden misschien wel uit vrees van erkend te zullen worden als medepligtigen aan de plaats gehad hebbende ongeregeld heden. Het ware getal zal men wel nimmer ontdekken. Volgens de Awqsb. Allg. Ztg. is den belgisehen gezant hij het turksrhe hof, eene feitelijke mishandeling te Konstantinopel aangedaan geworden on zulks door een' bediende van een' Armeniër op diens last en diens bijzijn. Men verwacht, dat de porto den vreemden gezant do schitterende voldoening zal welen te verschaffen welka deze onmiddelijk gevorderd heeft onder bedreiging van hij ge breke van dien zijnen pas le vragen en te vertrekken. De berigten uit onze provinciën, aangaande de vruchten te velde, blijven hij voortduring gunstig en veelbelovend. De geruchten ais of op enkele plaatsen de aardappelenziekte zich wederom geopen baard zou hebben, zijn, hij opzettelijk door bevoegde personen gedaan onderzoek bevonden volstrekt ongegrond te zijn. De toevoer van hnitenlandsche granen blijft aanhouden en de prijzen zijn steeds dalende. Gedurende do maand Junij zijn over den Hollandschen ijzeren spoorweg, van Rotterdam vertrokken 18,030 reizigers, en heeft de opbrengst van reizigers en goederen aldaar geweest f 16,689,72'/,. Totaal heeft het getal -reizigers bedragen van Rotterdam tot Am sterdam 102,233. J.angs den Rijn-spoorweg van Amsterdam tot Arnhem zijn in de maand Junij vervoerd 41,443 reizigers. ïn de Arnhemsche Courant leest men het volgende Men verneemt dat er bij den uitgever dezer courant op de pers is en eerstdaags verkrijgbaar gestold zal worden 'net plan eerier algemeene school Voor den Nederlandschen Landbouw in Véreeniging met eene groote Model' Boerderij en met een scheikundig Laboratorium. Bij het landhuishoud- kundig congres onlangs alhier gehouden is dit plan reeds ter sprake geweest en hoeft zeer algemeenen bijval mogen ondervinden omdat de meerderheid volkomen de noodzakelijkheid scheen le gevoelen dot men al de krachten op een enkel punt moet vereenigen wanneer men iets volkomen tot stand wilde brengen. Plaats en personeel zijn naar men verzekert, geheel in het midden gelaten, zoodat de vast stelling daarvan alleen eenige veranderingen in de begroeting van kosten zal veretschen. Het is te wenschen dat hierdoor aanleiding zal worden gegeven zoowel hij de natie als hij de regering om ernstig do uitvoering ter harte te nemen van de voor te stellen iurigting of wel van eene gelijksoortige want daaraan bestaat er da meest dringende behoeften hij onzen landbouw. In het jongste verslag van gedeputeerde stalen 3an de staten «att Noord-Hollaud wordt, ten aanzien der zeeweringen befigl dat in

Zierikzeesche Courant | 1847 | | pagina 1