A dvertenlien. uTjeeslelmotcn" none legplaats aan to wijzen waardoor ongelukken in onze zoo woelige stad kunnen voorkomen worden. Het schijnt met dat inzigt te wezen dat de plaat in de Maas, wabij het veer op Charlois die steeds grooter werd Ihans aan het Nieuwe werk wordt aangetrokken. Men is daarmede met het op- lioogen en met eenig metselwerk ten hchoeve der woningen aan het vNieowo werk druk hezig Langs dat alzoo verbreede Nieuwe werk is overvloedig ruimte tot legplaats voor al de stoomboolen Welke hoofdzakelijk tot bet vervoer van veo gebruikt worden. Bovendien is er ruimte tot het daarstellen van bergplaatsen voor het vee dat huiten de stad om naar die aanlegplaats kan gevoerd worden. Zoo zorgt ons bestuur voor de gemakken van den handel. Of evenwel zij die hunne huitentjes aan het Nieuwe werk hebben daarmede bijzonder tevreden zullen zijn gelooven wij te mogen be twijfelen. Maar de handel is de bron van Rotterdams welvaart! Men verzekert, dat de voor eenigen tijd verkochte erven op de Keizersgracht te Amsterdam waar de suiker-raffinaderij van de heeren ttnpe en Zoon gestaan heeft gebruikt zullen worden om eene nieuwe prachtige Roomsch-Kalholijke kerk te bouwen welke be stemd is de kerk de Posthoorn, op de Prinsengracht, te vervangen. Het volgende is een uittreksel uit een brief van kapitein F. .4. liunnemeiiervoerende het nederlandsch schip Nagasaki, De brief is onder dagteekening Van 12 Junij uit Baltimore geschreven: Na penen niet zeer voorspoedigen overtogt kwamen wij eindelijk den 0 dezer binnen Cape Henry aan en den 8 voor deze stad den 9 haalden wij aan wal en zijn eerst gisteren met het lossen der passagiers-goederen klaar gekomen. Gedurende de reis zijn 8 kleine kinderen en eene bejaarde vrouw overleden en 3 kinderen geboren. Overigens zijn de passagiers in goeden welstand ontscheept." De helgische minister van hinnenlandsche zaken heeft bepaaldelijk afgezien van de plaatsing van het beeld van prins Karei van Lotha ringen in het park Ie Brussel. Kr is thans een houten model van dat standbeeld gemaakthetwelk op onderscheidene punteh in en builen de stad zal worden geplaatst om te onderzoeken Waar het beeld het minst in den weg zal staan. Dr heer Mérilhoulid van de kamer der pairs te Parijs is op hel punt geweest van te worden vermoord door zekeren jeugdigen graaf Denain. van welken hij vroeger voogd was geweest. De ge noemde jongeling is het vertrek van den heer lllc'rithoü binnenge treden met het heimelijke voornemen om hem met eene pistool dood te schieten. De heer Mérilhou heeft na eene langdurige en heftige worsteling ten gevolge waarvan hij vrij ernstige kwetsuren heeft bekomen zijnen aanrander de pistool ontrukt. De hüisgenooten zijn daarop toegeschoten en hebben den heer Denain in hechtenis geno men hij welken behalve eenig moordtuig onderscheidene wissels en andere papieren zijn gevonden aan welke slechts de handteeke- ning van den heer Mérilhou ontbrak om geldswaarde te verkrijgen. De heer Denain staat bekend als van een stil en ingetogen karakter. Hij is voorts zeer werkzaam en heeft in de letterkunde eenigen naam gemaakt door de uitgaaf van twee geschriften het eene han delende over de land-engte van Panama het tweede over Algerie. Welke oorzaken hem hebben aangezet tot de geweldadige aanranding van zijnen gewezen voogd zijn onbekend. Van. Archangel wordt van den 19 Junij gemeld, dat aldaar sedert den vnrigen avond een engelsch schip in het gezigt van de haven lag, en waarvan de kapt. rapporteert, circa 200 schepen in het ijs gezien te hebben. DE KOLONIE AAN DE SARAMACCA IN SURINAME. In lijnreglen strijd mol do nadeelige berigten die onlangs in de dag bladen omtrent de kolonisatie aan de Saramacca verspreid zijn kunnen wij als den inhoud van brieven van kolonisten en den bestuurder, in deze dagen hier ter slede (Zwolle) ontvangen en welwillend aan ons ter lezing afgestaan, mededeelen dat de zaken dier jeugdige kolonie boven verwachting gunstig zijn. In plaats dat de kolonisten nog van wege het gouvernement gevoed worden roeijen zij zelvpn met rijk heladene tent booten met groenten naar Paramaribo, waar zij goede zakeri doen. Het pnuvernempnts-magazijn heeft in April opgehouden tot groote vol doening van de arbeidzamen en welgezinden onder de kolonisten. Na- t iitirlijk bepaalt men zich 'in de eerste plaats tot kost of groenten omdat daaraan behoefte zijnde, deze teelt dus het voordeeligst ishet zou dwaasheid zijn nm met kofïïj katoen en suiker te beginnen. Inmiddels heeft men aangevangen om de arrowroot en nopal te kweeken; het eerste gewas belooft veel. De bananen op Voorzorg zijn zoo buitengewoon geslaagd dat men in vollen overvloed verkeert, en eenige kolonisten in de oude kolonie varkens zijn gaan opknopen om die met de overbodige' bananen te voeden sommige kolonisten bezitten reeds 6 Varkens buiten de biggen en kooijen van 150 stuks pluimgedierte. De huwelijken onder de kolonisten nemen toe, zoodat bijna allo vrijgezellen en de meeste weduwen gehuwd zijn waardoor vroegere verliezen vergeten, worden ook reeds onderscheidene geboorten hebben er plaats gehad. Er zijn kolonisten die reeds geld voor hurme naaste betrekkingen in het moederland overgemaakt hebben en dezen aanraden om naar Suriname .over te komen. Eene commissie door den gouverneur benoemd in October II. om den stand der zaken aan de Saramacca op te nemen en bestaande uit oude ervarene planters heeft een hoog gunstig rapport daarover uilgebragt en geadviseerd om de kolonisatie op groote schaal uil te breiden. In een jaar tijd is er geen sterfgeval voorgevallen de zwaarste arbeid zelfs liet booinveilcn en roeijen wordt door de kolo nisten verrigt zonder nadeel voor hunne gezondheid. Hoezeer ook alle weidenkenden t'e Paramaribo deze proeve toejuichen ontbreekt het er ook niet zoo min als in het moederland aan lieden wien het lust om alle schoone ondernemingen te bekladden in eene slavenkotonie is alles stationair en elite nieuwigheid is er in veler oog ren gruwel. Zij zien in die kolonisatie den eindelijken val van de slavernij te gemoet zij kunnen dpn minister van koloniën niet vergeven, .dal hij door de invoering van een menschelijker reglement bet lot der Msven beeft zoeken te verbeteren sommigen zijn hunneslinksche pogingen ibssIbM r 3» kolonisten naar de nabijheid van de stad te troonen om ianr m hmtne dimt te arbeiden al zulke omstandigheden verklaren de bezigtr», ite !§tf feti isjê kr bfkvett va»ParatwsfH» topf- Wmë'fi, en Kiel gretigheid in de dagbladen wórden ó'vètgè'nöiïioïi. Wij Verheugen ons in staat gesteld te zijn het bovenstaande te kunnen mede deelen op een tijdstip dal dé minister Van koloniën aan de natie het plan medegedeeld heeft om de kolonisatie hij wijze van maatschappij voort te zetten. Moge die maatschappij slechts spoedig tot stand komen en onze kapitalisten Vaderlandsliefde genoeg bezitten om daartoe mede te werken. Overijssel MIDDELBURG den 2 julij. Bij Zijner Maj'esteits besluit van den 17 Junij jl. is goedgekeurd het plan eener negotiatie van 24,000, tegen eene jaarlijksche rente van 4 pc.', voor de verbete ring der communicatie tusschen Noord- en Zuid-Beveland de in schrijving tót deelneming in deze negotiatie zal kunnen geschieden ter provinciale griffie en bij de district-Commissarissen in Zetland van af den 8 tot en met deO 14 Julij aanstaande. Wij hadden gisteren een' vrij goeden aanvoer van tarwe rogge en gerst, en alzoo veel meer dan er Voor de behoefte n'oodig was, hetgeen dan ook ten gevolge had dat er bij het afgaan der markt nog ai wat onverkocht overbleef. De prijzen der zeeuwsche tarwe hebben zich staande gehouden doch de walchersche is 1 a 1,50 per mud onder den prijs der vorige week verkocht. Inlandsche rogge was niet ter veil; de vreemde rogge is, bij rui men aanvoer en zeer kleinen handel van 12,25 tot 15 per mud, hij uitslijting met moeite gedeeltelijk verkocht. Aangaande de vruchten te velde blijven de berigten uit dó verschillende streken onzer provincie bij voortduring gunstig en veel belovend het koele weder der laatste 14 dagen gepaard met af wisselende fegenbuijen heeft, wel is Waar, de aanrijping of groei van een en ander vertraagd, doch heeft daaraan meer goed dart kwaad gedaan. Voor het koolzaad was het vochtige koele weder ook gunstig daar zulks veel tot de volledige vulling der peul heeft toegehragt. Van het snijden dezer vrucht in Zeeland is ons nog niets bekend welligt dat een enkel vroeg stuk eerlang daartoe in staat zal zijn echter rekent men meer algemeen daarmede eerst van 8 a 15 dézer een aanvang te maken. De rogge eh winter-gerst zal oók ongeveeb om dien tijd gesneden kuhnen Worden, Van de ziekte in de aard appelen of roest in de rogge wordt niets vernomen. Getrouwd L. JANSÉ Middelburg en den 30 Junij 1847. C. van NEDERVEEN. Heden beviel van een' Zoon JAGOMINA JOHANNA. NORTlER geliefde Echtgenoot Van Göes den 4 Julij 1841. S. DÉ JONGE MÜLOCK HOUWER. Heden beviel zeer Voorspoedig van oenen Welgeschapen Zoon JËANETTE CAROLINA LAMBERT geliefde Echtgenoot vart ZtEMKZEE den 5 Julij 1847. H. L. van DÜtJL. énige kennisgeving. Heden overleed in den ouderdom van ruim 75 jaren cinzó waarde Vader en Bebuwd-VaderJAN LAMBRÈCHTSE KOOt.lMAN in leven Weduwenaar van ADriana Bakker, Brüinisse den 1 Julij 1841. L, KOOIJMAN ook namens mijne Behuwd-Broeders en Zusters. De HOUDER petier in 1846 uitgelote OBLIGATIE, tert laste de Stad Goes, zijnde n.° S!'/iss Stoot 400 wordt verzocht dezelve ten spoedigsteii ter aflossing hij den Stedelijkeit Ontvanger aldaar aan te blfiderl. De meerderjarige- en Voogden oVer de minderjarige Erfge- (SJ namen van wijlen den fleer JAN MOSSELMANS en Vrouwd GEBARDINA van df.r HUCHT zullen op Vrijdag den 9 Julij 1847 des namiddags iert 4 ti ré iri het Koffijhuis van B. H. Ha- hinck, te Zierikzeedoor hel ministerie vari den Notaris J. P. van. BORRENDAM met Regterlijke magtiging publiek presenteren té Verknopen Een dubbel WOONHUIS ERF on TUIN staande en gelegen aan de oostzijde van de Nieuwe Boogaardstraat te Zierikzéege merkt letter D n.° 226 kadaster sectie B n.° 597' thans bewoond Wordende door den Heer l. van Nieuwkulik. Tot het hekomen van infurmatiën alsook om het voorschreven Huis te bezigtigeiivervoege men zich ten Kantore van opgenoemdert Notaris te ZiHrikzeê. De Notaris C, J. Van der HALEN zal ten verzoeke zijner principalen, op Vrijdag den 9 Julij 1847 des namiddags ten 2 ure, in het Logement de Maagd van Mechelente Brouwershaven, publiek verknopen s 1.° Een HOEFJE met 0 burrd. 89 roed. 04 ellen KOORN- en WEILAND, staande en gelegen in de Gemeente van Duivendijke sectie B, n.ós 31 32, 33 34, 35, 43 en 48 sectie n.°s 14, 210 en 278', Grondlasten 25,01 Polderlasten ƒ84,92; aankomende ADRIAANTJË Hu.' van ter VEERË Wed. Aduïaan dë Kok. 2." In twee perceelén 6 bund, 20 roed. KOORN- en WEI LAND gelegen onder Duivendijke, sectie B, n.os 124, 125, 130 en 138 Grondlasten 23,35, Polderlasten 78,74; aan komende LENA van ncfi MËUlE Huisvrouw van Constanö Viergever en verpacht aan den Heer Daniel van de Velde, tot S '-Maarten 1854 om 250 den hoop jaarlijks en 3." Eene SCHUUR en ERVE slaande co gelegen in de Nieuw- slad te Brouwershaven, sectie C, n.° 483; aankomende CQN STAND VIERGEVER en dadelijk te aanvaarden. Alles bij biljetten breeder omschreven. Nadere informatiën ten Kantore van voormelden Notaris, tfË ZÏÊ&1S2EE mi PE WËW. PB VOS ittOS f gTAftS#R#BfffBlfck

Zierikzeesche Courant | 1847 | | pagina 2