ZIERIKZEE ebt ROTTERDAM. Nederlanden, 2'/, pC. Werk. Schuld i) 3 )i 4 Amort. Syndikaat 3*/2 pC. Hi ï-t-— <c Brussel za! worden gevestigd heeft men twee tonnetjesmot zilveren muntontdekt en ten behoeve der stad in beslag genomen. De ge vonden munt is van de jaren 1603 en 1709 of daaromtrent. Men berekent ze op eeno waarde van 60- a 80,000 fr. De gelukkige werk man heeft regl op de helft van zijn vondst. In^sle Noord-Zee heeft men een groolen dooden walvisch gevonden welken do visschers van Blankenberge naar de kust hebben gebragt- MIDDELBURG, den 28 Junii. LI. zaturdag werd voor het pro vinciaal geregtsbof alhier behandeld de zaak ten laste van zekere Ludooica de Bruine oud 23 jaren arbeidster van beroep laatst woon achtig te 1.1 zend ij ke beschuldigd van op den 10 Maart dezes jaars na eenen voorafgeganetr twist tusschen baar en haren zwager Jacobus Jlberlus Arens toen arbeider te Schoondijke aan dezen bij de wo ning van haren broeder Vincent de Bruine, onder I.lzendijkein hevige drift met eene spade onderscheidene slagen op de schouders en het hoofd te hebben toegebragt ten gevolgo waarvan gezegde Arens aanvankelijk in eenen bewusteloozen toestand op een inet keisleenen bestraat vont pad j e nedergezegen doch kort daarna naar zijne woning teruggekeerd zijnde, aldaar op den 19 dier maand is overleden. Heden is door liet bof in die zaak uitspraak gedaan en heeft hetzelve, do bier bovenvermelde daadzaken als bewezen aannemende, lie beschuldigde schuldig verklaard aan moedmlligen doodslag en haar ilinnsvólgens veroordeeld tot de straf van het zwaaijen met liet zwaard orer het hoofd en een confinement van zes jaren in een tuchthuis. VLISS1NGEN den 28 Junij. De desertie bij het belgischo legeT schijnt eene aanmerkelijke uitgebreidheid te verkrijgen sinds'eene maand ziet men bier dagelijks troepen van 12, 14 tot 16 manschappen, allen jonge lieden van goed militair voorkomen arriveren welke hun ver langen te kennen geven om zich voor onze koloniën te engageren en terstond op Harderwijk worden gedirigeerd - ook vele jonge mensehen uit Oost-en West-Vlaanderen die tlopr gebrek aan arbeid en brood gedwongen zijn bun land te verlaten bieden zich dagelijks met hetzelfde doel aan en bekomen dezelfde bestemming. ZIERIKZEE den 2 Julij. Eergisteren avond is in het huis van arrest alhier ingebragt J, Hoogenboom schipper, wonende te Brou wershaven beschuldigd van op jl. maandag aan het veer te Bom- uieneilein' Schouwen, zekeren N. Vcenema. schipper, woonachtig te Krabbondijke met eenen dweil op liet hoofd te hebben geslagen en verwond ten gevolge waarvan laatstgenoemde in bedenkelijke omstandigheden verkeert. Volgens de jongste berigten uit Vriesland van den 30" Junij was de orde aldaar hersteld. Er hadden in de laatste dagen niet alleen te Harlingen en Leeuwarden maar ook in andere plaatsen te Dokkum Bolswnrd M ikkum en in enkele plattelands gemeenten ongeregeldheden plaats gehad welke overal zonder moeite zijn be dwongen en zich niet hebben herhaald. Volgens van onderscheidene kanten medegedeelde berigten is de militaire magt te Leeuwarden in den avond van vrijdag jl. terwijl zij door de oproerlingen met steenen geworpen werdverpligt ge weest ééns van hare vuurwapenen gebruik te maken, en zijn daar door enkele lieden uil den hoop meer of min verwond geraakt, een van welke aan de gevolgen zijner wonden sedert is overleden. De waarde der meubelen effecten enz. hij den burgemeester Rodenhuis te Harlingen door het graauw vernield wordt door som migen op ongeveer 100,000 gulden begroot. Volgens te Amsterdam ontvangen berigten uit Groningen van den 29 Junij moeten aldaar in den vorigen nacht ook ernstige onlusten zijn uitgebarsten; de bezetting dier stad heeft van hare wapenen gébruik moeten maken ten gevolge waarvan .zoo men zegt 4 per sonen gedood en 12 gekwetst zijn, reeds waren 3 amputation gedaan. Ongelukkig zijn verreweg de meeste slagtoffers menschen die enkel uit nieuwsgierigheid aanwezig waren en daaronder onderscheidene vrouwen. Ook te Deventer moeten maandag avond eenige. bewegingen hebben plnais gehad die echter van weinig beteekenis schijnen geweest te zijn. De naaste aanleiding tot deze ongeregeldheden moge geweest zijn het uitvoeren der nieuwe aardappelen te Harlingen, doch de ware oorzaak er van, de oorzaak waarom zij zich zou snelen zoo ver verspreid hebben schijnt alleen te liggen in de plotselinge rijzing van den prijs van het brood. Te Leeuwarden was die prijs volgens tie zetting in ééne week 16 cents opgeslagen. En hiervan was de reden dat er in de provinciën letterlijk gebrek begon te ontstaan van liet noodige graan om de consumptie te voorzien. Wïi hopen dat de rampen waarmede ons vaderland thans gedrukt wordt, ten gevolge van boven-inenschelijke beschikkingen, niet mogen vermeerderd worden met dezulken welke de mensch zichzelren moed willig zou op den hals halen als vernielingen van geld en goed zonder dat er iemand voordeel van heeft oproerigheden waardoor de zoo noodige toevoer van levensmiddelen wordt afgesneden zoo dal zij den nood tot volslagen gebrek zouden doen overslaan en eindelijk de straf fen welke den baliladigen rustverstoorder spoedig achterhalen. Overigens heeft het voorbeeld van verscheiden plaatsen in andere landen, waar het volk lot zoodanige uitersten van ontevredenheid over den uitvoer van levensmiddelen was overgeslagen genoegzaam bewezen dat zij om van andere nadeelen te zwijgen de vreem delingen de markten dier plaatsen hebben doen schuwen waardoor wederzijdsche handel en vertier leden en dien ten gevolge de wel vaart van alle klassen der bevolking in de hartader werd aangetast. Mogt toch de onnadenkende menigte, die, hij de thans plaats grijpende duurte der levensmiddelen gaarne een verbod van uitvoer zou verlangen, hegrijpen, dat indien de uitvoer verboden wordt, de invoer van zelfs moet ophoudenen alsdan de levensbehoeften nog Veel duurder zouden worden. Zoolang in- en uitvoer vrij en onbe lemmerd zijn komen de aanvoeren van zeiven. Onrust en woeling onberadnne vorderingen, dwaze maatregelen, zijn slechts in staat de iaanvoer van levensmiddelen te beletten waarvan alleen hulp te wachten is. Men schikke zich in de tegenwoordige omstandigheden 'en wa'rhte rustig en kalm betere tijden af. Door de Nederlandscbé Handel-Maatschappij zijn bevracht ge worden 21 schepen, als: voor Amsterdam 10, Rotterdam 9, Dordrecht 1 en Middelburg 1 (zijnde het fregatschip de Roompot bereids in rins vorig nummer vermeld.) Zeetijdingen. zeildhet barkschip Stad Zierikzeekapt. D. Ochtmanvan deze stad naar Batavia. Het kofschip Marinus en Gertruida, kapt. I. A. Spijkman van Cette naar Riga te Douvres binnen heeft na het lek gestopt en proviand ingenomen te hebben, den 25 Junij de reis voortgezet. NIEUWE STOOMBOOT-DIENST VEltTRF.K in de maand julij 1847 vaw ziehikzee: Zondag 4's morg. 4 ure- Woensdag 7 7'/, Vrijdag 99'/, van rotterdam i Dingsdag 6 's morg. 9 ure. Donderdag 811 Zaturdag 10, 3 PRIJZEN der EFFECTEN te AMSTERDAM. Woensdag den 30 Junij 1847. HandeLMaatschappij 4'/, gebleven, 57s/4 PC. 70 895/i 87s/, 1737/, MIDDENPR1JZEN van de volgende ARTIKELEN te ZIERIKZEE O. Tarwe 1845 N. dito 1846 Zaai-Zomer dito Ordinaire dito Rogge Winter-Gerst Zomer-dito Haver Paardeboonen Witte dito Bruine dito van den 1 De Ned. M udde. ƒ18,00 a 18,50 -19,00 a 20,00 - 0,00 a 0,00 -16,00 a 17,00 -14,50a 15,00 - 11,00b 11,10 - 10,00 a 10,10 - 5,75 h 6,00 - 10,50a 11,00 - 0,00 a 20,00 -19,50 a 20,00 Julij 1847. Graauwe Erwten Groene dito. Gele dito Koolzaad Zaai-Lijnzaad Slag-Lijnzaad De Ned. Mudde. f 0,00 a 0,00 -16,50a 17,50 - 0,00 a 0,00 - 0,00 h 0,00 - 0,00 a 0,00 - 0,00 a 0,00 Raap-Ölie te Zierikzee, f 40,00 p. v. Patent-Olie -43,00 Lijn-Olie -00,00 Raapkoeken ƒ00,00 de 1040 stuks. Lijn koeken -00,00 MARKTPRIJZEN der GRANEN en ZETTING van het BROOD te ZIERIKZEEop den 2 Julij 1847. Tarwe de Ned. Mudde 20,00. Rogge, - 14,00. Fijn Tarwebrood het Ned. pond 0,32 cents. Grof Tarwebrood - 0,28'/2 Roggebrood- 0,20'/, Masteluinbrood - 0,24'/, A.dvertentïèn. Ik ondergeteekende CORNELIA KOEVOETS Gd. ge- drongen door het gevoel van erkentelijke dankbaarheid acht het mij ten duren pligl meldihg te mogen maken van de belang- looze zorg waarmede den Weledelen Hoer F. KELLER Med. D.r enz. te dezer Stede aan mijn regter-oog eene operatie heeft bewerkstelligd door hetzelve met het gelukkigst gevolg van de Cataract te ligten hebbende daar door sinds een' geruimen tijd geen enkele lichtstraal vermogen op te vangen terwijl ik thansna ver loop van acht weken liet gebruik er van heb wedergekregen. Door de openbaarmaking van deze voor mij zoo heugelijke ge beurtenisvermeen, ik regt te doen wedervaren aan de verdiensten en kunde van een' man die zijn leven aan het heil der rnenschheid zoo hulpvaardig toewijdt zonder daarvoor van mij eenige geldelijke belooiiing te verlangen. - En ofschoon zijn weled. die vermelding niet behoeft noch begeertom daardoor zijn' reeds lang gevestigden roem als geneesheer verhoogd te zien zoo vertrouw ik dat zijn weled. deze mijne dankbetuiging zal gelieven aan te nemen als het eenige offer dat ik voor die onvergetelijke weldaad in staat hen hem te brengen. Zierikzee, 30 Junij 1847. CORNELIA KOEVOETS Gd. INTEREST-BETALING van alle verschenen en betaalbaar gestelde COUPONStot welke Administratie-Kantoren ook behoorende hij C. BAL. INTEREST-BETALING van de COUPONS 2'/, percent Werkelijke Schuld,.van alle Administratie-Kantoren, ver schenen 1 Julij 1847, en van alle verschenen betaalbaar gestelde vreemde Coupons hij de .Makelaars van deb STARP BERG. De Notaris M.' G. van der LEK de CLERCQ zal op Maandag den 5 Julij 1847, des voormiddags ten 10 ure, binnen de gemeente Sirjanslandten woonbuize van M. van SAS, ten verzoeke van zijnen principaal publiek veilen en verkoopen Een aanzienlijke partij MEUBELEN, bestaande in Bureau, Tafels, Stoelen en verder Huisraad henevens eenig IJZERWERK SMIDS GEREEDSCHAPPEN en hetgeen verder zal worden geveild. En ten zelfden dage, des namiddags ten 1 ure, in de Herberg aldaar: Een WOONHUIS en ERF, waarin eene Smederij wordt uitge oefend, staande en gelegen te Sirjanslandkadastraal bekend onder sectie An.° 191. Nadere informatiën te bekomen ten kantore van genoemden Notaris. De Notaris M.' J. J. ERMER1NS zal op Woensdag den 14 Julij 1847, 's namiddags ten 2 ure, in de Herherg te' Dreischorpresenteren te verkoopen, de navolgende VRUCHTEN TE VELDE te weten 1 bunder 52 roeden 90 Ellen Tarwe 1 bunder 33 roeden 94 ellen Gerst, 63 roeden 04 ellen Rogge, 77 roeden 43 ellen Haver 53 roeden 89 ellen Paardeboonen 34 roeden 27 ellen Erwten en 49 roeden 97 ellen Bruineboonen. ZIERIKZEE, den 2 Julij. Heden is van deze rcede naar zee ge- te zierikzee, bij de wed. a. de vos en-zoon stadsdrukkers-

Zierikzeesche Courant | 1847 | | pagina 2