ZÏERIKZEESCHE DINGS DAG Besturen en Administration. Ni e u ws tij ding e n 1V.0 52. De PLAATSELIJKE SCHOÓL-COMMISSIE dezer Stad maakt hiermede hekend dat de jaarlijksche PROMOTIE en PRI.TSUIT- DEELING aan de Leerlingen op hot Instituut van den Heer VAL Top, Wat. eerstkomenden Zaturdag den 3 Juli], voormiddags ten 11 ure, in de Luthersche Kerk alhier zal plaats hebben, bij welke gelegenheid door een paar Jongelieden die het Instituut verlaten afscheidsreden zullen gehóuden worden. Zij noodigt hiermede tevens allen die in opvoeding en onderwijs belang stellen uit oin ge noemde plegtigheid wel met hunne tegenwoordigheid te willen vereeren. 'Herikzee28 Junij 1847. De Plaatselijke School-Commissie voornoemd Namens dezelve,, P. J. ANDREjE Secretaris. FRANKRIJK. PARIJS, den 21 Junij. Heden is in de kamer der gedeputeerden de algemeene beraadslaging aangevangen over de begrooting van uit gaven. De gedeputeerde Quinette beeft het eerst over deze aangele genheid het woord gevoerd, en beweerd dat het tekort in de nppn- bare schatkist, op het einde van dit jaar, 6o0,000,000 franks zal bedragen. Volgens door de fransche regering ontvangen berigten uit China gedagleekend Hong-Kong den 26 April had de bevelhebber Lappiere zich den 15- dier maand genoodzaakt gezien ten einde een aanval te voorkomen aan welke zijne afdeeling anders niet had kun nen ontsnappen, met de fransche fregatten Gloire en Victorieusc in de haven van Cochin-Ohina vijf groote met kanonnon gewapende schepen en eenige kleineren aan te lasten. De laatsten hebben de wijk genomen terwijl de vijf groote schepen verbrand of in den grond geboord zijn. Meer dan duizend Cochin-Chinezen hebben daarbij het leven verloren aan boord van de fransche schepen was slechts éèn man gedood en waren eenige weinigen gewond. De Engelschon hebben zich ook weder rneer heerschappij in China weten te verwerven. Den 1 April zijn drie stoomschepen Vttltur Pluto en Corsair, met den gouverneur van Hong-Kong en den be- velhchher der engelsche magt aan boord de rivier van Canton op gevaren. In 36 uren hebben do Engetschen al de forten der rivier aangetast en bemagtigd en na de magazijnen te hebben doen sprin gen 827 stukken geschut vernageld. De Chinezen boden weinig wederstand daar zij buiten zichzelven waren door liet onverwachte dezer gebeurtenis. Den volgenden dag deed do engelscho gouverneur den chineschon opper-comrnissaris Ky-lng bij zich komen, en onder bedreiging van Canton te zullen verbranden wist hij nieuwe voor deden voor den ongelschen handel en de vrije gemeenschap der vreemdelingen met de stad te verwerven. Dit laatste vond hevigen tegenstand hij de inwoners van Canton zij kwamen met groot ge schreeuw voor de engelsche factorijen bijeen en begonnen met steenen te werpen terwijl geschriften werden aangeplakt in welke men Sy-Ing voor een verrader uitmaakte. Deze wederstand' was echter nutteloos daar de Engelschon de nnodige maatregelen hadden ge nomen om de stad aan te tasten den 6 April begon men haar to bombarderen toen het berigt aankwam dat de overheden van Canton zich onderwierpen. De hoofdvoorwaarden welke de engelsche gouverneur gesteld heeft zijn deze dat de Engelschen na verloop van twee jaren do stad Canton vrij zullen mogen binnenkomen dat zij eene speciale plaats zullen hebben om het anker uit te werpen dat het gebouw der in- en uitgaande regten van de factorijen verwijderd zal worden en dat 40 acres land aan de Engelschen zullen worden afgestaan. Uit Livorno schrijft men den 9 dezer dat in de laatste dagen meer dan 200 graanschepen uit verschillende havens van het Oosten aldaar gearriveerd en do prijzen der granen reeds meer dan 20 percent gedaald waren. BELGIE. BRUSSEL den 26 Junij. Het regeringsblad deelt een koninklijk besluit mede, waarbij de bepalingen der wet, tot tijdelijke opheffing der regten van invoer op het rundvee vooreerst verlengd worden. Naar men verzekert zou die bepaling voor 3 maanden van kracht zijn. Gedurende de vier eerste maanden dezes jaars zijn 5800 run deren uit Nederland in Belgio ingevoerd. De koning en koningin zijn den 22 naar Londen vertrokken. NEDERLANDEN. AMSTERDAM, den 26 Junij. De Harlinger stoomboot, gisteren namiddag alhier gearriveerd hoeft het bedroevende berigt medegebragt van ernstige ongeregeldheden, welke in den nacht van'donderdag op vrijdag Ie Harlingen door het gepeupel gepleegd zijn. Wij hebben ons beijverd van onderscheidene zijden inlichtingen daar omtrent in te winnen en gelooven met eenig vertrouwen op de juist heid onzer opgaven het volgende te kunnen medodeelen. Evenwel moeten wij daarbij aanmerken dat wij op bijzondere brieven en monde linge berigten hebben moeien afgaan en dal de ontsteltenis, welke deze voorvnllen'hebben teweeg gcliragt, en het vroege vertrek der stoomboot (om 8 ure des morgens) uil Harlingen het moeijelijk gemaakt heefthet geheel zamen te vatlen en een in allen deele juist en volledig reiaas op te maken. Donderdag avond ten 8 ure verzamelde zich eene groote volksmenigte op het havenhoofd in de nabijheid eener engelsche stoomboot, waarin aardappelen ten uitvoer geladen werden. De menigte scheen dien uit voer te willen beletten. De expediteur de heer van Oppens Zonen liet zich echter niet door hare bedreigingen, verschrikken. Daarop slopg uien tot daden van geweld tegen zijn persoon over en het was alleen aan de beradenheid van den. havenmeester te danken dat hij aan de handen van het graauw ontsnapte. Daarna bestormde het gepeupel do stoomboot en sloeg op liet dek onder hel luiden dor scheepsklok alles kort en klein. Te gelijker tijd trokken een aantal jongens, mannen en vrouwen, naarde woning van vanOppens Zonen, en sloegen daar de glazen in. De policie was te zwak om de orde te herstellen en moest zelfs om persoonlijke beleedigingen te ontgaan wijken. Volgens de berigten van sommigen werden toen ook enkele bakkers- en grutterswinkels aan gevallen. Dit schijnt echter onjuist. Maar daarop long een woeslc hoop naar de woning van den burgemeester, den heer J. Rodenhuiswaar binnen weinig tijils de glazen ingeslagen de deur opengebroken en let terlijk alles, wal in het huis was, vernield is geworden. Het porselein werd aan gruis gesmeten de bedden opengesneden de meubelen ver nield de geldkist werd opengebroken het coulant geld er uit geroofd en de papieren verscheurd. Een andere hoop trok naar de woning van den notaris J. Uanekuyk en van andere leden van het stedelijk bestuur. Ook hier werden eenige glazen ingeslagen doch de menigte liet zich door het gpven van geld bewegen om van verdere gewelddadigheden af te zien. Inlusschen waren de leden der schutterij in de wapenen ge komen doch het schijnt eenigen tijd gekost te hebben voor zij zich op eerie loopplaats vereenigen konden. Den tamboer, die alarm sloeg werd de trom ontroofd en enkele schutters konden zich niet dan met moeite voor geweldige aanranding beveiligen. Ten 4 ure vergaderde het stedelijk bestuur op het raadhuis. Allengs keerde nu do rust terug. De schutterij begon eenige kracht te ontwikkelen en tegen 8 ure in den morgen van vrijdag liepen nog slechts eenige hoopen volks bedelende langs de huizen, zonder zich echter aan nieuwe baldadigheden over te geven. Er was dadelijk in den morgen eene expresse naar Leeuwarden afgezon den met verzoek om den hijstand van militaire magt. Deze schijnt wel noodig te zijn om eene nieuwe uitbarsting van het oproer te voorkomen. Het is bedroevend dat eene verblinde menigte zich tot zulke ongere geldheden heeft laten verleiden, welke tol misdaad zijn overgeslagen, Wanneer men nagaatwat er geschied is zoude men bijkans besluiten dat de uitvoer der aardappelen alleen voor eenige kwaadwilligen een voorwendsel is geweest om lot plundering te kunnen overslaan. To meer wordt dit gevoelen bevestigd wanneer men in aanmerking neemt dat in den jongslen tijd door de vermogende ingezetenen der stad in vereeni'ging inet het stedelijk bestuur, ruime uitdeelingen van levens middelen aan do mingegoeds klasse waren gedaan. Sedert 17 Mei waren door eene commissie van liefdadigheid wekelijks 2100 portion soep uitgedeeld en 1900 roggebrooden van 2'/s nad. ponden tegen aan zienlijk verminderden prijs verkocht. Ter bestrijding daarvan was er no. collecte gedaan die (met eene bijdrage uil de stedelijke kas, a f 300) ruim f 2200 had opgebragt. Daar deze gelden nagenoeg verbruikt waren was men voornemens eene tweede collecte te doen waarvan de opbrengst op circa f 1200 geraamd werd. Nog denzelfden dag van het oproer (donderdag) was er op deze wijze eene ruime uildeeling van levensmiddelen geschied. Den 27. In latere brieven uit Harlingen alsook uit Leeu warden worden uitvoerige bijzonderheden vermeld omtrent do betreurenswaardige ongeregeldheden welke in die steden zijn voor gevallen. Omtrent eerstgomeldo stad komen de berigten nagenoeg overeen, zooals die hoven vermeld zijn doch uil Leeuwarden wordt het volgende onder dagteekeniilg van den 25 geschreven «Bij het bekend worden der gebeurtenissen te Harlingen waren da ingezetenen dezer stad niet weinig bevreesd dat het voorgevallene aldaar, ook alhier weêrklank zoude vinden, en deze vrees was, helaas! maar al te Zeer gegrond daar heden middag ten half twee ure ongeveer eenige engelsche opkoopersdie zich op de weekmarkt bevonden door een troep volk met smaad en scheldwoorden tot in het huis van eeneu over den Brol wonende» grutter waar zij binnentrokken vervolgd werden. Onderwijl was. het volk lot eene groote schaar aangegroeid welke thans tot baldadigheid oversloeg en het huis van dien grutter met steenen als bestormde. Dadelijk daarop vertoonde zich do militaire magt henevens de burgemeester de directeur van policie de adv.-gen. hij het provinciaal hof en de subsi,-offic. op de plaats der opschudding zonder dal de menigte daardoor afgeschrikt werd daar hen de soldalen met een hagelbui van steenen begroetle en daarop met dezelve handge meen werd. Toen echler gelukte het dezen de volksmenigte uiteen le drijven welke echter riu op andere plaatsen bij voorname ingezetenen dezelfde baldadigheden in nog veel ergeren graad herhaalde; op dit oogenblik (5 ure) worden de meeste bakkers grutters en koekwinkels genoodzaakt hunnen voorraad aan het volk prijs te geven de winkels en huizen van vele particulieren zijn gesloten de weekmarkt is zeer vroeg opgeruimd de schutterij onder de wapenen geroepen en patrouilles doorkruisen de stad en zijn hij de verschillende winkels gestationneerd. Wij willen hopen dat alles in deze overigens zoo vreedzame stad Spoedig lot rust moge terugkeeren en deze avond geene ergerlijker loo- neelen voorvallen moge dan welke heden het hart van ieder weldenkend ingezeten dezer stad met droefheid vervuld hebben. 5ure. Het is ihabs een weinig rustiger. Zoo even is van wege burgemeester en wethouders dezer stad eene afkondiging geschied waarbij

Zierikzeesche Courant | 1847 | | pagina 1