Wiemestijdingen A»° 1847. COURANT* 25 JUNIJ. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 22 Junij. Heden is do nieuwe haring alhier aangehragt. De gewone geschenken zijn aan Z. M. den ko ning en de leden van liet koninklijk gezin benevens aan de pro vinciale en stedelijke autoriteiten aangeboden, Z.' M.s stoomschip de Cerberus heeft don .haring "an de vloot naar bet vacjerUnd vervoord. ')k 'iitient de vangst zijn gunstig. De haringvloot, dit jaar uitgerust, bestaat uit 115 schepen, als: van Vlaardingen 68, Maassluis 14, Delfshaven 1 Zwartewaal 6, Middelharnis 4 Dordrecht 1 Enkhuizen de Rijp en Amsterdam ieder 7. Men verzekert dat het den koning dezer dagen zou hebben behaagd kwijtschelding van de doodstraf le verleppen aan Cbristiaan Gepltensdie, gelijk hekend is, bij arrest van het provinciaal hof in Gelderland veroordeeld is tot do straffe des doods wegens poging tot moord met voorbedachten rade, en dat de kapitale straf zou zijn veranderd in die van het zwaaijen van het zwaard over het hoofd en twintig jaren tuchthuisstraf. De voorgestelde verhooging onder anderen van den accijns op don wijn tot gedeeltelijke dekking van het verlies voor de schatkist door de afschaffing van don accijns op de rogge heeft zoowel uit Amsterdam als Rotterdam onderscheiden adressen uitgelokt. Het weekblad de Burger meldt dat de markies de Thenars in verzet zal komen tegen de beide vonnissen door de arrondissemenls regtbank alhier tegen hem bij verstek gewezen. Den 22 dezer is voor het provinciaal hof in Zuid-Holland behandeld de zaak van F. Leffduaroud 31 jaren arbeider wonende onder Ouddorp. Hij werd beschuldigd van moedwilligeu doodslag voor afgegaan van poging lot moedwillige verwonding met voorbedachten rade. Hij zou die misdaden gepleegd hebben den 2! September ten gevolge van eenen onlstanen twist. Hij zou de vrouw met welke hij leefdeeene verwonding hebben willen toebrengen doch haar broeder, die baar wilde beschermen bekwam eene wonde, waaraan hij is overleden. De beschuldigde ontkende de feiten die hem ten Iccto gelegd werden. Hot openbaor mimslej'ic beeft bij monde van den advocaat-generaal m.r Gcfken, gerequireerd dat de beschuldigde zou worden schuldig verklaard aan moedwilligen doodslag doch dat hij zou worden vrijgesproken van de poging tot verwonding met voorbedachten rade hetgeen niet wettig was bewezen. Hij requireerde voortsdat de beschuldigde zou worden veroordeeld tot de straf van het zwaaijen van het zwaard over het-hoofd en eene tuchthuis straf van 5 tot 10 jaren. ,De heer m.' Evertsen de Jonge heeft ambts halve den beschuldigde verdedigd en betoogd dat de schuld van den beschuldigde niet was hewezen. Het bof zal beden over acht dagen in deze zaak uitspraak doen. De wedstrijd van de Koninklijke Nederlandsche Yachtclub zal op donderdag den 22 Julij aanstaande op de rivier de Maas le Rot terdam gehouden worden. De wedstrijd zal des morgens ten 10 ure beginnen terwijl daaraan door 14 soorten van vaartuigen deel zal worden genomen. De uitgeloofde prijzen zijn van Z. M. van HH. KK. HH. de prinsen van Oranje, Hendrik en Alexander, en van de Yachtclub zelve. Men meldt uit Amsterdam van den 21 dezer: Naar wij vernemon zijn van den 15 Junij tot heden, uit het VVestland alhier ter markt aangekomen 16 vaartuigen met nieuwe aardappelen gezamentlijk inhoudende p. m. 2000 ned. mudden welke in den beginne der week zijn verkocht a f 15 later /"10 a 11 en heden fd a 10 per mud. Nog meldt men uit Amsterdam van den 23: Naar wij vernemen zijn gisteren en heden alhier ter markt aangekomen 15 vaartuigen met nieuwe aardappelen gezamentlijk inhoudende 2290 mudden welke gisteren tegen f 6 heden tegen f 5,25 verkocht zijn. Uit het Gooiland meldt, men van den 20 dezerGelijk de andere gewesten van ons vaderland heeft ook het Gooiland de blijde hoop dat het jaar 1847 een buitengewoon gezegend jaar zal zijn en de tiadeelen der twee voorgaande jaren eenigermate zal vergoeden. Ten aanzien der plaatsen waar de visscberij een middel van bestaan oplevert heeft zich die hoop reeds ten deele verwezenlijkt.. Zoo b. v. is ten eerste de vangst van de panharingen en vervolgens van de ansjovis zoo rijk geweest, als men zich naauwelijks weet te herin neren. De laatstgenoemde heeft gedurende de laatste 5 of 6 weken aan bet dorp Huijzen alleen eene som van omstreeks 80,000 guldens opgebragt. Tachtig schuiten waren gedurig met de vangst van dien viech bezig, en elke schuit kan door elkander geslagen op eene we- kelijksche winst van bijna 200 guldens rekenen. Welke eene leven digheid en tevredenheid deze rijke opbrengst'die nog altijd voort duurt na zoo veel lijden en ontberingen teweeg brengt kan men zich gemakkelijk voorstellen. Dit Hardenbergh zijn aan de redactie der Zieolsche Courant eenige koren-aren in de omstreken dier stad gegroeid toegezonden allen met zes rijen korrels bezet, met bijvoeging dat zulke aren in groote menigte gevonden worden en dat alle vruchten in dien omtrek een heerlijken en overvloedigen oogst beloven. Hel laatstelijk van Rotterdam te Londen aangekomen stoomschip Rapid heelt 759 schapen uit Holland aangehragt; het grootste getnj Meent men dat van die soort van vee immer in eenig schip der waarts gebrngt is; daarenboven had de Rapid nog 75 koeijen 11 kalveren 4 paarden en 30 lammeren behalve andere nederiandscho goederen aan boord. Volgens geloofwaardige medcdeoling zou in de omstreken van Eergen-op-Zoom dezer dagen met het gewenschte gevolgzijn toegepast tegen den voortgang der longziekte in eenen stal runderen 1 "t zuiveren der stallen met hontzuur en het daarmede insmeren dfe'r beestenachter de ooreri"en 'om de hoorns. Op het zangfeest, dat binnen kort te Gend zal plaats hebben zullen 50 belgische vereenigingen zich doen vertegenwoordigen welke to zamen 950 zangers hebben doen inschrijven bovendien komen 529 duilsche zangers uit 41 verschillende plaatsen van Duitscbland zoo dat in het geheel 1479 zangers bijeen zullen zijn; het orchest zal daarenboven door 100 instrumenten bezet worden. Er is thans eene zeer fraaije driemast-stoombootgenaamd Robert Rauhngeschikt voor koopwaren cn reizigers, in geregelde vaart van Gend op Londen gebragt. Sedert het openen der slagerij van paarden zijn te Berlijn in de eerste week ongeveer 100 ctr. paardenvleesch verkocht geworden. De inrigting zal aan een geregeld, bestuur onderworpen en de slagerij met eene andore inrigting tot mesten verbonden worden. Men be rekent dat in den pruissischeh staat alleen jaarlijks 150,000 clr. best cn gezond paardenvleesch bij de vilders verloren gaan. De policie te Koningsbergen beeft maatregelen genomen tegen 't verleggen van den joodschen .sabbath op zondag op grond 'dat een ministerieel rescript alle verandering der Israëlitische eeredienst verbiedt. In Silezie zijn ten gevolge van den buitengewoon hoogen stand des waters het gevolg der aanhoudende regens en wolkbreuken de rivieren buiten hare oevers getreden. Het geheele Oder-da! is over stroomd en de schade daardoor veroorzaakt zeer aanmerkelijk. Do gemeenschap met Oostenrijk is op sommige plaatsen gestremd zoodat' den 3 3 en 14 geene irieawspapieren vau daal' le Bres'iaiv waren aangekomen. Den 15 dezer zijn in de Sond 346 schepen ingeklaard waaronder 241 met granen meest allen van Riga komende. Uit Triest wordt van den 12 (lezer gemeld dat alles thans bij draagt-, om de hooge prijzen der granen te doen vallen. In de laatste weck waren meer dan 40 schepen met granen aangekomen en de voorraad dus zeer aanzienlijk geworden. De stand der overige gewassen was aldaar en in de omstreken allergunstigst. Te Marseille waren volgens schrijven van den 15 dezer in drie dagen 380 schepen aangekomen waarvan 222 met granen geladen waren. Te Livorno kwamen den 8 dezer 72 met granen geladen schepen aan den vorigen dag waren er 18 gearriveerd. De inspecteur-generaal der veeartsenijscholen in Frankrijk heeft van de regering eene belooning gevraagd voor Fr. Guenondie, gelijk men weet, 't geheim ontdekt heeft om aan het uiterlijk voor komen van eene koe of kalf, bepaaldelijk aan de rigling der haren op de achterdeelen te zien of zij meer of min melkrijk zijn. De minister van oorlog in Frankrijk heeft onlangs een zeer be langrijk werk aan de academie van weienschappen opgedragen waarin wij belangrijke wenken vinden omtrent het klimaat van Algerie hare ziektens en de oorzaken er van. Algeriehet noordelijk ge deelte van Afrika ligt op de grenslijn die de gematigde luchtstreek van de warme scheidt, liet jaar wiens weersgesteldheid weinig met die van het zuiden van Frankrijk en Spanjo verschilt, biedt eigenlijk slechts twoo saizoeneti het eerste hetwelk gematigd is is begrepen tusschen den eersten November en den eersten junij gedurende welke tijdsruimte zich eene zware groeikracht van re gens vergezeld ontwikkelt het tweede hetwelk van primo Junij tot primo November aanhoudt is warm droog en doet ons aan de hitte denken van den zomer onder de evenachtslijn de nachten zijn alsdan frisch en dikwijls van overvloedigen daauw vergezeld. Do reeds talrijke steden die de oppervlakte van het land overdekken zijn op de noordelijke en zuidelijke hellingen geplaatst van de dub bele bergketen (groote en kleine Atlas) die van het oosten tot het westen is uitgestrekt. De noordelijke helling waarlegen de zeegolven aanklotsen en die door den noordenwind verfrisebt wordt is veel minder warm vruchtbaarder en volkrijker Jan de andere helling aan de hitte van den zuidenwind Siroccoblootgesteld. Deze bergen zijn nu eens gescheiden door dikwijls zeer diepe kloven of vochtige valleijen dan weder door ver uitgestrekte vlakten waarvan velen nog moerassen zijn. Deze moerassen gedurende het eerste saizoen met water overdekt drongen in het tweede geheel of gedeeltelijk op en dn hierdoor ontstaande uitwasemingen zijn oorzaak van velo ziekten, die, vooral gedurende dit gedeelte van het jaer heerschen. Over het algemeen is het klimaat en de grond van Algerie gezondi cn aangenaam zoodat met behulp van eenige voorzorgen de Europeanen er hunne gezondheid kunnen bewaren of althans bet getal en do hevigheid der bnikloopaanvallen en lusschenpoozende koortsen veel verminderen waaraan zij bij hunne aankomst zijn

Zierikzeesche Courant | 1847 | | pagina 1