den spoorweg ten geschenke te gevennaardien zij hoe indirect ook geene aanleiding tot bijna onvermijdelijke ongelukken geven wilden. Volgens het dagblad Overijssel was do sterkte der koloniën van de Maatschappij van Weldadigheid op don t Junij 1847 als volgt in de gewone koloniën 2666 Ominerschans 2401 ge sticht Veenhuizen 2031 2'° gesticht Veenhnizen 2185; 3d° gesticht Veenhuizcn 2320Wateren 102 algemeene directie 37 totaal 11,742. Op het jongste landhuishoudkundig congres te Arnhem ge houden is besloten om Zijne Majesteit een adres aan te bieden met verzoek dat het hoogsldenzelven behagen moge maatregelen to treffen tot afschaffing der tienden. Dit adres is onderteckend door 73 namen meerendeels van groote tiendhezitters en aanzienlijke landeigenaren in onderscheidene provinciën des rijks. Aan het hoofd (jer onderteekening staat de utrcchtsche hoogleeraar J. Ackersdijk. Den 13. Morgen ochtend zullen de afdeelingen van de tweede kamer der staten-generaal een aanvang maken met het onderzoek van hel ontwerp van wet, strekkende tot intrekking van den accijns op het gemaal voor zoo veel de rogge aangaat. Dezer dagen is aan een geacht kassierskantoor to Zwolle weder een valseh muntbiljet- van f 20 vertoond zoo naauwkeurig nagemaakt dat het inoeijulijk van de echte te onderscheiden was. De drie te Amsterdam gegevene voorstellingen van m.'u Rachel hebben te znmen opgehragt f 8023,50. De vijf representation door haar verleden jaar aldaar gegeven hebben alstoen opgehragt f 15,180. Den 9 dezer werd de zevende algemeene vergadering der neder- landsche vereeniging tot afschaffing van sterken drank te Amsterdam gehouden. Het nitgehragt verslag wees aan dat het getal der leden sedert April 1846 met 1177 vermeerderd is en thans 3922 bedraagt. De vereeniging bezit afdeelingen in 16 en correspondenten in 106 steden en dorpen en men merkt met genoegen op dat hare pogingen niet vruchteloos worden aangewend. Als eeri treffend bewijs voor de waarheid dat het gehruik van sterken drank de voorname oorzaak van (le lieerschendo armoede is, werd in het verslag eene bijzonderheid medegedeeld die waardig is om algemeen gekend te worden. De correspondent van het eiland Marken waar voor 2 jai en zich het eerst eene kleine kroeg heeft gevestigd beriglte dat die eilanders doorgains forsche en gespierde menschen in hunnen afkeer, die zij van den sterken drank betonnen volharden waardoor cr zoo weinig armen zijn dat van de 175 huisgezinnen te zamen 800 zielen uitmakende, die hetzejve bewonen, gedurende den afgeloopen langen en zwaren winter slechts een vijftal gezinnen bedeeling hebben noodig gehad. Ook werd aan de vergadering medegedeeld dat hot hoofdbestuur zich voor eenige weken tot Z. M. den koning had gewend met verzoek om even als in andere landen van wege de heerschende so.haarschte het stoken van sterken drank uit koren tijdelijk te doen verbieden. Den 10 dezer is het eerste zeeschip op do nieuwe sleephelling aan het Nieuwewerk le Rotterdam met het beste gevolg opgehaald zijnde het amerikaanscbe barkschip Huil, kapt. Putnam, niettegenstaande de gelegenheid ongunstig was en de buitenwerken van de helling tot geregelden aanleg der schepen nog niet gereed zijn. Uit Rotterdam meldt men van den 12 dezer: Gisteren werd alhier door een werkman aan de Handel-Maatscbappij in de Boompjes een bankbiljet van 1000 frs gevonden; de eerlijke man heeft er dadelijk aangifte van gedaan zonder dat de eigenaar tot nog toe hetzelve is komen terugvorderen. Als tegenhanger van dezen eerlijken vinder is het volgende alhier gisteren mede gebeurd. Een molenaar hij een hakker op den dijk meel afladende verloor onder het uitreiken van het geleibiljet eenige munt biljetten dit zag een gaauwe vriend en zette den voet er op dezelve opgeraapt hebbende verwijderde hij zieh. Toen de molenaar later zulks ontdekte, en men daaromtrent nasporingen deed gaf eene oude vrouw genoegzame aanwijzingen zoodat de poiicie deze onvriendelijke kwant al spoedig uitvond die met dit bedrag alreeds een handel in dekens ten gerijve der landverhuizers begonnen had doch door de tusscben- komst van deze kreeg nu de deken-leverancier het goed terug en de muntbiljetten werden aan den eigenaar weder ter band gesteld. In den kruidtuin der hoogeschool te Leiden zat over eenige weken bloeijen eene Agave Americana hij ons te lande doch verkeerdelijk hekend ouder deo naam van honderdjarige Aloë. Dit voorwerp is een der grootste en stevigste gewassen van die soort welke men in de laatste vijf en twintig jaren in ons land gezien heeft zijnde de middellijn te rekenen va» de uiterste punten der bladen meer dan 12 rijnl. voeten en de hoogte gemeten van de oppervlakte van den grond tot aan den top ruim 7 voelen. Bij eene gunstige weer gesteldheid en geregelde ontwikkeling der bloemen is er reden om te verwachten dat dit prachtig verschijnsel in dien acadeinie-tuin in vorige jaren meermalen opgemerkt zich ook nu alhier in al des- zelfs luister zal herhalen. Reeds begint zich de top van den bloem stengel uit het hart der bladen te ontwikkelen. Men meldt uit Groningen van den 10 dezer: De berigten om trent de te veld staande graangewassen zoowel wat de zomer- als wintervruehten betreft blijven uit alle deelen onzer provincie bijzon der gunstig. Op zeer enkele plaatsen heeft men in de laatste dagen wel den roest op de bladen der rogge ontdekt maar zulks verwekt niet de minste zorgterwijl do rogge niet alleen reeds algemeen bloeitmaar begint te stuiven hetgeen in het vorige jaar zoo schaars het geval was. Ook omtrent de aardappelen koestert men de beste verwachting in twee gemeenten dezer provincie heeft men ook nu het bederf der beide vorige jaren opgemerkt maar op slechts zeer enkele akkers. Hot koolzaad heeft bijna uitgebloeid en staat algemeen vee! belovend. Deze mededeeling is do vrucht van naauwkeurig onderzoek en go- nomeno information o-vertuigd van de bijzondere belangstelling in do vooruitzigten op den aanstaanden graanoogst zullen wij daarop bijzonder acht blijven geven en onze bevinding tot aan den oogst van lijd tot tijd roededeelen. [Pr. Gr. Cour.] Dezer dagen zijn ie echtgenooten Gaillin die ter dood veroordeeld waren wegczis &eS vermoorden van hunnen schoonbroeder te A lengen, in Frankrijk gegaiüotionmf. Beiden hadden de meeste blijken vat) n|'.r'g,t berouw gegeven en sSe vrouw betoonde in de laatste oogecsblife- ken nog meer dan de man een in die gevallen zoo hoog zeldzamen moed. Uit Koningsbergen wordt van den 2 dezer het volgende gemeld Dezer dagen is hier eene aaneenschakeling van misdaden aan het licht gekomen welke men voor eene fabel zou houden werd het geval niet van eene zeer geloofwaardige zijde medegedeeld. In het dorp Alt-Pillau gelegen bij de haven Pillau woonde een molenaar met zijn ongehuwden zoon en eene huishoudster daar zijne vrouw over leden was. Vader en zoon trachtten beide naar het bezit van deze vrouw en do vader hield zich lang voor den begunstigden minnaar tot hij eindelijk zijn zoon in een Idle a têle met deze persoon be trapte. Ten einde zich te wreoken klaagde hij zijn zoon als een dief aan deze wordt gearresteerd hekend zijne misdaad doch ver klaart te gelijk dat zijn vader een gevaarlijke dief is. Ook van deze verklaring wordt de waarheid bevestigd waarop de vader weder zijn zoon beschuldigt dat deze den molen tijdens den vorigen eigenaar in brand had gestoken. De zoon drukt eindelijk het zege) op dezo misdaden door de bekentenis, dat zijn vader zijne eigene vrouw die gezegd werd zich door zelfmoord van het leven te hebben beroofd met eigen handen had opgehangen. Beide misdadigers zitten in hechtenis. Men meldt uit Petersburg van den 29 Mei dat de scheepvaart sedert den 13 dier maand weder geopend was en dal reeds 556 schepen te Kroonstad waren aangekomen. De aanvoer van graan uit het binnenland wordt op 6 millioenen tschetwerl berekend', waarvan 2,300,000 voor buitenlandsche behoefto verkocht zijn. ZIERIKZEE den 15 Junij Op den 10 dezer heeft alhier de aan besteding plaats gehad van het bouwen van een kapitalen watermolen met de daaraan verbondene werken achter Fla3uwers-Sluis op Schouwen en aangenomen door P. LabrijnDz. aannemer van publieke werken, alhier, voor ecno som van ƒ26,800. Bij Zijner Majesteits besluit van den 8 dezer is benoemd tot kanton-regter te Brouwershaven m.' IF. H. Kroefadvocaat te Zierikzeo ter vervanging van N. Vellen, vroeger uit die betrekking eervol ontslagen. Zeetijding en ZIERIKZEE den 15 Junij. Deti 7 dezer is te Riga gearriveerd; het kofschip Johanna Wilhelmina kapt. T. C. Kamminga, van deze stad. BROUWERSHAVEN den 14 Junij. Binnengekomen Jan van Hoorn, kapt. J. Bouten, van Batavia naar Dordrecht, en Ida Willemina, kapt. G, G. Geerling van Batavia naar Rotterdam. 202"» KONINKLIJKE NEDEBLANDSCHE LOTERIJ. Ebtst-6 JüTlei ssg Ist" Lijst, n.° 7 f 5000; - n.« 18762 en 14191 ieder f 1000. 2d° n.° 11547 f 2500; - n.» 6271 f 1000. 3d. M n,o. -14203 en -17590 fedor 1000. 4d0 n.M 11907, 19923 en 6225, ieder 1000. 5"» n.° 13594 20,000 - n.° 11728 1250- n." 443 1000. 6d8 Geene. T' n.' 9204, 1250; - n." 20144, 1000. MARKTPRIJZEN der GRANEN en ZETTING van ket BROOD te ZIERIKZEE, op don 14 Junij..'1847. Tarwe, de Ned. Mudde 18,00. Rogge, - 14,00. Fijn Tarwebrood het Ned. pond 0,30 cenls. Grof Tarwebrood - 0,26'/2 Roggebrood0,20'/, Masteluinbrood- 0,23'/2 1 M*—II l a— Jldvertentiên. Op zeer voordeebge voorwaarden wordtten gevoTge var» overlijden aangeboden de betrekking van SOCIETE1T- HOUDER in de Sociëteit: de Vereeniging, te Zierikzee, welke steeds een goed burger beslaan heeft opgeleverd. Diegenen welke hiertoe genegen mogten zijnvervoegen zich in persoon of met vrachtvrije brievenbij den Boekhandelaar J. M. van Setten te Zierikzee. De Notaris J. P. van BOBBEN-DAM zal ten verzoeke van LOUYVERENS van den ENDE, Rz. op Woensdag den 23 Junij 1847, 's middags ten 12 ure, vóór het na te melden perceel publiek presenteren le verkoopen Een WOONHUIS en ERVE staande en gelegen aan de zuidzijde van de Sint-Domusstraatte Zierilczee, gemerkt letter C, n.° 124, kadaster sectie B-, 701 zijnde hetzelve inmiddels uil de hand le koopterwijl ook nog uit de hand le koop is Een slukjo TUIN GROND, gelegen aan de oostzijde van do Bagijuestraat in de Stad Zierikzee. kadaster sectie R, t> 1114, insgelijks aankomende voor noemden L. van den Eniie Rz. Information zijn le bekomen hij opgemclden Notaris te' Zierikzee. De Heer Th. BROUWER Jz. als Curator over Mejufvrouw BARBER-A den HERDER Weduwe A. Dekker daartoe gemagtigd door du Arroudissements Regtbnnk te Zierikzee, zal ten overstaan van den Notaris M.' J. J. ERMERINS, op Donderdag den 8 .J u f ij 1847 's namiddags len 3 ure ten Huize van A. Paulusse te Zierikzee, presenteren te verkoopen: 1." Twee bunders 48 roeden 40 ellen BOUW- en WEILAND, gelegen onder Kerkwsrvekadaster sectie G n.°a 98 en 100. Verpacht aan D. Viergever Gz. tot 11 November 1852, voor 64,46 de massa 'sjaars. 2." a/33 Portiën in de MEESTQOF DE HOOP r onder de Ge meente Hieuwerkerk in Duivel and en 3." Een HOF en HUIZINGingerigt tot eene Boogsehutterij staande er gelegen aan de oostzijde van de Lange Pad te Zierikzee; verhuurd tot 31 December 1847, aan B. W. Ver munt voor f 34 's jaars. Nadere information le bekomen bij den Verkooper en ten Kantore van voornoemde» Notaris. f® S1EBÏIS-ZS.® s» BIJ T5E WE-5). UK V©$ g.Jï ZOiV* S'ÏAlö'SSVttitfiKRKR-Srt

Zierikzeesche Courant | 1847 | | pagina 2