Bf." 43. ZIEIURZEESCÏIE VRIJDAG A.° 1847, COURANT» 23 MEI. Besturen en Administratien. JVie u ws f ijd in g en SC HOUW INC op t)iï WEGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE ïYiaken bekend dat er op Woensdag den 16 Junij aanslaande, eene aigemeene Schouwing zal plaats hebben over al de buurtwegen en voetpaden in hel Poortambacht dezer Stad en worden de wegplig- tigen of gelanden mitsdien aangezocht om ieder voor het zijne te zorgen dat op den bepaalden dag de wegen voetpaden sloöten heiden en duikers in behoorlijken- slaat van onderhoud bevonden worden overeenkomstig de bepalingen van het Reglement op het beheer onderhoud en de policie der buurtwegen en voetpaden in deze Provincie goedgekeurd bij Koninklijk besluit van den 4 Augus tus 1838, n.° 106. Gedaan ten Raadhuize der Stad Zier ik zeeden 55 Mei 1847. Burgemeester en Wethouders voornoemd f l)Ë CRANK vt. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. FRANK RIJ K. PARUS, don 23 Moi. De bekende iersche volksleider, Daniël O'Contiell, is op zijne reis naar Rome bezweken. Na den logt van Marseille tot Genua zonder veel binder te hebben volbragt is bij in laatstgenoemde stad op eenmaal door eene zoo spoedig toenemende Verzwakking aangetast, dat bij, ondanks al de aangewende middelen aldaar (den 15 Mei) is overleden. De lijding van zijnen dood wordt door het hoofdorgaan van de partij der geestelijkheid hier te lande met de uiterlijke lorkenen van rouw aangekondigd. O 'Cornell was ill 17 71 te Cnhersiveen in bet iersche graafschap Kerry, geboren; werd op zijn 1Gde jaar ter lipoge scliole van Leuven gezonden in 179S tot advokaat bevorderd en zijne eerste handeling als zoodanig was een verzoekschrift der iersche advokaten te teeltenen legen de wetgevende vereeniging van Engeland en Ierland hij wijdde zich onbeweken aan de verwerving der gelijkstelling van de Katholij- ken die het meerendee! der iersche bevolking uitmaken en van veie vnnrreglen verstoken waren aan het hoofd (tor Katholijke maat schappijin 1823 door hein opgerigt bragt hij hut meest toe om den ierschen Kntholijkon hel parlement te openen groot was zijne populariteit in Ierland doch in hel laatste jaar begon zijn invloed te verminderen nadat het jeugdige Ierland zich van hein en zijn nieuw genootschap tot langzame afscheiding van Engeland had af getrokken zijne gevangenis en vrijspraak In 1843-1811 staan nog levendig voor den geest even als dn lallonzo redevoeringen door hem tol leiding van volksvergaderingen van honderd (luizenden en van het geheele iersche volk gehouden. Do rampen van Ierland in den kaatsten lijd waren echter te groot dan dat hij daaraan leniging kon toebrengen. (ÏConnell heeft verzocht dat zijn hart te Uorno begraven en zijn ligchaam naar zijn vaderland gevoerd zou worden, B E L G I E. BRUSSEL den 24 Blei. De minister de Theux is uit Luik terug gekomen en heeft gehoor verleend aan de gedeputeerden uit Vlaan deren die (Jringehd aanhouden op het erlangen van spoedige onder steuning in geld ten einde groote onheilen te verhoeden. De bezending uit Gend alleen verlangt gedurende verscheidene weken niet minder dan 150,000 franken 's weeks om de fabrijken aan den gang te houden. Onze geneesheer Varies is hier teruggekomen uit 'sGravcn- hage wc.rwaarls hij geroepen was geworden tof eeu consult over de ongesteldheid van een doorluchtig personaadje. Men wil hier welen dat het Z. M. den koning der Nederlanden zelve betroffen zou hebben. NEDERLANDEN. 'sGRAVENHAGE den 23 Mei. Heden morgen hebben HM. KK. HH. de erf-groolherlog cn de erf-groothertogin van Saksen-Weimar-Eisenach deze hofstad verlaten en zich naar Rotterdam begeven om van daar naar Londen te vertrekken. Men verneemt dat Z. K. II. de grootvorst Konstantijn van Rusland hij hoo'gstdeszelfs vertrek uit 's Gravenliage naar Londen last gegeven heeft om aan verschillende hehoefligen der residentie eene som van duizend gulden nederlandsch uit te doelen. Men verzekert, dat de tweede kamer der staten generaal in de eerste dagen der maand Junij hare werkzaamheden zal hervatten, en dal- de leden tot (lat einde bereids bijeengeroepen zijn. Den 7 Junij aanslaande zal alhier worden aanbesteed Het maken leveren en stellen van een voetstuk of pedestal voor het Standbeeld van Prins Willem l, op het plein in deze residentie enz. Zijne hoogwaardigheid de bisschop Erooff boeit den 23 dezer, aan boord van het schip Sophia Maria, gezagvoerder S. Nielsen, do reis uil Texel naar Suriname aanvaard. Den 23 (lezer is van Helvoet naar Batavia gezeild het schip Delia, kapt. G. Crans aan boord hebbende een detachement troepen sterk 200 onder-officieren en manschappen. De bestuurders van hel collegia Zeemanshoop te Amsterdam hebben berigtrial bij gelegenheid van hel stöjarig bestaan 7113 aan giften en nog 11 aanrleelen ieder groot f 100 in de negotiates ten laste van dat collegie ontvangen is ïtt de verloopertp weck heeft de gemeente-raad van den Helder en Nieuwe-Diep onderscheidene maatregelen beraamd tot ondersteu ning der hehoefligen. Tevens is besloten tot afschaffing van het ge maal op de rogge, en daarentegen tot verhooging van de belasting op het binnenlandsch gedistilleerd en den wijn. Ook in de gemeenten Maassluis, IJsselmonde heide Kat wijken c. a, Dinteloord en Princeland zullen dit jaar de gewons jaarmarkten of kermissen niet gehouden worden. Den 26. Heden morgen ten 10 ure is Z. M. de koning voor eenige dagen naar Tilburg vertrokken. Het vertrek van HH. MM. de koning en koningin en het ko ninklijk gezin naar Amsterdam is voorloopig men zegt omstreeks veertien dagen uitgesteld. Naar men zegt is de opening van de spoorweglinie tot Rot terdam op aanstaanden maandag bepaald. Eenige ingezetenen der stad Haarlem hebben zich vereenigd om aan de achlb. stads legering hunnen wensoh te kennen te ge ven, dat het haar heilage moge de kermis te Haarlem af te schaffen. Ook uit de provinciën Groningen en Vriesland, wordentde gun stigste herigten omtrent den staat der veldgewassen medegedeeld. Het dagblad van Leeuwarden meldt dienaangaande: «Het aanhou dend vruchtbare weder bevordert don groei van alle veldvruchten en de velden in alle gedeelten van aeze provincie schijnen elkander buitengewone vruchtbaarheid en niet gekende opbrengsten te zullen betwisten. Algemeen wordt erkend dal gedurende, eene reeks van 2o jaren de akkers met granen zaden en peulvruchten niet derwijze gevuld zijn geweest, noch die gezonde groeikracht in zich bevatten als thans. Hierbij gevoegd de heerlijke gesteldheid der weilanden en den gezonden toestand van den veestapel kan men zeggen dat alles ztch vereenigtotn inet vertrouwen eene gelukkige uitkomst temogen verwachten." De commissie voor de noodlijdenden in en bij den Boemelerwaard beeft verzocht de breede lijst mede te dceleu van de dorpen in wier behoeften door de onbekrompene weldadigheid onzer landgenooten vQör het,tpgenWrirTITjfa en tot op den hooitijd genoegzaam voorzien zal kunnen worden Zij zijn: Hurwenen Kossem Heerewaarde Uriel Hedel Well en Ammerzode NederhemertAalst Poude- roijcn Brake! Zuiliehem en Nieuwaal Gameren Bruchem Kerk- wijk en Delwijnen Ophemert- Varik Heesselt Opijnen en Est, (Waardenburg en Neerrijne Tuil Ilaeflen Heilouw Herwijnen. Ook de weleerw. heer C. Hooijerte Zall-Bommel heeft, met ver zoek van openbaarmaking de verzekering gegeven dat al de boven genoemde dorpen geenerlei gift meer behoeven boven en behalve hetgeen hem uil de aigemeene inzameling verstrekt kan worden en dal hij daarom geene vrijheid vindt om voor de noodlijdenden in en bij den Boemelerwaard verdere giften te vragen of te ontvangen. Van dn genoemde plaatsen heeft Waardenburg en Neerrijne voor alle buitengewone hulp Hellouw Zuiliehem en Nieuwaal en Neder hemert hebben voor verdere liefdegaven bedankt nog andere dorpen die door afzonderlijke inzameling rijk beweldadigd zijn hebben dit reeds met treffende woorden van dankbaarheid erkend en zullen gewis niet achterblijven om het ook van hunne zijde duidelijk en luide uit te spreken dal er genoeg en overvloedig gegeven is. Da openbaarmaking van hel gezamentlijke bedrag der aigemeene inzame ling hier en elders, en van dat der afzonderlijke inzameling voor Sommige dorpen zoo veel dit bekend zal zijn zal later aan ieder de overtuiging kunnen geven dat de commissie alhier zoo veel haar betreft niet langer mogt wachten om inzonderheid met het oog op de armen in ons midden voor alle verdere liefdegaven ernstig en nu bij herhaling te bedanken. Het mag een buitengewoon en blij verschijnsel van onze dagen genoemd worden dat die herhaalde dank zegging vcrwischt wordtom den stroom der weldadigheid tegen te gaan, en zoo veel noodig naar elders heen te leidon. Ter gelegenheid van de afgeloopene Pinksterdagen is de stad 's Gra- venbage en hare fraaije omstreken buitengemeen druk bezocht gewor den. Zoowel in het prachtige bosch als op de wegen naar en in het dorp Scheveningen wemelde het van voetgangers ruiters en rijtuigen. Al de plaatsen van uitspanning waren vol bezet. Aan zienlijk was bovenal hel getal bezoekers van de schoon gelegene bad- inriglingen in bel zeedorp zoowel van de stedelijke als van die toobohoorende aan den beer Maas. Ook is de stad Haarlem en bare omstreken weder door eene me nigte vreemdelingen bezocht geworden. Op den tweeden Pinksterdag had vooral des namiddags hel Hout een zeer levendig aanzien. Het aantal rijtuigen, wandelaren enz., was overgroot. Aan hel gebouw iler sociëteit Trouw moet Wijken deed zich het zeer goede muzijk- korps van het 5de regemont dragonders hooren hij afwisseling met een gezelschap fuldasche toonkunstenaren welko voor het logement het Wape i van Amsterdam waren geplaatst, en mede niet weinig bijdroegen ter vermeerdering van het genoegen van hen welke hefc Hout bezochten. Ook is op den tweeden Pinksterdag hel hadhuis to Zandvoort zeer druk bezocht geworden. Met genoegen heeft men bespeurd dat de bevolking Van bet genoemde dorp jaarlijks in welvaart 9cbijnt toe tö nemen en dat bet dorp zelfzoo door den aanbouw van nieuws

Zierikzeesche Courant | 1847 | | pagina 1