'Zeetijdingen. vl dvertentiën. f l,10'/ï hooging een gulden tien en een halve cent. SCHIEDAM, tien 14 Mei. Men verneemt van goeder hand, dat te dezer stede eeno aanzienlijke som is beschikbaar gesteld met oog merk om den gehuwden ambachtsman bij de buitengewone duurte der levensmiddelen in de aanschaffing er van te geinoet te komen dezelve is verstrekt tot het wekelijks geven eener toelage welke de ambachtslieden door tusschenkornst hunner hazen bekomen deze gift is te schoonernaarmate de gevers of geefsters geheel onbekend zijn. DORDRECHT, den 14 Mei. Onder de middelen, welke hier ter slede worden aangewend tot leniging van den nood hij de duurte der levensmiddelen verdient in de eerste plaats allen lof de werk zaamheid der soep-inrigting. Eerst is de soepdeeling gewoonlijk eindigende met Paschendoor do vrijwillige inschrijving van meest alle inteekenaars eene maand verlengd en nu nog wordt door de liefderijke bijdragen van eenige gegoede ingezetenen, die uitd.eeling bestaande drie malen 's weeks telkens uit 3000 portiën voortgezet en er bestaat alle uitzigt dat die nog minstons deze maand zal duren. Voorts is door de gezamenllijke leden van de graanmarkt een maatregel genomen, waardoor aan de. minvermogenden brood ver schaft wordt legen eenen prijs van 5 centen per ned. pond beneden de zetting. Do prijzen der granen waren den 14 dezer op de weekmarkten te Leeuwarden en Groningen lager. Ook uit Antwerpen, alsmede uit verschillende havens aan de Middellandsche- eii Oost-Zee meldt men van dalende graanprijzen. Door den weleerw. heer C. Hooijerpredikant te Zalt-Bommel is verslag gedaan der bedeelingen door hem gedaan overeenkomstig de behoeften van de armen der dorpen in en bij den Boemelerwaard. Daaruit blijkt.dat, binnen den tijd v.an acht dagen -is uitgereikt een pak kleederen een pak hemden 1 '2 pakjes sago 45 halen rijst elk van bij de 100 ned. ponden en f 4015 aan geld. Thans ont vangen moer da tl zeven duizend armen dagelijks of om den anderen dog brood of voedzame soep. Ook heeft men nog rijst en geld over gehouden,, om aanstonds bij to springen, zoodra ergens de voorraad is opgeteerd. De weldadigheid die zoo spoedig en mild geholpen heeft hoopt men zal verder dit edel werk voltooijen. Nopens de gezondheidstoeslan I voegt men er hij dat de meeaten door het goede voedsel opleven maar bij enkelen de hulp te laat en de krachtigste Voeding vergeefs is. «Ik tnagzoo schrijft de eerw. heer van Gerrevink, predikant te Hellöw «niet voorhij de gunstige verandering dankbaar aan eene góede Voorzienigheid te vermelden welke er in het lot van zoo vele natnurgenooten plaats vindt. Werden de handen en harten van vele weldadigon in Nederland geopend, men geniet nu reeds vervulling der allerdringendste behóeften. Kinderachtig was de blijdschap der hongerige schare van 'ouders en kinderen toen men goed brood en goede rijst bun mededeelde. Tot hiertoe leefde men van gerstemeel in water gekookt, en groene planten, die men uit het gras uitzocht en koekte. Afschuwelijk was dit laatste voedsel en geen wonder dan ook, dat men alhier eene zieke gestorvene koe verslonden heeft. Hel is met zekerheid te zeggen dat er vele menschen binnen korten tijd aan den honger zouden bezweken zijn. Maar toen de nood op het hoogst geklommen was zorgde God voor zijne kinderen. De ruime giften welke ik aanstonds ontving en voor welke ik nooit genoeg kan dankbaar zijn stelden mij in slaat, de zóó vurig ge- wenschte hulp te kunnen aanbrengen. Do armen worden nu weder als menschen behandeld." Te Rotterdam en ook te Groningen zijn reeds nieuwe aardappelen aangebragt. Zij waren .zeer goed en op den kouden grond geteeld. Voor eenige dagen heeft mon te Vlaardingen twee koebeesten en epn varken moeten afmaken hij welke zich verschijnselen vertoonden van dolheid veroorzaakt door de aanvallen van den dollen hond die vroeger verscheidene menschen en heesten geheten had de per sonen die van het bekende geneesmiddel hebben gebruik gemaakt Bevinden zich volmaakt wel. Uit 's Hertogenbosch meldt men Zekere L, K was den derden dag na zijn huwelijk uitgegaan en keerde tot zijne jonge echt genoot niet weder. Na lang zoeken heeft men hem niet ver van zijne woonplaats Einpel in een boschje met afgesneden hals gevonden. Zijn mos lag naast hem. Men schrijft dezen zelfmoord aan zinsver- .hijstering toe. De duitsche dagbladen zijn opgevuld met de vermelding van lal- looze tooneelen van oproer, plundering en brandstichting, welke allerwege zoo in de grootere steden als ten platten lande ten ge volge van de duurte der levensmiddelen plaats vinden. Het is eene ware oproer-epidemie gelijk die dagbladen zich uitdrukken, welke, zonder aanleiding lot ernstige bezorgdheid te geven niettemin ver schillende regeringen tot uitgebreide maatregelen van voorzigtigheid noodzaken. Overigens verdient het opmerking, dat zich tot dusver nergens bij die tooneelen eenige staatkundige strekking openbaart een duidelijk bewijs, dat zij slechts uitgaan van eene onbesuisde, door gebrek wanhopig gewordene menigte. Opmerkelijk is het dat in ons vaderland waar de nood op vele plaatsen niet minder dan jn Duitschland nijpt, nergens de orde het allerminst wordt gestoord deze omstandigheid pleit zeker voor onze boogere staatkundige be schaving. fArnhCour.) Uit Stokholm wordt gemeld dat de koude aldaar op het laatst van April nog zoo fel was als men zich bij menschengeheugen kon herinneren. Het ijs was nog zoo sterk dat het de zwaarste vracht wagens droeg. Uit Petersburg van den 5 dezer meldt men. dat de Nèwa van hare ijskorts is bevrijd geworden de rivier is 30 November toegevroren zoodal zij 156 dagen digt gelegen heeft zijnde 10 meer dan den gemiddelden tijd dien men namelijk op 146 dagen stelt. Terwijl uit al le streken van Europa klagten over duurte en hon gersnood worden aangeheven wordt echter tevens uit alle oorden gewag gemaakt van den uitmuntenden stand van bet gewas dat de volgende oogst zal opleveren. Zoowel in Belgie en Noordelijk Frank rijk als in Engeland en lerfond zoowel in Noord-Westelijk Duitsch land en Hoistein als bij ons te lande, ontwikkelen zich de te veld staande gewassen op de meest wenssbelijke wijzezoodanig, dat zelfs de vrees voor eenon hijzonder laten oogst, die eenigen tijd ge- heerscht heeft begint te wijken. Alleen in het Zuid-Oosten van Frankrijk schijnt de natte weersgesteldheid ongunstig te werken. Wij kunnen niet nalaten hierbij lot bemoediging te herinneren dat het tijdstip waarop ten vorige jare de roest zich in de rogge het eerst vertoonde, thans reeds voorhij is, zonder dat men dergelijk/ver schijnsel heeft waargenomen. Daarbij moet echter in het oog gehou den worden dat in het vorige jaar de buitengewoon vroege zomer warmte de gewassen veel'verder ontwikkeld had dan nu het geval is. ZTERIKZEE den 14 Mei. Heden is naar zee gezeik}het engelsch brikschip Perseverance kapt. T. Nelson van deze stad naar New-Castle. BROUWERSHAVEN den 17 Mei. Binnengekomen Nieuw- Leklcerland. kapt. W. H. Kramer, van Batavia naar Rotterdam, Felix, kapt. A. Ravander, van Marseille, en Vetpserkapt. C. Hodge, van Swansea, heide naar Dordrecht; en uitgezeild: Frau Grcthakapt. G. Schweers, naar Antwerpen, laatst van Straalsund als bijlegger binnen geweest. MARKTPRIJZEN der GRANEN en ZETTING van het BROOD xe ZIERIKZEEop den 17 Mei 1847. Tarwe, de Ned. Mudde f 18,00. Rogge, 15,00, Fijn Tarwebrood het Neif. pond f 0,36 cents. Grof Tarwebrood - 0,26'/2 Roggebrood - 0,21 Masteluinbrood - 0,23*/g Gelrouwd A. P. PAULÜSSEN Zierikzee en den 14 Mei 1847. C. J. F. VAN OPPEN. Algemeene kennisgeving, COMMISSARISSEN der ZEEUWSCHE BRANDWAAR- BORG-MAATSCHAPPIJgevestigd te Zierikzee, brengen hij deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden, dat op Donder dag den 27 dezer maand Mei, des middags ten één ure, ten huize van den Logementhouder J. Swakts door hen REKENING en VERANTWOORDING zal worden gedaan hunner Administratie over den jare 1846 mitsgaders VERSLAG van den gunstigen staat dezer Maatschappij en noodigen alzoo hij deze de Deelhebbers uit om deze Vergadering met hunne tegenwoordigheid te willen vereeren. Commissarissen voornoemd M. C, de CRANE, vt, Op last derzelve, De Secretaris JAC. S. BOEIJE. In den jare achttien honderd zeven en veertig, den twaalfden Mei, ten verzoeke van den Heer CI1RISTOFFEL de WIT, Particulier, wonende te Zierikzee, in hoedanigheid van Executeur der Nalatenschap van Mejufvrouw JOHANNA OMLOO in leven Weduwa van wijlen JOHANNES SAAIJ te Zierikzee overleden den 11 No vember 1846, zonderover hare natelaten goederen te hebben beschikt, kiezende domicilie ten Kantore van Meester BONIFACIUS CHIHS- TIAAN CAU Procureur hij de Arrondissements-Regtbank te Zierik zeeen wonende aldaar, op de Oude Haven, wijk A numero 371, die als zoodanig voor hem zal occuperenen uit krachte van een Vonnis der Arrondissements-Regtbank te Zierikzee, van den twiniigsten April jongstleden behoorlijk op de Expeditie geregistreerd hei» ik PlETER ADRfAAN KINKLER Deurwaarder hij de Arrondissements- Regtbank te Zierikzee, en wonende aldaar, in de Poststraatwijk B numero 19, ais zoodanig aangesteld en behoorlijk gepatenteerd, Xen tweeden male gedagvaard alle zoo bekende als onbekende en afwezige belanghebbenden bij da Nalatenschap van genoemde overledene Mejufvrouw JOHANNA OMLOO, om bij vooraf gestelden Procureur, te verschijnen den twee en twiniigsten Junij aanslaande, des voormiddags ten elf ure, of wel met bet aangaan der Rolleter openbare civiele teregtzitting der Arrondissements-Regtbank te Zierikzee, zitting houdende op het Raadhuis aldaar, ten einde hunne regten of aanspraak op die Na latenschap te bewijzen, hun tevens aanzeggende, dat de Rekening van genoemden Boedel met de bescheiden ter inzage der belangheb benden ter Griffie van genoemde Reglbank is nedergelegd. Eu opdat niemand der belanghebbenden daarvan onkundig zou zijn is afschrift van dit Exploit door mij Deurwaarder aangeplakt aan de deur der gehoorzaal van hel Raadhuis te Zierikzee, zijnde da vergaderplaats van bovengenoemde Regtbank, en is bovendien een afschrift van hetzelve overgegeven aan den Ambtenaar van het Open baar Ministerie hij die Regtbank die mijn oorspronkelijk Exploit met gezien heeft geteekeml terwijl het Exploit zal worden geplaatst in het Algemeen Amslerdamsch Handelsblad en in de Zierikzeesche Courant. De kosten zijn, behalve het regt van Registratie, driegulden der tien en een halve cent. Exploit f 0,75 Schrijfl.orig. en copijen - 0,75 Visa. - '0,30 Aanpl. - 0,30 Zegels - l,03'/j f 3,13'/, N.° 152. Geregistreerd te Zierikzee, den veertienden Regt f 0,80 Mei 1800 zeven en veertig, deel zestien, folio 38 Opc. - 0,30s/j veertig rectovak één houdende een blad goene renvooijen. Ontvangen voor regt en ver- De Ontvanger, K. W. de JONGE. IE ZJEKIKZBS BI3 DE WE®. A. DB VOS EN ZOON STAPSDRi/KKEK». P. A. R1NKLER, Deurwaarder. Gezien hij mij Officier van Justitie te Zierikzee, den 12 Mei 1847, P. PAULUS, Subsliluul-OlJicier.

Zierikzeesche Courant | 1847 | | pagina 2