ZIERIKZEESCHB COURANT. N.° 38. DINGSDAG A.° 1847. 11 BSEL Besturen en A dm in islrn t ien Nieuwstijdingen. I EE 3,00 4,50 3,00 4,50 3,00 3,00 p, Vo ,uks„ •ij ter uur j ndag BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERJEZEE verzoeken derzelver Ingezetenen om de ten hunnen huize bezorgde aanslagbiljetten voor den Honfdeüjken of Personelen Omslag voor deze Stad dienst 1856 zoo spoedig doenlijk ten kantore van den Stedelijken Ontvanger, wijk 1), n.° 406, te willen voldoen, niet aanmaning dergenen welke dusver nalatig zijn gebleven om die belasting over het jaar 18-15 aan te zuiveren, alzoo tegen hen ver volgingen zouden moeten worden ingesteld welke het Bestuur doer deze herinnering wenscht voor te komen. Eindelijk worden alle Houders van Obügatiën ten laste van deze Stad nogmaals opgeroepen om hunne verschenen Interessen op dezelve, over 1846 en vroeger ten kantore voornoemd, te komen ontvangen. Z-icrikzeeden 8 Mei 1847. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CJftANG vt. Ter ordonnantie v 13e Stads Secretaris W. J. 1'. KB OEF. N E 1) F. R L A N D E N. 's GRAVENHAGE den 6 Mei. Heden zijn hij de tweede kamer der stnten-gene.ratil dn beraadslagingen over de graanwetwelke zooveel belangstelling heeft verwekt afgeloopen, 13e hoeren Menso' en Busmalin hebben zich bepaaldelijk voor het behoud dor schaalregten verklaard als onontbeerlijk voor den land bouw. Hosgolijks ook de heer Luijben en de hoer Modderman. Verscheidene andere loden als de hoeren Ilomm. ran Dam on Nap hebben de nieuwe voordrag1, aannemelijk geachtals wordende daardoor een tijdsverloop gesteld binnen hetwelk proefondervindelijk zal kunnen blijken welke maatregelen het algemeen' belang en daarbij ook dat van den landbouw zullen vorderen De hoeren van Naamen en van Beeck Vollanhdvên hebben zich be paaldelijk voor de afschaffing van het stelsel der schaalregten en alzoo voor de voordragt, verklaard. Daarop heeft z. exc. de minister van financiën in het hreedo de noodzakelijkheid betoogd van eene verandering van het beslaande stelsel der graanwetten en van de afschaffing der schaalregten in het belang der verbruikers. De heer van Dam heeft daarop aangemerktdat hij ten aanzien van de redenen welke voor of tegen dat stelsel konden pleiten in goone verdere woordenwisseling begeerde le treden als hebbende hij van zijn kant alleen een middel gezocht om de verschillende gevoe lens overeen te brengen maar hij heeft gemeend alleen te moeten verklaren geenszins door do redenen des ministers overtuigd te zijn geworden. In gelijken zin hebben zich uitgelaten do heeren de JongBonwie Gouverneur, Storm, Mutsaers, van Sasse, Anemact. Bijleveld, Eg ter de Backer. Telling, van IlcemslraJongsma Lijïklama van Heioma Nap en van Panhuijs. Daarop is de voordragt in omvraag gebragt en terwijl de kamer voltallig was met 54 tegen 4 stemmen aangenomen. Tegen hebben gestemd de heeren: Menso, lAiijben, Busmann en Modderman. Bij de wet zooals die thans is aangenomen worden de schaal regten bepaaldelijk afgeschaft wordt verder nog een vast regt inge voerd een weinig lager dan hij de oorspronkelijke voordragt der regering was voorgesteld (als: van f 8 liet last tarwe en f G het last rogge), en wordt bepaald, dat in' de zitting der staten-generaal van 1850-1851 nader over deze regten zal worden geraadpleegd. Bij het verschil van gevoelen over deze belangrijke zaak in onderscheidene oorden des landsmag bet in elk geval als eene verblijdende uit komst mogen worden aangemerkt, dat men, in de tegenwoordige omstandigheden een middel heeft weten te vinden om zich genoeg zaam eenstemmig dienaangaande te verstaan. Naar men verneemt heeft Z. M. bepaald dot te rekenen van den 1 Julij e. k. de betrekkingen van administrateur en agent van 's rijks schatkist zullen worden opgedragen aan een' betaalmeester. AMSTERDAM den 7 Mei. Onder het opschrift«.Aanneming der nieuwe Graanwetbehelst de Amsterdamschc Courant het volgende artikel «Zoo is dan eindelijk bet pleit beslecht. Do graanwetwaaronder het nederlandsche volk 12 jaren gebukt heeftis gevallen. Eene ont zettende ramp heeft de lessen dor wetenschap te hulp moeten komen om de menschen te overtuigen dat het verkeerd is de gaven die do wijze Schepper over geheel de aarde verstrooid beeft af te weren en vermeerdering van stoffelijke welvaart eens volks daarin te zoeken dat het moeijelijker in zijne behoeften voorzie. "Aller pogen waren in de laatste dogen naar's G'ravenhage gerigt Waar de vertegenwoordigers der nederlandsche natie uitspraak zouden doen over het dot der wet van 1835. "Zou zij blijven bestaan 7 Zou zij vallen Zou zij tijdelijk opgeschort zijn 7 "Het was duidelijk dal gedurende de 12 jaren van haar bestaan 'de graanwet van 1835 vele van hare bewonderaars tot hare béstrijders had zien overgaan. Hel was onwedersprekclijk dat de publieke opinie zich allengs luider en luider tegen haar verklaard had. Daarom had reeds de regering hij de aanbieding van het wels-ontwerp lot verlenging barer tijdelijke opheffing, in het begin dezer zitting zich gedrongen gezien to béloovnn dat men nog in den loop derzelfde zitting tot eene eindbeslis sing final settlementnopens haar lot zoude komen. In het begin dezes jaars deed de regering daartoe dan ook van hare zijde den eersten, stap door aanbieding van een ontwerp van wetdat een vast regt van in- en uitvoer in plaats der schaalregten stelde. "En nu begon de strijd; petitiën, dagblad-artikelen brochures, ge neric boekwerken leverden elkander dagelijks schermutseling. Bij liet onderzoek van het nieuwe ontwerp rustten de vertegenwoordigers der heide partijen in de tweede kamer zich met magt van wapenen toe om den heslissenden hnofdslag te voeren. "Doch toen het oogenblik van den strijd was aangehroken deinsden zij zeiven er naar het. scheen voor terug. Hét algemeen verslag der com missie van rapporteurs was daarvan een treffend bewijs. Men liep daarbij mot voordacht over de beginselen heen men liet er naauwelijks u.t gissen, welk beginsel de meerderheid der kamer-zoude omhelzen. f'n nu stond het te bezien dat bij de openbare discussie waar de strijd niet zou kunnen vermeden worden even als eenmaal Kome en Alha deden heide partijen hare kampvechters zouden benoemen ten einde toch den strijd zoo bloedeloos mogelijk le doen zijn. «Doch eene kunstige manoeuvre (incn vergeve ons de beeldspraak) gaf plotseling even vóór het beslissende oogenblik eene 'nieuwe wending aan de krijgskans. Een voorstel door 17 leden tot.de beschermings- parlij behoorendeonderteekend was bestemd om eene diversie aan te brengen en het gevecht op een geheel ander voor deze partij welligt gunstiger terrein to voeren. Met eene meesterlijke taktiek ging men daarbij te werk, maar niet minder meesterlijk waren de contra-manoeu vres, van de andere zijde te baat genomen. En gelijk het in den oorlog meer gaat er was eene overwinning behaald zonder dat er slag geleverd was de kracht der heide legers was duidelijk gebleken en het bescher mingslager was uit zijne position teruggedrongen. De stemming van maandag 3 Mei,.waarbij het voorstel van den heer van Dam van fssclt en 16 andere leden om de beraadslagingen over hot aanhangig wets ontwerp uit te stellen mot 30 tegen 23 Stemmen verworpen is, besliste den val der graanwet. »De dag van gisteren was dan nn bestemd om dien val duidelijk en luide te verkondigen- Unch nog een nieuw incident moest er tusscheu heide komen. In de zitting, van gisteren werden van wege de regering nog eonige wijzigingen in het ontwerp aangeboden die eensdeels do voorgestelde reglèn welke nog hetzij ter bescherming of lot stijving der schatkist, op den aanvoer van vrèemde granen zouden gelegd wor den nog iets verminderden anderdeels de bepaling inhielden dat do zoodanig nu voorgedragen wet in de zitting van 1850-51 op nieuw aan eene herziening zoude worden onderworpen. En nu werd het wets ontwerp tot intrekking dor wet van 20 Dcc. 1835 na eene korte maar levendige discussie met 54 tegen 4 stemmen aangenomen. - Borne en Alha waren verzoend. "Wij durven thans met. volle vertrouwen herhalen, dat het pleit be slecht is. Het komt ons toch buiten allen twijfel zeker vnor dat de eerste kamer zich met de voordragt zal vereenigen. En wat betreft de clausule dat de nieuwe wet in 1850-51 aan eelte herziening onder worpen zal zijn wij koesteren geene de minste vrees, dat die herziening eene nieuwe schaaiwet voor ons in horen schoot heeft. Integendeel vertrouwen wij veeleer dat zij nog liberaler bepalingen zal aanbrengen. De teekonen des fijds laten zich niet miskennen overal heeft de open bare meening eene rigting naar handels vrijheid genomen óver.al in Europa vallen de slaglioomen dier vrijheid stuk voor stuk'neder. Ook bij ons zullen deze vier jaren nuttig zijn om verlichting en gezonde denk beelden onder de menigte, verder te verspreiden. De strijd tusschen "graanwetten en handels vrijheid" - zeide gisteren de heer van Naamen, en wij zeggen het hein gaarne na - «zal meer en meer gematigd wór- »den tot dat de gebeurtenissen in en buiten Europa de oogen zullen "geopend hebben voor de lessen der ondervinding en der wetenschap. "Deze zullen leiden lot de algemeene welvaarttot den weg van afwen- »ding van elk beschermend stelsel." In het laatste nummer van het maandschrift de Volksvriend vindt men, ineen belangrijk artikel over het graan en de sterke dranken, eene berekening van liet graan datin plaats van tot nuttig voed sel te worden -gebruikt, tot een vergif wordt verstookt, dat vela duizenden ellende en verderf aanbrengt. Het jaarlijkscbe gebruik volgens de ruim 8 millioen accijns, die het binnen!, gedistilleerd, buiten de opcenten en collectief zegel in 1824 1834 en 1844 opbragtwordt .daar berekend op 235,515 vaten, waartoe 412,310 mud rogge en 524,300 mud gerst zijn verbruikt, te zamen tegen den middelbaren prijs van f 5 en 4voor ongeveer 3 millioenen guldens thans voor ruim 7 millioenen. - Uit de reeds vermelde rogge zou mini 42 millioenen ned. pondon brood .te bakken zijn geweest. Ook de gerst had l.'J'/s millioenen kop gort kunnen óp- leveren. Elke kan .jenever verslindt 3'/, oude ponden brood en ruim kop gort. Het genoemde tijdschrift meldt dat onlangs bij resolutie van z. exo. den minister van marine twee oorlogschepen zijn uitgezeild met de bepaling «dat gedurende do reis het gewone rantsoen jene ver tot op de helft zal worden verminderd en in plaats daarvan een rantsoen kolfij en suiker zal worden verstrekt hij wijze van proefneming en dat na afgelegde rcizo door den kommandant moet worden berigl. in hoever dio proefneming aan het oogmerk .heeft voldaan." De schepen zijn de Argokapt.-ter-zce van der Hart,

Zierikzeesche Courant | 1847 | | pagina 1