of min belangrijke branden plaats gehad. Inden avond van den 20 dezer is onder Illrum eene boerenschuur bewoond door de weduwe P. M. Wildeveld in de asck gelegd. Al het vee bestaande onder an deren uit 21 stuks horenvee en 7 paarden alsmede de voorraad hooi slrooturf, gereedschappen en een gedeelte der granen zijn eene prooi der vlammen geworden. De weduwe is met hare kinderen uit het bovenhuis ontvhigt en de dienstboden hebben zich ter naauwernood kunnen redden. De behuizing, gereedschappen en meubelen waren tegen brandschade verzekerd. Men schrijft uit Hoogezand (Groningen) van den 18: Den 14 dezer waren al de huisgenooten van een' landbouwer te Borgercom- pagnie (gemeente Sappemeer) behalve de vronw des huizes op eenigen afstand der woningbezig met het land te bewerken. De vrouw begeeft zich na de woning zorgvuldig gesloten te hebben tot de werkende huisgenoolendoch keert vóór ben bereikt te hebben terug dewijl een vreemdelingdien zij reeds eenigen tijd liad nagestaard, naar hare woning gaat. Terug gekomen zijnde, is eene harer deuren ontsloten; zij snelt de woning binnen, en vindt werkelijk den man reeds druk bezig met het kabinet, hetwelk hij had opengebrokenvan zijnen inhoud te beroovon. Zij grijpt den stouten dief aan werpt hem op den grond en knelt hem zoo lang tusscben hare zwakke vingeren tot dat eenige lieden die niet verre van daar in een schip werkten op haar hulpgeroep toeschoten, haar uit den moeijelijken toestand bevrijdden en den dief, die slechts korten tijd uit den kerker moet zijn teruggekeerdverder aan de justitie overleverden. Waarlijk een parel aan de kroon der dappere vrouwen Door particuliere correspondentie wordt uit Emden gemeld dat in Groote Veen 4 uren van genoemde stad verwijderd een zeker vermogend landbouwer met name Phet plan hebbende om met zijn gezin naar Amerika te vertrekken zijne hofstede met het hoerenheslag enz. te gelde had gemaakt cn met zijne familie naar Breinen vertrok. Zijne vrouw en kinderen gingen met al het gereede geld aan boord terwijl de man welke de vracht had vooruit betaald, in de meening, daartoe nog genoeg den tijd te hebben, alvorens nog een uitstapje ging doen. Bij zijne terugkomst vernam hij echter tot zijnen niet geringen schrik, dat de kapitein inmiddels door. een gunsligen wind daartoe aangespoord het anker had geligt cn dus met vrouw en kroost, goed en geld, naar de nieuwe wereld onder zeil was gegaan. Van 1 Januarij tot 18 April zijn te Liverpool 138,528 landver huizers uit Seriand aangekomen waarvan 43,149 weder naar elders zijn vertrokken. Volgens eene officiële opgaaf zijn hij den jongsten brand in Bucharest 1798 huizen en 13 kerken eene prooi der vlammen ge worden. Het getal der daarbij omgekomene inenschen is nog onbe kend maar men meent steeds dat hetzelve aanzienlijk is. De Jnvasche Courant bevat onderscheidene bijzonderheden betreffende de grooto nieuwigheid van dep. dag te Batavia - het ijs dat de verbazing en de ontsteltenis van menigen inboorling opgewekt heeft tóen hij daar voor het eerst in aanraking kwam met dit vervloeijend kristal. Vooral maakt het blad opmerkzaam op den onschatbaren zegen dien het ijs als geneesmiddel verspreid heeft. In het groot militair hospitaal werd hot sedert November voordurend gebruikt met eene gunstige uitkomst in vele ziekte-gevallen die de verwach ting zeer heeft overtroffen. Dagelijks worden in dit hospitaal ge middeld 40 fg gebruikt. De ontvangene lading is spoedig geheel opgebruikt geworden en do Javanen zullen zich nu weder voor langen tijd van ijs moeten spenen. (Ware nu niet de aanvoer van ijs hij octrooi uilsluitend aan één huis toegekend geworden dan zouden voorzeker onze oost-indische reederijen voordeelige speculatie» kunnen doen, door van Nederland emigranten naar Noord-Amerrka van daar ijs naar Java en van daar koffij naar Nederland te vervoeren.) MIDDELBURG don 23 April. Het muzijkfeest alhier Is gisteren avond door de opvoering van het oratorium- das Weltgerichtvan Aug. Apelmuzijk van Fr. Schneiderin het kerkgebouw der Lnther- scho gemeente met algemeen genoegen geëindigd alleen zal nog heden avond eetie soiree in do concertzaal de feestviering geheel he sluiten. De uitvoering der symphonie en de opvoering van het oratorium waartoe ook onderscheidene beoefenaars van elders hunne talenten zijn komen leenen hoeft de meeste goedkeuring genoten zoowel ten opzigte der zang als muzijk. De commissie van bestuur dezer feestviering heeft getracht Middelburgs kunstminnaren een aan genaam muzijkaal genot, te verschaffen is daarin volkomen geslaagd en verdient deswegens eer en dank, want wie gevoelt niet hoe moeijelijk bet is in zoodanige betrekking aan allen te voldoen. De heer W. R. Ceulen die als kapelmeester het orchest dirigeerde heeft zich van zijne moeijelijke taak met voel inspanning en bekwaamheid gekweten en ontving na het eindigen der opvoering van de te vredenheid der kunstbeoefenaren openlijk een ondubbelzinnig bewijs toen hem door eene der zangeressen een eerekrans werd op het hoofd gezet, en de heer m.' G. A. Fokker, president der commissie, hem namens dez.elve op kiesche wijze, een bewijs van erkentenis, onder gepaste toespraak ter hand stelde al hetwelk door de toehoorders luid werd toegejuicht. Het stedelijk bestuur heeft gaarne medegewerkt tot veraangenaming dezer feestviering door op deszelfs kostenwoensdag avond op de wandelingen van het molenwater, hoornmuzijk te doen plaats hebben hetwelk door de hoornblazers van het 3a* bataillon van het 34c rege- ment infanterie, in garnizoen te Ylissingen is uitgevoerd en do talrijke wandelaars veel genoegen verschafte. Ook wasdoor deszelfs zorg de stads manége naast de Lulhersche kerk gelegen den avond der opvoering van het oratorium tot het bekomen van ververschingen ingerigt. YLISSINGEN den 22 April. Heden had alhier in een der localen van 's rijks constructie-werf de aanbesteding plaats van het afdam men der groote zeedoksluis met het droog maken en drooghouden van den put het onderhoud der dammen en het weder opruimen «ter ze tv ep en is dit vverk aangenomen door den heer Jacob Filts r "wuvieïïde te Rrrskens Voor eene som van ÓS/Xk). ZIERfKZEEden 27 April. De Staats-Couranl van zondag en maandag bevat het volgende koninklijk besluit van den 23 dezer: «Wij WILLEM II enz. «Toen in het jaar '1845 het tot nog toe voorhoeldeloos bederf van een der voornaamste voedingsmiddelen door gewoonte bijna onmis baar geworden, in ons vaderland en vele landen van Europa, schaarschte duurte en hij de mindere standen zelfs gevoelig gebrek veroorzaakte, beurde men zich op met de hoop op verbetering in het volgende jaar. Die hoop is echter niet alleen verijdeld maar de ramp is in het afgeloopen jaar zelfs algemeener geworden on drukt te meer, daar ook de oogst van granen en vruchten ongunstig was. «Hoog is nu de nood geklommen in vele landen van Europa en in sommige heerscht werkelijk hongersnood. «Voor zóó groote ramp is ons vaderland tot nu too dpor.de goede Voorzienigheid genadig behoed. Drukkend is echter de Ebhoefle vooral hij de minvermogenden; in sommige oorden zelfs is broodsge brek waarvan de noodlottigste gevolgen zouden te vreezen zijn zoo do particuliere weldadigheid., die kenmerkende vaderlandscho deugd de pogingen der plaatselijke en gewestelijke besturen tot vermindering van den nood niet krachtdadig ondersteunde. «Aller hoop is thans, na tweejarig misgewasop den aanstaanden oogst gevestigd en wij schijnen daaromtrent eene gunstige verwach ting te mogen koesteren. Onzeker blijft echter de uitkomst, en wij kunnen niet dan met schrik aan de onheilen denken welke uit eene nieuwe verijdeling onzer uitzigten zouden voortvloeijen. «Geene zorg geen vermogen van mpnschen kan hierin voorzien. Alleen van den Heer des Heelals hangt dit af. Ten 'Hefnël slaan wij, dan onze oogen want van daar moet onze hulp komen «Aan Nederlanders door hun godsdienstig gevoel gestemd om niet alleen wanneer vijandelijke aanval dreigt maar ook in andere algcmeene onheilen hij deri Allerhoogste hulp te zoeken zal dan ook zeker de uitnoodiging welgevallig zijn otn zich daartoe met ons in de bedehuizen te vereenigen op zondag den 2 Mei aanstaande. «Tot dat einde hebben wij goedgevonden en verstaan gelijk wij goedvinden en verstaan bij deze: «Onzen minister voor de zaken der Hervormde en andere Eere diensten behalve de Roomsch-Katholijke en onzen minister voor do zaken van de Roomsch-Katholijke Eeredienst aan te schrijven om onverwijld (ieder voor zooveel hem aangaat) de bedienaars van do godsdienst uit te noodigen om op voormelden zondag den tweeden der maand Mei aanstaande, op de wijze, die met de gebruiken en instellingen van ieder kerkgenootschap overeenstemt, de openbare godsdienst-oefeningen bepaaldelijk in te riglen lot ernstige opwekking der godsdienstige en zedelijke gevoelens welke overeenkomen met de drukkende omstandigheden van duurte en gebrek welke de tweejarige mislukking van den oogst der noodzakelijkste voedingsmiddelen ook in ons vaderland veroorzaakt hoewel niet geklommen tol het uiterste van ellende waarin sommige landen van Europa gedompeld zijn voorts om met dankzegging voor Zijne ons in zoo vele op- zigten verschoonende goedertierenheid den Alrnaglige le smeèiten om aanvankelijke verligting van het drukkend leed en om Zijnen Goddelijke» Zegen op den aanstaanden oogst op welken onzer aller hoopvolle verwachting gevestigd is. «Onze voornoemdo ministers zijn, ieder voor zooveel hem betreft, heiast met de uitvoering van dit besluit." Bij besluit van den 2! dezer heeft Zijne Majesteit aan Beve lander op het daartoe door hem gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Ouwerkerk. Men verneemt 'dat de afvaart van de stoomboot Stad Zierikzeevan deze stad op Rotterdam en tusschenliggende plaatsen is bepaald op aanslaande zondag den 2 Mei, 'smorgens ten Jl'/s "re. Een klein geschrift dezer dagen bij den boekhandelaar G. Por- tieljete Amsterdam uitgegeven cn voor den geringen prijs van 25 cent verkrijgbaar, zal gewis de algeineene aandacht wekken en hopen wij het dubbel dool des schrijvers bereiken namelijk om de armen eenigerinate uit de opbrengst te gernoet te komen en nuttige denkbeelden omtrent een algemeen belangrijk onderwerp onder alle klassen te ver spreiden. Het heeft den titel Het Brood. Een Volksboekje. Door een' Vriend der Armen. Uitgegeven ten voordeele der Armen. Opgedra gen aan Armen en Rijken. De korte hoofdstukken dragen tot opschrift: 1Opdragt. 2. Het lieve Brood 3 Hel dure Brood. 4. Het dage- lijksch Brood. 5. Het verdiende Brood. 6. Het gestolen Brood. 7. Het Brood der Armen. 8. Het Genadebrood. Over dit alles zegt de schrij ver de voorletters van wiens naam B. T. L. W. genoeg zijn om hem te doen kennen vele ware goede en nuttige dingen in den hem ken merkenden kernachtigen en overtuigenden stijl. 201st8 KONINKLIJKE NEDGRLANDSCHE LOTERIJ. Vijfde Klasse. 23'te Lijst, n." 20980, f 1000. 2i',e u.8 3414 1000. ji (Is: ert en tien Ondertrouwd A. P. PAULUSSEN Ziebikzeb en den 23 April 1847. C. J. F. van OPPEN. A Igemeene kennisgeving. Heden werd ons ouderhart smartelijk getroffen door heê verlies van een onzer lievelingen onze oudste Dochter MARIA in den jeugdigen ouderdom van ruim 10 jaren en 9 maan den als naziekte der Mazelen. Duivendijke G. L. GAST. den 22 April 1847. T. GAST, geb. van den Bodt. De Notaris M.' C. van der LEK.de CLERCQ zal, ten verzoeke van C. den HAAN, den 8 Mei aanstaande, in do Herberg de Mcebaalte Nieuwerkerk publiek presenteren te verkoopen r Een WOONHU.JS SCHUUR en ERF met 15 roeden GROND staande en gelegen te Nieuwerkerkkadaster sectie M n.0B 3034 en Zijnde inmiddels uit de hand te koop, waartoe men zich vervoege ten Kantore van genoemden Notaris laZiarikzee. 78 ZiERlKZSE BU DE WEB. A. DE VOS RN ZOON STADSDRUKKERS.

Zierikzeesche Courant | 1847 | | pagina 2