ZIERIK.ZEESCIIE A.° 1847* CÖÜR A N.o 34. DINGS DAG 27 APRIL. bekendmaking. bekendmaking. Hesturen en Administratiën. Achtervolgens art. 3 van Zijner Majesteit's besluit van rlen 6 Januarij 1831 n.° 68, Staatsblad n 2,) heeft Zijne Excellentie de heer Minister van Financiën bij resolutie van den 22 dezer maand bepaald de prijzen het opgeld daaronder begrepen waarvoor de col- 'octeurs splitters en debjlanten xlc: EorfinHiike Nedciandsphe Loterij de iolen en gedeelten van dién voor de vierde week der trekking van de laatste klasse der 201s1" Loterij zullen mogen uitgeven te weten hij verhoop Geheele loten f 85,00 Halve 42,50 Vijfde 17,00 Tiende - 8,50 Twintigste - 4,25 Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd dat bij voor noemd artikel van Zijner Majesteit's besluit uitdrukkelijk is vastge steld dat de collecteurssplitters en debilnnten gehouden zijn om zich naar die prijsbepaling te regelen en dezelve gedurig ter inzage Voor bet publiek beschikbaar te hebben. Zierikzceden 24 April 1847. Voor Z. E. den heer Staatsraad Gouverneur van de Provincie Zeeland De Burgemeester der Star! Zicrik&ee DE CBANE. De COMMISSIE ter uildeeling van SOEP aan hehbeftigen binnen deze Stad bare werkzaamheden over het afgeloopen Wintcrsaizoen geëindigd hebbende maakt met dankbare erkentenis aan de lngezetenen bekend dat zij door derzelver medewerking in staat is geweestom in den afgeloopen Winter gedurende 13 achtereenvolgende weken ruim 48,000 Portiën voedzame Soep te kunnen doen uitreiken. De Commissie uit naam van zoovele bcweldadigden haren wel- mëenenden dank daarvoor aan de gezamenlijke Inschrijvers bij deze betuigende geeft mitsdien kennis dat de Rekening over het afge loopen dienstjaar op Woensdag den 5 Mei aanstaande des morgens ten iiaif twaalf ure in het Soep-Lokaal zal gehouden worden de Inschrijvers bij deze uitnoodigende om daarbij te willen tegenwoordig ziin ten einde die te helpen opnemen en sluiten en daarna over te gaan lot het verkiezen van andere in de plaats der aftredende Leden terwijl een ieder die nog eenige gelden van de Commissie te vorderen beeft, verzocht wordt, om zich, met overlegging der noodige bewijzen ten spoedigste bij den Thesaurier den Heer H. J. Beug aan te melden. Zierilizeeden 26 April 1847. De Commissie voornoemd W. D. i.e JONGE Vt. Te ordonnantie van dezelve J. 1SEBREE MOENS. Nieuwstijdingen DDITSCHL AND. BERLIJN den 19 April. Ter voorziening in den oogenblikkelijken nood is door Z. M. een allergewigtigst besluit genomen mede brengende dat de gezamenlijke belastingen op het gemaal (van die op bet geslagt wordt geen gewag gemaakt) overal waar zij bestaan Voor de eerstvolgende vier maanden worden geschorst en tevens overal waar in derzelver plaats eeno klasse-belasting ingevoerd is de vier laagste belastings-pligtige klassen gedurende die vier eerst volgende maandenvan de betaling dier belasting teri volle vrij- gekend zullen zijn. FRANKFORT den 21 April. Men verbaalt dat hier tegen eene vereeniging van woekeraars meerendeels uit Israëliten beslaande die ten doel had om de graanprijzen op te drijven door middel van uitgebreide opkoopen een geregtelijk onderzoek is gelast. Men voegt er bij dat een der deelgenooten door gewetensbezwaren gedreven de zaak aan bet licht gebragt beeft. Te Augsburgen in andere plaatsen van Zuid-Duitscbland is tusschen den 14 en 17 dezer eene ontzettende menigte sneeuw gevallen en stegen de graanprijzen tot eene verontrustende hoogte. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGEden 23 April. Naar men verneemtzijn HH. MM. de koning en de koningin voornemens zich den 3 Mei met eenige der overige leden van het vorstelijke gezin naar Am sterdam te begeven en aldaar eenige dagen te verblijven. Van wege den minister van financiën is bekend gemaakt, dat de middelprijzen der inlandscho granen voor het geheele rijk over het tijdvak van den 20 Maart tot en met den 19 dezer per mud zijn geweest: tarwe f 15,23, rogge f 11,94, boekweit f 9,13l/„ gerst f 8,27, haver f 5,23'/^ en ongepelde spelt f 5,35, en dat do region op den in- en uitvoer voor de maand Mei eerstkomende zijn gesteld per mud als volgt: tarwe en gepelde spelt 25 c. en 50 c. rogge 15 c. en 30 c. boekweit 15 c. en 30 c. gerst en mout 10 c. en 25 c. haver 5 c. en 15 c.en ongepelde spelt 5 c. en 15 c. Bij resolutie van z. exc. den minister van financiën van den 20 dezer is vastgesteld de loterij n." 202. Zij zal bestaan uit 21,000 loten 10,500 prijzen en 2 premiën. De .collecte zal geopend worden op maandag den 10 Mei 1847 en worden gesloten op zalurdag den 22 dierz'elfde maand. De trekking van de eerste klasse zal aanvangen op 7 Junij terwijl de laatste 100 uommers op 27 Augustus zullen getrokken worden. De hooge raad kamer van strafzaken beeft den 21 dezer uitspraak gedaan in do zar.k "an E. J. jan Lscneudie ,.:ch in cassatie beeft voorzien tegen een arrest van bet hof in Noord-Holland van den 2 November jlwaarbij bij schuldig verklaard is aan mede- pligtigheid aart de wanbedrijven van laster en beleedigende uitdruk kingen gebezigd in een gedruktverkocht en verspreid geschrift (de waarachtige Physiologieen deswege is veroordeeld tot eene cor rectionele gevangenisstraf voor den tijd van zes maanden tol de betaling van twee geldboeten te zamen bedragende 3 250, en voorls ontzegging van de burgerreglen voor den tijd van tien jaren. De raad heeft dit beroep verworpen. Bij dit arrest beeft de raad een belangrijk punt uitgemaakt namelijk dat de gewone bepalingen van het strafregt ten aanzien der medepligligheid voorgeschreven, bij de art. 59 en 60 strafregt, wel degelijk op de drukkers, uit gevers of verspreiders van een slrafbaar geschrift van toepassing zijn namelijk, voor zoo ver zij, des bewust, den schrijver hebben bijge staan in de bedrijven die dienden om bet feit voor te bereiden o£ te doen gelukken. De raad heeft beslist, dat art. 4 van het be sluit van den 24 Januarij 1814 niet anders beteekent dan dat da drukkers of uitgevers als schrijvers of hoofddaders worden vervolgd en gestraft indien de schrijver niet bekend is of niet aangewezen kan worden. De nederlandsche gezant te Parijs heeft bij den minister van bui- tenlandsche zaken van wege en namens bet gouvernement van Japan eene nota ingeleverd houdende 1." «dat de Japanezen die op vreemde kusten schipbreuk lijden niet dan met nederlandsche of cbinesche sche pen in bun vaderland mogen worden teruggevoerd. 2.° Dat bet in Japan zoowel aan inboorlingen als aan vreemden slrer.g verbodenis, bvdrographische opnemingen van de knsten en stranden van het rijk te doen. Het Journal des Déhats voegt bij dit berigt de opmerking, dat dit de cerslc maal is dat de nederlandsche regering op verzoek van die van Japan officiële mrdndeolin-gi'n ;,<hP an alore vreemde boven en uac bet haagschc kabinet niet dan schoorvoetende er toe over is gegaan om aan zulk,een verzoek te voldoen. Men verneemt dat in eene algemeene vergadering van deelhebbers in do negotiatie lot indijking van den Dollard op den 9 dezer te Am sterdam gehouden, besloten is dat die indijking, althans dit jaar niet zal worden voortgezet. Alzoo zal deze onderneming waarvan men zoo veel ophef gemaakt heeft, vooreerst haar beslag niet verkrijgen. De tijd zal moeten leeren of daartoe later zal kunnen worden overge gaan hetwelk, ook in het belang der deelnemers in de negotiatie zeer te wenscheh is. De Nieuwe Botterdamsche Courant zegt dat te Botterdam een aanzien lijk aantal valsche russische coupons, van Hope ik Co.van f 50 in omloop is die op eene zeer bedriegelijke wijze nagemaakt zijn. Door bel stedelijk bestuur van IJssclslcin is besloten dat de kermis die op den 9 Mei aanstaande invalt dit jaar aldaar geen plaats zal hebben. Bij de door do justitie bewerkstelligde visilatie ten huize van Jan de Vries, te Steenwijkerwold op wien zooals wij in ons vorig nominer gemeld hebben de verdenking rust dat hij zich zouda hebben schuldig gemaakt aan hel namaken van muntbiljetten en die te dier zake zich te Zwolle in hechtenis bevindt is naar men verneemtook zilversnoeisel gevonden. Als een klein staaltje der opliglerijen waartoe liet thans zoo veel vuldig circulerend papieren geld aanleiding geeft moge dienen dat op een der jongste marktdagen te Tiel aan een gocdgeloovig buiten man een huurlot der koninklijke loterij voor een muntbiljet van f 5 is in betaling gegeven. tjit Leeuwarden meldt men van den 23 dezer: Ten gevolge van den storm van zondag 11. zijn aan de kusten van eenige der noorde lijke zeedorpen dezer provincie en van de eilanden Ameland en Schiermonnikoog een aantal doode ossen welke van geen Yrieschen oorsprong bleken te zijn aangedreven en door de visschers binnen- gebragt. Het vleesch Van dezelve was nog zeer zuiver en smakelijk. Men giste dat zij van Hamburg afkwamen, omdat zij van bet oosteti aangespoeld waren. Uit Groningen meldt men van den 21 dezer De havens onzer Stad leveren tegenwoordig een bedrijvig aanzien op. Niet minder toch dan 19 nieuwe kof- en smakschepen'zijn er op dit oogenblik aanwezig om opgetuigd te worden 5 dergelijke schepen zijn korte lings reeds van hier vertrokken en 2 zijn daarenboven tot vertrek van hier, nog op het Reitdiep liggende; terwijl voorts nog ettelijke naar men zegt ten getale van 11 eerstdaags hier verwaclit worden, Jn de laatste dagen bobben in de provincie Groningen eenige mee#

Zierikzeesche Courant | 1847 | | pagina 1