Zeetijdingen. A dvertentiën. Zware branden schijnen zich in onderscheiden oorden van Duitsch- land als te vermenigvuldigen. Thans verneemt men weder uit Silezie dat het grootste en beste deel der stad Raudten in Silezie afge brand is; 91 woonhuizen, 75 stallen en achterhuizen en 23 schuren zijn in de asch gelegd 180 huisgezinnen zijn zonder dak. Een nog geweldiger brand heeft op Paaschzondag in de wallachische hoofdstad Bucharest gewoed. Een vierde deel der stad is afgebrand en verscheiden menschen zijn bij het ongeluk om het leven gekomen. Sommige berigten hegroolen het getal der vernielde huizen op ver scheiden duizend. In een herigt uit New-York van den 18 Maart jl. vindt men het volgende Wij hebben reeds gezegd dat onze wetgeving maatregelen ge nomen had tegen het overkroppen der schepen die landverhuizers uit Europa herwaarts overvoeren twee, wetten of acten bestaan werkelijk daaromtrent, de 1"" van 22 Februarij 1847, de 2d°lot het brengen van een amendement in eerstgenoemde van 2 Maart daaraanvolgende. »l)e hoofdbepalingen van de Is" acte zijn, dat de schepen, wan neer zij op reis de keerkringen niet aandoen 1 passagier op 14 voet deksruimle mogen inhebben doch in hel tegenovergestelde ge val slechts 1 op de 20 voet en voor bet half-dek niet meerder dan 1 op de 30 voet dat er wel deugdelijk verstaan wordt dat het schip voor de geheele reis van de haven van vertrek lot die der bestemming geen meerder passagiers mag inhebben dat is er geen meerder mag innemen oin op eenig tusschenpunt af te zetten of op eenig tusschenpunt mag innemen dit alles op eene hoete van 50 dollars voor ieder passagier te veel of eene gevangenisstraf van hoogstens een jaar. Alsmede dat de passagiers niet meerder zullen mogen wezen dan 2 per 5 ton meting van hel schip. Voorts, dat ingeval liet opgenomen meerderlal passagiers in het geheel 20 of daarboven mogt bedragen, zoodanig schip verbeurd verklaard zal zijn. »Ecne derde paragraaf bepaalt de inwendigo inrigting van het schip on stelt de vereischte ruimte op zes voet lengte en achttien duim breedte voor ieder passagier, op eene boete van 5 dollars voor elke overtreding. Eindelijk werden bij deze acte twee kinderen met één volwassen persoon gelijk gesteld maar dit is bij de tweede acte Van 22 Maart weder ingetrokken. »De wetten zijn wijders van kracht verklaard voor schepen ko mende van deze zijde de Kapen de Goede Hoop en Hoorn met 31 Mei aanslaande en vnor die komende van plaatsen aan gene zijde dier kapen gelegen, met 31 October aanstaande." ONDERHANDSCHE AKTEN. Reeds dikwijls hadden wij het voornemen om het publick op het gevaar opmerkzaam te maken hetwelk er in gelegen is, om deszelfs be langen in het opmaken en in geschrifte brengen van overeenkomsten aan zoogenaamde Zaakwaarnemers toe te vertrouwen. Daargelaten in hoeverre zoodanige personen bet algemeen vertrouwen waardig zijn wal het geldelijke aangaat, en geacht kunnen worden de vereischte kennis Ie bezitten met de onderscheidene, zoo burgerlijke als belasting- (registratie hypotheek en successie) wettea, voor partijen van zeer veel belang missen de door ben in geschrift gebragte overeenkom sten alle kracht van authenticiteit. Daarvan is liet gevolg datwil de ééne partijingeval van onwil onvermogen enz. der andere <le aangegane overeenkomst ten uitvoer leggen, er altijd eerst een reglerlijk vonnis vereischt wordt, waarbij de al of niet deugdelijkheid derz'elve moet worden uitgemaakt. Dat dit voor partijen kostbaar is, behoeft geen betoog, wij gelnoven niet dat iemand dit betwijfelen zal; maar dat de uitslag van dergelijk vonnis altijd hoogst onzeker en wisselvallig is, vermeener. wij dat door weinigen genoegzaam begrepen wordt. Men wele dan dal de uitslag van zulk een vonnis geheel van de goede trouw der wederpartij afhankelijk iswantwil men onwilfigen met wie men, door tusschenkomst van zaakwaarnemers, hij onder- bandsche akte gekontrakteerd heeft tot het nakomen der verhindtenis hetzij koop en verkoop, huur en verhuur, of welke soort van overeen komst ook - verpligten, dan moeten zij in regten worden opgeroepen om hunne handteekeningen te erkennen of ontkennen. Heeft men nu met iemand te doen die ter kwader trouw is, dan ont kent hij zijne handleekeningen moet de regter bevelen dat de echtheid derzelve geregtelijk zal worden onderzocht; hij ontneemt alzoo welligt door tlie ontkenning van handleekening de geheele kracht der aangegane nnderhandsche overeenkomst; wikkelt in allen gevalleden ter goeder trouw.zijnde in kostbare en langdurige reglsgedingen. En daarbij komt nog, dat velen in den waan verkeeren dat, wanneer men niet schrijven kan het genoegzaam is de onderhandsche overeen komst met een kruisje of ander handmerk te voorzien en dit door een of meer personen als getuigen voor echt te doen erkennen. - Zooda nige ónderteekening hij wege van een kruisje of merkteeken geldt in hpt geheel niet voor ónderteekening - men zij daar wel op bedacht - zoo dat eene onderhandsche overeenkomst, op deze wijze onderteekend, regtens g.eene de minste verhindtenis teweeg brengtwelk beginsel on langs nogbij een arrest van de hoogste regtsmqgt in ons rijk de hooge raad is aangenomen. Zoo is, onder anderen hij een arrest van den hoogen raad in het vorige jaar uitgesproken overwogen dat een on- derhandsch koopkontraktdoor ééne der partijen meteen kruisje onder teekend ofschoon geregistreerd en ten kantore van hypotheken overge schreven (door welke laalslgemelde formaliteit de eigendom van vast goed overgaat) volstrekt geen eigendom kon overdragen en geene de minste verpligting doen geboren worden I Ai die zwarigheden en al dat gevaar voorkomt men echter door de tusschenkómst van de, door den koning daartoe aangestelde openbare ambtenaren de notarissen in te roepen. Wordt eene aangegane overeenkomst door een' notaris in geschrifte gebragtdan verkrijgt dezelve, al kan geene der partijen schrijven noch haren naam teekenen volledige krachtwant de kracht eener notariële akte zoolang die niet van valschheid wordt beticht (en dit is een hoogst zeldzaam geval hetwelk bij een eerlijk notaris nimmer te vreezen is) staat volkomen gelijk met de kracht van een regterlijk vonnis, in het hoogste ressort gewezen eene notariële akte wordt zonder tusschen komst van den regter, even als een vonnis ten uitvoer gelegd. Bovendien en dit moet vooral niet uit het oog verloren worden hebben de notarissen met eenen heiligen eed gezworen hunnen post met eerlijkheid naattwkeurathcid en onzijdigheid, te zullen waarnemen; terwijl zaakwaarnemers door grene» eed hoegenaamd zich daartoe verbonden 'bobben waarom aan de laalsten ook geen vertrouwen gelijk als aan eenen notaris kan noch mag geschonken worden. Van goede trouw en goeden raad toch hangt veelmalen het fortuin het geluk der handelende personen en hunne familiën af- onduidelijke en verwarde kontrakten die men van zaakwaarnemers verwachten moet omdat hun de noodige kunde ontbreekt, zijn dikwijls eene bron van twisten die de goede verstandhouding in de zamenleving verstoren co door vele en onaangename processen ten nadeele van allen uitloopen. Wij vereenigen ons met den wenschdoor een geacht volks-verlegen- Woordiger onlangs, hij de behandeling van hel tarief voor notarissen geuit dat de regering maatregelen mogte beramen om het indringen te beletten van onbevoegden in de werkzaamheden der notarissen waartoe de tegenwoordige wetgeving, hoezeer, gelijk wij vertrouwen tegen de bedoeling, maar al te veel gelegenheid geeft. X. [Midd. Cour.) MtDDEEBÜRG den 19 April. Bij vonnis van de arrondissements-' regtbank te Middelburg, is den 16 dezer, Hendrik Weissenbach veroordeeld tot de geldboete van f 50 wegens ongeoorloofde uit oefening van het mngnelisrnus. Men schrijft uit Arnemuiden van den 18 dezer Heden beviel door Gods goedheid met behulp van den heer J. Ooersluisverloskundige te Arnemuiden, van drie levendb zonen ■lohanna Grooljansvrouw van M. Schroevers visscher alhier. Deze vrouw verkeert in een hulpbehoevenden staat zoo dat hij de tot op heden zoo geringen ïischvangst zij in het volstrekte on vermogen verkeert om in de eerste en veie behoeften van hara kleine lievelingen te voorzien en houdt mitsdien naast God het oog geslagen op hare meergegoede natuurgenooten iri deze provincie. Zij bevindt zich met de drie jonggeborenen naar tijdsomstandig heden in redelijken welstand. Naar men zegt is het sloomjagt de Stad Gorinchem door den heer Fop Smit, van den Kinderdijk, aangekocht, om als tweede sleepboot tuSschen Helvoet en Brouwershaven te dienen. Uit Portsmouth meldt men van den 15 dezer De Luclor el Emergo kapt. G. A. van Renterghem van Rotterdam naar Boston, is lieden met verlies van fokkestengzeilen enz. alhier binnengeloopen en bij het inzeilen der haven aan den grond geraakt, doch zal (denkt men) met den eersten vloed in vlot water komen. BROUWERSHAVEN, den 21 April, Binnengekomen: Erasmus kapt. C. M. van Dijckevan Balavia laatst van Cowes naar Rotterdam, 17de Lijst 18"° 19"° 20'" 21510 22"e 201'" KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE LOTERIJ. Vijfde Klasse. li." 8897, f 10,000. n," 1847, 16227 en 3420, ieder f 1000. Geene. n/ 3217, f 1500. n.°' 12625, 18573 en 8571 ieder f 1000. n.° 10540 f 100,000. MIDDENPRIJZEN van de volgende ARTIKELEN te ZIER1KZEÉ van den 22 April 1847. O. Tarwe 1845 N. dito 1846 Zaai-Zomer dito Ordinaire dito Rogge Winter-Gerst Zomer-dito Haver Paardebnonen Witte dito Bruine dito De Ned. Mudde. /16,00a 16,50 - 17,00 a 18,00 - 0,00 a 16,00 - 0,00 a 0,00 -13.00a 13.25 - 8,50 a 9,00 - 8,00 a 8,25 - 5,00 a 5,25 - 9,50 a 10,00 -16,51) a 17,00 -16,00 a 17,00 Graauwe Erwten Groene dito. Gele dito Koolzaad Zaai-Lijnzaad Slag-Lijnzaad De Ned. Mudde. f 0,00 a 0,00 - 12,00 h 13,00 - 0,00 a 0,00 - 0,00 h 0,00 -13,00 a 14,00 - 3,00 a 7,00 Raap-Olie te Zierikzee, f 40,00 p. v. Patent-Olie -43,00 Lijn-Olie -00,00 Raapkoeken /00,00 de 1040 stuks. Lijnkoeken -00,00 MARKTPRIJZEN der GRANEN en ZETTING van het BROOD te ZIERIKZEEop den 23 April 1847 Tarwe, de Ned. Mudde f 16,00. Rogge, - 13,00. Fijn Tarwebrood liet Ned. pond f 0,27'/s ce»(S. Grof Tarwebrood - 0,24'L Roggebrood, -0,19' Masteluinbrood- 0,21'/, Rest GEKSTEMEEL Ie bekomen aan de Pelmolen de On- dernemingbij V. HOGERZEIL P. LABRIJN. De Notaris M.' C. van der LEK de CLERCQ zal ten verzoeke van de Heeren M. C. de CRANE ZÖONop Maandag den 26 April 1847 des middags ten twaalf ure in da Meelslraat Ie Zierikzeepubliek presenteren te verknopen 5 Vaten diverse soorlen van SPIJKERS zijnde een gedeelte der lading van het verongelukte Schip la Sirène. De Notaris M.' J. J. ERMERINS zal op Dingsdag den 27 April 1847, 's morgens ten 10 ure, op de Stolp van S. FONDSEin bet Poortambacht der Stad Zierikzee, presenteren te verkoopen 4 baatgeveude MELKKOEIJEN eene tweejarige Vaars een Jaarling een Kalf, eene MESTPUT, een DRIELING-WAGEN WATERBAK KARNTON en verdere BOUW- en MELKGEREED- SCHAPPEN een parlij WEIHOOI eenige ZETHEKKENS en. WINDMOLEN alsmede eene VEIESCHE KLOK en andere MEU- BELAIRE GOEDEREN. te ziebikzee bij de weu. a. de vos en zoon staosdrvkb.ehs.

Zierikzeesche Courant | 1847 | | pagina 2