N.° 28. ZIERI&ZEESCHE Mi DINGSDAG A.o 1847. COURANT, G APRIL. Besturen en Administratiën. N ie u wst ij di ng en. BE KENDMJK1NG. De CENTRALE DIRECTIE van SCHOUWEN, BURGH en WESTLAND maakt door deze hekend dat de gewone jaarlijksche Poldervergadering zal gehouden worden op Donderdag den 29 April 847, des voormiddags om 11 urein 'sLandskamer te Zierikzeeen tot het bijwonen der vergadering worden opgeroepen de Stemgereg- tigde Ingelanden van de Polders van Schouwen en Zuider-Nieuwland zoomede alle de Ingelanden van den Polder van Burgh en Westland. De stemgeregtigde Ingelanden van den Polder van Schouwen zijn alle manspersonen- voor wien één jaar voor de stemming 4 bunders 16 roeden en 80 ellen oude 10 gemeten het volle dijkgeschot betalende op deszeifs naam of die zijner huisvrouw bekend stonden. Te Zierikzee den 6 April 1847. De Centrale Directie voornoemd TROMP vt. Ter ordonnantie van dezelve DE JONGE. D U I T S C II L A N D. FRANKFORT, den 20 Mnarf. De duilsc.be bladen zijn nog altijd opgevuld met hcriglen omtrent de steeds toenemende landverhuizing. Te Minden aan den Wezer komen bonderden lieden uit Keur- IFessen en andere landstreken aan otn zich te Bremen naar Noord- Amerika in te schepen zoodat er soms stoombooten tot hun vervoer ontbreken. Voor de maand April alleen hebben zich 2000 landver huizers te Minden aangemeld. Wanneer men hierbij rekent degenen die langs den Rijn of de Elbe naar Amerika vertrekken is dit aan tal hoogst aanzienlijk te achten. Ook in Zwitserland breidt zich de landverhuizing hoe langer hoe meer uit. Den 23 Maart zijn 204 personen uit het kanton Glarus naar Nnord-Arnerika vertrokken. Bij verordening van 21 Maart, zijn in het koningrijk llanover de belastingen op het gemaal en het geslagt afgeschaft doch is daarentegen de grondbelasting verhoogd. GROOT-BRITTANNIEN. LONDEN, den 30 Maart. Do prijzen der fondsen zijn heden aanmerkelijk gedaald wegens het voornitzigt op eene zware drukking der geldmarkt ten gevolge van de zeer groote aanvoeren van graan en andere levensmiddelen. !n de iersche havens hebben de graan prijzen mede eene merkelijke daling ondergaan. FRANKRIJK. PARIJS den 30 Maart. De minister van landbouw en koop handel heeft een prijs van 3000 fr. uitgeloofd ten einde de voort planting van aardappelen door zaaijing te bevorderen en middelen op te sporen Ier voorkoming van den terugkeer der ziekte. Men schrijft uit Rome, dd. 18 Maart, het volgende: Dezer dagen heeft de policie onzer hoofdstad in het koffijhuis de Fraaije Kunsten, de gewone verzamelplaats «lor vreemde kunstenaren, een jongman in hechtenis genomen die vrij dubbelzinnige gesprekken over den Heiligen Vader hield. De in het logement van dezen per soon «lie zich voor eenen graaf Baldi uit Fano uitgaf, gedane na sporingen hebben verscheidene dolken windroereo en andere verboden wapenen doen vinden. Door den regter van instructie ondervraagd zijnde, heeft de voorgewende graaf Baldi, die aanvankelijk geenerlei verklaring nopens zijnen persoon of hel doel zijner reize naar Roine heeft willen geven eindelijk hekend dat hij het voornemen had Pius IX te vermoorden den dag waarop Z. H. de geestelijke vaandels aan de verschillende wijken der stad uitdeelen zoude. Het schijnt dat deze persoon in verhand staat lot de jongst ontdekte zamenzwering te Rome en Ancona. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 2 April. De hooge raad heeft heden uit spraak gedaan in onderscheidene zaken van vaders van zeven kinderen tegen den staat, nopens de opvoeding van eenen zoon, krachtens de wet van 29 Nivose XIIId0 jaar. Bij die uitspraken heeft de hooge raad onder anderen beslist: 1." «lat het onverschillig is, of de door den vader aangewezen zoon heneden, of boven de 10 jaren oud is; 2." dat voor hot onderwijsbij de gemelde wet bedoeld een tijdvak van vipr jaren voldoende te achten is en de staat zich derhalve niet langer met de opvoeding der aangewezen zoons behoeft Ie be lasten. Mitsdien is de staat veroordeelt tot opvoeding der aange wezen kinderen gedurende vier jaren of tot betaling van f 250 'sjaars gedurende denzelfden tijd. De Nederlandsche Handel-Maatschappij heeft hij circulaire van 24 Maart, 3d" afdeeling n°. 510, eene inschrijving geopend, ter levering van 5/t en °/4 calicots, de 5/t voor A en de 0/4 voor f 4,65 het stuk in verhand tevens met den aanmaak van goéderen voor binnenlandscb gebruik gezamenlijk tot eene hoeveelheid van hoogstens drie millioén ellen wordende als premie voor den laatst bedoelden aanmaak door de maatschappij vastgesteld één cent per el breedte met cent meer of minder voor elk e' meerder of minder breedte. Dczo inschrijving op calicots geschiedt onder voorwaarde dat aan de aflevering derzelve gelijktijdig verhonde worde (Ie vervaardiging van ten minsten eene dubbele hoeveelheid goederen voor inlandsch debiet, dat is twee ellen van deze goederen, tegen ééne el calicots, lorwijl de aanbiedingen welke in evenredigheid de grootste hoeveel heid goederen voor binnenlandsch debiet bevatten het eerst in aan merking zullen komen. Te Antwerpen bestaat het voornemen om eene stoomsleepdienst tusschen Antwerpen en den Rijn alsmede tusschen Antwerpen en 'issingen daar te stellen, ten einde voor den belgiscben handel eene spoedige en min kostbar»' geKieensJhap .usschci; de zet,, en dom Beneden-Rijn te openen. Den 3. Bij de gisteren alhier gehoudene plegtigo godsdienst oefeningen zijn door de verschillende leeraars hartelijke dankgebeden lot God gerigt wegens de aanvankelijke herstelling des Ironings. In eenige bij den boogen raad aanhangige zaken over de op voeding vari een kind krachtens de wet van 29 Nivose XIIId0 jaar heeft de staat bij conclusie aangeboden eene geldelijke vergoeding te betalen naar evenredigheid van f 250 'sjaars van tien dag der aangifte tot den 5d0" dag na 27 Maart II. waarop de wet van 26 Maart gepubliceerd is; en geconcludeerd, dat do eischers met dit aanbod zullen moeten genoegen nemen op grond dat hun regt is vervallen te gelijk met de wet, waaruit dat regt voortvloeide (Amst. Hand.) Door de correctionele kamer der arrondissements-regthank te Amsterdam is den 1 dezer zekere Johannes Vwegens het afpersen van woekerrenten, tot eene geldboete van 190 veroordeeld geworden. Deze persoon had zich gedurende geruimen tijd er op toegelegd aan minvermogende en in verachterde omstandigheden verktrerende personen op de ongehoordste renten gelden voor te schieten terwijl hij daarenboven zorg droeg tot zekerheid zijner schuldvordering, in het bezit van een aantal goederen van die per sonen te geraken welke hij zich op verschillende wijze en zijne handelingen waardige voorwaarden deed afstaan. Het is allezïns te wenschen dat niet alleen ook deze veroordeeling tot afschrik van anderen zal verstrekken maar tevens tot waarschuwing vau zoo velen, die zich, tot hun onherstelbaar verderf, om hulp tot woe keraars wenden, (liet is hierbij gebleken dat dit menscblievend mensch ten minste 25 pc.' en teu hoogste 2300 pc.' afnam van zijne verarmde natuurgenooten.) Dezer dagen is de gelegenheid opengesteld tot deelneming in eene naamlooze vennootschap onder den titel van Duiker-Reederijwelke, volgens het daarvan gemaakte plan ten doel heeft de duikerkunst uit te oefenen en toe te passen op allo zoodanige ondernemingen als onder haar hereik liggen en onder anderen tot 1." Het redden van gezonkene ladingen en schepen. 2." Het ligten en sloopen van onder water liggende schepen of wrakken alsmede het uit den weg ruimen van voor de scheepvaart bestaande beletselen. 3." Het onderzoeken of herstellen van schepen onder waler. 4." Het onderzoeken of herstellen onder water van sluizen dam men walerkeeringen en zon voorls. En zulks door alle zoowel thans bekende als nader toe te passen middelen Het hoofdbestuur en kantoor dezer vennootschap zal gehouden worden Ie Amsterdam zullende bovendien aan het Nieuwe Diep en elders zondanige standplaatsen worden gevestigd als tot de uiloefe ning van het «loei dezer vennootschap zullen worden noodig geoordeeld. Zeer gunstig is liet oordeel over zulk eene inrigting van diegenen, welke met de duikerkunst en hare doelmatige toepassing, vooral in ons vaderland nader bekend zijn. In het uitgegeven prospectus wordt het nuttige en wenscbelijke der onderneming., zoowel voor den waterstaat als voor handel en scheepvaart aangetooml en volgens reeds verkregene uitkomsten doet zij niet onbelangrijke geldelijke voordeelen verwachten wanneer zij eenmaal op eenen solieden voet is ingerigt. Dus zoowel uit hoofde der belangrijkheid als om het uilzigt op voordeel vooral hij eventueel gelukkig volhragte redding van be langrijke ladingen, mag men billijker wijze verwachten, dat voor het vereischte kapitaal zal deelgenomen worden. Dit is gesteld np f 120,000 verdeeld in aandeden van f 1000 die in 2 of 4 gelijke onderdeelen kunnen gesplitst worden. Zoodra er voor f 60,000 is deelgenomen zal de vennootschap in werking komen. Ofschoon de berigten uit Ierland de aankomst van vele toevoeren van eetwaren vermelden zon dat de klagten over bot nijpende ge brek merkelijk zijn afgenomen zoo blijven die berigten uit een ander oogpunt genomen nog altijd hoogstbedroevend de sterfte ten gevolge van het uitgestane gebrek is thans op die aan den onmid- delijken hongerdood gevolgd onder de graafschappen die wel het ergst hieronder lijden beboeren vooral Cork Kerry Dungarran en Wexford. Een priester, m.' Mulcaby schrijft, gezien te hebben hoe een enkele kar elf opeen gestapelde lijken grafwaarts reed en hoe niet zelden de laatste kerkelijke bediening aan de stervenden op de open straat werd verleend. Er moeten zelfs plaatsen wezen waar men uit vreeze voor de besmetting de ligchamen der afgestor venen niet heeft durven begraven, maar de hutten, waar zij lagen,

Zierikzeesche Courant | 1847 | | pagina 1