IV.O 29. ZIERIKZEESGHE VRIJDAG A.° 1849. COURANT. 2 APRIL. Nieuwstijdingen. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 29 Maart. In de zitting van de tweede kamer der staton-generaal van heden zijn ingekomen onderscheidene missives van de eerste kamer kennis gevende dat deze zich ver- eenigd heeft met alle haar door de tweede kamer toegezonden ont werpen van wet. Uit het ontwerp van wetstrekkende tot regeling van het nederlandsche muntwezen dat dezer dagen aan de tweede kamer is aangeboden blijkt dat die wet voornamelijk ten doel heeft het muntstelsel, tot invoering waarvan thans zooveel inspanning en opoffering wordt aangewend op hechte grondslagen te doen rusten en dus ook voor de toekomst de vruchten van den tegenwoordigen arbeid te verzekeren. Daarbij verlangt men die verbeteringen in te voeren waarvoor dat muntstelsel nog vatbaar is terwijl de regering gemeend heeft tevens de gelegenheid niet ongebruikt te moeten laten, om al de bepalingen, ons muntwezen betreffende, in eene wet te vereenigen en dus doende zooveel mogelijk de verwijzing naar vroegere wetten wanneer eenmaal de hermunting geëindigd is te voorkomen. Om ons muntstelsel op hechte grondslagen te doen rusten is het noodig dat voortaan de standpenningen slechts van één metaal vervaardigd worden. Dit is vooral het doel dat de regering door het tegenwoordige wets-ontwerp hoopt te bereiken. Zij verheugt zich daarmede ecnen dikwijls geuiten en reeds lang te voren ook bij haar gekoesterden wensch te kunnen vervullen. De regering stelt derhalve voor den zilveren standaard allengs als enkelen standaard in te voeren. Volgens de voordragt bestaan 's rijks muntspeciën uit zilveren standpenningen uij; zilveren en koperen pasmunt, en uit gouden negotie-penningen. De eenheid van het nederlandsche muntstelsel is de zilveren standpenning gulden genaamd. Het veelvoud daarvan is de rijksdaalder of het stuk van f 2t/3. De onderdeelen in zilver zijn de halve gulden of het stuk van 50 cents; het stuk van 25, dat van 10 en dat van 5 cents; en de onderdeelen in koper zijn de cent en de halve cent. De negofiepenningen zijn: 1.® de gouden willem 2.° de dukaat; van beide deze stukken kunnen dubbele geslagen worden en van het eerste stuk ook halve. De negoliepenningen zullen geen wettig betaalmiddel zijn. Later zal de gelegenheid worden opengesteld tot intrekking der gouden stukken van 10 pr 5 guldens. Het bedrog dor aangemunte stukken van 10 en 5 guldens wordt opgegeven te zijn f 172,584,8o0. Uit het algemeen verslag nopens de voordragt tot herstel van hel nederlandsche muntwezen, blijkt, dat van regeringswege is te kennen gegeven, dat het ondoenlijk is, te bepalen, wanneer de in wisseling van al de oude geldspeciën afgeloopen zal zijn dit hangt vn.n de voortzetting dor hermunting af, (lie thans gehragl is tot meer dan 21/8 milliocn 's maands in de grove speciën. Daarbij wordt thans nog eene inrigting gemaakt voor het slaan der kleinere munten wanneer deze inrigting gereed zal zijn zal er eerst kunnen worden gedacht aan de geheele intrekking der oude schellingen en zesthalven die voor 25 cents cours hebben. Wat aanbelangt den wensch om de muntbiljetten te doen verminderen dit wordt ook door de rege ring verlangd zij heeft het voornemen om er successief toe over te gaan en dat wel door een gedeelte reeds spoedigin verhand met de vordering der aanmunting. Men moet echter in het oog houden dat er nog oude speciën zijn in te trekken en dat hij die operatie de muntbiljetten ook nog de diensten zullen moeten bewijzen waartoe zij bij de wet bestemd zijn. Den 30. Nopens de ongesteldheid van Z. M. den koning, is gisteren het volgende bulletin uitgegeven Gedurende den loop van den dag van gisteren is het gevoel van benaauwdheid in do hartstreek niet meer teruggekeerd en zijn de hartkloppingen veel verminderd geworden tegen het begin van don voornacht heeft zich het gevoel van benaauwdheid herhaald en zijn de hartkloppingen toegenomen welke allengskens weder hebben af genomen tot dat Zijne Majesteit tegen vijf ure in eenen rustigen slaap gevallen iswaaruit hoogstdezelve heden morgen omstreeks negen ure ontwaakte zich veel heter gevoelende." Het bulletin van heden luidt aldus Den dag van gisteren heeft Z. M. de koning zeer rustig doorge- hragten gedurende den nacht heeft hoogstdezelve nu en dan gesla pen tot tegen den morgen wanneer zich zeer geringe koortsbewe gingen vertoond hebben." Gisteren is het ontwerp tot herstel van bet nederlandsche muntwezen (strekkende tot overbrenging op de begrooting van 1847 van sommen, begrepen in die van 1846, alsmede tot aanvulling der middelen over 1846, lot dekking van die uitgaven)in de tweede kamer aangenomen met 21 tegen 20 stemmen. Daarna is de verga dering tot nadere bijeenroeping gescheiden. (Zoo men zegt, zal de kamer den 20 April hare werkzaamheden hervatten.) Den 31. De koortsbewegingen, die Z. M. de koning gisteren morgen gehad heeft, hebben slechts eenige uren aangehouden. Hoogst dezelve is een groot gedeelte van den dag op geweesten heeft de zen nacht verscheiden uren wèl geslapen. Wann eer de gunstige toestand waarin Z. M. zich heden morgen bevindt, voortduurt, dan zal morgen geen bulletin worden uitgegeven. Uil Amsterdam wordt gemeld, dat mons. de bisschop van Cu rium donderdag ji.van zijne reis naar Rome, aldaar teruggekomen is; alsmede; dat de groole franschen kanselredenaar, pater Lacordaire ■welke zich sedert eenige weken te Luik bevindtvoornemens is ook Nederland te bezoeken, en te's Gravenhage eenige dusgenaamde conferentien te geven. Men leest in liet Diario di Soma, van den 13 dezer, het vol gende Een rijk Katholijk bewoner van Java deelt dd. 1 De cember 1846, aan een hollandsch prelaat de tijding mede, dat de sultan van het eiland Banka eenen Katholijken priester verzocht heeft hem met zijne geheele familie te willen doopen. Hij heeft het aanbod gedaan om op zijne kosten eene kerk in de hoofd stad van Banka to doen houwen. Deze gelukkige lijding doet do- aanstaande bpkeering tot het katholicismus van de geheele eilanden Banka en Billilon hopen. De bevolking dier beide eilanden beloopt ongeveer 60,000 inwoners waarvan het grootste deel Chinezen zijn. De berigten omtrent Nederlandsch-Indie met den laatsten landpost ontvangen, loopen tot ultimo Januarij jl. Volgens dezelve was de staat van rust aldaar steeds ongestoord gebleven. Omtrent Bali meldt men dat de onvriendelijke gezindheid der pas overwonnen vorsten van dat eiland hl ij ft aanhouden ver schansingen werden in de nabijheid van het nederlandsch fort te Beliling opgeworpen. De gemeenschap tnsschen de bevolking en de bezetting dier sterkte is belemmerd. De gezondheidstoestand onzer troepen bleef ongunstig zoodat aanhoudende vervangingen noodig waren. Het fort waarover het hevel na het vertrek van den later overleden kapitein de Korte was opgedragen geworden aan den ka pitein Schwenckwas iti voldoenden staat van tegenweer tegen elkea vijandelijken aanval der bevolking. De veiling der teekeningen van wijlen den baron Verstolk van Soelen, dezer dagen te Amsterdam gehouden, heeft de som van circa f80,500 opgebragt. Het hoogst heeft gegolden: het Kaatsspel, van A. van Ostade voor welke teekening f 2205 is besteed. In de kanaal-haven te Helievoetsluis is onlangs eene proef genomen met de stoom-bagger-machine met dit gunstig gevolg dat in vier dagen tijds 1000 vierk. ellen grond daaruit zijn opgeruimd geworden. Uit Leeuwarden meldt men van den 27 Maart Uit S.'-Anna- parochie zijn eergisteren een 30tai ingezetenen naar Harlingen ver trokken om van daar met de stoomboot naar Amsterdam en vervolgens met de spoorwagens naar Rotterdam te reizen alwaar een schip gereed ligt om hen naar de Vereenigde-Staten van Amerika over te voeren. Zij hebben het plan het land westwaarts in te reizen en zich in den IniJiana-Staat in de omstreken van Lafayette te vestigen. Zij zijn tot dit besluit gekomen door de aanmoediging van lieukemnvroeger landbouwer in Groningerland, die voor 11 jaren naar dien staat is verhuisd en thans in het vaderland terug gekeerd geene ongunstige berigten uit die oorden medebrengt. Ook deze persoon vertrekt eerstdaags weder naar zijne bezittingen aldaar. Aan het hoofd van deze landverhuizers staat vooral Sieds Thenis Crap, een man die sedert langen lijd hier bekend is als kundig in den landbouw en in de boomkweekerij. Zij gaan tot dezen stap over omdat do armoede hier meer en meer toeneemt. Sedert eenige dagen heerschen de pokken te Brussel en in de naburige gemeenten en vele volwassenen worden er door aangetast men merkt zelfs op dat gevaccineerde personen er niet van bevrijd blijven. Van den 1 tot den 17 Maart zijn van Bremen reeds 26 schepen mot 3804 landverhuizers naar de Vereenigde-Staten van Noord-Ame- rika vertrokken en men dacht dat vóór het einde der maand nog ongeveer 4000 anderen zouden volgen. Men leest in den Stoompost«Sedert eenigen lijd heeft men op den Great-Western-spoorweg in Engeland eeno nieuwe en zeer doelmatige regeling ingevoerd ten opzigte van de bagage der rei zigers. Behalve het briefje waarop de naam der plaats van bestem ming van den belanghebbende wordt daarenboven nog op elk stuk bagage gehecht een briefje met de eerste letter van den naam des reizigers. Bij aankomst wordt al de bagage alphabetisch. gerang schikt. Bij voorbeeld de reiziger heet Evanszoo gaat hij naar de plaats der E, en krijgt oogenblikkelijk zijne goederen in hel oog. Zoude dit ook buiten Engeland navolging verdienen Het bedrag der inschrijvingen voor Ierland in de Vereenige-Stalen wies dagelijks aan. Te New-York alleen hadden de Roomsch-Kalho- lijken tusschen 12- en 15,000 dollars ingezameld. Het in Fehruarij van Boston afgezondene beliep 216,000 dollars, behalve nog 22,000 dollars door bisschop Fitz Patrick overgemaakt. Te Quebec had men den 19 dezer ongeveer 12,000 dollars hijeen. Volgens eeno tienjarige telling bedroeg do bevolking der Ver eenigde-Staten van Noord-Amerika in 184Ö uit 17.063,352 zielen; zijnde 14,575,998 vrijen en 2,487,354 slaven. Voor het tegenwoor dige kan men aizoo de bevolking op ongeveer 20,000,000 schatten. De staat New-York had 2,428,921 inwoners. MIDDELBURG den 29 Maart. Door de Commissie Loon voor Werk alhier is kennis gegeven dat de verloting der schilderij, waar van vroeger werd melding gemaaktin het openhaar zal plaats hebben,

Zierikzeesche Courant | 1847 | | pagina 1