Zeetij ding en A. dvertentiën gesteld. Het ongelukkige wicht is slechts aan het vuur ontscheurd om weinig tijds daarna ellendig te sterven en ook de moeder is zoodanig bcleedigd en gebrand dat zij haar kind nog gecne drie uren overleefl doch onder al de smarten die zij moot lijden vraagt zij nog telkens naar don toestand van de door haar uit de vlammen geredde lieveling. Maar nu de man en vader die daar van alles beroofd bij het rookende puin zijner geheel verbrande bezittingen staat en vrouw en kind nog daarbij beweent zijn toestand te schetsen wie zou zich daaraan wagen. Daar zijn nog gevoelvolle harten in Nederland daar zijn nog be- weldadigile vaders en moeders die hun kroost door Gods goedheid tot op heden mogten behouden of wolligt aan grooto gevaren ontrukt zagen. O als zij lezen van den armen landman die in een oogen- blik tijds van al ^ijne have en bezittingen beroofd zijne vrouw en zijn kind in de vlammen moest verliezen en daar nu diep bedrukt met vier moederlooze kinderen welke zelfs hunne kleederen niet hebben kunnen redden de toekomst te gemoet ziet da'n zullen zij zeker gaarne iels afzonderen om den ongelukkigen in zijn verschrik kelijk lot eenigc verzachting aan te brengen. Voorzeker bier is alle aanbeveling on nood ig. Onder het vele vee dat van Rotterdam naar Engeland gaat muntten jl. vrijdag twee kapitale ossen uit, afkomstig uit de stallen van den heer burgemeester Pruilte Geervliet dezelve wogen ieder circa 1410 ponden en werden voor 40 c. het halve ned. pond op risico gekocht. In eene kotemijn hij Dourin Henegouwen, heeft eene ontploffing van lucht plaats gehad welke sommigen veronderstellen dat door bet on weder hetwelk op dat oogenbtik hoven den ingang der mijn woeddekan zijn teweeg gebragt. Dit onheil heeft aan '21 werk lieden het leven gekost terwijl 12 meer of min zijn gewond geworden. ZIERIKZEE. den 30 Maart. Naar men verneemt, heeft de bnng wetgeh. beer markies de Thoüirs van het onlangs tegen hem door de arrondissements-regtbank alhieruitgesproken vonnis appél doen aanteekenen. - Den 24 dezer is te Leiden tot doctor in de heelkunde gepro moveerd de heer II. Goemans, med. et. art. obst. doctor alhier. Op 'en 31 Maart zal eene aHiier gedeeltelijk zigtbare maans verduistering plaats vinden waarvan de aanvang zal wezen des avonds ten 8 ure 43 minuten. Uit alle de provinciën van ons vaderland alsmede uit Frankrijk België en de Rijnstreken zijn de herigten omtrent den stand der te veld staande win ter-granen gunstig. Nergens schijnt de vorst noch het afwisselend weder in de laatste maanden nadeel te hebben veroorzaakt zoodat men het vooruilzrgt op een rijken oogst voedt hetwelk hij de tegenwoordige booge prijzen der tevensmiddelen dubbel weldadig mag geacht worden. Niet alleen in Nederland maar ook in Belgro Frankrijk Engeland en Dnitschbind heeft eene merkelijke daling in de graanprijzen plaats gehad en wet voornamelijk in vreemde granen. Bij den voortdu- zemlen aanvoer van vreemd korenvleit men zicli steeds dat de zoo knellende duurte de grootste hoogte zat hebben bereikt. Volgens eene gemaakte berekening die eerder als te Taag dan als te hoog wordt beschouwd zat Rusland gedurende den loop van dit jaar f ,0(10,(1(10 zakken roggemeel uit S.^Petersburg en 3,000,000 tschelwerts verschillende graansoorten uit al de havens des rijks tot leniging der behoefte in de staten van het westelijk Europa kunnen bijdragen. In Boven-Kgypte liggen groote voorraden, die echter, door gebrek aan schepen niet afgezonden kunnen worden. De volgende oogst belooft aldaar nog veel rijker dan de laatste te worden. Ook in de Vereenigde-Staten van Noord-Amerlka waren do graan prijzen dalende, en de ongemeen booge scheepsvrachten waren ver minderd. De hoogste prijs van de tarwe was thans 28 dollars De aanvoeren uit het binnenland hielden aan en vermeerderde zelfs nog dagelijks. Uitnoodiging aan de Remmers van Zeeland en deszelfs omstreken vooral aan Landbouwersen hen, die oude Gehouwen afbreken. In alle oorden van het beschaafd Europa legt men zich sedert cenige jaren en te regttoe op de kennis der oude landsmunten. Deze zijn het toch alleen die over sommige punten der nationale geschiedenis een helderder licht kunnen verspreiden door de duistere plaatsen van eenrge charters en rekeningen grootendeels op te helderen. Het was dan ook om dit oogmerk te bereiken dat Teyler's tweede genootschap, te Haarlem, voor eenige' jaren eene prijsvraag uit schreef, waarin geëischt werd eene behoorlijke afbeelding en beschrij ving van al onze vaderlandsche munten vóór den jare 1576 geslagen (die meestal zonder jaartal voorkomen.) Na veeljarigen arbeid is het mij mogen gelukken deze vraag ten genoegen der opgevers te beantwoorden en maak ik mij gereed om de afbeeldingen der verzamelde munten (van onze gezamenlijke her togen graven heerer, en steden bijna duizend in getal) in plaat te laten brengen oenen aanvang makende in de aflevering met de munten der graven en hertogen van Gelderland waarop in de 2te die der heeren en steden van dat gewest zullen volgen. liet is mij echter nadat aan de zaak door de bekrooningen van mijn werk meerdere openbaarheid is gegeven, door verschillende mededeelingen gebleken dat ik nog niet alle vroeger in ons vader land bestaan hebbende munten konde opsporen, hoewel ik toch thans reeds uit niet minder dan vicr-en-dertig verzamelingen munten heb bijeengebragt en afgoteekend. En hoe vele munten wier vroeger aanwezen niet uit verloren gegane munlcliarters of rekeningen te bewijzen is kunnen er nog niet in buisgezinnen schuilen waar men soms niet weet van hoeveel aanbelang deze stukjes of stukken zijn voor den beoefenaar der vaderlandsche muntkunde? Zeer klein van omvang ja nietig zijn de muntjes der eerste graven en hertogen alsmede de oudste muntjes der heeren en steden (gelijk zulks trouwens in de middeleeuwen algemeen bet geval was). Die oudste muntjes zijn veelal niet grooter dar> ons stuivertjeen wanneer ze later de grootte van het dubbeltje of het oude vijfje be reiken is het zilver doorgaans van zulk een slecht gehalte dat de zilversmid bet niet der moeite waardig acht, zoodanig een .stukje aan le koopen. De landbouwer nf handwerksman dus die bij het om werken der aarde of hij hel afbreken van gebouwen zulk een muntje vindt niels voor hetzelve kunnende bedingen werpt bel vat» zich en echter zoude mij zulke stukjes (ook wel die van heler zilver en daaronder de groote munten die eerst na de ontdekking van Amerika toen hot zilver overvloediger werd te voorschijn kwamen) hij mijne onderneming soms van groote dienst kunnen zijn. De omschriften dier kleinere muntjes zijn hijkans immer met de oud-duitsche of zoogenaamde Gothische letter gesteld. Bij de oudste graven en hertogen leest men rondom het kopje of den leeuw doch waartoe beschreven wat alleen het geoefend oog kan lez.en terwijl toch muntjes en munten van alle provinciën uit mijn tijdvak mij van veel dienst kunnen zijn. Ik noodig dan mijne zeeuwsche landgenooten en de bewoners van Zeelands omstreken uit om de goedheid te hebben indien zij be zitters zijn of toevallig worden van muntjes welke zij slechls gissen dat tot mijn plan behooren dezelve liefst zoo spoedig mogelijk met opgaaf van den prijs (of wel ter afteekening en beschrijving indien men ze niet wil afstaan) onder mijn adres te doen toekomen aan de heeren jh.' Rethaan Macaré of m.' A. H. G. Fokker, te Mid delburgm.' S. van der Swalmete Vlissingen m.' J. G. de Bak ker ol' d.' E. B Swaluwe. te Goes; d." J. ab Utrecht Dresselhuis te Wolfaartsdijk m.r A. Moens van Bloois ol m.' B. C. Caute Zie- rikzee d.' Cullenfelste Oostburg of li. J. van Eek, te Zaam- slagdie zich wel zullen willen belasten met het in ontvang ne men der aan mij over te zenden munten. Leiden, 19 Maart 1847. p. o. van der ciiijs, Buitengewoon Hoogleeraar en Directeur van het Akademisch Munt- en Penningkabinet. BROUWERSHAVEN, den 29 Maart. Binnengekomen: Emanuël kapt. S. Hornévan Rudhjobing naar Antwerpen. De Post van DBOOGER en STAMPER in de Mecstoof le Noordwelle vacant zijnde kunnen diegenen die daar naar wenschen te soliciteren zich vervoegen bij den Boekhouderden Heer W. Hoogenboom te Noordwellemits van goede getuigschriften voorzien. Tegen Mei aanstaande biedt zich aan een SLAGTERS- KNECHT adres bij de Uitgevers dezes. SM EEKOLEN, i"° kwaliteit, in lossing, uit het Belgisch Schip Jonge Maria, voor rekening van J. C. BAL C." De Notaris M.r C. van der LEK de CLERCQte Zie- rikzeezal ten verzoeke van zijnen principaal op Maandag den 12 April 1847, des namiddags ten 3 ure, in hel Gemeentehuis te Bruinissepubliek presenteren te verkoopen Eene zeer goed ingerigte en beklante HOEF- en GROFSMEDERIJ alsmede eene WAGENMAKEKIJ bestaande in Woonhuis, Smidse en verdere Lokalen mitsgaders drie annexe WOONHUIZEN alles zeer hecht en sterk als zijnde onlangs nieuw opgebouwd staande te Bruinissekadaster sectie G n.°* 429 en 439. Zullende het vorengemielde in perceelen en in massa worden ge veild terwijl hetzelve inmiddels uit de hand te koop iswaartoe men zich vervoege ten Kantore van genoemden Notaris. Bij de Wed. A. de VOS en Zoon Drukkers en Uilgevers dezer Courant is gedrukt en te bekomen De NAMEN- m AMBTENWIJZER voor het District ZIËRIKZEE bevattende de Eilanden Schouwen, DuivelandTholen en S.'-Philips! andvoor 1847 waarvan den inhoud is De Regterlüke Magt. De Leden der Staten-Gerteraal en der Provinciale Staten van Zeeland in 't District. Het Dislricls-Commissariaat. De Plaatselijke Besturen. Verschillende Rijks- en andere Ambtenaren, 's Rijks Waterstaat. De Dijks- ei» Polderbesturen. De Administratie der Directe belastingenIn- era Uitgaande Regten en Aecijnsen. De Eeredienst. De Kerk- en Arm besturen te ZierikzeeBrouwershaven en Tholen. Regtsgeleerdera. Genees-, Heel-en Verloskunde. Onderwijs. Schutterijen (dienstdoende en rustende). Meekrap-Fabrijken en Boekhouders. Verschillende Col- legiën Corporation Maatschappijen en Beambten te ZierikzeeBroie- wershaven en Tkolen, Prijs 3ö cent. VERKOOP bij geregtelijke uitwinning van ONROEREND GOED. Ten verzoeke van den Heer STEPBANUS HENDRIK WILLEM VEUDOOREN, in deszelfs betrekking van Ontvanger der Directe Belastingen te Zierikzeewonende aldaar als Executant ten deze woonplaats gekozen hebbende ten huize van M.r HENDRIK ALBERT van IJSSELSTEUN Procureur voor de Arrondissements-Regtbank te ZierikzeewonenJo aldaar en als zoodanig door den voornoemden Executant gesteld om den verkoop bij geregtelijke uitwinning van het na te melden Onroerend Goed in zijnen naam in de terogt- zitling van de Arrondissements-Regtbank voornoemd te vervolgen era Ten laste van ANNA HARTMAN Particulierewonende te Zierikzee, Huisvrouw van J. S. i>e Voogo als Erfgename barer Moeder, Lena Zwartoog, Wed. Jan Hartman, gewoond hebbende en overleden te Zierikzee. zal worden overgegaan lot den verkoop bij geregtelijke uitwinning aan den meestbiedende of hoogst af mijnende van het na te melden Onroerend Goed te Weten Een WOONHUIS en ERVE, staande en gelegen te Zierikzee, in de Nieuwe Bogerdstraat aldaar, wijk D, n.° 216, en naar aan leiding dor kadastrale indeeling sectie B n.° 588met eene in- houdsgroolte van eene roede twee en twintig ellen. De toewijzing van bet voormelde Onroerend Goed zal plaats hebben op Dingsdag den zeven en twintigsten April des jaars 1800 zeven en veertig des voormiddags ten elf ureter teregtzitting van de Arrondissements-Regtbank voornoemd. H. A. van IJSSELSTEIJN Procureur. tb zierikzee bij de wed. a. de vos en zoon stadsdrukkers.

Zierikzeesche Courant | 1847 | | pagina 2