N.° 25. ZIERIEZEESCOE f#'i#"0 A.° 184?. COURANT. 26 HAART. fflieuwstij dingen VB1JDAG FRANKRIJK. PARIJS den 2' Maart. De heer van Rothschild heeft aan het stedelijk bestuur dezer hoofdstad voorgesteld om aari hetzelve een crediet van 5 millioenen te verleenen Verf"einde het den aankoop van granen buiten 's lands gemakkelijk te maken en de voorziening van de parijsebe markt te vermeerderen. Het stedelijk bestuur heeft het voorstel niet aangenomen, aangezien het voor 's hands geen ge brek heeft aan geld of crediet en de voorziening van de parijsebe markt ge'enerlei ongerustheid oplevert. Intusschen heeft men besloten den heer van Rothschild den dank van het bestuur wegens het gedane aanhod te doen toekomen hem daarbij verzoekende om aan een gedeolte zijner voorstellen gevolg to willen geven door ze regtstreeks tot de regering te rigten. Inderdaad stelt de lieer van Rothschild voor om door middel van dit crediet van 5 millioen granen op vreemde markten aan to koopen teil einde in de behoeften van de markt der hoofdstad te voorzien. Honderd duizend vaten meel zijn door de regering in de Vereenigde- Staten van Noord-Amerika gekocht. Dit is reeds voor de helft ge leverd terwijl het overige tegen liet einde der maand zal volgen. In verschillende gedeelten van het rijk blijven er volksoploopen en ongeregeldheden plaats hebben ten gevolge van de hooge prijzen der levensmiddelen. B E L G E. BRUSSEL den 22 Maart. Het ministerie gaat vóórt met het beramen en uitvoeren van maatregelen welke kunnen strekken om in den grooten nood te helpen en het gebrek aan levensmiddelen zoo goed mogelijk Ie gomoel te komen. Een koninklijk besluit van eergisteren bepaalt weder dat. de termijn tot vrijen invoer van rneel en grollen tot 1." October wordt verlengd. Wij vernemen uit eene zekere hrön zegt do Commerce Beige dat onmiddelijk na de afkondiging van den vrijen invoer van vee in het rijk een aantal landbouwers zich naar Nederland gespoed heeft tot het aankoopen van vetweiders en melkbeesten die handel zal niet weinig hierdoor bevorderd worden daar het den pachters tlie hunne granen tot hooge prijzen hebben afgezet niet anu geld ont breekt. Het koninklijk besluit lot vrijstelling van den invoer he- iooft afzoo' de gelukkigste uitkomsten. De wijze waarop lord Palmerston zich laatstelijk in het hrit- sche parlement over de scheiding van Belgie cn Nederland heeft uitgelaten en zijne verklaring dat Engeland liet aanbod van "'is land om 60,000 man troepen Ie leveren ten einde de revolu tionairen uit Belgie te jagen niet heeft goedgekeurd alleen uil vrees voor eenen algemeenen oorlog heeft hier te lande eenen zeer ongunstigen indruk gemaakt en aanleiding gegeven zelfs in tegen woordigheid des konings tot menige scherpe aanmerking. NEDERLANDEN. 's GR AVENHAGE den 22 Maart. In de zitting vari dn tweede kamer der staten-generaal van heden is ingekomen eene koninklijke boodschap, ten geleide van een ontwerp van wet, strekkende tot overbrenging op de begroeting van 1847 van sommen, op de ba- grooting van 1856 geplaatst, tot herstel van het nederlandsche munt wezen alsmede der aangewezen middelen tol dekking der uitgaven. Men verneemt dat d.8 van Oosterzee van Rotterdam die onlangs te 's Gravenhago op verzoek van Z. M. den koning eene leerrede heeft gehouden zou benoemd zijn als hofprediker lor ver vanging van d." Dennout Den 23. In de zitting van de tweede kamer van heden is het ontwerp van wet lot intrekking der wel van Nivose Xl!!110 jaar met algemeens stemmen aangenomen. Het hij de tweede kamer der state.n-generaal ingediende ont werp van wet, betreffende het muntwezen strekt, om het in 1848 niet benoodigd geweest zijnde gedeelte van do som van 5,012,000 die op de begrooting van dat jaar gebragt was ter bestrijding van de uitgaven voor hel herstel van het muntwezen over te brengen op de bogrooting van '1847 en oin tevens de tot dekking dor be- grooting van 1816 vastgestelde middelen aan te vullen ten einde do op die begrooting behoudene uitgaven voor de gemelde zaak te kunnen goedmaken. De in 1846 voor de hermunting gebezigde som heeft heloopen 2,038,000 weshalve van het voormelde bedrag van f 5,612,000 nog beschikbaar en op de dienst van 1847 over te brengen is de som van 3,574,000. Voor de bedoelde aanvulling van middelen wordt in het ontwerp aangewezen het kapitaal van duizend actiën in de ned. bank aan het rijk toehohoorende en waarvan de opbrengst geraamd wordt op 1,600,000. in de hij dit ontwerp belioorende memorie van toelichting heeft de regering eert overzigt gegeven van hetgeen tot het einde van het laatst verhopen jaar is verrigl., om het zoo lang verheide herstel van deri nnderlandschen golds-omloop tot stand te brengen, Daaruit blijkt, dat in 1845 en 1846 aan 's rijks munt te Utrecht de volgende nieuwe speciën zijn geslagen stukken van 21/, gulden voor eene Waarde van 17,642,000 stukken van 1 gulden 8,223,762; te zanico voor 25,863,762. Tot den 1 Maart jl. is aan oude zilveren munten ingewisseld en tn het depót van oude munten overgebragt eeno nominale Waarde van 59,282,821,05te wetens Ducatons heele en onderdeelenf 284,533,20 Drieguldenstien-schellingslukken en tweeguldens - 6,558,000,00 Guldens- 20.850.000,00 Daalders en vijf-schellingstukken- 6,756,000,00 Zeenwscbe rijksdaalders15,756,000,00 Hollandsche en onderdeelen - 1,076,242,50 Acht-on-twintig-stuiverstukken - 5,733,000,00 Acht-sluiverstukken dubbeltjes en stuivertjes - 2,269,045,35 f 59,282,821,05 Er blijven nu nog in (e wisselen de gerande zeeuwsche rijksdaal ders en derzelver onderdeden alsmede de oude schellingen en zesthalvon voor 25 centen koers hpbbende. De ingetrokken oude munten zijn bij de ned. bank overgebragt naar aanleiding vnri art. 4 der wet van 18 December 1845, en daar omtrent heeft plaats gehad de aanvulling hij dat artikel voorzien. Volgens de met de directie der bank vastgestelde verhouding is op de overgebragle speciën voorloopig afgetrokken eene som van f 4.518,402,72'/,, als waarschijnlijk numlverlies. Tegen de voormelde oude muntspeciën is in do schatkist overge bragt in muntbiljetten f 30.000.000, in nieuwe geldspeciën f 20,647,645 te zamen 50,617,645. De schatkist is nog onge dekt voor 4,116,773,32'/a waarhij gevoegd het voorloopig munt- verlies 4,518.402,72'/ste zamen f 635,175,05. Al hetwelk te zamen gelijk is aan het in het munt-depot overgebragle bedrag der ingelrokkene oude speciën, 59,282,821,05. De regering verklaart dat zij bij het werk der intrekking en her munting van de oude speciën veel medewerking heeft ondervonden van de daarin betrokkene autoriteiten en instellingen. Het collcgie van raden en generaalmeesteren der munt en de directie der ned. bank hebben op eene zeer nuttige en werkzame wijze hare pogingen ondersteund en over het algemeen heeft de overtuiging die hij de ingezetenen bestond van het volstrekt noodzakelijke der oiidernomeno verbetering eenen zeer gunstigen invloed uitgeoefend bij de inwis selingen en hij het in omloop brengen van hel muntpapier zoodat alles tot hiertoe regelmatig is uitgevoerd. Den 24. In de zitting van de tweede kamer van lieden is ingekomen eene koninklijke boodschap ten geleide van een ontwerp van wet 'strekkende tot verlenging van den uitersten termijn voor do intrekking der muntbiljetten-. In dezelfde zitting is, na langdurige beraadslagingen, het wets ontwerp tot verliooghig van hoofdstuk IX A der slaatshegrooting over 1846 en 1847, voor de rente der geldleening tot droogmaking van liet Haarlemmer-Meer met 24 tegen 21 stemmen aangenomen. Men verneemt dat de kamer tegen het einde der week voor 3 a 4 weken uiteen gaat. Van wege den minister van financiën is hekend gemaakt dat de middelprijzen der inlandsche granen voor het geheele rijk over het, tijdvak van den 20 Februari) tot en met den 19 dezer per mud zijn geweest tarwe 14,93'/,, rogge 11,30 boekweit ƒ8,871/,, gerst ƒ7,85, haver 4,85 e» ongepelde spelt ƒ4,71 en dot de rëglen op den in- en uitvoer voor de maand April eerstkomende zijn gesteld per mud als volgt: tarwe en gepelde spelt 25 c. en 50 c. rogge 15 e. en 30 c. boekweit 15 c. en 30 c. gerst en mout 10 c. en 25 c. haver 5 c. en 15 c. en ongepelde spelt 5 c. en 15 c. Naar men wil zullen ook dit jaar even als in vorige jaren de miliciens der ligting van 1846 die hij de verschillende korpsen der armee in reserve zijn geplaatst weder voor den tijd van 3 maanden in dienst worden opgeroepen en wel van 15 Mei lot 15 Augustus aanstaande. Sn het in deze residentie verschijnende weekblad de Burger van den 24 Maart 1847, n.° 39, vindt men het volgende door don uitgever, den hoer A. van Beoervoorde, onderteekend berigt «De ondergeleekende maakt bij dezen aan alle belanghebbenden bekend dat de bij hem gedeponeerde gelden ten behoeve van den markies de Thouurs zijn uitgeput en mitsdien niets meer door den ondergeteekende voor Z. II. VV. G. zal worden betaald." Den 21 dezer arriveerden in den Anna-Paulownapolder 19 huis gezinnen te zamen uitmakende 110 personen, int Dodewaard en eenige in de nabijheid aarvan gelegene geldërsche gemeenten om zich als arbeiders in genoemde polder te. vestigen. Onder toezigt van twee leden van het bestuur ontscheept zijnde werd aan ieder gezin eene der thans gereed zijnde woningen met de daarbij hehoorende twee bunders grond aangewezen en had men het genoegen Ie ont waren dat deze lieden welko allen zonder uitzondering als zeer geschikte arbeiders hekend slaan en voor hunnen stand niet geheel onbemiddeld zijn aanvankelijk zeer tevreden waren met hunne woningen, en altei-bpop voeden dat de daarbij gelegen nieuwe grond hunnen ijver niet'zal teleur stellen. Moge de keuze om hunne vlijt liever ten nutte van het vaderland aan te wenden dan eeno onzekere toekomst in vreemde gewesten to gemoot te gaan hen niet herouwen en vele anderen daardoor worden aangemoedigd dit lofwaardig voor beeld te volgen. Het Bestuur van het eerste Landhuishoudknndig Congres gehouden te Zwolle in 1846 berigt dat de tweede bijeenkomst van land huishoudkundigen en beoefenaars van de wetenschappen die met don landbouw in verhand staan geopend zal worden te Arnhem Op woensdag den 2 Junij 1847. Allen, zonder onderscheid die helan

Zierikzeesche Courant | 1847 | | pagina 1