gekomen 24 scbcpen met tarwe, rogge, rijst, meel enz. geladen. Nog 6 schepen met granen geladen van de Vereenigde-Staten van Noord-Amerika en de Middellandsche-Zee zijn op de rivier. Al deze arrivementen waren met zuid- en zuid-oostelijke» winden met wes telijke winden kan men een nog grooter aantal schepen te gemoet zien. Als een der vele onwraakbare getuigenissen van den vreesselijken alle denkbeeld te boven gaanden nood tot welken de arme volks klasse in Ierland gekomen is, moge dienen de volgende brief, door eenen Protestanlschen geestelijke uit een der kerspelen van het graaf schap Roscommon in het westelijk gedeelte van Ierland den 25 Februarij geschreven en van welken de redactie der Amsterdamsche Courant door eene geachte band een afschrift is medegedeeld. Eene korte schets der omstandigheden waarin wij ons hier be vinden zal toereikend zijn om te doen zien dat bezwaarlijk immer eene nijpender behoefte gebrek ja hongersnood bij eenig aanzoek om hulp heeft kunnen aangevoerd worden. Kelglass in het graaf schap Roscommon tot het stift van Elphin beboerende bevat onge veer 7000 acres land en eene bevolking van 10,000 a 10,500 zielen. Deze geheeïe bevolking is door het mislukken van den aardappel-oogst (welk gewas tot nog toe steeds haar eenig voedsel geweest was) aan volstrekt gebrek ten prooi gegeven. Niet een eenig heer houdt in de parochie verblijfniet een eenig monsch is er in haren geheelen omvang r tot wien ik mij om hulp zou kunnen wenden want de weinige kleine farmers (landlieden boven den rarrg, van daglooners) die er nog gevonden worden bezitten te nanuwernood hetgeen tot de vervulling hunner eigene behopften slechts even genoegzaam is. Mijn inkomen is gering en daarbij heb ik een huisgezin met 10 ikinderen te onderbonden. Wij hebben iiier een plaatselijk comtniié van onderstand maar tot nog toe heeft bet weinig meer kunnen nitriglen dan aan eenige der armen arbeid bij de publieke werken te verschaffen. Zoo ik geloof, heersohen niet zooveel koortsen onder ons, als op menige andere plaatsen maar sterfgevallen letterlijk van honger, zijn er meer in getal, en nog dagelijks groeit dit .getal in eene ontzettende verhouding aan. Het volk in een district dat ik 200 even bezocht heb is in 7.00 verschrikkelijk een toestand dat ik zeker verwacht dat niet één daarvan in het leven blijven zal ten ware de Heere mij in staat mogt stellen iels voor hen te doen; want waarlijk vatt den eenen dag tot den anderen eenige menschen- levens te redden, schijnt thans het eenige, wat wij doen kunnen. Elk nnr neemt het fjsselijke der volksramp toe. Uit onze eigen ven sters zien wij die uitgehongerde ongelukkigen de walgelijkste over blijfsels uit onzen mesthoop krabben dingen die er weken tang in gelegen hebben en door ratten en ander ongedierte half afgeknaagd zijn worden door hen met do uiterste graagte verslonden men vindt geheete huisgezinnen (lood Inj elkander liggen vier lijken zijn bij levenden op denzelTden vloer gevonden uit een gezin zijn er elf gestorven - de donde ïigchamen worden ongekist en naakt of slechts met weinige tompen bedekt, langs den weg ten gr av e gesleept door hunne nabestaanden die de krachten niet hebben onj ze te dragen heden morgen bragt men er vijf naar hel kerkhofdwars over den rug van een' ezel gelegd nvaar zijdie ze bragten waren daarna te zwak om ze te dragen en te begraven zij wierpen slechts «en handvol aarde over de aangcïigten hunner dooden en lieten ze toen liggen. »Het is dus niet blootetijk armoede or gebrek waartegen ik voor mijn ongelukkig volk bijstand afsmeek maar letterlijke hongersnood en deze ellende wordt nog verzwaard door hot missen van brandstof want natuurlijk zijn de arme lieden ongenegen geweest de dagloonen welke zij aan de publieke werken verdienen konden op te geven om gedurende het daarvoor geschikte jaargetijde turf te gaan graven te meer daar men hun destijds een fengelsche) schelling (12 stuivers) daags betaalde, hetgeen een vierde meer is dan thans gegeven wordt. ij/et.) Thomas Lloyit, 25 Februarij. Vicaris van Kitglass Rusbej-, Graafschap Roscommon. ïn de Oostzee-provinciën van Rusland worden de bekeeringen lot Se Grieksche Kerk door middel van bdoften van schadevergoeding voor mislukten oogst en van persoonlijke vrijheid krachtig door gezet. Reeds zijn 17,000 hoeren var, de Evangelische tot genoemde Kerk overgegaan maardewijl de meeste vrouwen haar geloof niet ver laten willen geeft zulks aanleiding tot de treurigste huiselijke on- eenigheden. MIDDELBURG, den 19 Maart. De heer staatsraad, gouverneur «lezer provincie, in aanmerking nemende dat in tijden van schaarsch- üteid en duurte, gelijk de tegenwoordige, het werk der broodzetting voor de plaatselijke besturen meer dan anders eene gewiglge be- moerjing is dat het brood alsdan door de arbeidende klasse van ingezetenen karig en met moeite verkregen wordt en dat elke cent of halve cent verhooging van den broodprijs, voor dezelve een bedui dend bezwaar is, heeft, bij circulaire van den 16 Maart 1847. den genoemds plaatselijke besturen eene aanbeveling gedaan tot eene juiste en billijke regeling van den middel-marktprijs der granen voor de setting van het brood en tot uitvoering en handhaving van hetgeen met ciie zetting en der, verkoop van het brood in betrekking staat mitsgaders om de meest gepaste zorg te dragen voor de behoorlijke samenstelling en bereiding en voor het behoorlijk gewigt van het brood alsook voor het dikwijls en onverwacht nagaan en onderzoeken der broodbakkers- en broodverkoopers-winkels. De op eergisteren alhier gehoudene colleete heeft naar men vernepmt de aanzienlijke som opgebragt van f 3425,21'/s en (ie commissie van vereeniging vindt zich alzoo (dank zij de milde giften der ingezetenen wederom in staat gesteld om de beboeftigen in hunne nooden te hulp te komen. Wanneer men inderdaad nagaat het aantal en het bedrag der gelden en andere voorwerpen weifce gedurende dezen winter ten behoeve der armen aan de onderscheidene alhier bestaande inrig- Singon' zijn ten deel gevallen en hoeveel er dien onverminderd nog op zoogenaamde lijsten of aan de huizen aan dezen en genen dagelijks gegeven wordt, dan levert de plaats gehad hebbende collecte aan den weldenkenden wederom de streelende overtuiging np dat niettegen staande de druk der tijden zich onder alle de standen in meerder of mindere mate doet gevoelen eene algemeene oproeping tot mild dadigheid nog denzelfden weêrklank vindt als in de dagen van Mid delburgs bloei en welvaart, en strekt het der burgerij tot eer, en ieder regtschapea hart gewis ook tot eene ware zelfvoldoeningin overeenstemming niet de bedoelingen van hel stedelijk bestuurzoo één en gemeenschappelijk (om de bewoordingen der uitgevaardigde publicatie te volgen) zich de belangen der armen te hebben aangetrokken. Behalve de heeren leden der commissie van vereeniging en de heeren wijkmeesters-armbezorgers welke zich met deze collecte wel hebben willen belasten hebben ook aanspraak op de algemeene erkentelijkheid de twaalf weezen welke niet alleen van de hun bij dergelijke gelegenheden toegekend wordende belooning hebben afge zien maar nog zelfs met de overige weezen uit het burger-weeshuis daartoe ook naar hun vermogen rijkelijk hebben hijgedragen. De Commissie Loon voor Werk heeft onder dagteekening van heden hare stadgenoolen kennis gegeven dat aan haar op den 3 Februarij II. is aangeboden door don heer J. F. Schutz alhier eene door bem vervaardigde schilderij in olieverw voorstellende hel rodelen der schipbreukelingen van hel op den Banjerd in Augustus 1846, verongelukte engelsche scboonerschip Helen, kapitein Forfeurdoor de manmoedige equipage van de Zierikzeesche vischschokker de Jonge Frederik kapitein Frans Anloon Benrnldmet verzoek deze schilderij kon het zijn te laten verloten en het provenue daarvan ten behoeve der werkinrigling te doen strekken om zooveel mogelijk de heer- schende armoede in dezen kommcrvollen tijd te lenigen. Dat zij met dankbaarheid dit kunststuk van den edelmoedigen inzender aanvaard hebbende onverwijld aan Z. M. den koning autorisatie heeft gevraagd en deze dan ook heeft hekomen om zoo danige verloting te houden onder toezigt van bet stedelijk bestuur op tijd en plaats nader te bepalen. Zoodat zij thans hare geëerde stadgenoolen kan bekend maken Dat zooveel mogelijk van heden af gelegenheid zal worden gegeven om op daartoe in gereedheid gebrogle lijsten in te teekenen voor zoodanig aantal loten als men verkiezen zal. b. Dat bet getal lolen voorloopig is vastgesteld op twee honderd, c. Dat do prijs van ieder lot is bepaald op één gulden, d. Dat de schilderij aan welke reeds zoo veelvuldige goedkeurende beoordeelingen zijn ten deel gevallen alsnog gedurende acht dagen na beden, ter hezigtiging zal verblijven in het lokaal van de teeken-akademie binnen deze stad in de Sint- Pieterstraat wijk A n.° 68 des namiddags van 2 tot 4 ure tegen betaling van 25 cents per persoon voor den concierge. De commissie Loon voor Werk hoopt dal eene ruime inleefeening aan bare verwachting voldoen en tevens den vervaardiger die op zulk eene belanglooze en tevens talentvolle wijze het ïijno wenscht hij te dragen ter tegemoetkoming in de zoo dringende behoeften zijner verarmde stadgenoöten tot eere verstrekken moge. T^eetijdiMjen. Gepraaid: 11 .Tan., op 34° z. br. 28° o. het fregatschip de Roompot, kapt. S. van Delden Az. van Batavia naar Middelburg. ji. dvertentiën. Heden werd ons onderhart diep getroffen door het over ga lijden van ons geliefd Dochtertje MARIA in den jeugdigen leeftijd van ruim drie jaren. C. J. WILTENBÜRG. Zieri'kzee A. M. WILTENBÜRG, den 20 Maart 1847. geb. van den Hamer. A Igemeene kennisgeving JOHANNES OGHTMAN op de Oude Appelmarkt maakt aan zijne geëerde Stad- en Landgenooten bekend dat hij thans ruim voorzien is van alle soorten van MANS- en VROUWE HOEÏDEN naar den laalsten smaak alsmede van een schoon Assorti ment van LAKENS en andere Artikelen tot zeer civile prijzen. De Notaris M.' C. van her LEK nE CLERCQ zal, ten verzoeke van de Moeren M. C. de CRANE ik ZOON, op Zalurrlag den 27 Maart aanstaande des middags ten 2 ure op de Nieuwe Havee te Zierikzeepubliek presenteren te verkooppn 44 Vaten diverse soorten van SPIJKERS, zijnde een gedeelte der lading van het in de nabijheid dezer Stad verongelukte Schip la Sirène. De Notaris C. J. van der HALEN zal, ten verzoeke zijner principalen publiek verknopen Op Vrijdag den 26 Maart 1847, des morgens ten 10 ure, aan de Haven te Brouwershaven Eene partij HOUTWAREN, bestaande in Eiken Draaiboo- menZetbekkensGoten, Ladders, Planken, Kolders en Sparren. Op Vrijdag den 2 April 1847, des morgens ten 9 ure, aan belt Logement Cats burg, te Brouwershaven: Eene aanzienlijke partij ROERENDE GOEDEREN, bestaande in Billart en toehehooren 29 differente Tafels, 90 Stoelen in soort eene groote Kagcbet onderscheidene Lampen een Huis klok Schilderijen 3 Ledekanlen met Behangsel eenige Gor dijnen Glaswerk, 3 Ijzeren Kolommen, Brandhout, Turf en moer andere Goederen hij biljetten broeder omschreven. Op Vrijdag den 9 April 1847, des namiddags ten 3 ure, in het Logement de Maagd van M echel en: 1.° Een HUIS en ERVE, zeer geschikt voor eene Herberg of Winkel, staande en gelegen Ie Brouwershaven, aan de noord zijde van de Haven, wijk A, n.° 3, aankomende Herman op den Brouw. 2.° Een HUIS en ERVE, staande en gelegen als voren, aanko mende de Weduwe en Erven van wijlen Jan Bodriji,. Zullende, na bekomen Regterlijke magtiging, in het openbaar wor den verkochthet van ouds bekende LOGEMENT L)E MAAGD VAN MECIJELEN, staande en gelegen als voren. De Notaris M.' J. J. EBMERINS zal op Dingsdag den 27 April 1847, 's morgens ten 10 ure, op de Stolp van S. FONDSE in het Poorlambacht der Stad Zierikzee, presenteren te verkoopen 4 haatgevende MELKKOEIJEN eene tweejarige Vaars een Jaarling, een Kalf. eene MESTPUT een DRIELING-WAGEN WATERBAK KARNTON en verdere BOUW- en MELKGEREED- SCHAPPEN een partij WEIHOOI eenige ZETHEKKENS er» WINDMOLEN alsmede eene VRIESCHE KLOK en andere MEU- BELAIRE GOEDEREN. te zierikzee bij be web. a. de vos en ZOON stadsdrukkers-

Zierikzeesche Courant | 1847 | | pagina 2