ZIERIKZEESCHE C U R A N Te VRIJDAG 19 MAART. Nieuwslij ding en Hf .o A.o 1847. GROOT-B RITTANNIEN. LONDEN, den 13 Maart. De proclamatie, welke de koningin san hare onderdanen in Engeland en Ierland gerigt heeft, tot hot houden van een algemeenen bededag, luidt aldus: Wij, Victoria Reginain ernstige overweging nemende do zwaro beproevingen, waarmede het den Almagtigeri behaagd heeft, de on- öeregtigheden van dit land door middel van een grooten hongersnood en gebrek aan vele levensmiddelen te straffen en hopende dat het mededoogen van den Almagligen God, im weèrwil van de vreesselijke tuchtiging die Hij aan ons en ons volk heeft toegedeeld de kastij dende hand van ons zal terugtrekken indien wij ons in ootmoed eti met berouw tot Hem wenden hebben wij dien overeenkomstig en op het advies van onzen geheimen raad besloten en hevelen bij dezen dat een openbare gebededag en verootmoediging plaats hebbe in al de deelen van ons vereenigd koningrijk genaamd Engeland en Ierland op den 24 dezer loopende maand opdat wij en ons volk ons voor den Almaglige verootmoedigen om de vergeving van onze zonden te verkrijgen, en opdat wij op de meest godvruchtige en plegtigc wijze onze gebeden en smeekingen tot de Goddelijke Majesteit opzenden tot afwending van het vreesselijk oordeel dal onze talrijke misdaden en tergingen met vnlle regt hebben verdiend en waaronder wij op dit oogenldik lijden en wij gelasten en bevelen ten strengste dat gezegde openbare gebedendag mot allen eerbied on godsvrucht worde in acht genomen door al onze beminde onderdanen in Engeland en Ierland welke prijs Stellen op de gunst des Allerhoogste:) en Zijnen toorn en verontwaardiging willen afwenden op straf van zoodanige kastijding als met regt zal worden toegedeeld aan hen die de ver vulling van een zoo godsdiensligen etr noodzakelijker) pligt mogten verachten en verwaarloozon. En tol het meer naauwkeurig en ge regeld waarnemen van dien gebedendag hebben wij bevolen aan de zeer eerwaardige aarts-bisschoppen en bisschoppen van Engeland en Ierland een gebeden-formulier voor de omstandigheden gepast op tB stellen dat zal gebezigd worden in al de kerken kapellen en voor de openbare godsdienst bestemde plaatsen en om dit bij t ij tl s in hunne diocesen te doen verspreiden. Gegeven te Osborne House eiland Wight, den 9 Maart 18-47 het 10"8 jaar van onze regering, God behoede de koningin BELGIË. BRUSSEL, den 15 Maart. Z. M. de koning beeft een besluit genomen waarbij gedroogd gezouten en gerookt vleesch van allerlei aard tot den 1 October 1847 wordt vrijgesteld van alle regtèn hij den invoer. Slechts een schaalregt van 5 cents per 1000 ned. ponden zal tot dien tijd geheven worden. De Emancipation vraagt van waar komt de duurte der levens middelen welke op dit oogenldik in lielgie heerscht? en anlwoordt ronduit op deze vraag Van de hoop welke de houders der eet waren koesteren dezelve nog meer in prijs te zien stijgen en aldus nog groolere winsten te doen zoo zij dezelve later verkoopen. Een ervaren landbouwer vervolgd dit blad zeide ons dezen morgen dat hij in eenen dag tien duizend zakken aardappelen en granen zonde kunnen vinden maar dat de eigenaars dezelve hardnekkig weigeren vóór de maand April naar de markt te brengen. Die speculanten zullen in deze hunne afschuwelijke verwachting teleur worden gesteld de aanslaande oogst laat overal de schoonste hoop opvatten er zijn in lielgie reeds meer granen dan er voor de behoefte noodig is en de boeveelheid zal nog vermeerderd worden door de op handen zijnde aankomsten. Van eene andere zijde zal er graan uit Engeland en Frankrijk aankomen alwaar de prijzen repris aan het dalen zijn. Aldus mag men eene aanstaande en aanzienlijke daling op de eetwaren verwachten die daling heeft zich reeds op de markten van Brussel en Antwerpen beginnen te doen gevoelen en niemand zal de verliezen beklagen welke die m.enscben -zullen ondergaan die op den honger hunner natuurgenoolen bobben durven speculeren. Een koopman te Brugge is op de gedachten gekomen zich met de overige kooplieden in graan te vereenigen om de verdere rijzing der granen voor Us komen. Hij heeft derhalve eene lijst op gesteld waarbij alle de onderteekenaren zich vereenigen 1 Geen inlandsch graan meer te Brugge of op te koopen of te doen hoopen en 2." Ilunne kapitalen aan te wenden Ier opkooping van vreemd graan, ten einde de markten van Brugge te voorzienterwijl er ten derde eene boete gesteld wordt van 100 fr, voor de armen voor elk heetol. inlandsch graan dat zij zouden opkoopen. Te Brugge zelve hebben reeds vele kooplieden bunnen naam bier onder geleekend. NEDERLANDEN. AMSTERDAM den 16 Maart. De correctionele regtbank heeft donderdag jl. drie houders van publieke zoogenaamde verlotingen van ganzen, in daartoe ingerigle kelders binnen deze stadschuldig ver klaard aan het houden van huizen van hazardspelen en veroordeeld elk tot 2 maanden gevangenis en f 50 boete. Do kantonregter voor wien deze zaken in eerste instantie waren behandeld had de be klaagden van alle reglsvervolging ontslagen op grond dat het hou den van zoodanige verlotingen, ingevolge art. 475, n.°5, niet straf baar zoude zijn, evenmin als volgens art. 410 van het Wetboek van Strafregt als zijnde bij koninklijk besluit van 31 Mei 1828, bet houden van verlotingen vari slagtvee onder de waarde van f 100 veroorloofd doch de regtbank heeft bij haar vonnis deze beslissing vernietigd en art. 410 toepasselijk verklaard eensdeels op grond dat een koninklijk besluit geene bestaande strafwet kan wijzigenen anderdeels omdat zij vermeende dat dit besluit in geeno betrekking stond tot de strafbepaling bij het Wetboek van strafregt, op bet houden van buizen van hazardspelen gesteld. 's GRAVENHAGE den 15 Maart. In do zitting van de tweede kamer der staten-generaal van heden is na langdurige beraadslaging en verdediging door z. exc. de minister van binnenlandsche zaken bet ontwerp van wet 'ot intrekking der viel van 29 Nivóse XIIId' jaar betrekkelijk de verpligting van den staat tot opvoeding van een zoon der huisgezinnen, dia, 7 kinderen tellen, met 26 tegen 24 stemmen verworpen zoodat Z. M. eerbiedig zal worden verzocht het ontwerp in nadere overweging te nemen. Den 17. Z. M, de koning vergezeld van hoogstdcszelfs adju dant, is heden morgen, met specialen spoortrein naar Amsterdam en verder naar Soestdijk vertrokken. Z. M. wordt aanstaanden vrijdag in de residentie terug verwacht. In de zitting van de tweede kamer der staten-generaal van beden is ingekomen eene koninklijke boodschap ten geleide van een nader ontwerp van wet tot intrekking der wet van 29 Nivöse XHI1'8 jaar. Het voorstel van den heer Hoffman, strekkende tot het verleenen van vrijdom van den accijns op den turf en van dien op de steen kolen aan sommige fahrijken trafijken enz. is in de zitting van beden verworpen met 30 tegen 18 stemmen. Do hooge raad kamer van strafzaken heeft beden uitspraak gedaan in de zaak van den heer C. A. Thiemedrukker en uitgever van de Arnhemsche Courant, die zich in cassatie heeft voorzien tegen Cen arrest van het hof in Zuid-Holland van den 7 November 1846, waarbij hij ter zake vtth bet boosaardig en in het openbaar aan randen van de waardigheid des konings was veroordeeld tot twee jaren gevangenisstraf en in de kosten. Op verscheidene gronden heeft de raad bet beklaagde in hooger beroep gewezen arrest vernietigdalleen voor zoo ver daarbij met tenietdoening van het vonnis der regtbank le Arnhem do requirant is schuldig verklaard aan het boosaardig en in bet openbaar aan randen van de waardigheid des konings en deswege veroordeeld is tot eene correctionele gevangenisstraf van twee jaren en in de kosten; en op nieuw regt doende op de als bewezen aangenomen daadzaken heeft de raad verklaard dal het geïncrimineerde dagbladsartikel niet bevat eene boosaardige en openbare aanranding van de waardigheid des konings, en is dienvolgens de beer Thieme te dier zake ontslagen van alle reglsvervolging de kosten le dragen door den staat. Het onmatig gebruik van sterken drank heeft te 's Hage op nieuw een offer geëisclit. Een grenadier die zich des avonds als een held in bet drinken had gedragen en naar men wil twee en twintig borrels genever achtereen had uitgedronken werd na bet volvoeren van dit meesterstuk in hoog beschonken slaat ten ruste gebragt eri den volgenden ochtend levenloos in zijn bed gevonden. Uit Doeveren meldt men van den 12 dezer Hel buitengewoon, drooge dooiweder der gepasseerde week heeft bier menigen landman uitgelokt aardappelen te polen die bij de felle vorst van gisteren en heden zeker zijn verongelukt; want de grond is nagenoeg 1 'L palm diep bevroren. Hel is jammerlijk dal de monschen niet wijzer zijn men kan gemakkelijk alles in den winter zetten en zaaijen doch het moet zomer zijn eer bet kan groeijen en bloeijen. Vele zijn er die eene maand lang geene aardappelen hebben gegeten maar dezelve gespaard om te kunnen zetten of polen en door daarvan te vroeg gebruik te maken alles kwijt zijn. Do landverhuizing neemt in Duitschland door den heerschenden, nöod dagelijks toe. Thans zijn liet niet meer enkele personen of gezinnen die zich naar Amerika inschepen maar soms geheele ge meenten. Zoo heeft, onder anderen, de gezamenlijke bevolking der gemeente Egelsbach in bet groothertogdom Hessen ten getale van 1400 hoofden een verzoekschrift aan de regering ingediend om zich buiten 's lands le moggn vestigen. Dit verzoekschrift is echter onbe antwoord gebleven. In oen bijzonderon brief uit Karlsruhe schrijft men dat bet aan tal der bij den noodloüigen brand van den schouwburg omgekomene ingezetenen alleen van die Stad op bijna 200 moet gesteld worden. Van wege de policie is men begonnen met eene opgaaf van de namen der omgekomene personen; maar de voortzetting van die mededeeling is verboden. Op de plaats Waar de afgebrande schouwburg heeft gestaan zal geene nieuwe noch eenig onder aan uilspanning of vermaak gewijd gebouw opgerigt worden. De volgende publicatie is te S.'-Petersburg uitgevaardigd «Volgens de bier ontvangene borigten heeft zich Ier beurze van Londen en Parijs bet gerucht verspreid dal bet russische gouver nement hot voornemen had den uitvoer van granen te verliieden. Met betrekking hierop ziet zich bet ministerie van financiën genoopt le verklaren dat bet bedoelde gerucht geheel en al ongegrond is en dat integendeel de uitvoer van granen uit al de havens des rijks, op alle mogelijke wijze, zal worden bevorderd." (n de Vcroenigde-Stalen van Noord-Amcrika worden bij voortduring groote partijen graan naar Europa ingescheepten nieuwe hoeveel--

Zierikzeesche Courant | 1847 | | pagina 1