Zeetijdingen. dvertentiëii. Men verneemt dat het Z. M. behaagd heeft aan ff. Hendriks ffanhettr bij het 4a' batailion 4a' reg. inf. gratie te verleenen van «Je straffe des doods met den kogel waartoe hij door den krijgsraad in Vriesland wegens insubordinatie was veroordeeld zijnde die straf atsriu verwisseld in kruiwagenstraf voor den tijd van '12 jaren inet do daaraan verbondene vertollen-verklaring van den militairen stand. Insgelijks is door Z. M. gratie van gelijke doodstraf verleend aan den matroos A. van Soomer&n, die daartoe eveneens wegens insubordinatie was veroordeeld terwijl die straf ten zijne opzigte is-verwisseld in eene gevangenisstraf van 8 jaren. Men meldt uit Elberfeld van den 10 dezer Reeds sedert •enigen tijd was hier dikwijls valscho gouden munt in omloop waarvan vele met name hnllandsehe tien-guldenstukken zoo kunstig waren nagemaakt dat veel kennis werd vereischl om de valschheid 5e ontdekken. Thans is het de policie gelokt-drie personen te arre steren bij wie gebeelp rollen valsehe gouden munt werden gevonden.. InSpanje en Portugal blijft de woeling en spanning steeds voortduren en geruchten van onderscheiden aard ontrusten de regeringen en de onderscheidene partijen die in heide rijken zulke noodlottige verdeeldheid onderhonden en handel nijverheid en volks welvaart onderdrukken en verwoesten. De Tijd vermeldt eene reeks van giften ten behoeve der nood lijdenden in Herland welke inet de vorige bijdragen de som hebben opgeleverd van f 23,f62,62. Men leest in een der laatste nommers van de Times: .Daar de hnllandsehe es duitschc rivieren thans open water hebben et/ djis in staat zijn meer uil te voeren dan in de laatste 4 maanden het. geval was, zoo is do toevoer van vee en 'levensbehoeften uit .Heiland en do Hanze-«teilen in evenredige mate talrijker en uitge breider geweest in de laatst verlnopen week dan gedurende geruimen tijd het geval was. De dienst op Hamburg is weder geopend en de menigvuldige stoom- en pokelbooten uit He haven van Rotterdam hebben insgelijks wederom bare togten begonnen en zijn met eene rijke lading vee en verschillende soorten van levensmiddelen en andere voortbrengselen alhier aangekomen. Als een bewijs dat de Maas van ijs bevrijd is kan strekken dat de stoomboot de ISalavier. welke den winter Ie Rotterdam had doorgebragt voor het eerst in dit saizoen wederom een togtje naar Londen eewnagd heeft en verleden woens dag met eene volle lading van hnllandsehe voortbrengselen aan de S.'-Katharina-stoomboot-werf is aangekomen. In verband met dit onderwerp kan men nog opmerken dat, gedurende de laatste 10 vlagen een grooler aantal schepen uit Holland in de haven van •Londen is .aangekomen jlan wij ons herinneren dat immer te voren het geval geweest is. In waarheid uit dit land hebben wij grooteren aanvoer gehad dan uit Rusland Prnissen en Oostenrijk, zoodat hij in gelijke nutte opgewogen heeft tegen het gebrek van toevoer uit die streken. .Zoowel dit, .als do buitengewoon grnote toevoer vee ert .levensmiddelen in tie laatste tijden is oorzaak dat Holland thans vip eerste plaats heeft ingenomen op de lijst van die stalen aan write wij toevoer van levensmiddelen te danken hebben. Wij hebben ook veel graan uit Denemarken en in mindere mate uit Relgie gehad waaruit dus voor liet tegenwoordige de toevoer bestaat die wij uit Europa krijgen. De vaart met de stoomboot Willem 11 van de Lemmer naar Am sterdam vice versa, welke geannonceerd was op den 3 Maart j 1te zullen hervat worden beeft tol dusverre nog geen voortgang kun nen hebben uit hoofde van de groole massa's drijlijs, welke zich voor de haven te Lemmer bevonden. Op vrijdag den 12 dezer werd te Arnhem eene vrouw, die schijn baar in hoog zwangeren toestand verkeerde door de stedelijke com- mieseti aangehouden en gelukkig en voorspoedig vorlost van eenige in blazen geborgen kannen jenever. Met dagblad Overijssel zegt, dot op een stal te Mastenbroek, do longziekte andermaal is uitgebroken en dat op een stal te Dieze we der een beest is gestorven. Overigens bevindt zich de veestapel van Overijssel in een gewensebten toestand en begint men ook daar ziende welk een voordeelig bedrijf do veefokkerij is meer en meer werk van de veeteelt te maken. Men meldt uit Groningen van tien 8 dezer: Zoo als bekend is verloten sommige onzer landgenooten het va derland omdat de natie te zedeloos is om er langer onder te ver- Jteeren en zijn er zelfs enkelen die meenen datzoodra de uitver korenen zich tol den laatsten man hebben ingescheept Nederland van (ie oppervlakte der sarde zal verdwijnen. Zeker koopman in vee bezocht onlangs de woning van zulk een liefderijk uitverkoren landmanonderhandelde met dezen over den verkoop van eenige koeijen en vertelde, dat zijn stok de maat was, waarna hij de grootte der ie knopen beesten wilde bepalen. Die stok stond in den hoek der kamer en de koopman zat bij den haard ie praten. Daarna werd de stal bezocht en de koop gesloten terwijl de koop man in den omtrek nog meerdere koeijen naar stokkemaat kocht. Bij de scheping der beesten bleek het echter, dat de koopman ztch vergist had - de beesten waren te klein. En toch - ze waren conform den stok! Van waar dan hel abuis? Terwijl do koopman zat aan de kofiijtafel des regtvaardigenhad deze den stok weggemoffeld, de ijzeren pin dio er onder in zat, er uitgetrokken, gaauw een klein stukje van den stok afgezaagd daarna den spijker er weer ingeslagenen hem toen op de plaats in de keuken gezet. Reeds vroeger heeft men melding gemaakt van de verandering van het ministerie in het koningrijk Beijeron en het voorgevallene met eene vrouw die de bijzondere belangstelling van den koning genoot. Tot opheldering dezer gebeurtenis, kan het volgende dienen De 61 jarige doove koning van Beijeren (die vroeger eenige bundels gedichten vervaardigde en in druk uitgaf, die voor den regtgeloo- vigsten vorst van Europa wil doorgaan en niet zelden te Muncben zoo veelvuldige processiën te voet volgt) is thans verzot op eene frho.one spaansche danseres van twijfelachtige zedelijkheid Lola Aiontez. Li; verscheen schaamteloos pralend in het openbaar leefde vorstelijk van 's konings mildheid en ontving dagelijks zijne bezoeken in haar hotel in eene der drukste straten van Munchen. Z. M. heeft haar hét L.ijersch iiiboorlingscbap verleend en wilde haar zelfs gravin maken dif laatste heeft vooral den adel geërgerd en was eene der redenen waarom het beijersche ministerie onlangs aftrad. De hof prediker der slotkerk moet openlijk de gemeente aanbevolen hebben te bidden vnor een verdwaalden grijsaard. De danseres is voor den dreigenden haat van het munchensch gepeupel geweken naar een naburig slot maar weiligt is zij reeds weer heimelijk te Munchen. Met het ministerie schijnt echter ook het regeringsstelsel veranderd het vorige ministerie was ultra-Rooinschgezind het nieuwe is ge matigd vrijzinnig. Sedert hebben er te Munchen nu en dan vooral den 1 Maart ongeregeldheden plaats gehad waarbij zelfs eenige personen gewond zijn. De studenten der philosophiscbe faculteit zouden ais de boofd- aanleggers dier ongeregeldheden zijn beschouwt en de coliegiën van die faculteit door den koning zijn gesloten. Thans zou de rust her steld zijn. Uit Berlijn schrijft men van den 5 dezer Eene voor de bedrie gers-wereld der maatschappij zeer mistroostige tijding kan ik u mede- deelen namelijk, dat hier gisteren avond bet niet de Noord-Ameri- knansche vrijstaten van wege Pruissen gesloten verJrag tot uitlevering der misdadigers, opligters in handelszaken, enz. aangekomen is. Dit verdrag, is eene weldaad voor de eerlijke kooplieden. Alle ver trouwen en krediet dreigde te verdwijnen Men leefde er maar lustig op toe; handelde gewetenloos; stapelde door misbruik van vertrouwen, schulden op schulden; sloeg, tot hooge prijzen waren in en deed zo tot spotprijzen weder over de hand en vóór dat de srhuldcisehers er op dachten was men reeds weg naar Noord-Atne- rika en huiten bereik der geregligheid lachte men de bedrogenen nog uit op den koop toe ja wat het ergst is, het groot aantal van zoodanige bedriegers hetwelk in de vrijstaten aankwam begon den Doitschen naam in zeer kwaden reuk te brengen. Thans blijft den bedriegers slechts over orn naar het land der steekvliegen te ver huizen om ze daar zoo goed mogelijk van het lijf te houden. De paketboot Oxford onlangs uit New-York te Liverpool aange komen heeft behalve zijne verdere lading (beslaande uit 690 vaten en 40 halve vaten meel 213 vaten appelen 287 kisten 50 vaten en 78 tonnen kaas, 214 pakken spek, 182 vaten varkensreusel 14,548 schepels Indisch koren 15 ton varkenshouten en verscheidene vaten spek en ham 50 vaten uijen 30 firkins boter 200 vaten soda-beschuit en eene menigte andere levensmiddelen) nog modege- hragt 6 schapen en 10 varkens in leven. Wij wisten niet dat levend vee tot hiertoe een gedeelte uitmaakte van de ladingen levens middelen sedert een geruimen tijd uit de Vereenigde-Stalen van Amerika aldaar aangevoerd. De opgave van dit artikel zal daarom mei belangstelling gelezen worden omdat ofschoon het getal voor het oogenblik nog zeer gering is het belangrijk wordt wanneer trien nagaat van waar het gevoerd is, en dat de mogelijkheid bestaat, dat de toevoer wordt voortgezet en voor de toekomst eene groolo uitgebreidheid erlangt. MIDDELBURG den 12 Maart. Op den 17 dezer zal alhier eene algemeeno collecte worden gedaan door de respectivé heeren wijk meesters-armbezorgers ten einde vooreerst te kunnen blijven voor- zietj in bet lot der behoeftigen olhiè'rals'bïet gevolg der buitenge-^ wone schaarschheid en duurte der levensmiddelen van eerste behoefte. GOES den 11 Maart. Bij de tegenwoordige duurte der eerste levensmiddelen is de hoop algemeen op den aanstaanden oogst ge vestigd. Volgens ingewonnen lierigten stdat het uitgezaaide winter koren goed te velde en daar de landerijen in eenen zeer gezonden en vruchtbaren staat zijn wacht men een goed gew3s. Dit laatsle geeft mede vooruitzigt op het slagen van de nog te zaaijen of reeds gezaaide zomervruchten welke wel meest voedselgewassen mogen zijn en waartoe aanmoediging wenschelijk ware. Daar er ten voorleden jare alhier minder kwaad in do aardappelen was dan in het vorige, zal men weiligt in goede en gegronde hoop op beter, dit jaar den aardappelteelt zeer behartigen. Ook het koolzaad staat vrij wel. Het vroeg gezaaide of de groote planten hebben geleden. Er is nog weinig of geen werking in te bes'peuren hetwelk door het strenge wederdat zich hervat heeft verhinderd wordt en hetwelk men hoopt dat nog geene schade doet. Het uitploegen houdt men voor alsnog onraadzaam. BROUWERSHAVEN, den 15 Maart. Binnengekomen Louise, kapt. J. F. Verschuur, Termite, kapt. S. van der Koppel, beide van Batavia, Veslha, kopt. G. Schaerir van Rio-de-Janeiro alle naar Rotterdam. 201"° KONINKLIJKE NEDËRLANDSCHE LOTERIJ. Derde Klasse. T' Lijst n.° 10298, f 1000. MARKTPKUZEN der GRANEN en ZETTiNG van het BROO0 te 'ILERIKZEEop den 15 Maart 1847. Tarwe, de Ned. Mudde./1 16,00. Rogge, - 10,50. Fijn Tarwebrood het Ned. pond f 0,27'/» cents. Grof Tarwebrood- 0,24l/2 Roggebrood, - 0,17 Masleluinbrood- 0,21 VIT DE HAND TE KÓÓPeene STOLP met 17 bunders 27 roeden.20 éllen BOUW- en WEILAND, gelegen in het beste gedeelte der Gemeente Kerltwerce te bevragen tèn Kantore van den Notaris~M.r J J. Ermerins te Zierikzee. te zsemezek b!3 91 w. ade vos en zoon, stadsdrukkers*

Zierikzeesche Courant | 1847 | | pagina 2