Advertentiën. Deze verandering in het ontwerp dor reis wordt toegeschreven aan de bekommering welke de armoede en ongemeene daurte der levens middelen allerwegen heeft veroorzaakt. In Brugge is de rust her steld on schijnt men middelen te hebben gevonden om de menigte te bezadigen. In Deinze daarentegen zijn wanorden gepleegd. In Luik is men zeer verontrust geworden over de houding van een deel der bevolking welke hier en daar de glazen heeft ingeworpen doch gelcükig lot geene verdere buitensporigheden is overgeslagen. Men beeft haar zeer ernstig tot rust vermaand en gedreigd geweld met geweld te zullen keeren maar de regering heeft tevens de belasting op het vleesoh voor eenigen tijd opgeheven en dagelijks eene som aangewezen ten einde de hakkers in staat te stellen het brood iels goedkooper te kunnen leveren. Men rekende, dat deze maatregelen de stad in drie maanden 100,000 fr. zouden kosten. Te Verviers beeft men bij den burgemeester de glazen ingeworpen. Hier ter stede is het verwarmings-lokaal op de Halle-Poorl ge sloten en zijn omstreeks 1000 vlaamsche bedelaars die aldaar waren geherbergd huiswaarts gezonden, liet was een treurig schouw spel deze halfnaakte lieden te zien vertrekken. Sedert worden de verordeningen legen de bedelarij gestreng nageleefd. Den 8. Het regeringsblad deelt heden een koninklijk besluit van gisteren mede, inhoudende, dat de invoer van vee tot l.°Julij aanstaande wordt vrijgesteld langs al onze grenzen met uitzondering van de luxemburgsche. Er zal alleen een schaalregt van 10 centimes worden gelieven. De policie heeft op de laatste markt ontdekt dat een hoer ten einde de graanprijzen te doen ijzen aan de koopers valsche koopbiljetten met prijzen toonde. Dadelijk is er proces-verbaal op gemaakt, en er zijn tegen die man reglerlijke vervolgingen begonnen. N E 1) E R L A N D EN. AMSTERDAM, den 8 Maart. Het dagblad de Tijd meldt, dat' de kapellaan Gepkens behalve het rekwest, waarin de schorsing van de uitvoering van het gewezen arrest verzocht wordt later nog een ander rekwest aan den koning heeft ingediend mef verzoek om gratie. Hij heeft het geraden gevonden (dus voegt de Tijd er bij), dit nadere' rekwest aan den koning toe te zenden omdat zijn verdediger hem opmerkzaam zou hebben gemaakt dat. zijn eerste rekwest wolligt niet van dien aard komle zijn dal daardoor noodzakelijk de uit voering van het vonnis ingevolge de wet werd geschorst gelijk zulks plaats heeft indien de veroordeelde binnen acht dagen na de uitspraak van den hoosten raad over bet beroep in cassatie zicb om gratie tot den koning wendt. De dagbladen uit de provinciën in lief bijzonder die uit Gelder land Overijssel Twente en Drenthe geven dnge.lijks herigten van huisgezinnen die zich gereed maken, of reeds reisvaardig zijn te verhuizen naar Amerika niet alleen armen werk- en broodeloozen maar ook wétvarenden niet alleen jonge lieden en mannen in de kracht des levens maar ook ouden van dagen en gebrekkiger» zijn door de verhuizingskoorts aangetast. Waarheen en waarom weten velen zelve niet evenmin .als het den meesten bekend is welk lot hen in het nieuwe vaderland wacht. (Amst. Cour.) Men meldt uit Gorinohem van den 8 dezer Heden irr den na middag viel aar» den Bout nabij Rfoffdinxveld een man van 100 jaren en 5 maanden genaamd van Mui\mjh bezig zijnde om hoornen te snoeijen welke langs een watertje -stonden dat aldaar in de Me.rwe.de uitloopt in die rivier en geraakte daarbij onder eene schuit zoodat hij ongetwijfeld zoude zijn omgekomen indien niet Gysberl Romein, Wynandsz.visscher van beroep, en in deze stad woonachtig, ware toegesneld en hem gelukkig uit bet water had getogen. Uit Karlsruhe schrijft men dat men lhans met zekerheid mag aannemen, dat het getal slagtoffers hij den schouwburgbrand meer dan 200 bedraagt. Het getal aangemelde vermisten beliep reeds meer dan 130. en steeds komen nieuwe aanvragen naar personen die deels langs den spoorweg naar Karlsruhe gekomen waren om de voorstelling van de «artesische puf te zien, en niet terugkeerden. Meer dan 40 gewonden lagen in het hospitaal. In den nacht van den 28 Februarij op den 1 Maart hebben in de stads gevangenis te Berlijn, 6 a 8 misdadigers, welke gezamentlijk in een vertrek gevangen zaten, een gat in een tusschenmuur gemaakt en zij kropen nu de een na den anderen door hetzelve err kwamen aldus in de naburige cel waar verscheidene vrouwen gevangen zalen met welke zij op eene vertrouwelijke wijze den nacht door- bragten. Door het gedurig gelach en gedruisch opmerkzaam gemaakt, ontdekte de dienstdoende wacht deze vrijpostigheid der gevangenen en voerde de vreemde indringers weder weg. Zoo men verneemt hebben de onderscheiden vreemde ïandverhur- zings-maatschappijen in New-York besloten bij het aankomend saizoen gemeenschappelijk le werk te gaan in het nemen van maatregelen ter bescherming van de duizenden vreemdelingen die derwaarts over komen tegen de schraapzucht der woekeraarsdie hen zoo lang, geplunderd hebben en dit was hoogst noodzakelijk die menschen vaderland én de dierbaarste betrekkingen verlatende met de spaar penningen die zij door jaren arbeids bijeen gegaard kunnen hebben bereiken na eene moenel ij ke reis Amerika als het beloofde land maar vallen daar in handen var» roofzieke laaghartige» die hun ouder allerlei voorwendsels al wat zij bezitten afhandig maken. Het schijnt dus nu derhalve dat de maatschappijen besloten hebben een einde hieraan te maken en de aankomende reizigers met raad en daad behulpzaam te zijn. IETS OVER DE PLIGTEN DIE OP TOEZIENDE VOOGDEN BUSTEN. [Overgenomen uit de Middelbargsche Courant.) Onder de toeziende voogden zijn er, die verrneenen aan hunne verpligtingen te voldoen door het waarnemen der belangen van den minderjarige wanneer dezelve met die van den voogd in tweestrijd zijn er zijn echter nog andere pliglen den toeziende» voogden opgelegd waarvan de voornaamste eens kor lelijk zamen te vatten en mede te fleeh'o misschien niet geheel ondoelmatig is, en welker naleving ve- 1 en voor onaangenaamheden en schaden zouden kunnen vrijwaren. Ei'wu eerste is, den voogd te noodzaken tot het maken van inventa ris of boedelbeschrijving in alle nalatenschappen in welko de min derjarige is geroepen verder toe te zien dat de voogd aan zijne ver- pligting voldoe, door het stellen van hypotheek of door hetzelve aan te vullen indien gedurende de voogdij de gegoedheid van den min derjarige merkelijk mogt zijn toegenomen. Het is waar er zijn onderscheidene voogden die geene of geene genoegzame goederen bezitten welke voor zoodanig verband vatbaar zijnmaar wanneer de toeziende voogd de hoegrootheid der som waarvoor de voogd hypotheek moet stellen door den kanton-regter heeft doen bepalen dan is hij verantwoord door de uitspraak van dien regter ten uitvoer te leggen voor zoo ver de voogd voor hypo theek vatbare goederen bezit en te zorgen dat hel hypotheek voor het ontbrekende worde gesteld zoodra de voogd meerdere zoodanige goederen heeft verkregen terwijl wanneer die geheel mogten ont breken hij het tijdstip moet afwachten waarop da voogd door het verkrijgen van daarvoor vatbare goederen het hypotheek kan stellen ook rust op hen de verpligling te zorgen dat de voogd de certifi caten van de nationale schuld aan den minderjarige toekomende doe overschrijven op het groothoek ten name van den minderjarige, zoo dat deze certificaten alhoewel aan toonder luidende, niet mogen worden gelijk gesteld met die effecten aan toonder, welke in de con signatie-kas in bewaring kunnen worden gegeven eindelijk is hun ook opgedragen de verpligling om van den voogd (mits deze geen vader of moeder van den minderjarige zij) om de 2 jaren eene, op ongezegeld papier en zónder eenige kosten noch geregtelijken vorm opgemaakte summiere rekening en verantwoording te vorderen en zich te doen vertooncn de effecten en bescheiden aan den minderja rige toehehooreride. Eene laatste verpligling van den toezienden voogd ia, om, wanneer de voogdij opengevallen of door de afwezig heid van den voogd verlaten is, de benoeming van eenen nieuwen voogd le doen bewerkstelligen terwij! hij inmiddels verpligt is alle zoodanige daden van voogdij te verrigten welke geen uitstel kunnen lijden. v. D. ZIERIKZEE den 12 Maart. Bij de gisteren alhier gehouden paardenmarkt zijn, van wege de sociëteit: lol Nut en Genoegen, aan de navolgende landbouwers prijzen prémiën en getuigschriften toegekend voor de schoonst gekeurde paarden te welen aan C. ra» den RonlCz. te Nienwerkerk L Boogerd en J. J. Hoogenboom te Noordwelle Planting, JSlierendregtT. van Neuren en Jac. van der Maas, te Zierikzee en J. Vermunt, te Noordgouwe. Ten gevolge der benoeming van m.' A. Moens van Bloots tot wethouder der stad Zierikzee is eene vacature ontstaan als regter in de reglhank aldaar en heeft dat collegie ingevolge art. 52 der wet op de regterlijke organisatie, het volgende drietal zamengestehl als: 1.° m.' B. C. Cduplaatsvervangend regter en procureur bij gemelde regtbank alsmede ontvanger der stedelijke belastingen 2.° m.r J. P. van der Bilt, advokaal te .Goes, en 3." m.' IE. H. Eroefadvokaat le Zierikzee. Uit Groeite 6 Maart, wordt gemeld Men zal zich welligt herinneren dat in de maand Augustus of September 1842 in de gemeente Nieuwvliet is afgebrand de schuur eener landbouwers hofstede met een groot gedeelte van den reeds ingezamelde» tarwe- en gerste-oogst eenig vee en landbouw-gereed- schap en dat de oorzaak daarvan toen en lang daarna met duisternis is omhuld gebleven ofschoon sommigen het vermoeden niet van zich konden afweren dat dit ongeval aan moedwil was toe te schrijven. Thans loopt hier het geruchtdat de dader zich aan den heer kan ton-regter te Sluis als zoodanig Zoude hebben bekend gemaakt era bereids naar Middelburg iu het huis van verzekering zou zijn over- gobragt - men is verlangend op eene meer officiële wijze de be vestiging of gegronde tegenspraak van dat gerucht te vernemen." 201 lsle Lijst 2<le 3a" 4"° 5"° KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE LOTERIJ. Derde Klasse. Geene. n.os 9211 en 15303, ieder 1000. n.° 20432, 25.000; - n.° 12286, f 1250. n> 3047 1000. n." 11722, f 5000: - n.°8 4792 en 18851 ieder f 1000. n.» 2228, 2500; - n.° 7842, 1250; - n.°' 8700, 19219, 9012 en 15056, ieder 1000. PRIJZEN der EFFECTEN te AMSTERDAM. Woensdag den 10 MaaFt 1847. Nederlanden 2'/2 pG. Werk. Schuld 3 4 Amort. Syndikaat .3'/2 pC. Harulel-Maatschappij 4'/2 gebïeven. 573/8 pC. 693/, S9ls/f0 172'/. MIDDENPR1JZEN van de volgende ARTIKELEN te ZIERIKZEE O. Tarwe 1845 N. dito 1846 Zaai-Zomer dito Ordinaire dito Rogge Winter-Gerst Zomer-dito Haver Paardeboonen Witte dito Bruine dito van De Ned. ƒ15,00 - 16,00 -15,00 - 0,00 -11,00 - 8,25 - 7,50 - 4,70 -10,00 -14,00 -14,00 den 11 Mudde. a 15,25 a 17,00 a 15,50 a 0,00 a 12,00 h 9,00 a 8 ,00 h 4,80 a 10,20 a 15,00 a 16,00 Maart 1847. Graauwe Erwten Groene dito Gele dito Koolzaad Zaai-Lijnzaad Slag-Lijnzaad De Ned. Mudde. f 0,00 a 0.00 - 11,00 a 14,00 - 0,00 a 0,00 - 0,00 h 0,00 -14,00a 15,00 - 3,00a 7,00 Raap-Ölie te Zierikzee, f 40,00 p. v. Patent-Olie -43,00 Lijn-Olie - 00,00 Raapkoeken ƒ00,00 de 10.40 stuks. Lijnkoeken -00,00 Door den Boekdrukker P. de LOOZE zal op beden worden uitgegeven MEMORIE VAN VERDEDIGING voor de Arrondissements-Regthank te Zierikzee. den 12 Maart 1847, uilge sproken door G. A.-G. W. Marquis de THOUAP.S prijs 15 cent. te zierikzee bij be wed. a. de vos en joon stadsdrukkers.

Zierikzeesche Courant | 1847 | | pagina 2