ling en. Jüdvertentiën. d— Den 9 dezer is lo Groningen sloor liet stedelijk liestnur aanbesteed liet bouwen van een nieuw akademiegebouw voor de boogescboo! aldaar op de daartoe gelegde fondamenten hetwelk onder nadere goedkeuring, is aangenomen door den heer P. J. van der Wal, te Leeuwarden, voor eene som van f 189,000. Mètt verneemt dat vortr eenige dagen te Groningen gevankelijk is binnengevoerd een man van 70 jaren beschuldigd van poging gedaan te hebben tot brandstichting, door gloeijendo kolen vuur onder zijn bed te leggen ten einde ook zelf daarbij om te komen. Welke de redenen tot zulk eene daad bij een man van zoo hoogen ouderdom zijn is onbekend. Men meldt uit 's Hertogenbosch van den 4 dezer: Eergisteren is alhier een Ëngelsehman aangekomen met geld ten gevolge waarvan de boeren die aardappelen geleverd hadden zijn betaald geworden de engelsche agent welke zonder geld was en zijne identiteit niet kunnende bewijzen zoo als gemeld is, was in arrest genomen, is dien ten gevolge dadelijk ontslagen de instructie tegen zijne gewe zen commissionairs die hem zoo als vermoed wordt hebben be drogen gaat intusscben voort, en zijn die lieden bij voortduring in arrest. De schouwburg to Karlsruhe is in den avond van den 28 Februarij geheel in de asch gelegd. De brand is kort voor den aanvang der voorstelling ontstaan terwijl liet publiek zich in de zaal bevond. Dezelve is in de groot-hertogelijke loge uitgebarsten en daar men meende dat eene daarin aanwezige gospijp gesprongen was haastte men zich, de hoofdkraan te Sluiten waardoor eene plotselinge'duis- ternis ontstond die bel gedrang en den schrik aanmerkelijk deed toenemen zoodat men bet verlies van vele tnenschenlevens te be treuren bad. Volgens de laatste beriglen beliep hot getal der dooden en vermisten 115, terwijl 30 gewonden in bet hospitaal lagen. De schouwburg was in do duitsche vorzekerings-maatscbappij de Phce- nix voor 100,000 II. geassureerd. Do belendende buizen zijn behouden. Voor eenige dagen zag men in Douhs (Frankrijk] een talrijke stoet de aardsehe overblijfselen van oen bloedverwant of vriend ten grave geleiden. Deze stoet zoude juist de tollinie passeren toen de tolgaarders die onderrigt waren geworden dat de meesten dier schijnbaar bedroefde lijkbezorgers vele voorwerpen van contreband bij zich droegen zoo als koffij suiker tabak enz. de gpheele lijkstal.ie verzochten liet tolkantoor binnen Ie treilen. De eersten die onder zocht werden waaronder zich ook iwee zonen van den overledene bevonden hadden de zakken zoo opgepropt vol met sluik-artikelen dal al do overigen zonder omzien bet. hazenpad kozen. Ten ge volge daarvan bleef het lijk weldra geheel alleen op de grenzen slaan. Men schrijft uit Konstaritinopel van den 13 Februarij Van den (i dezer tot op heden zijn in deze haven gearriveerd 120 schepen, met graan uit de Zwarte-Zee komende. Daarvan zijn 30 naar Mar seille! 4 naar Genua, Ifi naar Livorno 19 naar Engeland 4 naar Triest 3 naar Antwerpen en 1 naar Messina. 155 schepen van verschillende vlaggen zijn in dien tussehentijd naar de Zwarte-Zee vertrokken om graan in te laden en deze zijn voor een groot ge deelte voor Marseille bestemd. MIDDELBURG den 5 Maart. Men verneemt uit eene goede bron, dat, zoowel voor Jeremias LrtuW en zijne zeventien mede ter dood veroordeelden, als voor Felicila Calklegen welke gelijke straf is uitgesproken en van welke beide zaken vroeger in deze courant verslag gegeven werd verzoekschriften aan Z. M. tot bet bekomen van gratie ter griffie van bet provinciaal geregtsbof alhier zijn overgebragt en van daar verzonden. ZIERIKZEE den 8 Maart. Naar men verneemt is de Commissie voor de Onderlinge Waarborg-Vereenigingvan Arbeiders te dezer stede er in geslaagd om eenige gelden te verzamelen ten einde die te besteden om door de leden dier vereeniging in den winter of het vroege voorjaar eenigen arbeid te doen uitvoeren en is hiermede dezer dagen een aanvang gemaakt tol verbetering der stads wande lingen en een ander daarmede in verhand slaand werk, in de na bijheid der Zelke. Het strekt ons tot genoegen te kunnen beriglen, dat, ondanks de duurte der levensmiddelen, in den vorigen zomer, de deelneming in deze nuttige inrigting. weinig minder is geweest dan in het voor gaande jaarals zijnde door 91 deelnemers f 755,39 irrgebragt waaronder door sommigen vrij ruime bijdragen zoodat vele huisge zinnen door de uitdeelingen te dezer zake ontvangen in dit zoo kommervol wintersaizoen eene niet onbeduidende tegemoetkoming mogteri ondervinden. Thans, nu de uitdeelingen ten einde loopen zal de verschaffing van arbeid voor zooveel de commissie daartoe is in staat gesteld voor velen wien bet nog aan werk ontbreekt zeer te stade komen en zoo men hopen mag, vele arbeiders, die wei konden maar niet willen - bewegen om in den volgentten zomer naar vermogen in deze inrigting deel te nemen en alzoo iets voor hunne huisge zinnen in tien wintertijd te besparen. Wij vernemen ook met veel genoegen, dat de Vrouwenvereeniging voor behoeftige Kraamvrouwen, die reeds sints eenige jaren deze taak op zich nam, in liet afgeloopen jaar, door bet meer algemeen maken der inschrijvingen in de gelegenheid is hare zoo bijzonder doelmatige hulpbetooning veel verder dan vroeger uit te breiden en bet tot eenen vasten regel gesteld heeft dat geene vrouwen door baar zullen worden ondersteund dan wier mans zullen hebben doen blijken dat zij leden der Waarborg-Vereeniging zijn of zich tot do deelneming hebben bereid verklaard ten gevolge waarvan zich dan ook reeds verscheidene arbeiders tot deelneming bij de commissie hebben aangegeven. Is het nu waar dat de deelneming aan de bewuste inrigting als eene dor meest afdoende middelen kan worden beschouwd om de verarming tegen te gaan dan mag men zich verheugen dal de hoop zich opdoet dal ondanks den onspoed der tijdon die ook bier voor de mindere standen zoo drukkend is de meergenoemde zoo heilzaam werkende inrigting zich hier hoe langs hoe meer uitbreiden en hulp en lafenis aanbrengen zal. De minister van financiën heeft bekend gemaakt dat in den omloop is ontdekt geworden een valsch muntbiljet groot tien gulden, waarvan de vergelijking met een echt stuk de volgende bijzonderheden heeft doen ontdekken op welke de aandacht van een iegelijk ter voorkoming van schade wordt gevestigd Hel nagemaakte muntbiljet is geheel met de pen geschreven waardoor bet, bij vergelijking, zeer gemakkelijk te onderkennen is vm» bel echte, del jnei uitsondering van de nommers au van de onderteekeningen der registratiën geheel en al gedrukt is. De nabootsing van de letters en kunstranden is onvolkomen. Men heeft getracht, de op do muntbiljetten gedrukte stempels, door afkrabbing en indrukking van bet papier aan de achterzijde, na te maken doch dit is zoo gebrekkig gedaan dat de vervalscbing daaruit dadelijk in liet oog moet vallen. In bet papier ontbreken de watermerken er is eene poging aan gewend oin de letters van het doorschijnende watermerk door af krabbing van achteren na te bootsen. De kleur eindelijk is eenigzins meer donker. De minister van financiën door het aanbieden van ettelijke stukken van onderdeelen der zeeuwscho rijksdaalders en van oude schellingen en zestbalven koers hebbende tegen 25oenls, ondervonden hebbende dat de misdadige hand der geldbesnoeijing zich nu ook lot die slukken schijnt uit te strekken en volkomen vertrouwende dat de welgezinde ingezetenen allezins genegen zijn om dit verderfe lijke kwaad zooveel mogelijk te helpen tegengaan vermaant elk en een iegelijk en in bel bijzonder de neringdoenden ook tot afwending van hunne eigene schade geene betaling in zoodanige verminkte munt aan te nemen zijnde aan alle rijks ambtenaren de last gegeven om zoodanige verminkte speciën af te wijzen. Wordende tevens aan de ingezetenen herinnerd art. 18 der wet van den 28 September 1816 Staatsblad n.° 50) volgens hetwelk in do laalstgenoemde muntspecie slechts een vijfde van het verschuldigde behoeft aangenomen te worden. De Gocssche Courant van II. maandag behelst een wel geschreven 'artikel over de dezer dagen in bet licht verschenen 1." Reglement dér Zeeuwsche vereeniging ter verhuizing naar Noord-Amerikamet een woord aan den lezeren 2." Prospectus eener op te rigten zeeuwsche maatschappij van stoomvaart op Londen. Op n.* 1 worden zeer ge paste en overtuigende aanmerkingen gemaakt, en n.° 2 met lof vermeld terwijl laalstgenoemde zaak nog in een afzonderlijk berigt door de heeren J. Fronsen van de Putte en m.r M. P. Blaaubeen ook voor Zuid- en Noord-Beveland als een middel tot opbeuring van landbouw, handel en nijverheid, voorgedragen en tot deel neming in deze onderneming wordt aangespoord. Het plan houdt in om de afvaart der stoomboot op Londen tö doen plaats hebben beurtelings van Middelburg Zierikzee en Goes hetzij van bet Goessche Sas, hetzij van zoodanig geschikt punt van Zuid-Beveland als hel meest in bet belang van dat eiland zal be vonden worden. Op den 13 dezer zal te Goes publiek worden aanbesteed Het afbreken van de 's Heer-Hendrikskinderenpoort dier stad met den vleugelmuur en het wachthuisje daartegen slaande. ZIERIKZEE den 8 Maart. De verloting van vrouwelijke hand werken enz. den 1 dezer alhier gehouden heeft zuiver opgebragc de aanzienlijke som van f 392,71. Hartelijke dank wordt daarvoor Dij (leze toegebragt aan die dames die zich met de bemoeijing van dit loffelijke werk bijzonder hebben belast maar ook inzonderheid aan Hare Majesteit onze geliefde en geëerbiedigde koningin en zoo vele particulieren die zoó door het inzenden van voorwerpen als door hel nemen van loten hunne medewerking aan deze heilzame iiirigling voor de armen hebben doen blijken. BROUWERSHAVEN den 7 Maart. Binnengekomen Generaal van den Bosch, kapt. A. Plokker van Batavia naar Rotterdam, welke rapporteert op den 25 Feb. op de hoogte van Wight gepraaid te hebben het barkschip Elisabeth en Johanna, kapt. H. H. de Boer, van Zierikzee naar Batavia zijnde aan boord alles wel. Bij het 50jarig bestaan dezer St3ds-Conrant op hedenzoowel sedert deszelfs oprigting, als uitgave op dezelfde drukkerij, achten de Uitgevers, Wed. A. de VOS ZOON, hel zich ten pligt hunnen dank te betuigen aan allen welkeop de een of andere wijze, hunne deelneming of medewerking daaraan (hebben betoond, vertrouwende zulks in het vervolg ook te mogen blijven onder vinden en dat daartoe ook de vereischt wordende deelneming aars hun niet minder dan vroeger zal worden geschonken. Hierbij kan men tevens melden, dat men onder de tegenwoordige Geahonneerden mag aantreffen de Heer L. Hogerland, Onderwijzer te Noordwcllewelke reeds ten jare 1801 op deze courant geabon neerd was. Ook de Wel-Ed. Heer de Kater, Burgemeester t9 Burgb trof men in 1798 reeds mede onder dezelve aan. Zierikzee, den 6 Maart 1847. Getrouwd Zierikzee den 3 Maart 1847. A Igemeene ken nisgeving. W. MUS én G. SCHOT. Op den 4 Maart 1847 is te Utrecut in den ouderdom van 58 jaren overleden Vrouwe ANNA JACOMINA BOEf.lE Weduwe van den Wel-Ed. Heer R. Di.four diep be treurd door hare Kinderen en verdere betrekkingen. De Notaris M.r 1. J. ERMERiNS zal, ten verzoeke van STOFFEL FONDSE op Donderdag den 11 Maart 1847, 's namiddags ten 3 ure, ten Huize van A. PauluSSE te Zierikzee presenteren te verkoopen Een HOEFTJE, staande in bet Poort- ambacht der Stad Zierikzee, met 8 bunders 76 roeden 65 ell. KOOUN- en WEILAND gelegen in bet Poortambacht voornoemd en onder Kerkwerve. Nadere information te bekomen ten kantore van voornoemden Notaris. De Notaris D. Q. de JONGE van der HALEN zal tori verzoeke van zijn principaal op Vrijdag den 19 Maart 1847, des middags ten 12 ure vóór bel te veilen perceel publiek presen teren te verkoopen Een WOONHUIS, ERVE en gevolge, slaande en gelegen aan do oostzijde van de Nieuwe Boogerdstruat binnen de Stad Zierikzee, sectie B n.° 590 wijk D n.° 219. te z1erikz.ee bij she wed. A. 1)e vos en zoon stadsdiiukkf.ks*

Zierikzeesche Courant | 1847 | | pagina 2