A dvertentiën. vota liet gewoonlijk alhier gebezigd wordende dorschblok doch over treft in uilkomst driemalen dit werktuig. Met het dorschblok ge dreven door 2 paarden en 3 menschen dorscht men gewoonlijk 5 h 6 mudden weit of tarwe per dag; met de machine, gedreven door 6 paarden verkrijgt men in hetzelfde tijdsverloop (8 h 9 uren) 50 mudden tarwe zoo schoon dat ze dadelijk op den zolder kan geborgen en om afgeleverd te worden slechts éénmaal over den waaijer behoeft te gaan. Uit 's Herlogenbosch schrijft men van den 26 Februarij het vol gende: Gisteren zijn de bekende etigelsche aardappelen-opkooper en zijne commissionairsvoor den edi achtb. heer regler-commissaris gebragt en in verhoor geweest; heden worden in die zaak 17 getui gen gehoord, en is door de policie-commissaris op hooger last, het Schip dat de aardappelen in heeft, verzegeld geworden. Het New-Yorksche dagblad The Sun oppert de vraag of het con gres niet trachten zal, -het naar de Vereenigde-Statenovervoeren vait landverhuizers' binnen behoorlijke grenzen te beperken en meent-, dat het congres geeneu tijd behoort te verliezen om eene wet uit te vaardigen, waarbij het getal passagiers, hetwelk een schip zal mogen aanbrengen op een man per vijf ton bepaald zal worden. De ellende zegt het New-Yorksch dagblad waarin de landverhui zers zich bij hunne aankomst in onze havens bevinden maakt zulk eene wet allernoodzakelijkst. Opgepropt met de armoedigste men schen komen de schepen van Liverpool en andere plaatsen hier aan y oirt wat er van die mnnschen-iadingen niet reeds op reis bezweken is, alhier aan de gasthuizen en armcn-geslichlen uit te leveren en zoo er niet ten spoedigst in voorzien wordt, zullen wij van dit overvoeren van menschen als pakgoederen nog al de gruwelen be leven die men van de afrikaansche slavenhaatdérs verhaalt. Het ontbreekt in Europa niet aan inriglingen en gestichten van barm hartigheid tot ondersteuning der armoede maar zij zijn r.iet langer toereikend-, en de hebzucht van speculanten op de bereidwillige menschlievendheid der Amerikanen, bediend zich van dezelve tot het aanzetten tot de landverhuizing. Zoo lang men dus de europesehe gouvernementen niet zal kunnen beletten hunne proletarian van welke zij geen nut kunnen trekken en die zij niet willen benaderen, aan de edelmoedigheid der Amerikanen over te laten zoo lang men deze gouvernementen niet zal kunnen verpligleti door hunne consuls ep agenten alhier in de eerste nooddruft dier landverhuizers to doen voorzien; zoo lang zij deze wanhopige menschen zullen blijven uitzenden zonder ander uitzigt dan het vergaan bij schipbreuk of het bedelen alhier zoo lang ook zullen deze ongelukkigen zich aan onze menschlievendheid als hun eenig redmiddel vastklemmen en zullen er talrijke genootschappen van barmhartigheid bcno'odigd zijn, om zoo vele ellende eeriigzins te lenigen Of het congres nu wer kelijk eenigen maatregel zal nemen zal de tij'd moeten ieeren. H E S C H O U WING van het ontwerp tot daarstelling eener geregelde STOOMVAART-DIENST. lusschen ZEELAND en LONDEN. Algemeen verneemt men dat hel aan de ingezetenen medegedeelde prospectus door de. hoeren D. Drinkers, J. J. de Kanier en m.r Ph. van den Broeclce,. tot daarstelling van eene geregelde stoomvaartdienstin het belang der geheele provincie uit onze havens naar Engelands hoofd stad groolen bijval ondervindt; dat hetzelve door alle standen toege juicht, en als pene levenskwestie, tot bevordering van onze gewestelijke welvaart beschouwd wordt. Ook de Maatschappij van Landbouw en Veeteelt in deze provincie deelt in deze gevoelens, en brengt met' erkentelijkheid in het belang des landbouws bare hulde aan. de ontwerpers toe f ongetwijfeld zal ook door hare pogingen het beoogde doel worden ondersteund Zeelands landbouw toch heeft daarbij een onberekenbaar belang en deszelfs wei- Vaart is met eenen gewenschten goeden uitslag tén haaiiwsten verbonden. Immers, wanneer men slechts het oog vestigt op de vele en voortreffe lijke voortbrengselen van onzen Vruchtbaren grond en op de mogelijk heid eener nog bovendien aanzienlijke toeneming van productie dewelke door de aanwending van meerdere landelijke industrie kan worden ver kregen dan moet bij een ietier de overtuiging ontstaan, dat eene dadelijke afscbeping van die producten, uit onze eigene havensnaar die markt, dewelke meest altijd het grootste voordeel uit hoofde van hoogere prijzen aanbiedt door den landbouw en den bande!als de verkieselijksle moet worden aangemerktvooral sedert dat de invoer in Engeland van alle vroegere beletselen door inkomende regten is onthoven. Uit welk oogpunt men de zaak besehouwelevert het ontwerp alles op wat als aanmoediging tot deelneming strekken kan en welke ook de uilslag van de beraadslagingen der hooge regering wezen moge, be trekkelijk den vrijen graanhandel in Nederland zoo zal nogtans in elk geval een zoodanige dadelijke uitvoer, naar de grootste en voordeeligste europesehe graanmarkt, altijd eene gunstige uitwerking op den bloei onzer landelijke nijverheid moeten uitoefenen terwijl dit belang nog zal toenemen wanneer ook Zeeland in de veronderstelling van eenen vrijen graanhandel, met den invoer van vreemden zal moeten wed ijveren dan eerst zal men het groote belang, in eenen geregelden en onbelemmerden uitvoer gelegen ondervinden, en zal daardoor in Zee land al het voordeel eener rijzing op de engelsche marktbinnen even ■weinige uren worden genoten als waartoe de vreemde afzender welligt weken zal behoeven. Dan wij mogen hierbij ook andere daaraan verbondene voordeelen niet uit het oog verliezen wie toch denkt hier niet aan den gemakke- lijken en spoedigen overvoer van vea waardoor de provinciën Holland en Vriesland in 1846 zulke aanmerkelijke winsten hebben erlangd en die, hij eene dadelijke stoomvaart, uit onze havens naar Engeland (wanneer dezelve lot stand mogt komen) in gelijke mate, door den zeeuwschen veehouder zullen kunnen worden genoten terwijl eeti dientengevolge toenemenden veestape! dewelke'alleen van eigene lan delijke industrie afhankelijk is, gezwegen zelfs van de eigendommelijke daarmede verbondene voordeelen, de welvaart des landbouws aanmer kelijk zal vergrooten. Niets toch brengt meer toe lot de bevordering der nijverheid dan gemakkelijke en spoedig werkende middelen van verkeer en ongetwijfeld zal Zeeland in dit zoo onwaardeerbare voorregt rijkelijk kunnen deelen. wanneer deszelfs ingezetenen van het hun aangebodene ontwerp een nuttig gebruik weten te maken; wij bezitten alle de middelen om zelve te handelen, en om onze eigene welvaartzonder lusschenkomst van vreemden, te bevorderen; - de niet aanwending derzelve heeft ons helaas gedurende vele verioopene jaren daarvan de schadelijke gevol gen doen ondervinden onze eigene landelijke voortbrengselen werden naar naburige markten uitgevoerd terwijl de hier gevestigde derzelver vroegeren roem verloren en dientengevolge de graanhandel zich als van zelve verplaatste hierdoor werden niet alleen vele neringdoende inge zetenen van derzelver bestaan beroofd maar deed zich tevens de afhan kelijkheid van eenen tusscbenhandel ook ten aanzien van andere voor werpen van vertier dagelijks meer gevoelen men ontbood slechts uit de tweede hand waardoor óf de winsten van den verkooper geringer waren óf de gebruikers lot het besteden van hoogere prijzen werden gedwongen óf wel van elders in derzelver behoeften moesten voorzien deze afhankelijkheid kan en moet ophouden zoodra men door een dadelijk verkeer nieuwe betrekkingen zal kunnen aanknoopen waartoe de geregelde stoomvaart op Engeland de gelegenheid zal aanbieden aan gezien het van daitr is dat de meeste der noodwendigheden uit de eerste hand kunnen verkregen worden. Laten wij dan ook alle zoodanige middelen als welke onze grond onze ligging, en ons wezenlijk belang ons voorschrijven ijverig aan wenden en dat een ieder naar zijn vermogen eene onderneming helpe lot stand brengen die voor onze binnenlandsche welvaart eene zoo gunstige toekomst voorspelt. Ook de onderneming zelve belooft voordeel want waarom zouden de voortreffelijke voortbrengselen onzer zeeuwsche gronden geenen rijken voorraad ook ter verzending opleveren Zekerlijk zal dezelve even goede uitkomsten kunnen daarstellen als die stoomschepen welke in Holland en Vriesland met eenen zoo gunstigen uitslag zijn bekroond - laat ons dan zelve handelen en niet wachten lot dat misschien vreemden de voordeelen weghalen op welke wij de eerste aanspraak kunnen maken. Dat dan niet alleen Zeelands mcergegoeden en neringdoende inge zetenen maar ook de landlieden zelve want allen hebben hetzelfde be lang gezamenlijk medewerken tot daarstelling eener onderneming welke als eene belangrijke schrede tot vooruitgang moet worden aange merkt en mogen het tol aanbeveling verstrekken dat wij wederom onder de verdienstelijke ontwerpers den man aantreffen die nu op Zee lands erkentelijkheid eene dubbele aanspraak heeft verkregen. Middelburg22 Feb. 1847. MiddelbCour.) V. HULST den 26 Februarij. ïn het naburig Hontenisse is in den nacht van jl. zaturdag op zondag eene vreesselijke misdaad gepleegd. Ten huize van den winkelier IF. Steevenswonende aan den landweg door den Mariapohler niet verre van Walzoorden werd de vrouw des huizes omstreeks half twaalf ure gewektdoor hei ontgrendelen van de buitendeur van het winkelvertrek waar naast de echlgenooten in eene bedstede te rusten lagen. Naauwelijks heeft zij haren man wakker gemaakt, of ook de deur van het slaapver-' trek wordt geopend en drie in het aangezigl zwart gemaakte kerels stuiven het vertrek binnen en werpen zich op de weerlooze bewo ners. Een derzelve grijpt de vrouw bij de keel, de man verweert zich zoo veel hij kan en het naauwe bestek toelaat. Onder be dreiging van moord vangt, eene hevige worsteling aan, waarhij do' winkelier en zijne echtgenoot op de onmenschelijkste wijze worden gebeukt en geslagen dan de waarlijk moedige Steevens geeft den oogelijken strijd niet op, en het gelukt der vrouw lusschen do vechtende been Ie glippen met de ontstelde meid en kleine kinde ren naar den kelder te vlugten, aldaar door een raam naar buiten te komen en moordgeschrei aan te vangen waardoor de buren gewekt worden. Inmiddels is het ook den steeds worstelenden win kelier gelukt uit de bedstede te geraken een der boosdoeners heeft met den gevonden sleutel bet kabinet geopend en neemt uit eene lade een zak mét onderscheiden specie terwijl de beide ande ren steeds den bewoner zoeken te vermeesteren. Deze na de uiter ste inspanning heeft eindelijk aan zijn aan de lage zóldering hangend geweer kunnen reiken, klemt het vast, en wil met de kolf een slag toebrengen die ongelukkig in het naauwe bestek afsluit op de deur van het geopende kabinet. De roovers worden gewaar dat de buren gewekt zijn en hegeven zich met het geslolene op de vlugt juist op het oogenlilik dat een derzelve den bedoelden kolfslag moest ontvangen welke den strijd welligt nog ten voordeele vaii den dapperen bewoner had doen keeren. De marechaussées waren al spoedig op de been om doelmatige nasporingen te doen en cero den heer kanlonregler aan wiens overleg én ijver het welligt zal te danken zijn dat de bedrijvers van deze gruwelen niet onbekend blijven. Een hoogst verdacht persoon is bereids in handen der justitie gesteld. RENTE-B ET AL ING der COUPONS 3 pC.' Nationale Schuld verschenen 1 Maart 1847 bij van der STARP BERG. OPENBARE VERKOOP ING op Vrijdag den 5 Maart 1847, des morgens ten 9 ure, van eene partij HAKHOUT, op de Buitenplaats Rozegaardonder Noordgouwe. De Notaris D. Q. de JONGE van der HALEN zal ten verzoeke zijner principalen publiek presenteren te ver- koopen Op Dingsdag den 9 Maart 1847, des voormiddags ten 10 ure, onder Ooslerhmdop het Hoeftje genaamd de Kleine Gantel Een WERKPAARD 4 jonge baatgevende Melkkoeijen 1 Hok- keling 1 Loopvarken, een partij BOUW- MELKGEREEDSCHAP- PEN en IIÜIS.VIEUBELEN HOOI, STROOeen MESTPUT mitsgaders MUTSxYARD. Op Maandag den 15 Maart vóór de Ie veilen perceelen Een WOON- en een WINKELHUIS mitsgaders een PAKHUIS met WONING staande binnen de Stad Zierikzee, wijk C, n." 270, 276 en 277. Een partij HUISRAAD, als; Tafels, Stoelen, Bedden, Koper, Tin en hetgeen verder zal worden geveild. Op Dingsdag den 16 Maart en Woensdag den 17 Maart, aan de Karnemelksvaart te Zierikzee 1 Kagcheldragende MERRIE. 6 baatgevende Melkkoeijen 1 Vaars- kalf, 1 nieuwe Drieling BOEREWAGEN met Kap een partij HOOI een zeer goede MESTPUT; voorts een partij MEUBELEN en BRANDHOUT. Op Vrijdag den 19 Maart om 3 ure in de Herberg te Nieuwerkerk Een WOONHUIS met SCHUUR en daarachter gelegen HOF en BOOMGAARD staande en gelegen aan den ring in het Dorp Nieuwerkerk. te zierikzee bij de web. a. de vos en zoon stadsdrukkers*

Zierikzeesche Courant | 1847 | | pagina 2