C0ÜRAN T« ZIEKMZEESCHE Jb*/ JSesturen en Administration* Nieuwslij d 'mg en ®raf si* A.® 1841?» 16 FEBRUARIJ, MiwaiwiiwiM'wtfwap N.o 14, DINGSDAG LOTING vooii br NATIONALE MILITIE. B E K E N B M A K I N G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIEÈIKZEÊ brengen door. deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden dat de Alpbabetische Naamlijst van al de personen welke aan de Loting voor de Nationale Militie in dit jaar moeten deelnemen, ter inzagö wan een reder zat '«eggen op de Ste.Jeüjkfe Secretarie van Vrijdag' den 12 tot en met Zatordag den 20 dezer maand des voormiddags van 10 tot 12 ure, en dat de Loting zal plaats bobben op Maandag den 22 Februari] 1.847 des voormiddags 10 ure in een der zaten van het Raadhuis dezer Stad en noodigen do belanghebbenden uit t>m aldaar in persoon te verschijnen ten- einde de redenen van vrij stelling te kunnen opgeven die zij vermeenen mogten overeenkom stig de wet, te moeten doen gelden, waarvan de bewijzen, voor •zooverre deze niet uit lichaamsgebreken bestaan uiterlijk binnen den tijd van vijf dagen na de loting, ter Stedelijke Secretarie be- liooren te worden overgehragt. Zierikzeeden 11 Februari] 1847. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE CRANE, vt. Ter ordonnantie van dezelve De Stads Secretaris W, J. l\ li ROEF. PUBLICATIE BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERÏKZEÈ brengen ter kennis van de belanghebbenden dat bij do plaats gehad hebbende keuring der Springsliercn in.de maand September laatst leden de twee Stieren van \V. van Westen Landbouwer alhier woonachtig van IR/a en van 2 jaar oud beiden tamelijk goed zijn bevonden Wordende de Veehouders bij voortduring opgewekt om tothet doen bespringen hunner Koegen bij voorkeur gebruik ie maken van die Springslieren welke bij de keuring bevonden zijn boven de anderen uit te munten. Zier ik zeeden 12 Februari} 1847. Burgemeester én Wethouders voornoemd DE CRANE vi. Ter ordonnantie, De Stads Secretaris, W J. P. KROEF. VERGADERING van de MAATSCHAPPIJ ter bevordering "Van. LANDBOUW en VEETEELT in ZEELAND Afdeeling Schou wen en Duivelandop Donderdag den 18 Februari] aanstaande, ton Huize van B. IJ. Harinck Koffijhuishqudérte Zierikèeédes voormiddags ten half twaalf ure dewelke de Leden worden uiige- noodigd met hunne tegenwoordigheid te vereeren. De LOTERIJ van HANDWERKEN en VOORWERPEN tot een weldadig oogmerk daargesleld is vereerd geworden door Hare Koninklijke Majesteit met een net en sierlijk Handwerk en zal ge trokken worden den 1 Maart aanstaande. De bezigtiging van alle de ingekomen Voorwerpen zal plaats hebben tegen betaling van 10 cent op Donderdag, den 25 en Vrijdag den 26 Februarij op de Raadzaal van bet Stadhuis alwaar ook de Loten zijn te bekomen tegen f 1 het lot ook zijn reeds loten bij den Boekhandelaar P. ue Looze voorbanden. Wij verzoeken de Ingezetenen welke wel willen bijdragen tot de daarstelling van deze Loterij hetgeen zij daarvoor bestemd hebben te willen bezorgen ten huize van een der dames ais Mevrouw dé Jonge, BaDon Ghïjben Mevrouw de Crane, Ermerïns en Mevrouw de Jonge, van Breugel tot den 20 of 22 Februarij. Wij bevelen haar aan de welwillendheid van alle weidenkenden daar de nood' der Armen de. sterkste aanbeveling is. Uit naam der Directie H. de JONGE van Breugel. SEIIERLANDE N. 's GRAVENHAGE den 12 Februarij. In de zitting van de. tweede kamer der staton-generaal van gisteren is beraadslaagd over de ge loofsbrieven van den heer Leclercqnieuw benoemd lid uit Limburg en is met 38 tegen 8 stemmen besloten dien beer niet tot de zitting in de kamer toe te laten en wel ten gevolge dat hij niet binnen dit rijk is geboren zijnde bij geboortig van Maaseyk behoorende tegenwoordig aan Belgieofschoon vroeger, en wel tót 1839, Ne- derlandsch geweest. Uit de dézer dagen door de regering bij de tweede kamer der stalen-generaal ingediende 31 stnks ontworpen van.wet, Je zameh uitmakende bet Velbock vnn Slrafregi, blijkt, onder anderen, uit den 211™ titel dat de regering bij de afschaffing van geeseiing enz. heeft aangenomen het cellulaire gevangenisstelsel. He criminele straffen zijn nu D() doodstraf; 2.° levenslange tuchthuisstraf3." langdurige tuchthuisstraf; 4,° buitengewono tuchthuisstraf; 5.° gewone tucht huisstraf 6.° verbanning De correclionele en policiestraffen zijn 1Gevangenisstraf; 2.° geldboete. De doodstraf wordt door den scherpYegter uitgevoerd op een scha vot door den veroordeelde met eènen strop om den bals aan eena galg vast te maken en een luik onder zijne voelen te doen wegvallen. De veroordeelden fot levenslange tuchthuisstraf worden opgesloten gedurende do 15 eerste jaren in een huis van tuchtiging, in afzon derlijke cellen zoowel bü dag als hij naeb,t onder vorpllgt.jng to arbeid en gedurende den overigen stranjjïfcrïh een da-ar toe mgerigé huis van tuchtiging, bij nacht in afzondsHke cellen en bij dag in werkzalen mei hoogstens 10 personen tëjraynen onder verpligting tot arbeid. De veroordeelden tot langdurigo buitengewone of gewone tucht huisstraf, worden gedurende hunnen geheelen straftijd in een huis van tuchtiging in afzonderlijke cellen zoowel bij dag als bij nacht onder verpligting tot arbeid opgesloten. De verbanning wordt opgelegd voor eenen lijd van ten minste 5 en. ten langste 20 achtereenvolgende jaren. De tot die straf veroordeelden worden buiten het grondgebied des rijks geteagt en mogen zich gedurende den lijd hunner verbanning niet binnen bet rijk of in deszelfs volkplantingen of bezittingen ia andere werelddeélen ophouden. De tot correctionele gevangenisstraf veroordeelden worden gedurende bunnen geheelen straftijd in een buis van correctie in afzonderlijke cellen zoowel bij dag als bij nacht onder verpligting tot arbeid opgesloten. De bepalingen over de cellulaire opsluiting zijn van den volgenden inhoud De cellen in de buizen van tuchtiging en van correctie moeten de noodige ruimte hebben voor het behoud der gezondheid en het verri'gten van den opgelegden arbeid. Zij moeien zoodanig zijn gebouwd dat er hoegenaamd geene ge meenschap lusschen de veroordeelden onderling kan plaats hebben. Ieder veroordeelde welke in eene afzonderlijke cel is ópgéstoten wordt len minste zes malen daags bezocht. Do bezoeken van werkmeesters opzigters geestelijken genees- heeren onderwijzers, leden van bet bestuur en van andere per sonen welke toelating verkregen- hebben zijn bieronder begrepen. Indien do veroordeelde zulks verlangt, wordt bij vaii het bezoek van vreemden hoewel van een bewijs van toelating voorzien ver schoond ten ware (lat bewijs in het openbaar belang rnógt zijn verleend. Ieder veroordeelde genietzoo mogelijk dagelijks op daarvoor bestaande plaatsen afgezonderd van andere gevangenen de vrije lucht. Indien een veroordeelde tot levenslange tuchthuisstraf verlangt den straftijd dien hij nog bij den dog in werkzalen moet doorbrengen in éene afzonderlijke cel te voleindigen, wordt hem dit toegestaan ten ware 'zijn zieltoestand het verblijf bij dag in de werkzalen nood zakelijk mogt maken. In dit ontworpen wetboek zijn nu ook onder anderen straffen gesteld tegon baldadigheid op of aan den weg gepleegd door het slaan tegen deuren luiken of ramen schrijven op of bekladden van deuren muren enz. uitjouwen of naschreeuwen van personen aantasten van personen of van goederen die zij bij zich hebben verhinderen van personen in het vrij vervolgen van hun weg ver schrikken van trek- of lastdieren losmaken van vaartuigen uittrekken van straalsteenen werpen met harde ligchamen binnen sleden of dorpen of op andere plaatsen waar dit tiadeel kan teweeg brengen werpen met sneeuwballen zand of andere weinig schadelijke voor werpen tegen personen zonder dat dit als feitelijke bel.eediging of poging daartoe kan worden aangemerkt of op oenige andere derge lijke Wijze alsmede tegen verregaande mishandeling van een dier legen bet zingen von onzedelijke liedjes in het openbaar tegen het weigeren om in zijne woning toe ie laten degenen die ingevolge de wet bevoegd zijn dezelve binnen te treden enz. De Staats-Courant bevat een koninklijk besluit betreffende do vervanging van bet suririaatnsclle bankpapier door nederlaiidscku muntspeciën. Men verneemt, dat het de» koning dezer dagen behaagd beeft, dé straffe des doods met den strop waattoe Avan den Biggeiuar thans gedetineerd te 's Hertogenbosch bij arrest van het hof in Noord- Brabant! van dén 29 October jl. wegens moedwillige brandstichting is veroordeeld te veranderen in die van geeseiing met den strop om den hals aan de galg vastgemaakt, het brandmerk en. wijders in eene tuchthuisstraf gedurende den tijd van twintig jaren. Naar men verneemt is een verzoek om gratie door eonigo boekbandelaars te» behoeve van-den beer K. van Hulst ingediend, dezer dagen gewezen van de band. Van Arnhem', schrijft tnen den 10 dezer Het bekende verzoek van den kapellaan Gepkèns is van wege Z. M. in handen gesteld van den beer procureur-generaal bij liet provinciaal geregtshof van Gel derland en men verneemt dat Jan ter Linde tegen aanstaanden za- turdag geroepen is voor den beer Gcleiu Vitrintja lid van dut bof, welke in die zaak als regler-coinmissaris zal fungeren. Ten bewijze voor zooveel noodig boe de vrijheid hier te lande boven die van andere natiën slaatb. v. boven die van Zweden en Noorwegers, welker vrijzinnigheid echter wed eens ten koste der onzü geprezen werrl dient dat dezer dagen eerst door maatregelen des ko.nings bet gebruik is afgeschaft waarbij dienstboden-, na veerlied dagen buiten dienst geweest le zijn zoo lang werden gevangen ge* houden tot zij eene andere hadden. VerfetCgCiii Maar faiertncdc wss

Zierikzeesche Courant | 1847 | | pagina 1