3V.° 13. ZIERIRZEESCHE Besturen en Administration. vingen. D U I T S C n L A N D. VRIJDAG A,o 184¥« COURANT. 12 FSBRDAKIJ. LOTING voor de NATIONALE MILITIE. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZAERIKZEE brengen door deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden dat de Alphabetisehe Naamlijst van-al de personen, welke aan de Loling voor de Nationale Militie in dit jaar moeten deelnemen ter inzage van een ieder zal leggen op de Stedelijke Secretarie van Vrijdag den 12 tot en met Zaturdag den 20 dezer maand des voormiddags van 10 tot 12 ure, en dat de Loting zal plaats hebben op Maandag den 22 Februarij 1847, des voormiddags 10 .ure, in een der zalen van bet Raadhuis dezer Stad en noodigen de belanghebbenden uit otrt aldaar in persoon te verschijnen ten einde de redenen van vrij stelling te kunnen opgeven, die zij vermeenen mogten overeenkom stig de wet, te moeten doen gelden, waarvan de bewijzen, voor zooverre deze niet uit ligchaamsgebrekcn bestaan uiterlijk binnen den tijd van vijf dagen na de loling ter Stedelijke Secretarie be- booren te worden overgebragt. Zierilczee, den 11 Februarij 1847. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE CRANE vt. Ter ordonnantie van dezelve De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. VERGADERING van de' MAATSCHAPPIJ ter bevordering van LANDBOUW en VEETEELT in ZEELAND Afdeeling Schou wen- en Duivelandop Donderdag den 18 Februarij aanstaande, ten Huize van B. H. Hakinck Kofïljhuishouder te Zierilczee. des voormiddags ten half twaalf ure dewelke de Leden worden uitge- noodigd met hunne tegenwoordigheid te vereeren. FRANKFORT, den 6 Februarij. Volgens berigt uil Rome heeft de H. Vader uil zijne bijzondere kas een aanzienlijke som ge schonken ter leniging van den hongersnood in Ierland en plegtige gebeden te dier zake verordend. Men meldt uit Lucern dat het beruchte regtsgeding tegen de deelnemers aan den gewapenden opstand van 31 Maart 1855 de navolgende uitkomst heeft opgeleverd Tegen 806 personen is proces gevoerd en in 19 zittingen heeft het criminele gereglshof 706 af zonderlijke zaken behandeld waarvan 39 bij verstek. Er hebben 684 criminele veroordeelingen plaats gehad waarvan 4 tol. den dood met den kogel, 1 tot Gjarige galeistraf, 675 tot tuchthuisstraf van 6 tot 18 maanden en 4 vreemdelingen tot levenslange verbanning. Van de overige beklaagden zijn er 2 door de policie -veroordeeld 7 vrijgesproken en 6 buiten vervolging gesteld. Uit Stockholm meldt men van den 20 Januarij«Twee voor onze nijverheid boogst gc-wigtige koninklijke verordeningenbeiden van den 22 December gedagleckend namelijk eene verordening voor bet fabrijk- en ambachtswezen en eene verordening voor den handel zijn heden afgekondigd. Daarbij is, met weinige uitzonderingen en beperkingen de vrijheid van handel en nijverheid ingevoerd. Alle gilden zijn afgeschaft en ieder Zweed die meerderjarig is en ter goeder naam staat is geregtigd om alle soorten van ambachten of fabrijkmatige nijverheid uit te oefenen en do voortbrengselen daarvan zoowel in de steden als ten platten lande te verkoopen. Alleen is hij verpligt om voor de overheid der plaats waar hij zijn bedrijf wil uitoefenen bewijzen af te leggen dat hij de noodige kennis daarvoor verkregen heeft. De handel is geheel vrijgesteld en mag door ieder die schrijven en rekenen kan worden uitgeoefend. De nieuwe verordeningen zullen den 1 Jfulij dezes jaars in werking komen." Den 1 Januarij is te Nischni-Novogorod een transport van 428 pud (ongeveer 7060 ned. ponden) goud gepasseerd uit Siberie naar 'Petersburg vervoerd wordende. BELGIE. BRUSSEL, den 8 Februarij. Bij koninklijk besluit van eergisteren is de uitvoer van alle soorten van brood tot den 1 October dezes jaars verboden. De tijdingen uit de fransche departementen aangaande den toestand der graanmarkten luiden gunstiger dan vroeger daar de prijzen meest overal dalende waren. In de laatste dagen zijn in .je havens van Havro Caen en Marseille zeer aanzienlijke ladingen ko ren binnengeloopen. NEDERLAN'DEN. 's GRAVENHAGE don 8 Februarij. De tweede kamer der slalen- generaal beeft heden hare werkzaamheden hervat. In dezelve zijn ingekomen 3 koninklijke boodschappen strekkende ten geleide van 1.° twee outwe,rpen van wet tot regeling der ontvangsten en uitgaven van het algernpen burgerlijk pensioenfonds over do jaren 1846 en 1847; 2." 31 ontwerpen, houdende het nieuw wetboek van straf- regt, en 3." eon ontwerp tot verhooging der uitgaven van een der hoofdstukken van algemeen bestuur, lot voorziening in de rentebe taling in de jaren 1846 en .1847, voor de geldleening ten behoeve der droogmaking van het Haarlemmer-Meer. Is ontvangen eene missive van z. exe. den minister van financiën, die daarbiiop last des konings aanbiedt een afschrift van de door de rekonkamnr opgenomen en afgesloten rekening en verantwoording over den jare 1843. Dat stuk wordt gestold in handen derzelfde commissie die belast is met het uitbrengen van haar rapport over het verslag van het gebruik der geldmiddelen gedurende bet iaar '1843 vroeger benoemd. In de Staats-Courant wordt medegedeeld een decreet van Z. If. den keizer van Brazilië, gedagteekend 24 October 1846, betreffende het verkoopen en koopen van vreemde schepen in genoemd keizerrijk. Dit besluit is genomen ten gevolge van groote onaangenaamheden erv hotsingen welke ten aanzien van den verkoop van een bolgisch schip gerezen waren en welke zoo hoog geloopen zijn dat do belgische nonsul op het punt is geweest van ter zake van zijnen ijver in de vervulling zijner consulaire pligten in de gevangenis geworpen te worden. Bij hetzelve zijn nu ter voorkoming van der gelijke botsingen bepalingen omtrent den bedoelden koop en verkoop gemaakt en tevens zijn de braziliaanscho overheden aangeschreven om in het algemeen ten aanzien van de vreemde consulaire agen ten met de grootste omzigligheid oplettendheid en beleefdheid, aan hun publiek karakter verschuldigd te werk te gaan. Wij vernemen, zegt de Tijdda t de kapellaan Geplcens een rekwest heeft ingediend hij Z. M. den koning ten einde te ver zoeken dal er hevelen mogten worden gegeven om de verklaring vati Jan ter Linde geregtelijk te doen onderzoeken. Den 9. In de zitting van do tweede kamer der slaten-generaal van heden is ingekomen een voorstel van wel door den heer Hoff mann aangeboden strekkende lot het verleenen van vrijstelling van accijns op de steenkolen en den turf voor de grof-, hoef- en kag- cbelsmederijen welk voorstel door den heer Hoffmann kortolijk is toegelicht. In deze kamer heeft eene woordenwisseling plaats gehad over het Journal de la If ayebij welke gelegenheid door den minister van justitie is verklaard dat het Journal noch een heelnoch een half officieel blad, noch een orgaan der regering is; dat.de regering daar over ook geen' toezigt voert; dat de polemiek, die daarin gevoerd wordt alleen die is van de redactie van dat blad en dat het alleen door de regering wordt gesubsidieerd om daarin zoodanige stukken Ie doen opnemen, die zij oordeelt, dat van belang te achten zijn, om buiten 's lands bekend te worden gemaakt. Ter drukkerij van de Amsterdamsche Courant wordt uitgegeven en is alorn verkrijgbaar Dagverhaal van de handelingen der Staten- Generaalin kwarto, Ist" deel, zitting 1846-1847, blad 1-6. Dit werk zal vervolgd worden zóó dat iedere jaarlijksche zitting één compleet deel uitmaakt. De prijs van elk deel is f 5. Heeren go- nhonncerden op de Amelerdumsche Courant ontvangen dit werk gratis. De bladen 1—6 omvatten de zitting van October tot December 1846. De volgende bladen zullen gedurende den verderen loop der zitting zoo spoedig mogelijk worden uitgegeven. Een uitvoerig inhouds register zal aan het werk worden toegevoegd. Den 10. In de zitting van den Imogen raad kamer van straf zaken van heden heeft de proc.-gen. van Maanen zijne conclusie genomen in het beroep in cassatie, ingesteld door C. Geplcens. ka pellaan te Groenlo legen een arrest van het hof in Gelderland waarbij hij is veroordeeld lot de doodstraf. Proc.-gen. heelt gecon cludeerd tot verwerping van de ingestelde voorziening met veroor deeling van den requirant in do kosten. De uitspraak in deze zaak is bepaald op den 2 Maart. Hot. provinciaal gereglshof van Utrecht heeft den 8 dezer uit spraak gedaan in de zaak van den 12jarigen van Oort beschuldigd van den 29 Augustus jl. hij Nieuwersluis-, op de rails van den. Rijn-spoorweg een of meer keisteenen te hebben gelegd waardoor aan den kort daarna passerenden trein eenige schade is loegebragt. Het hof heeft den beklaagde van alle reglsvervolging ontslagen. De zaak was zeer vergroot, daar het blijkt dat de jongen alleen uit speelschheid en onvoorzigtigheid (die men hoopt dat hem nu door zijne voorioopigo gevangenis wel voor altijd zal zijn afgeleerd) ecu keisteen op de rails gelegd had. De Dlrechtsche Courant doelt een adres aan den koning mede, door veertien voornamelandeigenaars en gedeeltelijk zelve ook land bouwers in de provincie Utrecht geteckend waarhij zij de intrekking der graanwet van 29 December 1835 en de geheole afschaffing van het daarbij vastgesteld afwisselend regt verzoeken. Ook door de kamer der lords in Engeland zijn de heide wetten de eene bepalende vrijheid van invoer van huilenlandsche granen rijst, inaïs meel en aardappelen de andere opheffing der akte van navigatie beide tot iSepilemher aanslaande met bijna voorbeelde- loozen spoed aangenomen geworden en ook reeds van af 1dezer maand in wettige kracht gesteld. Dien ten gevolge worden dan alle in entrepót liggende huilenlandsche granen vrij van allen tol in consumptie toegelaten. De advocaat Boisseyain heeft in de Arnliemsclie Courant een artikel doer, plaatsen tot verontschuldiging van zijne oproeping tot liefde gaven ten behoeve van den boekhandelaar van Hulst, met insertie van eenige brieven waardoor hij tracht te bewijzen dat hij in dit geval niet zonder voorkennis van den heer van Rulst heeft gehandeld.,

Zierikzeesche Courant | 1847 | | pagina 1