ZIE RIKZEESCIIE COURANT. VRIJDAG Besturen en Administration» IV.» II. A.o 1847, 5 FEBRUARIJ. NA Tin N ALE MILITIE. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIER1KZÉE brengen door deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden dat de eerste zitting van den Militieraad in deze Provincie en voor dit .Kanton,- is'bepaald op Donderdag den li tlezm rnatind des mor- middags ten half 10 ure, in de Abdij te Middelburgvoor welken Raad moeten verschijnen de Vrijwilligers casu quo en de voor een jaar vrijgestelde dienstpliglige Lotclingen van de ligtingen 1843, 1844 1845 en 1846, voorzien van de bewijzen tot staving hunner redenen van vrijstelling; terwijl de zoodanigen welke op den bepaalden dag uur en plaats aldaar niet verschijnen, zullen geacht worden, geene redenen van vrijstelling te bezitten en mitsdien voor de dienst worden gedesigneerd. Gedaan te Zierikxeeden 1 Fchruarij 1847. Burgemeester en Wethouders voornoemd DU CRANE ,vt. Ter ordonnantie van dezelve De Stads Secretaris W. J. P GROEF. De LOTERIJ van HANDWERKEN en VOORWERPEN, tot een weldadig oogmerk daargesleld is vereerd geworden door Rare Koninklijke Majesteit met een net en sierlijk Randwerk, en zal ge trokken worden den 4 Maart aanslaande. De hezigliging van alle de ingekomen Voorwerpen zal plaats hehlren, tegen betaling van 10 cent, 'op Donderdag den 25 en Vrijdag den '26 Februarij op de Raadzaal van het Stadhuis, alwaar ook de Loten zijn t» bekomen, tegen f 1 het lol ook zijn reeds loten hij den Boekhandelaar P. db Loozü voorhanden. Wij verzoeken de Ingezetenen welke wel willen bijdragen tot de daarstelling vari deze Loterij hetgeen zij daarvoor bestemd hebben te Willen bezorgen ten huize van een der dam.esalsMevrouw de Jonge, Radon Ghijben Mevrouw de Crank, Frmkhins en Mevrouw de Jonge van Rreugkl tot den 20 oT 22 Februarij. Wij hevelen htiar-mm d-e v..•IwiUerxlboH-! van .Min woJdenkendeD daar de nood der Armen de sterkste aanbeveling is. Uit naam der Directie, H. de JONGE van Breogel. ELIZA VERBOOM, Vrouw van Jacob Kloet genietende 10 Portion Soep in iedere week, heeft hare Bedeeling-, of Soepkaarlje verkocht voor f 1 wordende hiervan melding gemaakt om haar schandelijk gedrag in dezen gehouden Ie doen uitkomen en een ieder gever uilgcnoodigd om aan waardiger persoon dan deze, voortaan een soepkaartje uit te reiken. Zierikxee, den 2 Februarij 1847. W. D. de JONGE President der. Soep-Directie. ilr ieu <cs tij dimy en DXJITSCHLAND. BERLIJN den 28 Januari], Met edelmoedige voorbeeld des ko- nings om eeno som van 10,000 thalers die lot twee hoffeesten besteed zou geworden zijn aan de armen van Berlijn te doen toe wijzen schijnt thans ook door de prinsen en vele andere aanzienlijke personen van hel hof en uit de stad gevolgd te zullen worden. Allen zijn voornemens dezen winter minder groote gezelschappen dan an ders te geven en de daardoor gespaarde sommen aan het armbestuur toe te zenden. Volgens eene heden afgekondigde verordening vermag de maat (messet aardappelen op de onderscheiden markten van Berlijn niet boven de twee zilveren grossen verkocht worden. Van hein die eenen hoogeren prijs neemt hetzij hoer hetzij koopman uit de eerste of tweede hand zal de geheele voorraad van wege de po- licie onmiddelijk verbeurd verklaard worden. N EU ERIANDEN. •sGRAVENHAGE den 3 Februarij. Bij besluit van den 26 der vorige maand heeft Z. M. den heer Jacobus Groo/fbisschop van Canea in partibus infidelium en apostolischen vicaris van Batavia erkend in hoedanigheid van apostolischen visitator der missie van Suriname, in Neêrlonds wesl-indische bezittingen. Volgens eene kennisgeving van z. exc. den minister van finan ciën is in 'de jongst 'afgél'oopene maand uitgegeven voor een bedrag van f 3,950,000 aan muntbiljetten bestaande in biljetten van f 100. Men verneemt dal 37 huisvaders te Sneek woonachtig de opvoeding van eenen hunner zoons op kosten van den staat, vorderen. Blijkens eene bekendmaking van bestuurders dor Noord- en Zuid-Hollandstche Redding-Maatschappij zijn van 1°. December 1845 tót den laatsten November 1846, door do reddingsbooten dier maat schappij 46 schipbreukelingen tot negen gestrande bodems hehoo- rende gered waardoor het getal der geredden sedert de oprigtirig der maatschappij in November '1824 geklommen is tot 722. Sommige dagbladschrijvers maken nog al veel ophef vari het bezetten van het eiland Laboan ten noorden van Borneo door de Engelschen en moeaeu dat het bewind der Nederlanden zich daar tegen moeten verzetten. (In Nederland is dit eiland door het bewind niet beschouwd, als hij het traktaat van 1824 bedoeld en dienvolgens het bezetten daarvan geenszins als eene inbreuk op.deze overeenkomst.) De vorige week had te 's Gravenhage een voorval plaats dat wel vermelding verdient, on dat eene bijdrage tot de mogelijkheid van remplaceren uitmaakt. Door het provinciaal geregtshof was zeker persoon wegens laster enz. in booger beroep tot twee maanden ,'spvi)nge:iis, veroordeeld. De veroordeelde toonde zich spoedig bereid J om de opgelegde Aral' te ondergaan. S3Ir dient' Midi's-p dióo avonw aan den kerker aan om daar gedurende twee maanden ontvangen gehuisvest en onderhouden te worden als kwame hij in een gewoon logement. Hij verklaarde zich altijd even bereid en lustvol om zijnen straftijd te ondergaan. Zijn nieuw verblijf wordt hem dan ook aan gewezen zijne legerstede is in gereedheid en de man wordt spoedig door den slaap overvallen. Welligt had men nog nimmer iemand meer bedaard en tevreden in den kerker zien komen. Een der deur waarders hij het hof, die meest gewoon is gevangenen te begeleiden verneemt dat de veroordeelde zich zoo wonderbaarlijk en haastig gedragen heeft. De naauwletlende ambtenaar begint bij al dat vreemda toch eenigen argwaan te krijgen en vraagt den cipier, of die persoon wel de ware is? Naar uitduiding scheen dit wel hot geval te zijn doch de deurwaarder meende zich daarvan te moeten overtuigen. Du grendels werden derhalve wederom ontsloten en men vindt op de legerstede wezenlijk een man in diepe rust doch die hij ongeluk het gelaat met heide handen bedekte. Men was dus nóg weinig ge vorderd was het de ware schuldige? Men meende eene dier handen wat te moeten ter zijde schuiven en - het was we! degelijk een plaatsvervanger I Misschien had die remplacant van eenen nieuwen aard gedurende den winter geen middel van bestaan en dus tegen belofte van geldelijke belooning, er niets tegen gehad, twee maanden in de gevangenis door te brengen. De grap was echter niet van lansen duur. Men spoedde zich den waren veroordeelde te ontdekken en hem de plaats te doen hekleeden die hem toekwam. Den plaats vervanger werd gedurende den tijd der nasporingen een minder aangenaam lokaal aangewezen. Proces-verbaal werd van het gebeurde opgemaakt. Uit het verslag hetwelk in de dezer dagen te Alkmaar gehou- detie algfirueepe vergadering van de afdeeh'ng der Nederlandscbe Ver- eeniging lot afschaffing van sterken drank is uitgebragtis gebleken, dat ook aldaar het gebruik van sterken drank allengs verminderd. !n het verloopen jaar zijn bijna 500 vaten, dat is, 50,000 nederl. kannen binnen- en buitenlands gedistilleerd minder veraccijnd dan in het jaar 1845. Men meldt uit Zwolle van den 29 JanuarijEen landman uit dp?e streken was dezer dagen het offer van eene kleine opligterij. Een heer en eene dame kwamen in de herberg van zijn dorp aan en gaven hunnen wensch te kennen dat een of ander rijtuig ben naar Zwolle inogt willen vervoeren alwaar voor hen eene erfenis van f 800 baar geld te ontvangen was. Al spoedig werd er èen hoer gevonden die hen tegen eene zekere belooning derwaarts zoude brengen. De boer betaalde op verzoek de tollen de verteringen en ook het middageten hij den kastelein alhierwaarop mijnheer en mevrouw uitgingen om eventjes de erfenis te gaan ontvangen en vervolgens boor en kastelein te betalen. Beiden waren naar men later vernam den weg naar Deventer ingeslagen terwijl de boer zich. de onkosten der reis eu van het middageten moest getroosten. Men wil dat de mevrouw een mijnheer is geweest en beide een paar schavuiten zijn. Uil Breda meldt men Aangaande de arrestatie der twee'Israë- liton donderdag II. aan den Moerdijk door de koninklijke mare chaussees gedaan kunnen wij melden dat er geene genoegzama redenon aanwezig waren om hen in verzekerde bewaring te (louden. Zij zijn derhalve op vrije voeten' gesteld. Uit Doeveren (Noord-Brahand) meldt men van den 27 Januarij: Hoe ver men tegenwoordig inde kunst van bedelen gevorderd is en welke .middelen men te baal neemt om den eenvoudigen burger af te zetten bleek ons in den loop der vorige week. Een groot mager man die er geenszins voordeelig uitzag kwam hij ons (19 dezer) met waggelende schreden het dorpje in-, tot voor het huis van den dominé alwaar hij eensklaps omviel vreesselijk begon te kermen en eindelijk te stuiptrekken. In - een oogenblik waren alle inwoners op de heen; ieder haastte zich om den armen man eenigo lafenis en verkwikking toe te brengen hetgeen da.n ook eene gun stige uitwerking had; de lijder kwam zachtjes weder tot zich zelve, bedankte zeer vriendelijk en vertrok met een gevulde beurs en ge voede maag. Een en ander had plaats op den namiddag ten 2 ure. Hoe vele reizen diezelfde persoon op dienzelfden dag, voor hij bij. ons was, dóór zulke toevallen werd aangetast weet men niet, maar dit is zeker dat hij ongeveer één uur na zijn vertrek van ons te Heesheen dezelfde kuur kreeg die voor zijne beurs en maag dezelfde resultaten opleverdedes avonds van.dien dag kwam diezelfde ziekte al weder terug doch nu was de ziekte .te Heusdea. Ook aldaar heeft hij zich zoo goed welen te houden dat zijne schelmstreken niet ontdekt zijn, voor dat hij door den heer burgemeester in een goed logement besteed werd. De hoos of zware windvlaag die, gelijk in ons vorig nummer ver-

Zierikzeesche Courant | 1847 | | pagina 1