N.» 10. ZIERIKZEESCHE D2NGSDAG A.® 1847. COURANT. 2 FEBRUARIJ. Besturen en Administratiën Nieuws t ij dingen NATIONALE MILITIE. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Slad 7JERIKZEE brengen door deze Ier konnis van de daarbij belanghebbenden dat de eerste zitting van den Militieraad in deze Provincie en voor dit Kanton, is bepaald op Donderdag den 11 dezer maand, des voor- middags ten half 10 nre in do AWij te Middelburg, voor welken Baad moeten verschijnen de Vrijwilligers casu quo en de voor een jaar vrijgestelde dienstpligtige Lotelingen van de ligtingen 1843, 1844, 1845 en 1846, voorzien van de bewijzen lot staving hunner redenen van vrijstelling; terwijl de zoodanigen welke op den bepaalden dag uur en plaats aldaar niet verschijnen zullen geacht worden geene redenen van vrijstelling te bezitten en mitsdien voor de dienst worden gedesigncerd. Gedaan te Zierikzec, den 1 Februarij 1847. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE CRANE vt. Ter ordonnantie van dezelve, De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. De LOTERIJ van HANDWERKEN en VOORWERPEN die met goedkeuring van M. den Koning weder plaats zal hebben ter ondersteuning der Armen zal getrokken worden den 4 Maart 1847. De bezigtiging zal plaats hebben op Donderdag den 26 en Vrijdag 27 Februarij op de Raadzaal van het Stadhuis van 12 tot 3 ure alwaar men zich tevens van Loten zal kunnen voorzien. Ook zijn van heden Loten te verkrijgen hij den Boekhandelaar P. de Looze a 1 het Lot. Hare Majesteit do Koningin heeft deze Loterij door hare nog to verwachtene bijdrage wel willen begunstigen wij hopen dat ook daardoor de welwillendheid van velen zal worden opgewekt opdat de moeite en werkzaamheid aan dezelve verbonden eenigermate zal worden vergoed door de algemeene medewerking. Het doel dat met deze Loterij beoogd wordt is geheel belangloos en moet alleen strekken om de nood eenigermate te verzachten en te verliglen. Wij bevelen hasr dus aan de weidenkenden aan. Uit naam der Directie H. de JONGE van Rkeugel. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 27 Januarij. Gisteren avond heeft hij 11H. KK. IIH. den prins en de prinses van Oranje een luisterrijk "bal plaats gehad, dat door HH. MM. den koning en do koningin, benevens HH. KK. HH. de prinsen en prinsessen van liet koninklijk huis, werd bijgewoond, en waarop een zeer groot aantal genoodig- den tegenwoordig waren. De tweede kamer der staten-generaal is, naar men verneemt, legen den 8 Februarij aanstaande bijeengeroepenom hare werk zaamheden ie hervatten, Te Assen is de 64jarige vrouw H. G. Me dofs Doelen schuldig verklaard aan het vergiftigen van G. E. Donker, eene medebewoon ster van hetzelfde armhuisdoor bet met raltenkruid vermengen van baar gegeven pannekoeken van gruttenmeel ten gevolge waarvan zij is overleden. Ook de dochter der overledene was door bet ge bruik van die pannekoeken vergiftigd maar is in het leven be houden. A. R. Mulder, de man der beschuldigde, is wel ingelijks ten gevolge van blijkbare vergiftiging gestorven maar het bewijs geenszins geleverd dat de beschuldigde hem dat vergift beeft toege diend. Men leest in de Leidsche Courant: Men meldt ons dat de per soon van A. v. I. die op den 8 Junij 1845, des avonds, op den straatweg naar 's Gravenhage nabij deze stad eenen reiszak zoude gevonden bobben waarin 10 certificaten Werkelijke Schuld a f 1000 ieder, 10 bankbiljetten van f 300 cn 6 dito van ƒ200, dezer dagen in verzekerdo bewaring is genomenzulks geschiedde op bevel van bet provinciaal geregtshof in Zuid-Holland in raadkamer vergaderd naar aanleiding van het verzet door het openbaar ministerie gedaan tegen eene beschikking der raadkamer van de arrondissements regt- bank alhier waarbij regtsingang geweigerd was op grond dat het zich toeëigenen en te zijnen nutte aanwenden van gevondene goede ren geene strafbare daad zoude daarstellen. Intusschen is het be vreemdend dat zich niemand opdeed door wien znlk eene beduidende geldswaarde werd vermist. Wij hopen mitsdien in het belang der zaak dat de openbare aandacht op dezelve door de nieuwsbladen mag worden gevestigd. Naar wij uit eene goede bron vernemen was de' reisznk nog weinig gebruikt en waarschijnlijk van engelsch maaksel vervaardigd van tapijlgoed met bruinachtig paarsen grond waarop onderscheidene bloemen en takken van groene en bronsachtige kleur van onderen en aan de zijden met geel leder voorzien met twee dito handvatten inwendig met wit en zwart gestreept katoenen tijk gevoerd. In dezelve zoude wijders eene donker rood lederen portefeuille met koperen knip geweest zijn bevattende behalve de bankbiljetten twee gedrukte adreskaartjos van logementen te Rotter dam en Amsterdamwaarschijnlijk den Doelenmitsgaders eenigo geschrevene adressen waaronder een uit Manbeim. De surinaamsche dagbladen loopende tot den 5 December melden, dat z. exc. de gouverneur der kolonie, in het midden van November de nieuwe volkplanting aan de Saramacca gedurende eenigo'dagen bezocht en dezelve in een allezins gunstigen toestand gevonden heeft. Onder de kolonisten aan de Saramacca bleef do beste gezondheid hcerscheri hetgeen ten deele ook aan een grooten boschbrand werd toegeschreven waardoor in het laatste voorjaar onder anderen de tusscben de zee, en do plantage Mijn Vermaak gelegene streek geheel van het opgaande geboomte ontdaan waszoo dat de zeewind nu vrijelijk daar, en verder do rivier op, koo door dringen. De nopal-plant begon welig te tieren en men was reeds bezig haar met het cochenille-insect te bezetten. Deskundigen ver zekerden dat deze cultuur gewis gelukken zou. De luitenant van Baders was in het laatst van November weder in commissie naar Berbice vertrokken om daar een verbeterden toestel tot suikerberei ding te bezigtigen. Men meldt uit Amsterdam van den 29 Januarij: Nadat het van woensdag op donderdag 11. bijna den ganscben nacht door zwaar bad gestormd is er in den morgen omstreeks 9 ure uit het zuid oosten een zware hoos over den Boitensingel alhier lusschen do Willems- en Raampoorten komen opzetten die met eene snelle vaart voortdrijvende, in minder dan 10 minuten tijds aan onder scheiden langs die streek staande molens zware schade heeft loege- bragtde meest beschadigdo is die genaamd de Jager, van den heer Bijlsmit, die zoo zeer, lot zelfs in de grondslagen; geteisterd is, dat hij waarschijnlijk afgebroken zal moeten worden op dezen vol gen de molens het Ankeren de Dolphynvan den heer van de Stadt, van den eersten van welke de roeden zijn weggeslagen en de kap zwaar beschadigd is, en van den tweeden van welke eene der roeden gespleten de andere weggeslagen en de kap almede zwaar geteisterd is, voorts de molen de Zwaan, van de weduwe van Eden. waarvan insgelijks de eene roede gespleten en de andere weggeslagen is, ter wijl ook de kap zwaar geleden heeft en de Steur van den beer Schreuderwaarvan de eene roede geheel de andere gedeeltelijk weggeslagen is. Insgelijks zijn ook nog getroffen gewordendoch met bekoming van geringere schadede molens de Wolf, de Oranje boom en de Dommekracht, benevens do binnen in de stad nabij do Willemspoort staande korenmolen de Kraai. lien berigt van den 30 uit Amsterdam meldt nog bet volgende De windhoos die in den morgen van 11. donderdag 28 dezer, in de nabijheid dezer stad zulk eene belangrijke schade aan molens en andere gebouwen heeft toegebragt heeft zoo het schijnt hare ver nielende kracht over een wijd uitgestrekt deel van ons land uitge oefend. Volgens particuliere herigten bij ons ingekomen werd baar geweld opgegevenop hetzelfde oogenblik als hier (9 uur) bespeurd te Loenen Ie 's ITage en aan de Zaan. Langs dezen stroom zijn mede een groot aantal molens zwaar beschadigd van eenen oliemolen werd de kap met as en wieken afgerukt en een eind ver in den grond en tegen den grond aan splinters geslagen. In de Rolt. Cour. leest men, dat des morgens, mede ten 9 ure. een windvlaag over die slad is uitgebroken die aan een drietal molens aanzienlijke schade beeft berokkend, en op 's rijks werf een raam uit eene kap geslagen en een eind weg geslingerd heeft. Eindelijk vermelden de Gron. Dagbladen, dat den 28 Januarij 's morgens even voor 11 ure, een geweldige rukwind uit bet z. w. is gevallen, dio een aantal daken beschadigd schoorsteenen omver geworpen hoornen ontworteld en menschel) tegen den grond geslagen heeft. Ook hier helihen in het bijzonder twee molens de kracht van het element moeten gevoelen de een een olie- en pelmolen heeft as en roeden verloren; in den anderen, een - sedert weinig weken afgebouwdeu pelmolen zijn de pelsleenen door het plotseling geweld in stukken gesprongen en door de stutbalken geslageneen der knechts werd daarbij ernstig gewond. Ook buitenlands heeft de orkaan nagenoeg op hetzelfde tijdstip gewoed. Wij lezen in den Brusselschcn Commerce heden ontvangen «Gisteren morgen (28 Jan.) omstreeks half negen ure, heeft een vroesselijko rukwind in de bovenstad groole schade aan schoorsteenen en daken toegebragt. Een kind is tegen den grond geslagen en ge dood." En uit Parijs schrijft men, dd. 28 Januarij 's avonds«In den afgeloopen nacht heeft een woedende orkaan hier groole schade aan- gerigt. Dakpannen en leijen vlogen naar alle zijden door de lucht. De wind was zoo hevig dat hij hier en daar rijtuigen omver ge worpen heeft." Met leedwezen ziet men uit eene opgave van Amsterdam, dat de afneming der ziekte, aldaar, waarmede men zich vleide, niet is blijven aanbonden. Terwijl de laatste opgave zoodanige afneming opgaf, levert de tegenwoordige weder eene vrij aanzienlijke vermeer dering op. Den 7 schreef men, dat in de vorige week 155 zieken in de beide gasthuizen waren ingebragtterwijl er in het geheel aanwezig waren 1573. Thans meldt men echter, dat in de afgeloo- pene week in de beide gasthuizen zijn ingebragt 230 zieken terwijl er zaturdag 11. in het geheel 1688 aanwezig waren. Van den 1 lot den 30 Januarij zijn te Amsterdam geboren 672 kinderen en over leden 1233 personen. Uit Breda meldt men van den 28 Januarij Heden zijn aan den

Zierikzeesche Courant | 1847 | | pagina 1