NAAR NEW-YORK LIGT IN LADING LANDVERHUIZERS, zoude oï'erleverfeïidewijl hij thans ook van kant wilde. De zaak is in instructie. Do Noord-Brabander mci.lt uit Doeveren van den 19 dezer Alhier cn in don omtrek is eene ziekte onder de paarden uitgebroken welke vari eenen vreemden maar tevens hcvigen aard schijnt te wezen. Al lereerst openbaart zich deze ziekte in do lendenen van het paard alsvaar zij eene hevige ontsteking doet geboren worden die binnen 2 h 3 dagen zoodanig toeneemt dat bet paard riiet meer staande kan blijven. Op eene zeer pijnlijke manier begint het te stenen en te kermen en eindelijk sterft. Waar deze ziekte zich vertoonde heeft zij slagloffers nagelaten. Ken dagblad van Liverpool zegt dat het getal landverhuizers voornamelijk uit Ierland, welho bijna dagelijks met de talrijke pallet houten van die haven naar verschillende doelen van Amerika vertrek ken het jaargetijde in aanmerking genomen schier ongeloofelijk is. D> herigten ten aanzien van hot gebrek, hetwelk in liet midden van Vlaanderen te Pithom Zwevezele en andere gemeenten in dat oord wordt geledon, luiden zeor treurig. Men beweert, dat de nood daar niet minder knellende is, dan in Ierland. Do Zeitungslmlle meldt, dat de koninklijk pruissische regering een besluit genomen heeft ter voorkoming van den kindermoord. Men meent it doel Ie bereiken door te bepalen dat elke zwangerschap buiten don echt zal worden aangegeven en geene heimelijke beval ling meer mogen plaats vinden op straffe van gevangenis in het tuchthuis. LANDVERHUIZING, of, zooals anderen dit liefst willen verstaan hebben VOLKSVERHUIZING. De Drenlsche Volks-Almanak voor 1847 bevat een stuk over deze zaak in hetwelk eerst met het 'oog op dit onderwerp de geheefe geschie denis wordt doorloopen en dan besloten met de volgende algemeene beschouwingen die om meer dan é6ne reden wel onder de aandacht van hel groote publiek mogen gebragt worden. Altijd speelt hetzelfde tnoneelgeldt in volle mate ook van land- en volksverhuizing. Ze zijn een noodwendig bestanddeel in (ie buishouding der menschen en volken bier op narde. Gcroedelijk erkent eene wijsgcerige beschouwing der werebihistorrn bier eene boogere leiding, een honger doel; het is hem als nf IVoonl-Amerrka door de Voorzienigheid is bestemd om de kiem te kweeken vonr een nieuwen staal der volken, wanneer, eenmaal na eeuwen, zich in dat land afle nationaliteiten talen en tongen, secten en ('erediensten zullen hebben zamengesmolten en zicb oplossen in ééne algemeene inenschen-maatschappij en Christenstaat »iïoe verheffend deze algemeene beschouwingen wezen mogen voor ons leven en werken zijn ze geen maatstaf. Niet lot bespiegelen, maar lot handelen zrjn wij geroepen het pragmatische der geschiedenis ligt in de eerste plaats op onzpn weg. Uil. dit oogpunt de voorgestelde trekken beschouwende, moeten wij lot de bepaalde overtuiging komen Van deze waarheden »1.° Hoeveel ontmocdigends er moge liggen in den toestand des vaderlands de tegenwoordige landverhuizingen als zoodanig bewijzen hieromtrent volstrekt niets. Ze waren iets zeer gewoons in de bloei- jondsle tijden van den staat toen Nederland den alleenhandel dreef der wereld en de bevolking jaar op jaar door duizenden van elders werd •aangevuld maar ook moest aangevuld worden om geene handen gebrek te hebben. Integendeel: hol is heden hoogst natuurlijk en wijs, dat, uit een land gelijk het onze het lievolksle van den aardbodem met eene oppervlakte in allesvan omtrent 600 'ZJ mijlen en eene bevolking van nagenoeg 3,000,000, alzoo van 5000 zielen per mijlvelen een goed heenkomen zoeken naar een land waar tot hoden nog geen 200 zielen per :Zj mijl worden geleld. »2.° Er bestaan hier te lande geene vervolgingen om dc godsdienst. Ib t beletten van bijeenkomsten van meer dan 20 moge al of niet bet uitvloeisel zijn van fransche overweldiging; vast gaat het, dat de Afge scheidenen die daarin volharden vervreemd zijn van den geest des r.brislendoins en der eerste Christen-gemeenten. Op hun aanzoek kun nen ze erkend worden, zoodra ze willen, maar zij schijnen twist en gerucht to verkiezen boven vrede. Onder den schijn van godsdienst vrijheid willen zij zeiven heerschappij voeren over de consciënticn hun ner mede-ingezetenen. Zij willen, even als de ullramontaneiieerst het burger-schoolwezen te niet doen, om zoo, langzamerhand, al verder kerkgezag te stollen in plaats van staatsbewind zij willen even gelijk de ultra -Kalholijken den staat brengen onder de kerk. Heden bobben zij bezwaren tegen de inenting, morgen kunnen zij bezwaren hebben tegen de blikscm-aileiderstegen het afweren van de pest of gele koorts. Hel ongerijmdste is mogelijk misschien strijdt het eenmaal tegen hunne overtuiging den dollen hond te doaden. Schijnt de lijd riet reeds gekomen dat men zelfs verleiding en moorddadige aanslagen niet der daad tot priesterlijke regten wil verklaren en door oproer der geregtigheid hot zwaard ontrukken? Getroost moei dan de rest der ingezetenen al die rampen, onheilen, gruwelen dragen? God ho- lioede het land waar zulke vorderingen vrijheid van godsdienst worden genoemd. Nederland, de oude republiek was twee eeuwen long een toonbeeld van verdraagzaamheid eene toevlugt cn wijkplaats voor alle gezindheden. Als zoodanig is het aan de geheefe wereld bekend. En waarin nu bestond de godsdienstvrijheid dier dagen Niemand werd om zijne godsdienst vervolgd de eene gezindheid openlijk de andere oogluikend toegelaten maar alle behalve do Hervormden uitgesloten van de regering van eer en aanzien in den staat. Heden zijn zonder uitzondering alle bestaande gezindheden gelijk worden des verkie zende door den slaat gesteund en nu spreekt men van gebrek aan vrijheid van godsdienst. Is liet. wel geoorloofd zich te bezondigen aan hei eenvoudige menschenverstand Vrijheid gelijkheid of de door! klonk liet eenmaal door Europa cn do regeringen de stille burger sidderden. In onze eeuw roept do secten- en priester-heerschappij aanhoudend: a Dien moet Gode meer gehoorzamen dan de menschenDe God dien zij bedoelen dat zijn zij ca hun aanhang de menschen 's lands wetten en instellingen in zoo verre dit' anderen regten verleencn ze beschermen. En de vorsten en volken Zij sidderen niet. Door den vromen cn zalvenden loon be lezen gelijk de onnoozele vogel door de giftige slang wordt betooverd staan heide met ongedekte hoofden en zien eerbiedig toe hoe secten- cn priestcr-heerschzucht met langzamen maar vasten gang het staats gebouw ondermijnen en tot den grond toe sloopen. Op Java hadden do Afgescheidenen zicli willen vestigen die naar Amerika zijn vertrok ken. Het is hun niet vergund want wat zou nog wcnschelijkcr zijn dat die bezittingen aan een' anderen slaat overgingen dan dat zij hot tooneel werden van secten- en priester-heerschappij Het eene gelijk het andere zij verre van ons! maar hel laatste was het grootste ongeluk omdat van alle overheerseliing en geweld die van secten en geestelijken de meest drukkende is. Red u Nederland red u ontruk u aan do ketenen van der. scctendwang en priester-heerschappij. «Gcwigtig blijft de vraag afgescheiden van de zaak der onrustige secten en landheroerdersmaar in verhand met de belangen des vader lands en der overbevolking wat partij is er te trekken voor eene wijze kolonisatie van u'o nederlandsche oost-indische bezittingen?" [Drents. Cotir.) MIDDELBURGden 20 Januarij. Bij onderscheidene vonnissen van de arrondissements-reglbanken to Goes en te Zierikzee in den den loop des jaars 1856, geslagen, zijn een en veertig persojien tot eene geldboete veroordeeld, Ier zake van overtreding op bol stok der malen en gewigtenen zes andero daarvan beschuldigde personen vrijgesproken. Men kan thans als zeker melden dat het voornemen bestaat om eenen eleclrischen telegraaf lusscbon Antwerpen en Vlissingen daar to stellen en waarlijk hel heeft ons reeds lang verwonderd dat deze zoo belangrijke zaak voor den belgisclien handel niet reeds vroeger ter sprake is gebragt. Om het gewigt hiervan "eenigzins te doen uitkomen Zoo behoeft men slechts nu een blik te slaan op da havens van Vlissingen, welke dit oogonblik doordien andere havens met ijs bezet zijn de uit zee komende en vooral naar Antwerpen bestemde schepen tot verblijfplaats dienen doch do ijsgang daarge laten dan verdient het nog in liooge mate de overweging als men nagaatdat na de daarslelling van dusdanigen telegraaf ten allen tijde slechts maar enkele seconden noodig zijn om do uit zee aan gevoerde koopwaren te Antwerpen te kennen en om to weten waaruit die ladingen beslaan in een woord om alzoo in Duilsch- land of Frankrijk reeds lang aan de markten te zijn gebragt en ver kocht alvorens die bodems van Vlissingen do Schelde opvarende te Antwerpen kunnen zijn gearriveerd hetgeen ook nog het niet onaanzienlijk voordeel aanbiedt dat de gezagvoerders dadelijk hij do aankomst aldaar zich van hunne ladingen kunnen ontdoen cn ontegensprekelijk steeds die havens de voorkeur geven waar zij het spoedigste hunne ladingen kunnen lossen en zonder lang verwijl weder eene andere innemen. Intusschen betwijfelen wij zeeT hoe nuttig on belangrijk overigens deze onderneming voor Antwerpen ons toeschijnt: of hij ons gouver nement zullen daartegen gewigtige bezwaren bestaan aangezien dus danige communicatie wederom niet gunstig op onzen nederlandsellen handel zou werken. Zeetijdingen. BROUWERSHAVEN, den 25 Januarij. Binnengekomen: Johan nes Marinuskapt. .1. van Delft, Hugo Groliuskapt. .1. Glazcner, Nagasaki, kapt. F. A. BminomcijcrCatharina kapt. T. Rietmfeijer de Dankbaarheid aan de Nederlandsche Handel-!Hnalschnppijkapt. P. G, Pott alle 5 van Batavia on Martha Elizabeth, kapt. J. J. Eiosler van Marseille allen naar Rotterdam. jïdverlentïên. Heden des namiddags om 3 ureoverleed in den hoogen ouderdom van 82 jaren en 5 maanden, mijne geliefde Moe der, CORNELIA db VOS, Weduwe van wijlen den lieer Jakob Hoogenboom. Noordwelle Bi. HOOGENBOOM. den 21 Januarij 1847. voor het nieuw gebouwd cn snelzeilend Schip LCGTOR ET BH ERGO groot 200 Ton, gevoerd door Kapitein G. A. van RENTERGHK.YI uitmuntend geschikt tot vervoer van GOEDEREN en PASSAGIERS. Het vertrek is bepaald op 20 Februarij of 1 Maart. Nadere infor mation zijn lo bekomen hij den Gezagvoerder te Zierikzee en bij den Heer C. A. van Renterguem te Goes. Zierikzee, den 24 Januarij 1847. De Notaris M.' J. .1. ERMERINS zal, op Dingadag den 23 Februarij 1847. 's namiddags ten 2 ure, in het Dorpshuis te Bruinisseten verzoeke van de Erfgenamen van wijlen JAN JANSE GOUDSWAARD, presentoren te verkoopen Eene HOFSTEDE met 34 bund. 87 rood. KOORN- en WEI LAND, gelegen in de Gemeente van Bruinisse, benevens 3 bund. 20 roed. 30 ellen KOORN- en WEILAND gelegen onder Ooster- landen 10 hund. 08 roed. 20 ellen WF.ILAND gelegen onder Nieuwerherlcin de Vier-Bannen van Duivelandin onderscheidene perceelen hij plakbiljetten omschreven. Nadere information te hekomen ten Kantore van voornoemden Notaris. te ziemkzee bi3 de wed. a. db vos en zoon stadsdrukkers.

Zierikzeesche Courant | 1847 | | pagina 2