N.o ZÏERIKZEESCHE /p. Niemvstijdingen. DïHGSDAG - B E L G I E. BRUSSELden 20 Januari], Bij koninklijk besluit van gisteren is hel regt van invoer op de navolgende vischsoorten bepaald als volgt: Mosselen een ten honderd der waarde; gerookte en gedroog de visch welke niet bijzonder bij bet tarief opgenoemd zijn 6 fr. por 10(1 kilogr. De versche lampreijen zijn vrij bij den invoer. Volgens do officiële opgave, beliep, den 15 October II., de geheele bevolking van Belgie 4,335,319 zielen waarvan 1,092,394 in de steden en 3,242,925 ten platten lande. In de provinciën beert dien ton gevolge sedert den 1 Januarij 1831 eone vermeer- doring van bevolking van 575,319 zielen plaats gehad. NEDERLANDEN. 'S GRAVENHAGE den 23 Januarij. De koninklijke familie blijft steeds voortgaan met onderscheidene armbesturen en weldadige inrigtin- gen bijstand te verteonnn en franije geschenken te doen toekomen voor verlotingen die hier en elders ten voordeele der armen plaats hebben. De Slants—Courant deelt mode dat bij besluit van den 19 dezer, Zijne Majesteit benoemd heeft tot leden bij de onderscheidene oom- missiën van landbouw met name in Zeeland C. Jfonhnburgh en J. Ixisseeuw bij continuatie en S. Tak en A. Kakebeelce Jz. in plaats van het lid II. lenshoek van 7aoaken, die als zoodanig zijn ontslag verzocht en eervol heeft verkregen en van het overleden lid jh.r m.r J. Snnuck Hurgronje. Volgons de deswege hij het departement van hinnenlandsche zaken ingekomen heriglen is in de geldlecning van één millioen gul den uitmakende de vierde serie der negotlatie van 8 millioen gulden tot, goedmaking der kosten van droogmaking van het Haarlemmer- Meer, waarin de deelneming hij het daarvan publiek gemaakt he- rïgt was opengesteld, ingeschreven als volgt: te Amsterdam voor f 5.159.000-, Botterdam f 3,600,000, 's Gravenhago f 295.000, Middelburg f 15.000, Utrecht f 104,000, Zwolle f 21,000, Leeu warden f 12,000, Groninge.n f 22,000Assen f 1000; to zamen 9,229,000. Op den 1 Januarij 1S30 beliep de bevolking van de provinciën, welke thans liet koningrijk der Nederlanden uitmaken fliuilen Lim burg) 2,427.206 zielen. Men kan aannemen dat Limburg destijds 107,425 zielen bevatte, en alzon bedroeg de geheide bevolking van liet tegenwoordig koningrijk 2.594,631 zielen. Op den 1 Jannarij 1846 bedroeg dc gebeide bevolking 3,053,984 zielen, weshalve deze bevolking, in een tijdsverloop van 16 jaren, met 459,353 zielen is toegenomen. Hel Weekblad v. h. liegt bevat thans liet arrest van den hori gen raad kamer van strafzaken van den 28 October jl. waarbij dn raad heeft beslist dat de handelingen van het honden eener bijeenkomst van meer dan 20 personen op bepaalden dag zonder bekomen vergunning van de booge regering en bet daarbij piediken uil den bijbel en liet doen zingen van psalmen aangemerkt en go- fp-ialifieeerd moeten worden als het houden eener godsdienstoefening j'exercice d un culte)en dat hot afstaan eener worring of een ge deelte daarvan tot het houden van zoodanige godsdienstoefening zonder vergunning van het plaatselijk bestuur strafbaar is. Naar men verneemt zal de zaak tegen de heer C. A Thieme drukker en uitgever der Arnhemsche Courantnp den 3 Februarij eerstkomende voor den lioogen rand in cassatie worden behandeld. De behandeling der zaak uil Zeeland voor den hoogen raad waarin 18 personen ter dood zijn veroordeeld zal den 2 Februarij plaats hebben. Het provinciaal geregtshof in Zuid-Holland heeft eergisteren m.' F. d. G. voormalig burgemeester te P. ontslagen van alle regtsvervolging wegens de aanklagt dal hij vnlscliheiil zoude hebben gepleegd in eene akte krachtens zijne betrekking dooi' hem uitge vaardigd. Men leest in de Amsterdamsche Courant, onder dagteekening van den 21 dezer, hel volgende: «Wij ontvangen heden door buitengewone gelegenheid de troonrede, waarmede de koningin van Engeland de zitting van hel parlement geopend heeft. Zij die een zper merkwaardig staatsstuk verwacht hebben zullen zich teleurgesteld vinden. Tegen over Frankrijk is niet die vijandige houding aangenomen welke de jongste geruchten hadden doen vermoeden. De verwachting van het duurzaam bestaan dps vredes,is een volkomen weftrklank van de woorden des Franschen konings Alleen ten opzigte, van Krakau ligt er eenige scherpte in de bewoordingenwaarmede bet gedaan protest tegen de inlijving van dien vrijstaat wordt aangekondigd. (De bedoelde zinsnede luidt aldus: lie vernietiging van den vrijstaat van Krakau is mij zoo klaarblijkelijk eene verkrachting van het Werner trnctaat toegesche nen dat ik bevolen heb een protest tegen deze daad in Ie leveren hij de hoven van Weenen Petersburg en Berlijn die onderleeke- nuars van dezelve waren. Afschriften van deze onderscheidene stuk ken zullen u voorgelegd worden.) »Hot voornaamste en grootste gedeelte der rede wordt door Ierland ingenomen. Er heerscht daarin wel eenigzins een toon van moede loosheid. De maatregelen welke voorgesteld zullen worden om den aanvoer van levensmiddelen te bevorderen, zullen, blijkens de troon rede slechts tijdelijk zijn." Uit eenen particulieren brief ontleent het Amsterdamsche Han delsblad het volgende Het fregat Ceres en de schoeners Argo en Windhond liggen in sta tion ter reede van Beliling op de noordkust van het eiland Bali. Da Balinezen hebben het contract geschonden dat zij met ons neder- landsche gouvernement haddeu gemaakt, verklaren er zich niet aan te willen houden laten ons ons fort en hel strand, en versterken zich in het binnenland; terwijl zij zeggen, dat, zoo Nederland iels van hen wil hebben, hetzelve hen slechts in hunne sterkten moet aantasten en dat zij zich tot het uiterste zullen verdedigen om lo beletten, dat het nederlandscho gouvernement éénen vierkanten voet gronds op Bali bezitte. Ik geloof, dat deze affaire van Bali nog op lange na niet uit is, en dat het nog wel weder eens lot een treffen zal komen: want, voor de eer onzer vlag, kunnen wij het moeijelijk zoo laten als het is. Doch hiermede zal nog wel wat tijd verloopen want er worden hier veel moeite, kosten en lijd vereischt, om eene expeditie le or ganiseren. Uit daarvan opgemaakte staten blijkt, dat het getal gevangenen in 1845, gemiddeld in de acht strafgevangenissen van Nederland ge weest, heeft heloopen 2784 personen in 1840 bedroeg dit 2714; in 1836, 2401. Bij afwisseling aanwezig in 1845 3809 gevangenen waarvan in landers 3485 vreemde 324 gehuwden 956 ongehuwden 2853 Hervormden van verschillende kerkgenootschappen 2247 Roomsch- Kntholijken 1432; Israëliten 130; die hij hunne aankomst konden lezen en schrijven 2335, die dit niet konden 1474; die zulks hij hun ontslag genoegzaam geleerd hadden 542 die zulks niet hadden geleerd 932; binnen hel gesticht disciplinair gestraften 968, onge- str,aften 2841. De gemiddelde bevolking van de 12 burgerlijke en militaire huizen van verzekering beliep in 1845, 1314; in 1840, 882; in 1837, 710. De gemiddelde hsvolktng in de 22 huizen van arrest bedroeg in 1845 409; in 1840, 338; in 1837, 420. Men meldt uit Amsterdam het volgende; Eenige leden van het collegia 7.eemanshoop vergastten ons zaturdag op een regt heerlijk schouw spel. Niet afgeschrikt door het gering aantal mededingsters naar den bepaaldelijk voor vrouwen en meisjes opgehangen eereprijsbij den door hen tegen dien dag uitgeschreven Wedstrijd op Schaatsen" wilden zij dien toch plaats doen hebben alleen in zooverre gewij zigd dal nu mannen van 18 tot 30 jaren zouden worden toegelaten en de, uitgeloofde prijzen: een gouden horlogieen een zilveren ta baksdoos, bepaaldelijk genoemd werden. De haan in het Oosterdok liep gelijklijnig met den wal en was van hij het begin (les Oosterdok-dijks tot aan het gebouw Zeemans- hoop 160 ellen lang en behoorlijk afgebakend. De hoofden der ondernemers regelden den afrid en beslisten aan het tegenovergestelde einde der baan wie ielkenreize den rid gewon nen had. Niet minder dan 64 rijders namen deel aan den wedloop die eerst paar na paar voor 2 of 3 ridden plaats vond waardoor hel gelal der verder mededingenden lot op de helft gebragt werd. Na eenen hordenen langduriger; kamp is ten ruim half vijf ure, do prijs behaald door K. Smeding on de premie door R. de jong. Alles liep in goede orde af. Eene zeer aanzienlijke menigte toe schouwers was, ondanks het niet zeer uitlokkende weder, zamenge- vtorid en getuige van dit nationaal looneel opgeluisterd ook door de wapperende vlaggen van schepen en tenten; het was het penseet of de pen onzer schilders en dichters waardig. Dezer dagen heeft er in den laten avond in de Kromellehoogsleeg hij den Dam te Amsterdam eene poging tot moord plaats gehad op een 18jnrig meisje, hetwelk door eenen hakkersknecht werd ge vrijd die echter uit hoofde van verschil van religie geene toe stemming tot een huwelijk, van de ouders van het meisje, had kunnen verkrijgen. Op den bewusten avond te zamen wandelende, leidde hij haar nadat ook zij hem had te kennen gegeven uit hoofde der onaangenaamheden die zij te huis om deze vrijaadje had van hem te willen afzien langs eenen omweg door de Kromelle hoogsleeg en vroeg haar aan het stilste en donkerste gedeelte dier steeg gekomen, andermaal af, «nf dan nu alles tusschen hen gedaan was?" hetgeen zij toestemmend beantwoordde; waarop bij, onder den uitroep «dan is mijn besluit genomen nu zal een ander je ook niet hebben baar met een scheermes verschillende sneden in den hals toegehragt welke echter grootcndeels op hare halsko ralen en dikken wollen omslagdoek zijn afgestuit en daardoor geluk kigerwijze niet diep genoeg in den hals zijn doorgedrongen om doodelijk te zijn. Op het gegil van het meisje en het toeschieten van eenige personpn heeft de dader zich met de vlugt verwijderd doch zich onmiddelijk tot de ouders van het meisje begeven zijne daad kenbaar gemaakt en verlangd dat men hem aan de justitie

Zierikzeesche Courant | 1847 | | pagina 1