A dvertentiën. Spïjkstra, van ^Tartena. Vele duizenden aanschouwers woonden dit ■volksfeest bij hetwelk door uitmuntend weder begunstigd en door mtizijk opgeluisterd werd. Het vrij aanzienlijk batig saldo der in schrijvingen wordt aangewendom aan behoefligen eonige malen warme spijzen uit te deelen. Zaturdag jl. zijn twee ijsschuiten van Kampen naar Schokland vertrokken en hebben dezelve den afstand van ruim 3 uren gaans in 19 minuten afgelegd. Men meldt uit Groningen van den 15 dezer r Naar wij vernemen heeft het zooveel onheil aanbrengende arsenicum wederom een slagt offer gemaakt en nu wel door onvoorzigligbeid of zorgeloosheid. De zaak schijnt zich aldus Ie hebben toegedragen: Eene moeder zou hare dochter Ie drinken geven. Zij ging in den kelder en schepte uit den emmer water dat het meest ondooid was. Ongelukkiglijk bevatte die emmer eene oplossing van rattenkruid waarmede de schapen zouden gewasschen worden. Ten gevolge van deze onge lukkige vergissing bezweek de lijderes onder de handen des spoedig geroepenen geneesbeers die alles in het werk stelde om haar nog te redden. In den nacht tnsschen den 11 en 15 dezer heeft te Brussel een felle brand gewoed die in de Keizerinnestraat een huis vernield en daarbij een 11- of 1 2jarig meisje op de deerlijkste wijs in de vlammen heeft doen om komen. De brand was benoden in huis ontstaan waar een kleine win kel van drank en tabak gehouden werd. De volgende verdieping stond ledig terwijl de dan volgende en de nog hoogere deelen van het huis bewoond waren. Men vermoedt, dat eene vlam uit de gasbuisdie ge woonlijk heftiger naar buiten slaat, op het oogenblik dat elders hij hel sluiten der winkels de kranen der pijpen toegedraaid worden, che- mische zwavelstokken of andere ligtbrandbare stof ontstoken heeft. Of schoon spoedig ontdektwas door het ontvlammen der geestrijke dranken de brand niet te stuiten. Men heeft het arme kind datuit baar slaap kamertje komende den trap in brand vond jammerlijk hooren schreeu wen het niet kunnen redden en naderhand bet verkoolde lijkje gevon den. De overige bewoners hebben zich door middel van lange ladders welke men legen de voorpui opzettemet het uiterste levensgevaar d wars door de uitslaande vlammen gered. Het treurig tafereel dat grooteen algemeene volksrampen opleveren, vindt niet zelden een opbeurenden tegenhanger in dat der krachtige po gingen welke tot leniging dier rampen worden aangewend. Ja die rampen zelve zijn veeltijds de middelen in de hand der Voorzienigheid geweest om in andere opziglen blijde en onvoorziene uitkomsten daar te stellen om verschijnselen op Ie leveren die ieder wèl gestemd hart verblijden. De vreesselijke nood die het ongelukkig Ierlanden een gedeelte van Schotland thans meer dan ooit teistert schijnt tot nieuwe bevestiging van deze waarheid te zullen strekken. Althans twee hoogst opmerkélijke daadzaken treffen dezer dagen de aandachtde bodems lot het voeren van oorlog gebouwd, zijn in grooten getale, tot de vreedzame over brengers van voedsel aan de noodlijdende bevolkingen herschapen en in Ierland schijnt de stem der partijzuchtvoor het oogenblik althans door die der menschenliefde tot zwijgen gebragt te zijn. Uit de in de engelscbe dagbladen opgenomen lijsten blijkt toch dat, na verloop van nog weinige dagen bet aantal der gouvernementssche pen door de admiraliteit uitgerust om allerlei voorraad naar Ierland en Schotland over te brengen tot 37 geklommen zal wezen, waaronder 28 stoomschepen gezamentlijk van meer dan 7000 paardenkrachten. De equipage dier schepen zoo in officieren als manschappen is ongeveer 3000 man sterk allen met. den besten geest bezield om dien geduchten vijand des menschdomsden honger, afbreuk te helpen doen. Wat bet tweede verblijdend leeken betreft, een groot aantal aanzien lijke Ieren heeft zich onder den titel der partij van Ierland vereenigd om met ter zijde stelling van alle politieke of godsdienstige verscbillen de belangen der iersche bevolking, op alle mogelijke wijzen te beharti gen en wel door zoodanige middelen als zij het meest berekend achten om de medewerking der rijken en het vertrouwen der armen te ver werven. De namen van niet minder dan 46 pairs des rijks van de hee- ren O' Connellen vele andere leden van het lagerhuis, van een groot getal landeigenaars, en van verscheiden andere invloedrijke personen worden onder de zoogenaamde besluiten gevonden die door den mar quis van Sligo en den heer Moore hot eerst ontworpen zijn. De voornaamste iersche landeigenaars hielden den 14 dezer te Dublin eene groote vergadering om insgelijks te overleggen hoedanig zij de be langen hunner onderboorigen met welke hunne eigen belangen zoo naauw verbonden zijn het best zullen kunnen behartigen. Een dagblad der Vereenigde-Stalen van Noord-Amerika de Belfast Vindicator, spreekt van een ontwerp, dat te New-York bestaan zou, om de ongelukkige Ieren die in hun land van honger sterven naar Amerika te doen verhuizen. De grondslagen van dit plan zouden de volgende zijn Eene groote vereeniging van kapitaalhouders zal zich te New-York vormen. Deze zal zich ten minste 10 goede schepen aanschaf fen om de iersche huisgezinnen over te voeren die bestemd zijn om eene volkplanting in het Missisippi-dal te vormen. De maatschappij zal hare verantwoordelijke bestuurders in Ierland en Amerika hebben. Zij zal aan elk buisgezin honderd morgen gronds gereedschap voor den land bouw en al hetgene voor bet eerste jaar der nederzetting noodig is, le veren. De terugbetalingen der kolonisten aan de vereeniging zullen in dividenden op verscheiden jaren gesplitst worden. Men denkt dat op deze wijze 10,000 zielen binnen een jaar van de iersche kusten naar de boorden der Sïissisippi zuilen kunnen vervoerd worden. MIDDELBURGdtn 18 Januari). Bij circulaire van den 1 dezer heeft do heer staatsraad gouverneur dezer provincie aan de plaatselijke besturen in dit gewest, deszelfs genoegen betuigd dat zijne exc. hij het nagaan van het plaatselijk beheer en de daartoe betrekkelijke schrifturen ter gelegenheid van deszelfs jongste rondreizen door een groot gedeelte dor provincie heeft bevonden dat de vroeger dienaangaande gegevene voorschriften over het algemeen behoorlijk werden nageleefd onder mededeeling nogtans van eenige aanmerkingen inlichtingen en teregt- wijzingen waartoe hel bedoelde onderzoek in enkele gemeenten heeft aanleiding gegeven, doch welker opname alhier, het bestek dezer cou rant niet toelaat, en die bijzonder betrekking hebben tot de schrifturen en de registers van de gemeentelijke administratie, de gemeente-comp- tabiliteitden burgerlijken stand, de nationale militie en de schutterijen. ZiERIKZEE den 22 Januarij. Jl. dingsdag is>.albier op do werf de Goede Intentietoebehoorende aan den heer 3. Strictiaert met het beste gevolg te water gelaten, een schoenerschip, genaamd Lticlor et Emergogebouwd voor rekening van de heeren C. A. G. van Renterghcmte Goes, zullende gevoerd worden door kapitein G. van Renterghem, zijnde te gelijkertijd aldaar bij de twee nog op stapel slaande schepen de kiel gelegd van eeu derde schoener- schip genaamd de Harmonie. In ons vaderland en wel te Hontenissebij Hulstbeeft men mede proeven genomen welke doen veronderstellen dat men met vrucht een gedeelte geraspte mangelwortelen kan mengen onder het graan be stemd om tot brood te worden verbakken. De Precurseur van Antwerpen stelt voor om eene electrioke telegraaf op te rigten tusschen die stad en Vlissingen. Voor Rotterdam en Schiedam beeft de Maas zicb jl. zaturdag vastgezet. Voor Dordrecht was het ijs maandag 19'/4 a 20'/4 nederl, duimen dik. PRIJZEN der EFFECTEN te AMSTERDAM Dingsdag den 19 Januarij 1847. Nederlanden, 2'/s pC. Werk. Schuld 3 4 Amort. Syndikaat 3'/s HandeKMaatschappij 4*/a Oost-Indien 4 Rijn-Spoor weg 4'/s Holl. IJzer. Spoorw-M. Hope en Comp. 5 Negot. 1834 bij Ardoin 5 Bij Goll. en Comp. 5 Negot. Metaliek 5 3 gebleven. Rüsland, Spanje Oostenrijk Portugal 587i6 917.» 17178 pC. 38! MIDDENPR1JZEN van de volgende ARTIKELEN te ZIERIKZEE O. Tarwe 1845 N. dito 1846 Zaai-Zomer dito Ordinaire dito Rogge Winter-Gerst Zomer-dito Haver Paardeboonen Witte dito Bruine dito van den 21 De Ned. Mudde. fll,00k li,50 - 11,00a 12,00 - 0,00 a 0,00 - 10,00 h 11,00 - 9,50 a 10,00 - 6,50 a .6,60 - 5,80 a 6,00 - 4,00 i, 4,25 - 8,00 a 8,50 -11,00 a 11,50 -12,00 a 12,25 Januarij 1847. Graauwe Erwten Groene dito Gele dito Koolzaad Zaai-Lijnzaad Slag-Lijnzaad De Ned. Mudde. f 0,00 a 0,00 -10,00 a 11,00 - 0,00 a 0,00 - 11,00 a 12,00' - 10,50 a 11,00 - 3,00 a 7,00 Raap-Olie te Zierihz.ee, f 40,00 p. v. Patent-Olie - 43,00 Ljjn-Olie -00,00 Raapkoeken ƒ00,00 de 1040 stuks. Lijnkoeken -00,00 De jongste onderzoekingen van eenen franschen eenen engelsehen on eenen oostenrijkschen ingenieur omtrent het doorgraven van de landengte van Suez hebben in zooverre tot eene gunstige uitkomst geleid dat het plan door dezelve voor uitvoerbaar is erkend gewor den en ook de begrooting der kosten zoodanig is, dat zij in deze Ceuw geene ernstige hindernis opleveren kunnen. Het kanaal zou Voor dFiemastschepen bevaarbaar worden gemaakt. Tot bestrijding der voorloopige onkosten beeft een 30tal voorstanders der onderneming eene som van 150,000 fr, bijeengebragten bet kapitaal tot de graving wil men zoodanig aanleggen dat het van beursspel bevrijd Zal blijven. Over eenige weken zullen de drie ingenieurs op het punt zelf in Egypte Se zamen komen om de zaak voort te zetten en de omjevbantteüngeij met den onder-koning te openen. Een WEITJEin het Poortambachtnabij do Stadte pachten bij W. D. de JONGE. De Notaris J. de KATER Nz. zal ten verzoeke van PIETER KRIJNSE FOKKER oP Dingsdag den 26 Januarij 1847 des morgens ten 9 ure, veilen en verkoopen 40 Stuks extra zware ESSCHËN BOOM EN zeer geschikt voor Werkbout. 2 Bund. 45 roed. 49 ellen ELZEN HAKHOUT en een parlij drooge MUTSAARDENalles staande aan den Hoogen en Lagen Zoom onder Renesse. De Erfgenamen van wijlen den Heer L. ZOETER en P. H. VERHOEK zullen zoo in eigen persoon als bij hunne ge- magligderi op Dingsdag den 2 Februari] 1847 des namiddags ten 3 ure ten Huize van den Heer J. StvARTs in het Nieuwe Logement van Zeeland te Zierihzeedoor het ministerie van den Notaris D. Q. de JONGE van der HALEN publiek presenteren te verkoopen Een WOONHUIS met SCHUUR en. ERF staande en gelegen te Een kortelings gebouwd WOONHUIS met SCHUUR ERF en. TUIN slaande en gelegen te Nieuwer kerk. I Bund. 63 roed. 90 ellen BOUWLAND gelegen onder Bruinisse. II Rund. 34 roed. 40 ellen BOUW-WEILAND en BOSCH, alsmede een ERFPACHT en een perceel GROND in voortdurende pacht alles gelegen onder Oosterland en Sirjanslandgemeente Oosterland. 11 Bund. 29 roed. 90 ellen BOUW- en WEILAND gelegen onder Nieuwerkerk in Duiveland. 4 Bund. 44 roed. 23 ellen WEILAND en MOESGROND gelegen in het Poortambacht en binnen de Stads wal der Stad 'Zierihzee. 7,5 Portie in de MEESTOOF STAMPHUIS en verdere Gevolgen genaamd de Nieuwe Stoof, le Bruinisse. Een perceel TIENDE gelegen onder Nieuwerkerk. Een perceel TIENDE, gelegen onder Oosterland, zijnde een deel van de zoogenaamde Raapschoof. Alles in diverse perceelen breeder bij biljetten omschreven zijnde nadere informatiën te bekomen bij bovengonoemden Notaris. - t«im—i— te zterirzse bij wed- a. dk vos en zoon stadsdrukkers.

Zierikzeesche Courant | 1847 | | pagina 2