ZIE RIKZ EESCHE COURANT, N.° 7. A.° 1847. 22 JANUARIJ. Besturen en Administratiën. Mie u ws tij di mg en. VRIJDAG BRANDSCHO UW ING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE brengen ter kennis van de In- en Opgezetenen dat op Maandag den 25 dezer maand en volgende dagen, eene algemeene Brandscbouwing door al de wijken dezer Stad zal gehouden worden en worden mits dien alle eigenaren en bewoners uitgenoodigd om heeren Brand- meesteren den vrijen toegang in derzelver Woningen en werkplaatsen te verleenen en hunne aanwijzingen lot voorkoming van brandgevaar op te volgen overeenkomstig de bepalingen van het Brand-Reglement voor deze Stad. En opdat niemand hiervan onwetend zij zal deze worden afgekon digd en omgeroepen mitsgaders in dezer Stads Courant geplaatst. Zierikzee, den 13 Januarij 1847. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE CRANE vt. Ter ordonnantie De Stads Secretaris, W. J. P. KROEP. De DIRECTIE der BEWAARSCHOOL voor Kinderen van Armen en Onvermogende» binnen deze Stad maakt langs dezen weg bekend dat zij voornemens is aanstaanden Dingsdagden 26 dezer's namid dags ten 4'/2 ure in een der zalen van het Raadhuis Rekening en Verantwoording van haar over het afgoloopen jaar gehouden financieel beheer te doen en noodigt tevens degenen die haar door hunne inschrijvingen tegen mogelijk tekort hebben gelieven te verzekeren uit om daarbij wel te willen adsisteren. Zierikzee, 21 Januarij 1847. Namens de Directie voornoemd P. J. ANDRËjiE Secretaris. De LOTERIJ van HANDWERKEN en VOORWERPEN, die met goedkeuring van Z. M. den Koning weder plaats zal hebben Ier ondersteuning der Armen zal getrokken worden den 4 Maart 1857. De bezigtiging zal plaats hebben op Donderdag den 26 en Vrijdag 27 Februarij op de Raadzaal van het Stadhuis, van 12 tot 3 ure alwaar men zich tevens van Lolen zal kunnen voorzien. Ook zijn van heden Loten te verkrijgen hij den Boekhandelaar P. de Loqze a 1 het Lot. Hare Majesteit do Koningin heeft deze Loterij door hare nog te verwnchtene bijdrage wel willen begunstigen wij hopen dal ook daardoor de welwillendheid van velen zal worden opgc-wekt opdat de moeite en werkzaamheid aan dezelve verbonden eenigermale zal worden vergoed door de algemeene medewerking. Het doel dat met deze Loterij beoogd wordt is geheel belangloos cn moet alleen strekken om de nood eenigerrnate te verzachten en te verliglen. Wij bevelen haar dus aan de weidenkenden aan. Uit naam der Directie H. de JONGE van bredsel. NEDERLANDEN. 's GR AVENHAGE den 18 Januarij. Uit eene ontleding van de bogrooting der uitgaven voor het jaar 1848 blijkt dat deze zijn van driederlei aard als de uitgaven welke door de grondwet gevorderd worden die welke bij bijzondere wetten zijn geboden en de verdere uitgaven welke de behoefte van den staat vereischen. De eerste zijn de sommen voor 's konings huis en de schadeloos stelling van de leden der staten-generaal te zamen 1.485,000. De tweede maken een bedrag uit van 38,711,963, De voor naamste onderdeelen betreffen de kosten van de nationale schold f 36,319,040de bezoldiging der leden van de regtorlijke magt f 1,102,300; de rekenkamer 29,000en de pensioenen, welke vroeger ten laste waren van het algemeen burgerlijk fonds679,973. De verdere uitgaven betreffen de ceredienslen 1,818,322; de zeemagt 4,810,328 (personeel 2,519,419; materieel 2,290,909) de landmagt ƒ9,696,833 (personeel ƒ8,106,333 materieel 1,59!),500). De overige uitgaven zijn kosten van administratie 6,543,329 materiële behoeften 1,484,683; gevangenissen ƒ816,510; juslilie- kosten 170,000; militie 52,580; waterstaat f 2,102,625; onder wijs 490,480; kunsten ƒ112,460; armwezen 217,000 nijverheid 131,200; domeinen 123,827; lasten der groote wegen ƒ51,306 en eindelijk pensioenen en afloopende betalingen 2,755,039. Te zanten, voor 1848, 71,573,486, en, ten gevolge van eenige verminderingen voor 1849 71,177,718. Blijkens eenen van regeringswege opgemaakten staatbeeft de opbrengst der middelen in de 12 maanden van 1846 bedragen 54,576,588,31'/a in 1845 was de opbrengst in dal tijdvak 54.446,067,39'/2- In 1846 hebben meerder opgebragt dan in 1845: Directe belastingen 553,622,70'/iin- en uitgaande reg- len enz. 19,048,85'/,,registratie-, zegel-, successieregten enz. 221,306,52Va cn rcg' van waarborg op gouden en zilveren werken 6.155,03'/a. Minder hebben opgebragt: Accijnsen ƒ629,808,01 (hierin is begrepen eene vermindering van f 437,975,76 op den accijns op het binnen- en buitenlandse!) gedistilleerd posterijen 24,076,69 en loterijen 15,727,50. Het provinciaal gereglshof van Zuid-Holland heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van L. I'roos Hogendijknotaris te Zwammerdam en C. E. P. van der Minsecretaris van het gemeente-bestuur te Zeven hoven beschuldigd don eersten van valschlteid in eene openbare en autentieko akte en den tweeden van medepligligbeid aan die valsch- heid. Na eene uitvoerige opgaaf van de gepleegde feiten, wordt ten' slotte in het gewezene arrest verklaard dat het wettig en overtuigend is gebleken dat de eerste beschuldigde, in zijne betrekking van notaris den 23 April 1844 te Zevenhoven een proces-verbaal van eene gehoudene veiling en verkoop heeft opgemaaktwaarin bedriegelijk onware daad zaken als ware worden vermeld en geslaafd en dat de tweede be schuldigde te kwader trouw heeft gehandeld door des bewust toe ta laten dat dit proces-verbaal opgemaakt en onderteekend werd en dat daarin handelingen en ontvangsten aan anderen werden toegeschreven die hij zelf gedaan en genoten had. Het hof heeft de beschuldigden veroordeeld beiden tot de straf van bet zwaaijen met bet zwaard over het hoofd uit te voeren binnen de stad Leiden met al de toebereid selen dio bij onthoofding zouden moeten worden gemaakten voorts den eersten tot eene tuchthuisstraf van zeven en den tweeden tot eene tuchthuisstraf van vijf jaren ieder lot eene geldboete van ƒ50 en beiden solidair in de kosten en voorts den eersten ontzet uit zijne betrekking van notaris. LI. zaturdag middag leverde het IJ, te Amsterdam, vóór Zeemans- hoop een eigenaardig schouwspel op. Eenige leden van opgemeld collegie hadden eenige prijzen bestaande in kleedingstukken uitge loofd aan jongelingen tusschen 14 en 18 jaren, die eenen gegeven afstaml in den koristen lijd op schaatsen zouden afleggen. Acht en zestig jonge lieden dongen naar do prijzen en werden na eiken rid op chocolaad en zoogenaamde korstjes onthaald. Twaalf prijzen wer den aan de overwinnaren uitgereikt. Dit schouwspel had ondanks de strenge koudevele nieuwsgierigen uitgelokt. Den 17 dezer w'erd op eenige boerenwagens te Rotterdam aange voerd eene aanzienlijke hoeveelheid goud en zilver in specie en haren hetwelk te Scheveningen was aan wal gezet uit de mail-stoomboot Rainbow, kapitein Norwood. Van een zoodanig transport was tot heden nog geen voorbeeld geweest. Alle lof komt der directie van de General-Sleam-Navigalion-Company toe voor het beleid en do zorgwaarmede zij de overbrenging van deze aanzienlijke waarden heeft doen bewerkstelligen. Uil 's Hertogenhosch meldt men van den 17 dezer; De in beslag neming van militaire en andere goederen in de Marktstraat alhier heeft, lol gisteren avond 10 ure voortgeduurd, enblijkens.de begon nen instruction zijn reeds vele uit een magazijn gestolen en verkochte militaire goederen ontdekt, ten gevolge waarvan de hnofd-repaire- boudster de wed. Rosier en een ander persoon reeds in verzekerde bewaring zijn gesteld. Ook burger goederen, en veel goud en zilver, als horlogiënkettingen, oorsieraden en andere, zijn aangetroffen, waarvan de herkomst verdacht voorkomt. Met belangstelling ziet men het verder onderzoek van dezen grooten en door de justitie met klem en doorzigt begonnen maatregel te gemoet. Men schrijft uit Arnhem: «Er is in den laalsten tijd veel ge sproken van het proces tegen den kapellaan Gepkens gevoerd en men heeft zich wel eens verwonderd, dat er van do zijde der justitie niets gedaan werd om de zonderlinge verhalen in sommige dagbladen medegedeeld om dien veroordeelde als onschuldig te doen voorko men tegen te spreken. Die verwondering zou echter ophouden zoo men overal zoo goed als hier onderrigt was van de ijverige pogin gen die hel geregtshof van Gelderland aanwendt, om de waarheid echter op eene onloochenbare wijs in liet licht te stellen. Verstandig en pliglmatig is het om die maatregelen niet door een te voorbarig oordeel vooruit to loopen noch door ontijdige openbaarmaking te be lemmeren of te doen mislukken. Ieder die het goede voorstaat dio niets wenscht dan dat de misdaad aan het licht kome en dat alle schuldigen worden gestraft late dus de justitie haren vrijen loop en schorle zijn oordeel op tot dat deze netelige zaak tot dé gewensebte klaarheid zal zijn gebragl." Men heeft te Maastricht een treffend voorbeeld gehad van het gevaarlijke van eenen te plotselingen overgang uit felle koude in groote hitte; een onderwijzer die lessen in de stad gaf, jl. vrijdag half verkleumd in een huis waar hij les zoude geven gekomen zijnde heeft de onvoorzigtigbeid gehad, onmiddelijk voor den gloeijend beete kagchel te gaan staan, en is op het eigen oogenblik dood ter neder Den 14 dezer heeft te Dokkum eeno hardrijderij op schaatsen plaats gehad, waaraan niet minder dan 109 hardrijders hebben deel genomen. Do prijs, bestaande in 52 rijksdaalders, is behaald door Oene Klares de Vos, van Oudkerk de premie, ƒ30, door Geert

Zierikzeesche Courant | 1847 | | pagina 1