ZIERIKZEESCÏIE COURANT» VRIJDAG Besturen en Administration. jV.i.° 5. A.® 184?, 15 JAKUARIJ. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad Z1ERIKZEE verwittigen bij deze alle belanghebbenden dat van heden af aan dagelijks, in den voormiddag, ten kantore van den Stedelijken Ontvan ger wijk D n.° 400 zal worden gevaceerd tot de uitbetaling der Interessen op de Obligation van dezer Stads 'gevestigde Schulden ov'èr' 1846 en vroeger kunnende de respective Obligatie-houders zich ten kantore voornoemd daartoe aanmelden. Zierikzecden 13 Januarij 1847. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE vl. Ter ordonnantie De Slails Secretaris, AV J. 1'. KROEF. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad 7AERIK7.EE zijn voornemens op Dingsdag den 19 dezer maand, des voor middags tien ure, op de plaatsen zelve, in het openbaar aan de meestbie denden te koop te veilen Zeven stuks OLMEN BOÖMEN, staande op den Visschorsdijk vóór de buizen van de hoeren van der Maas, mitsgaders eenige BOOMEN, daartegen over staande op den Scheepstimmerdijk voorts nog eeriig HAKHOUT of SNOEISEL op de Wilgen Boomen staande langs den Dijk van den Polder Goolkens-Nieuwlandop de voorwaarden alsdan aan de gegadingden liokend te maken. Zierikzec, den 15 Januarij 1817. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE CRANE, vl., Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P, KROEF. BANK VAN L E E N I N G. VEBKOOP1NG aan de Bank van Leening te Zierikzec, op Woens dag den 20 Januarij 1847, des namiddags ten twee ure, van de openstaande PANDEN verpand lot ultimo October 1845. Dingsdag namiddag van drie tot vier ure te bezien. De COMMISSIE vonr de Onderlinge Waarborg-Vereeniging van Arbeiders en Werklieden te Zierikzec Brengt bij deze ter kennis der Deelnemers dat op Maandag den 18 dezer een aanvang zal worden gemaakt met de wekelijksche uitdeelingen en noodigt mitsdien gezegde Deelnemers uit om zich ten gemelden dage des namiddags len drie ure aan liet Liefdadig- Armengesticlit aan le melden alwaar zij hunne aanleekeningboekjes tevens kunnen afhalen. Zierikzec, den 9 Januarij 1847. De Commissie voornoemd A. MOENS van BLOOIS Ter ordonnantie van dezelve, B. C. CAU. BT teuwt. en. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 12 Januarij. Men berigt ons als zeker en do bron is geloofwaardig dal de zaak van den Oost eindelijk bare vol- komene beslissing beeft erlangd, dat mgr. Grooff niet naar den Oost zal teruggaan maar belast met enne buitengewone zending als visialor Apostoliek, naar Suriname vertrokken zal. Men verzekert ons levens dat aan zijne hoogwaardigheid een coadjutor zal worden gegeven welke het vicariaat van Java zal besturen. Overigens vernemen wij dat zijne hoogwaardigheid mgr. Grooff reeds toebereidselen maakt voor de reis naar West-Indiën. (de Tijd.) In den loop der voorlaatste week hebben de graanhandelaren te Amsterdam weder eene bijeenkomst gehouden tot aanhooring van het verslag der handelingen van de commissie bij eene vroegere ge legenheid benoemd om slappen ter verkrijging van een vrijen graan handel te beramen. De commissie bcriglle dat zij betrekkingen met den handelstand in de voornaamste steden des lands bad aangeknoopt cn dat uit de meeslen daarvan de wensch naar eene algeheele vrij heid des graanhandels, door eene volkornene afschaffing der graanwet, vernomen was. Alleen in Groningen en Noord-Braband dacht men anders daarover. Aan 's lands regering zullen nu adressen worden opgezonden waarin eenvormig op volkomen vrijheid van den graan handel door gi heele afschaffing van allo in- en uitgaande reglen wordt aangedrongen; of althans, zoo de schatkist dit niet zou kun nen gedoogen op het bepalen van een vast invoerregt van hoog stens fa voor tarwe, f 4 voor rogge en boekweit, f 3 voor gerst en f 2 voor haver, met vrijen uitvoer en gering bezwaarden doorvoer. De heeren van Schreven, Jr., jh.' in.r W.G. Horyen A. Sc'naepmunte Zwolle, hebben aan de regering dier stad een voorstel ingezonden strekkende om onder zekere bepalingen de niet eloor de armenstaten bedeelde minvermogenden in de gelegenheid te stellen rogge brood tegen verminderde prijzen te bekomen. Men heeft hel herig! ontvangen dat do mexicaansclto regering kaperbrieven heeft afgegeven ten einde aan de Yereenigde-Staten van Noord-Atnerika den oorlog aan te doen. Tot de verzending van zoo danige brieven heeft zich le Londen een bureau gevormd. Dit is de eerste keer sedert 40 jaren dat zoo iets in die hoofdstad plaats heeft. Men leest in de Volksvriend (maandblad van de vereeniging tot afschaffing van sterken drank) Uit 's Gravenhage den 30 November wordt ons geschreven: «Heden is hier nu eindelijk op de groote markt "Pen regt goed koffijhuis op- gerigt waar met groote letters voor te lezen staat koffij en bier geen sterke drank. Daar het juist marktdag was, is het druk bezocht geweest door wel 2- a 300 menschen die er voor één stuiver eena zeer goede kom koffij met suiker en eene beschuit, of voor 3 centen een groot glas bier hebben kunnen krijgen. Daar liggen onze trak taatjes nu op elke tafel." Nog komt in het laatste nommer van bovengenoemd maandblad een stukje voor nopens het volksbier. «Waar intusschen (wordt daar gezegd) eene poging gedaan wordt om aan het volk eenen drank te biedendio de vereischte eigen schappen vereenigten de duurto vergoedt der beste biersoorten, verdient zij allezins aanmoediging, al was het maar omdat zij de oprigling gemakkelijk kan maken van malighoidsherbergen temperance- hótels) in welke geen sterke drank te krijgen moet zijn. Van dien aard is de uitvinding van een nieuw fabrijkaat, genaamd volksbier of sagóbierwaarop in April 1846 aan den heer de Veer, te Amsterdam, octrooi is verleend voor 5 jaren. Deze drank bij welks bereiding de zuivere palmsap de plaats van mout vervangt (zoodat er geena belasting van betaald wordt) is door de commissie van geneeskundig onderzoek en toevoorzigt van Noord-Holland onderzocht en gezond bevonden. Hij heeft den smaak en het voorkomen van zeer goed wit bier met een fijnen eenigzins arornatischen nasmaak is voedzaam lescht den dorst en kan zoowel op fust als op kruiken of flcsschen (met de kurk benedenwaarts) worden bewaard zonder te verzuren, integendeel wordt dit bier met den tijd eenigzins bruiner en zoeter. De prijs is niet meer dan 5 cents per ned. kan (litre) op fust, zoo dat een kastelein die zich met eene winst van 100 percent wil vergenoegen een brabamlsch bierglas van '/s litre voor 5 cents kan schenken en een gewoon kleintje bier voor 2cents. Tot narigt voor hen die een proefje van dit volksbier willen nemen voeg ilc hierbij dat het besteld kan worden bij de geoclroijeerde brouwerij de Sago-palmboomBaangracht 75 te Amsterdam en dat men voor alsnog minstens een vat van 20 ned. kannen a f 1 moet ont bieden." Het met de uiterste zorgvuldigheid en scherpzinnigheid in loco door den beer substituut-officier de Willebois ingestelde regterlijk onderzoek nopens de brandstichting der hoeve van Z. It. II. prins Frederikbewoond wordende door de hoogbejaarde weduwe tluijs- mansnabij Klnndert, is met dat gewenschte gevolg bekroond, dat reeds een barer zonen de hekenicnis dier gruweldaad heeft afgelegd. Naar wij vernemen moet de brandbrief zijn geschreven op een siuk papier, hetwelk uit een boekwerk is gescheurd, dat in de woning der genoemde weduwe is gevonden, en welke stukken volkomen aan elkander passende zijn. IJs, bruikbaar voor den schaatsrijder levert in ons waterrijk oord vele vermaken en genoegens op maar is ook bijna altijd voor sommigen die onbedachtzaam op hetzelve te werk gaan de weg naar droevige on gelukken ja naar den dood. Deze waarheid is thans weder bevestigd in twee jonge dochters, le Bolsward wonende, die zich den 6jIop schaatsen verlustigden en in den vooravond van dien dag, bij hel dorp Tjerkwerd beide door bet ijs gezakt en verdronken zijn. De onderschei dene dagbladen halen tot waarschuwing nog verscheidene voorbeelden aan van bet verdrinken van jonge lieden. Men kan zich geen denkbeeld maken van de verschrikkelijke armoede die in de beide Vlaanderen heerscht en dezelve naar een tweede Ierland, doet gelijken. De ellende is groot in de steden maar ten platten lande is zij ten top geklommen hel is niet mogelijk dezelve te schetsen want men kon die met geene te sombere kleuren afmalen of in te krachtige woorden uitdrukken; voedsel, kleeding, brandstof dit alles ontbreekt aan 150,000 armen in het land van Oost-Vlaanderen alleen, en do laatste winter beeft alle middelen van bestaan uitgeput. Te Stettin, in I'ommoren had onlangs een treurig voorval plaats, dat tot waarschuwing strekke moge om vertrekken waar heet gestookte kagchels slaan en die kagcliels zelve, niet te spoedig te sluiten. In de slaapzaal uener groote kostschool vond men 12 jonge meisjes door den kolendamp bedwelmd eene daarvan is overleden en 3 der overigen verkeeren nog in zorgelijken toestand. Voor eenige dagen is in het gesticht voor krankzinnigen le Parijs over leden een oud manSimon genaamd, wiens levensloop zeer leerzaam

Zierikzeesche Courant | 1847 | | pagina 1