'St eetij ding en> JUdvertentiën vermoeden dat Jij zouden verdronken zijn van alle zijden onmiddelijk onderzoek gedaan zijnde ontdekte men alras de echtelingen beide stijf bevroren in het ijs op een kwartier afstands van de stad zij ■werden naar het zieken-gasthuis overgehragt zes kinderen waarvan het oudste 12 jaren lelt betreuren het lot hunner ouders en zijn in de diepste ellende gedompeld." Oudejaars nacht is de hofstede van Cornells Albhsonder Tienho- vcn (Zuid-Holland), met stalling, hooiberg, rundvee en paarden, geheel en al eene prooi der vlammen geworden behalve 3 koebeesten welke met groote moeite uit den brand gered zijn. Niels wag legen brandschade verzekerd. Sedert vele jaren hebben do pnrijsehe broodbakkers de gewoonte gehad om, bij gelegenheid van don nieuwjaarsdag, een brood ten geschenke te geven aan de personen of gezinnenwelke gewoon Waren zich hij hen van Jat levensmiddel te voorzien - een geschenk hetwelk alleen ten voordeeie verstrekte aan de dienstboden. Ver scheidene malen heeft men vruchteloos beproefd, dit nullelooze en voor de broodbakkers dikwerf zeer bezwarende misbruik geheel te doen ophouden of wel om de opoffering welke de broodhakkers zich moesten laten welgevallen, wildon zij niet buiten bestaan gera ken tot een weldadig einde te doen strekken. Eene commissie welker leden door de gezamenlijke bakkers zijn gekozen, heeft einde lijk, in de afgeloopene maand December, besloten, dat de tot dus ver gevolgde gewoonte zal ophouden - dat voortaan de hakkers jtieen bi'ood al's nieuwjaars-gift" zullen 'aanbieden maar dat, in stede daarvan, de gezamenlijke hakkers van Parijs in den loop der maand Januarij van elk jaar, eene hoeveelheid van 400,000 kilo's wit brood, gelijkstaande met een bedrag van ongeveer 200.000 fr, zullen afzon deren om te worden verdeeld onder de behoeftige bevolking der hoofdstad. Het behoeft geene vermelding dat dit besluit de goed keuring van het algemeen heeft erlangd. De tijdingen uit Ierland die door de laatste engelsche post van den 30 December zijn aangehragt luiden toenemend treurig. Alleen was er in zoover eenige hoop op verbetering, dat de strenge vorst, die in de laatste helft van December in het ongelukkige eiland heeft geheerscht en het arme landvolk natuurlijk nog meer heeft doen lijden den 28 door oen sterken dooi was opgevolgd. In de bijzondere brieven die de dagbladen wegens den toestand der provinciën mededeelen vindt men zinsneden als de volgende Uit hel graafschap Galway Niet aan soldaten maar aan voedsel hebben wij hier behoefte. De helft der bevolking sterft van hongeren <le vorst heeft de zaken nog tien maal verergerd. De arbeid aan de openbare werken is geslaakt de molens kunnen niet malen en indien de vorst nog eenige dagen aanhoudt zal het volk zichzelf beginnen te helpen. Daar komt hij dal het geld voor de openbare werken naar een der districten van dit graafschap afgezonden verloren is geraakt zoodat hel dagloon der arbeiders voor de laatste drie wéken niet kan worden betaald. Voor véle lieden zijn de rapen die zij nog op het veld vinden het eenige voedsel. Gisteren zag ik geheels hoopen wat van deze veldvrucht nog mogt, over zijn gebleven van onder de sneeuw op krabben. Indien de gegoede lieden geene inschrijvingen doen of eene goede hoeveelheid voedsel herwaarts wordt gezonden moeten honderden van honger sterven." flandaklotm (in het graafschap Antrim), den 22 December: De koortsen gaan voort hier te woeden en de hongersnood grimt de armoe dige bevolking aan. De levensmiddelen zijn zon hoog in prijs dat het dagloon van een man niet genoegzaam is, om een gezin te voeden. De timmerlieden zijn den gebeden nacht met het maken van doodkisten bezig en de lijkkoets wordt onophoudelijk gevraagd. De diefstallen nemen toe. Zelfs te Belfast waren in dé vorige week de straten opge vuld met arme lieden die de meer gegoeden dwongen om al het brood, dat zij in buis hadden af te geven. Desniettemin vermaken zich onze regeerders met jagen en al wat de winter verder voor uitspanning aan biedt. Het is niet te zeggen hoeveel gezinnen uit hunne woning wor den verdreven, omdat zij de huur niet konden betalen." (Volgens een ander lierigt uit de staii Belfast is daar onder het voorzitterschap van den meijer eene vergadering van deftige ingezetenen gehouden waarin besloten is, om der regering te verzoeken, dat alle brouwerijen en branderijen mogten stilstaan opdat het graan wierd bespaard.) lielmullH (in Mayo) den 19 DecemberDe bier heerschende nood gaat helaas, alle beschrijving te boven. Niets ziet men zoo veelvuldig als begrafenissen en het aantal gestorvenen overtreft dan ook al wat ik vroeger heb beleefd. Men kan rekenen, dat a! de bejaardendie. te krachteloos zijn om het tegenwoordig lijden te verduren worden weg gemaaid de bevolking wordt in deze streek als uitgeroeid." vGraafschap Roscommati: in de laatste week is het gewone regter- lijke onderzoek over do lijken van drie personen gehouden waarbij ten volle bleek dat zij allen in den volstrektsten zin van honger gestorven zijn. Ten gevolge van de voortdurende diefstallen en geweldenarijen hebben de magistraatpersonen eene versterking van policie-magt aange vraagd om in de baronnie Boyle gevestigd t.e worden. Niemand kan gedurende een enkelen nacht op het bezit van een schaap of van eene koe. rekenen." Slcibbereen (in Cork), den 20 December: Gebrek, ziekte en dood verspreiden zich hier overal. Elke dag vermeerdert onze ellende en geen enkele straal van hoop blijft ons over. Onze voorraad wordt mot snel heid uitgeput onze aanvragen vermeerderen in dezelfde evenredigheid en er is vrees ik geene kans dat zelfs in eene geringe mate in onze behoeften zal worden voorzien. O, ik hen er zeker van datindien het engelsche vnlk over het algemeen ons lijden kende het de hand der mededeelzaamheid zou toesteken en niet dulden dat eene natie met de engelsche vereenzelvigd jammerlijk van honger verging." Bij al deze hartverscheurende 'klagten voegen zich nog die dat het stelsel door de britsche regering aangenomen om door het aanleggen van gedeeltelijk nullelooze openbare werken de behoeftige [eren aan arbeid en brood te helpen eenen vorderfelijken invloed uitoefent. Men beweertdat daardoor de gegoede lieden worden teruggehouden om tien gewonen winterarbeid vooral ook aan de akkers te doen verrigten hetgeen dan voor een volgend jaar nieuwe ongunstige uitzigten opent. Tevens wordt voortdurend geklaagd dat een deel der bevolking zich van wapenen kruid en lood tracht te voorzien. Den ongunstigen indruk daardoor teweeg gebragttracht men in sommige bladen weg Te nemen door te beweren dat het aankoopen van wapenen op eene léel kleinere sclraal plaats- beeft, dan sommigen hebben voorgegeven, en »ïa5 men daarbij vooral denken moet aan eenigzins meer gegoede paskier?éfo «eb legen nachtelijke overvallen et» diefstallen wille» wapenen. Intusscbon schrijft men uit het graafschap Carlow dat een speculant aldaar eon openbaron verkoop heeft gehouden van eene zoo groote hoeveelheid jagtgeweren pistolen kruid en lood dal daarmede wel 2-n 3000 personen zich hebben kunnen wapenen waarbij men dan betreurt, dat de iersche regering niets wezenlijks doet, om zoo iets tegen te gaan. En toch zegt de berigtgeveris ook de onder-koning wiens eigehe schapen onlangs gestoten zijn genoegzaam gewaarschuwd. Volgens de per overlandmail ontvangen berigten van Batavia tot den 1 November veroorzaakte de zware hitte vele ongesteldheden zoodat de hospitalen overladen waren. Zoowel Europeanen als in landers leden daardoor veel. Op sommige plaatsen was de thermo meter lot boven de 100 graden in de schaduw gestegen. In den namiddag van den 30 September was in de residentia Batavia eene ligte aardbeving, en in den daarop volgenden nacht eene tweede ofschoon insgelijks ligte schok gevolgd. Des namiddags van den 22 September is op het eiland Telak Toet- jang brand ontstaanwaardoor de kongsie en bijgebouwen, bet rijst- en oliepakhuis 3 buffelkralcn 46 bamboezen woningen benevens 4 groote suikertuiuen vernield zijn. De schade werd op ruim f 18,000 begroot. Ten gevolge van een nnauwkeurig onderzoek naar de misdaden, in den nacht van den 12 op den 13 December 1845, te Tjikandie Oerliek gepleegd, van welke de landheer Kamphuis, zijne echtgenoot en 5 zijner kinderen henevens 3 europescbe bedienden de slagtof fere waren geworden, zijn van de instaat van beschuldiging gestelde personen 25 tot de doodstraf, en 134 tot verschillende mindere straffen verwezen en 41 vrijgesproken. Nadat de doodstraf aan 12 der daartoe veroordeelden in eene mindere straf veranderd, en aan vele anderen kwijtschelding Van de bun opgelegde lijfstraffen verleend was, zijn de verschillende vonnissen, zoo als die toen gewijzigd wa ren, den 15 en den 16 Augustus ten uitvoer gelegd. Java geniet sleecis eene gelukkige vrede, even als alle buiten-bezit tingen; na het innemen van Balie, door onze troepen, ismen aldaar druk bezig mei een klein fort te bouwen. Van zeerooverijen op de kuslen hoort men bijna niets. ZIERIKZEE den 5 Januarij. In het jaar 1846 zijn binnen deze stad en het poortambacht geboren 140 kinderen van het mannelijk geslacht, 135 vrouwelijk te zamen 275 kinderen waaronder begrepen zijn 8 kinderen welke nis levenloos zijn aangegeven zijnde 10 geboorten minder dan in 1845; En op de registers van overlijden ingeschreven 142 personen van bet mannelijk geslacht, 127 vrouwelijk te zemen 269 personen, zijnde 109 personen meer dan in 184.5. Er zijn 56 huwelijken voltrokken zijnde 5 meer dan in 1845, en geen echtscheiding heeft er plaats gehad. Gedurende het jaar 1846 zijn in de registers van den bur gerlijken stand te Amsterdam ingeschreven 7941 geborenen te welen 4113 zonen en 3828 dochters 9036 overledenen 1932 huwelijken 26 echtscheidingen. ZIF.RIKZEE den 5 Jannarij. Den 14 October 11. is te Batavia gearriveerd en den 17 daaraanvolgende naar Samarang gezeild "bet fregatschip de Roompot, kapt, S. van Delden, Az. t van deze stad na eene reis van 107 dagen. In de Maas en Goeree zijn in het vorige jaar 2683 schepen ingekomen en 2792 uitgezeild, behalve de vischhoekersjagers, haringbuizen en schepen, die van Rotterdam Dordrecht, Schiedam enz. langs de zeeuwscho stroomen zijn ingekomen of uitgezeild of die binnendoor langs de Wadden van HamburgBremen enz. gearriveerd of derwaarts veTtrokken zijn. In 1845 waren 2018 Schepen ingekomen en 2007 uitgezeild. Dus in 1846 meerder inge komen 665 en 785 meerder uitgezeild. Gedurende het jaar 1846 zijn van de reede van Maassluis naar zee gezeild 523 koopvaardijschepen en binnengekomen 19 behalve de haring- en vischschepen. Te Amsterdam zijn in het jaar 1816 uit zee aangekomen, 2812 schepen. In 1845 was dit getal 2426 schepen. In 1816 zijn te Antwerpen uit zee gearriveerd 2214 schepen, In het jaar 1845 bedroeg dit getal 1941, en in 1844, 1301 schepen, HELLEVOETSLUIS, den 29 December. Gisteren avond ten 11 ure is de poonscbnil op Doop van Zegen, schipper M. van der Maden geladen met krenten sumak en pokhout uit het op Scheelhoek aan den grond zittende kofschip Bendrilca Jncoba, kapt. A. H, Breeiand terwijl de rivier overdekt was met drijfijs, lek geworden en onmid- Iijk gezonken; zijnde de manschappen, na 3 uren met 2 booten in het ijs gezeten te hebben behouden aan wat gekomen. Gisteren nacht zijn er 2 schuilen met lading alhier in de haven gekomen. Het bovengenoemd kofschip is lek gewoTdenen men vreest dat het door het ijs verloren zal raken. Den 2 Januarij. Het schip Hendrika Jacoba is gisteren na 40' vatc-n krenten over boord geworpen te hebben met hoog water vloS geworden en heden nacht met ijssloepen in de haven gebragt. 200s" KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE LOTERIJ. Vijfde Klasse. 31s" Lijst, n.°" 2211, 11372 en 19996, ieder f 1000. 32st0 ri.° 14147, f 1000 en premie f 40,000. 33sla n.° 17398, premie voor het laatste lot, f 5000. De Notaris M.' J. J. EBMERINS zal Maandag den 18 Januarij 1847, 's morgens ten 10 ure, op Monplaisir onder Noordgouwepresenteren te verkoope'n circa 2 Bunders zeven jarig Esschen en Elzen HAKHOUTen eene aanzienlijke partij- DROOGHOUTbestaande in Bi'okkeelhoutMutsaard en Knodseu, •JE Z1ER1KZEË BIJ BE WEB, DE VOS EN ZOON STADSPRtKKEKS.

Zierikzeesche Courant | 1847 | | pagina 2