N.o 2. ZIERIKZEESCIIB ,t/ DINGS DAS A.o 184¥. COURANT». 5 JANUARIJ. Besturen en Administratien. Nieuwstijdingen. BE KE N D M J KING. BURGEMEESTER eu WETHOUDERS der Stad ZIERIRZEE Brengen ter kennis van de Ingezetenen: dat, bij Koninklijk besluit van den 12 December jl. n." 125, de Edel Achtbare Heer M.p A. MOENS van BLOOISLid van ^dfiP Raad, tot Wethouder dezer Stad is benoemd, in plaats van den Edel Achtbaren Heer J. Nele- Mans op deszells verzoek, eervol uit die betrekking ontslagen. Zierikseeden A Januarij 1847. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE vt. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. NATIONALE MILITIE. listing van den jalts 1847. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE Provincie Zeeland.. Gezien het Besluit van Zijne Excellentie den heer Staatsraad Gou verneur dezer Provincie van den 14 dezer maand [Provinciaalblad n.° 120) en gelet op de wetten der Nationale Militie, roepen bij deze op alle manspersonen zonderonderscheid, die in 1828 geboren zijn en voor de listing van bet jaar 1H47 de eerste klasse moeten uitma ken om op Zaturdag den 2 Januarij aanslaande en volgende dagen des voormiddags van 9 loc 12 ure. zich Ier Stedelijke Secretarie voor de Na tionale Militie te doen inschrijven tot den 20 dier maand als wanneer bel Inschrijvings-Register voorlbopiï zal worden gesloten dat na dien tijd tot den 28 Januarij daaraanvolgende, als wanneer do finale sluiting zal plaats hebhen de nalaligen nog zullen worden ingeschreven doch alsdan wegens ve>zuim van geeno aangifte vóór den bepaalden tijd te hebben gedaan verwezen worden in enne geldboete van niet minder dan f 5 en niet te boven gaande de som van f 100, of, ingeval van onver mogen met eené gevangenis van vier dagen tot zes weken worden ge- Straft, welke bonte en strafbepalingen ook toepasselijk zijn op du ouders voogden curators en regenten van publieke gestichten oi' andere instel lingen van weldadigheid, die verantwoordelijk zijn voor ecne behoorlijke en tijdige inschrijving hunner kinderen, pupillen of geadministreorden heizij dezelve al of niet tegenwoordig zijn en dat na de finale sluiting geene inschrijving meer wordt toegelaten zullende de nalaligen onmid- delijk daarna worden gearresteerdom zonder loling in dienst te wor den gesteld onverminderd de betaling van hot duhbeld der voronge- meble boete en het ondergaan van do verdere straf bepalingen die in gevolge de wet op de nalaligen, op de ouders, voogden, curators of regenten zullen worden toegepast. Wijders wordt ter kennis van de belanghebbenden gebragtdat de wettige woonplaats voor de inschrijving wordt gehouden voor do onge- buwden de woonplaats hunner ouders en bij overlijden die van bon nen voogd of curator; voor de gehuwden de plaats alwaar zij hnn be slaan hebben of op den 1 Januarij voor de personele belasting zijn beschreven en voor de geslimenteerden of die in Godshuizen zijn opge voed de plaats welke de alimentatie bekostigen of waar de Godshuizen gelegen zijn. Dat een ieder, die zich ter inschrijving aangeeft, verzekerd inoet zijn van zijnen ouderdom waartoe de gelegenheid is opengesteld ter Stede lijke Secretarie voor zooveel zij in de Stad geboren zijn doch die elders geboren zijn moeten bij de inschrijving overleggen een geboorte-extract, hetwelk op hunne aanvrage vrij san zegel en iegrs zal worden afgegeven. Al verder worden opgeroepen alle.n die de vereischten bezitten en genegen moglen zijn om als Vrijwilligers, in mindering van bet kontin- gent dezer Stad hij de Nationale Militie te dienen waartoe zij zich ter Stedelijke Secretarie hehooren aan te melden gedurende de gebeele maand Januarij aanstaandezullende aan eiken Vrijwilligerna door den Militieraad in deze Provincie te zijn goedgekeurd, eene premie van dertig gulden uit de Stedelijke kas worden ter hand gesteld tot welken vrijwiiligen dienst worden loegelnlen alle Ingezetenen die op den 1 Ja nuarij. aanstaande hun t9d° jaar zijn ingetreden en bet 30"" niet hebben volhragt ten ware zij vroeger mogten gediend hebben in welk geval zij tot den ouderdom van 35 jaren worden toegelaten de lengte heb bende van 1 el 570 streep, en gedurende de laatste 15 maanden binnen de Stad woonachtig geweest. Eindelijk worden opgeroepen al de voor zichzelven dienende man schappen die in den loop van dit jaar, overeenkomstig de bepalingen van art. 91 en 94 dor wet, van den 8 Januarij 1817, regt op vrijstelling hebben verkregen, en mitsdien bun ontslag uit de dienst verlangen om de schriftelijke bewijzen daarvoor naar aanleiding van art. 21 der wet vóór den 5 Januarij aanstaande ter Stedelijke Secretarie over te brengen, waartoe ook ouders, voogden curators of gcmagligden van de belang hebbenden evenzeer als de manschappen zelve, bevoegd zijn. En opdal niemand biervan eenige onwetendheid zonde kunnen voor wenden zal deze worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks binnen de Stad te doen,, gebruikelijk is, en in deStads-Cönrant worden geplaatst. Gedaan to Zierikzee, den 23 December 1846. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE vl., Ter ordonnantie van dezelve, De Stads Secretaris NV. J. P. KROEF. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGEden 2 Januarij. Do door den landbouwenden stand in Groningen herwaarts afgevaardigde heoren Reindersde Baan en Piccardt hebben een twintigtal adressenstrekkende tot behoud der graanwet van 29 December 1845, aan Z. M. den koning over- gebragt, welke adressen de nahaen van ruim 6ö0 personen bevatten; die te zamen 25-a 30,000 bunders land in genoemde provincie zelve in gebruik hebhen, en wel bijna uitsluitend der hoogst belaste klei en zwavelgronden. De heeren Nahuys van BurgtA. de Wilde, G. VrieseJ. Buijn en J. Kruseman hebben een adres aan den koning ingediend, om eene concessie, aan te vragen van kolonisatie, door landverhuizing, op het eiland Borneo. Zij wenschen daartoe eene naamloozo maat schappij op te rigten maar verzoeken voorloopig eenige voordeelen welke zij tot aanmoediging dier op te rigten maatschappij noodzake lijk achten 1kosteloozen afstand van eene uitgestrekte hoeveelheid gronds op het eiland Borneo 2.° de bescherming van de maatschappij van de te koloniseren punten en kolonisten 3." vrijstelling van di recte belasting gedurende drie en dertig jaren 4.° uitsluiting van elke andere dergelijke maatschappij op het eiland Borneo 5." assisten tie der regering in de overvoering der kolonisten naar hunne bestem ming op kosten der maatschappij. Ter gelegenheid van de zinsnede der rede van den minister van financiën betrekkelijk de bijkans voleindigde inwisseling der oude muntspeciën brengt het Journal de la Haye eene daadzaak bij die zegt bet een denkbeeld geven zal van het financiële vermogen des lands, namelijk, dat die inwisseling in het tijdsverloop van eenige maanden heeft plaats gehad voor het zeer aanzienlijke bedrag van f 55.000,000. In de teregtzitting van het provinciaal geregtshof van Noord- Braband van don 30 December is voorgebragt de bekende zaak van mej. utm Bieren, uitgeefster der Vlissingsche Courant, naar hetzelve gorenvoijcerd door den hoogen raadten gevolge der cassatie van bet. arrest van het provinciaal geregtshof in Zeelandgevallen op het appèl der genoemde uitgeefster. Het hof, gebruik makende van des- zelfs bevoegdheid heeft de zaak iot een nader te bepalen dag uitge steld en bevolen dat de appellante in persoon voor hetzelve zal com pareren. Met dagblad de Noord-Brabander wordt door den heer officier van justitie bij de arrondissemenls regtbank te 's Hertogenbosch in region wegens laster vervolgd reeds is de uitgever voor den beer regter-commissaris gedagvaard en wel ter zake van het versgetiteld De verstoolelingein een der jongste nommers van dat dagblad opge nomen waarbij de burgemeester van Nistolrooy van eene der inenscliheid onteerende handelwijze wordt beschuldigd. Men gewaagt in een onzer dagbladen van een door den verdien stelijken luitenant Smits, directeur van de militaire zwem- en gym- nastieke-school te 's Gravenhageuitgevonden toestel, met behulp van welken een man zich op eene watervlakte overeind kan houden zich bewegen en zich van wapenen bedienen en waardoor bij levens' voor vijandelijke kogels wordt beschut. Men voegt er bij dat proe ven in tegenwoordigheid van den minister van oorlog en een aan tal voorname officieren genomen aanvankelijk een zeer voldoenden uitslag hebben opgeleverd. Te Amsterdam werd donderdag avond ten O1/» we br.a'nd ont dekt in eene der woningen op het Hofje van Anslo, in de Egelan tierstraat; toen de deur. die gesloten was werd geopend vond men de bewoonsterElisabeth. Tats, ecne 79jarige vrouw, geheel ver brand op den grond liggen. De brand die vermoedelijk door eene kaars ontslaan is, was spoedig gcbluscht. Even als bet vuur, moet ook bet ijs zijn jaarlijksch aandeel in on gelukken leveren. Men schrijft deswege uil Stroobos van den 30 De cember«Zondag, den 27 des namiddags zakten 3 jonge meisjes en een nog jeugdige jongeling op het Trekdiep', bij Stroobos (Groninger gedeelte) bij elkander midden in hel kanaal door bet ijs in het water; zij werden echter spoedig allen gered. Ruim een uur daarna zakten nog in liet Trekdiep, een eind builen Stroobos (Vrieseb gedeelte) tus- schcn de 20 en 30 jongelieden van beider kunnebij elkander plotse ling dpor bel ijs; eenige hunner reddeden zich na gedeeltelijk nat te zijn geworden, doch een getal van 18 zonk bij elkander in het water, en al len zouden aldaar den dood hebben gevonden zoo niet dadelijke eu welberaden hulp hen gered had. Een muisje van omstreeks 20 jaren oud, hetwelk geheel onder bet ijs was geraakt, werd door cordaat- beid en met gevaar voor den redder bewusteloos en zoo als men vermeende, dood opgehaald; na eerst een eind wegs gedragen en ver volgens op een ladder gelegd te zijn gaf zij kort daarna een gil en al- zoo teekenen van leven." En uit 's Hertogenbosch meldt men van den 1 dezer Heden morgen kwam bet dochlortje van den vleeschhouwer Adclbergwonende te Engelen bier ter stede bij hare verwanten aan met het berigt dat hare ouders die gisteren met vleesch ter markt waren geweest en in den avond werden te huis gewacht noch niet teregl waren gekomen daar nu die huisvader met zijne vrouw Wezentlijk gisteren in het vallen van den avond de S.l-Janspoort waren uitgegaan bunnen weg over bet ijs nemende kwam men a! dadelijk op bet

Zierikzeesche Courant | 1847 | | pagina 1