algemeene beschouwingen getreden is over den toestand van 's rijks finan ciën. Men mag zich verheugen over de uitkomsten welke men., ten gevolge van eene algemeene krachtsinspanning heeft verkregen waar door het openbaar crediet zoo zeer is hersteld geworden. Z. exc. acht zich gelukkig, te kunnen verklaren dat het afgeloopen tijdperk geen te kort oplevert, en dat evenmin de toekomst daarmede bedreigd wordt. Integendeel zijn de middelen ten gevolge der wet van den 6 Maart 1844 beschikbaar gesteld niet alle vereischt geworden zoodat erniettegen staande do daarop gebrngte uitgaven nog een overschot van ruim.één rnillioen zal bestaan. Met is den minister aangenaam, dat de inwisse ling der oude muntspeciën nog dit jaar bijkans heeft kunnen afloopen Hoezeer het bedrag der speciewelke ingewisseld heeft moeten worden veel grooter is geweest dan men berekend had mag men verwachten dal het verlies de raming niet zal overtreffen. De uitslag van liet dienst jaar 1816 kan bij de regering nog niet bekend zijn doch hoezeer de oost-indischc haten eenigzins beneden de raming zullen blijven mag men vertrouwen dat ook dat jaar geen te kort zal aanbieden. De be grooting voor 1848 zal volgens de aangeboden voordragten bedragen f 71,573,486,76l/9en die voor 1849 beloopen fl\,177,718,1672. Den 39. Gisteren werd te Dordrecht de doodstraf voltrokken aan A. van der Schoot, C. de Knecht, J. Tl. Ippel en F. A. Key- fiemansdie hij arrest van het hof in Zuid-Holland van 30 Mei jongstleden tot die straf waren veroordeeld ter zake van eenen diefstal met verzwarende omstandigheden hij eenen landbouwer onder llid ierkerk gepleegd terwijl tevens de lijfstraffen werden uitgevoerd ;iot welke .4. de Korting', in plaats van de doodstraf, was verwezen. Bij het vervoer langs Rotterdam scheen het, alsof deze ongelukki- gen .weinig besef van bet ben wachtend verschrikkelijk lot hadden of dat hun zielstoestand en hunne verstandelijke vermogens eenen 'slechts zeer geringen graad van ontwikkeling hadden bereikt anders is het ondenkbaar hoe zij zoo onverschillig en luidruchtig de dood straf te gemoet konden gaan. Uit Leiden schrijft men het volgende Op den morgen van den 27 December om half negen ure zagen wij op de Oude Vest nabij de Scheistraat het zonderlinge afschuwelijke schouwspel van een hond die een menschenhoófd in den hek droeg welke prooi hij door ons opgejaagd liet vallen en nu bleek het een ontleed hoofd te zijn van hetwelk de hersenpan was afgenomen en de onderlip wns doorgesneden. Nu begaven wij ons naar de poort van het Elizabeths-Gaslhuis keken door een venster en zagerr daar het lig- ehaana aan hetwelk waarschijnlijk hel hoofd za! behoord hebben liggen. Te Londen beeft zich sedert eenigén tijd eene maatschappij op- gerigi welker doel in het belang der zeden hierin beslaat van alle zedebedervencie prentboekwerken zoo veoi mogelijk te doen ver dwijnen dra# maatschappij heeft druk werk want in het korte tijdsbestek van f0 maanden heeft zij van zoodanige zedohedervende voortbrengselen niet minder doen vernietigen dan 38,577 teekeningen of steendrukken,, 1927 boeken met schandelijke illustratiën., 20 dee- len van godlasterende boekwerken henevens 562 koperen- en 113 sleen-graveerplaten 114 ponden looden drukletters en 30 tabaks- tloozen en soortgelijke artikelen met zedenbedervende afbeeldingen. Het is op aanzoek van deze maatschappij dal ef verleden jaar in het toltarief een artikel is opgenomen geworden waarbij de invoer van alle zoodanige zedenbedervende voorwerpen verboden is. a l m a n a k voor Landbouwers en Veehouders. Bij de beperktheid van praotische en voor iederen landbouwer bevattelijke lectuur over landbouw en veeteelt mag de verschijning van den eersten jaargang van dezen almanak voor onze landlieden eene verblijdende aanwinst worden gerekend. Voor den geringen prijs van 30 cents in iederen boekwinkel verkrijgbaar bevat dit boekje in 80 bladzijden eene menigte voor den landbouwer wetens waardige zaken en wij wenschen het in handen van allen die óf van den landbouw leven óf daarin belang stellen. Onder vele belang rijke wenken en mededeelingen leest men daarin Over de diepte waarin men moet zadijen om eenen goeden oogst te bekomen middel tegen den korenworm over den lijd om te zaaijen iels over het bouwen van winterkoren de nieuwe meststof Guanotegen den brand in het koren tegen de veldslak middel om alle oliezaden tegen beschadiging san insecten te beveiligen; benevens vele wenken betreffende de vee teelt, waaronder de aanwijzing van een beproefd middel om een paard voor de helft van de kostendan anders gewoonlijk iste onderhouden door velen gewis niet zonder vrucht zal worden geraadpleegd. Kennis is kracht, zegt het motto op den titel van dit boekje, hetwelk wij aan iederen landman ter lezing aanbevelen en inder daad zoo de landbouwers zich eenigzins willen wapenen tegen de padeelen waaraan hun bedrijf door verschillende oorzaken soms is blootgesteld zij kunnen niet beter doen dan zich te wapenen met de kennis van hun vak door zich zoo veel mogetijk te onderrigten omtrent alles wat nadeel in den landbouw voorkomen wat het voordeel daarvan bevorderen kan. De aangekondigde almanak, die niet slechts volgens den titelmaar indedaad bevat vele nuttige za ken om van den landbouw en de veeteelt de meeste voordeelen te trekken biedt hun de hand en geen landman zal zich de 30 cents voor den aankoop beklagen voor velen zal welligt de opvolging van sommige der daarin voorkomende raadgevingen eene bron van nieuwe of van vermeerderde inkomsten worden. F. MiddCour.) Het Amsterdamsch Handelsblad bevat het volgend berigt «De belagehelijke gewoonte van nieuwjaarskaartjes rond te zenden heeft reeds sedert lang zoo algemeen aanstoot gegeven dat elke poging om zoodanige gewoonte af te schaffen met welgevallen door ons publiek zal worden ontvangen vooral indien die afschaffing nog daarenboven met een liefdadig doel. gepaard kan gaan. Zie hier wat wij lot dat einde aan onze stadgenooten voorstellen »!n het nommer van 1 Januarij e. k. en in dat van den volgenden flag zal het Handelsblad zijne kolommen openen voor eenen gelukwenscli san verwanten vrienden en bekenden onderteekend door eenfe alpha- betisehe lijst van personen welke daartoe vooraf hunne namen en IwalitEtten duidelijk zullen hebben opgegeven. eiken onrferteefcenaar wordt gevorderd de vooruitbetaling van rijf lig aasten geheel tets wankele der algemeens armen dezer stad. «Hopen vrij«lat dit öös denkbeeld eerrert rijken oogst voor de armee OplcfWen na ook ;r» arnjtrrsr sleden navolging vinders moge MIDDELBURG t den 30 December. Op den 26 dezer is van eene ingezetene dezer stad bij mevrouw de weduwe Schorer ontvangen de aanzienlijke som van twee duizend guldenin 20 muntbiljetten van 100 ieder ten behoeve van het burger-weeshuis binnen deze stad gevestigd. Weetij dingen ZIERIKZEE, den 1 Januarij. Gedurende het jaar 1846 zijn al hier ingeklaard 12 zeeschepen, zijnde 10 minder, en uitgeklaard 13 zeeschepen zijnde 4 minder dan in het vorige jaar. Onder de in geklaarde schepen kwamen er 4 van Batavia allen voor Middelburg bestemd en onder de uitgeklaarde gingen er 5 naar Batavia (zijnde 3 van Middelburg en 2 van deze stad. Gedurende het jaar 1846 zijn té Brouwershaven uit zee bin nengekomen 129 schepen, waaronder 53 van Java, voor Rotterdam en Dordrecht bestemd en uitgezeild 14 schepen (onder de binnen gekomen en uitgezeilde schepen zijn de bijleggers begrepen.) In bet vorige jaar waren binnengekomen 122, waaronder 46 van Java, en uitgezeild 28 schepen. Volgens heden ontvangen berigt van Batavia was aldaar den 27 October 11. ter reede zeilklaar liggende, het barkschip de Stad Zierikzee, kapt. D. Ochtman. Hetzelve zou den volgenden dag de reis naar Nederland aanvaarden. Den 24 December is te Hartlepool (Engeland) aangekomen het kofschip Marinus en Gerlruidakapt. I. X. Spijkman van Zie rikzee. Ingevolge schrijven van Hellevoefsluis van den. 28 December, zat de llendrika Jacoba kapiU A. H. Breeland nog steeds op da Bank men had bereids 100 vaten krenten zoo groote als kleine en 27 halen sumak in twee schuilen geborgen, en bleef nog steeds werkzaam tot behoud van schip en lading. Het schip blijft nog steeds lek en zal het van omstandigheden afbangen of men het zal kunnen behouden, BROUWERSHAVEN, den 31 December. Binnengekomen: An toinette Maria, kapt. J. J. Day, van Batavia naar Rotterdam, en de Vrouw Maartjekapt. P. Poldervaart van Lissabon 'naar Vlaar- dingen en uitgezeild: Sonlokapt. J. R. Buttervoor wijlen T. P, Tennissen naar Rotterdam laatst van Batavia. Het engelsch brikschip St.-Clementkapt. R. Robban van Liver pool is bij het opzeilen naar Dordrecht door ijsgang bij de Sleen- hergsche Vliet aan de grond geraakt; er zijn reeds twee ligters met zouS gelost. 200"" KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE LOTERIJ. Vijfde Klasse. 25sle LijstGeene. 26ste n.° 11781 f 2500 - n.M 1889 7100, 16879 en 2062Ö, ieder f 1000. 27st" n.° 19401f 1500. 28s" n.° 16231 1891 en 2598, ieder f 1000. 29s" n.° 1925 5000 - n.» 19439 f lOOO. 30s" Geene. MIDDENPRIJZEN van de volgende ARTIKELEN te ZIERIKZEE van den 31 December 1846. O. Tarwe 1845 N. dito 1846. Zaai-Zomer dito Ordinaire dito Rogge Winter-Gerst Zomer-dito Haver Paardeboonen Witte dito Bruine dito De Ned. 11,00 -11,50 - 0,00 - 9,00 - 9,25 - 6,00 - 5,60 - 3,80 - 7,00 -11,50 -11,00 Mudde. a 11,50 a 12,00 a 0,00 a 9,50 a 10.00 0,20 5,80 b 4,00 a 7,50 a 12,00 a 12,00 De Ned. Mudde. Graauwe Erwten f 0,00 a 0,00» Groene dito Gele dito1 Koolzaad Zaai-Lijnzaad Slag-Lijnzaad 9,50 a 10,00 - 0,00 a 0.00 - 11,00 a 11,50 - 10,50m 11,00 - 3,00a 7,00 Raap-Ólie te Zierikzee, f40,-00 p. v. Patent-Olie -43,00 Lijn-Ol ie -00,00 Raapkoeken f 00,00 de 1040 stuks. Lij nkoeken - 00,00 A dvertentiën. Heden overleed alhier, tot onze innige' droefheid, ons jong- ste Kindje, MARIA ANTHONETTA JOHANNA, in den ouderdom van even 15 maanden. Middelburg L. J. DHAENENS. den 28 December 1846,- A. M. DHAENENS geb. de Rqo. A Igerheene kennisgeving. Al degenen die iets te vorderen hebben van of vtrscfiuh» digd zijn aan den onder Beneficie van Inventaris aanvaarden Boedel van wijlen den Societeilhouder A. P. de LOOZE gelieven daarvan vóór of op den 15 Januarij 1847 opgaaf of betaling te doen, van liet eerstgenoemde ten huize van den Apotheker M. J. DE LoozE, op den Dam, en van het tweede genoemde in handen van den Wiinkooper F. de Loozb op de Oude Haven, wijk A, n.° 348- intérest-Betaling der coupons 27, pc.1 werke- lijke Schuld 1 Januarij 1847 verschenen bij van der STA'RP BERG. Terstond of tegen Mei eene KEUKENMEID benoodigd bij Mevrouw ERMERINS, Ekmerins. De Notaris C. J. Van der HALEN zal ten verzoeke van de Erfgenamen van wijlen WILLEM BOÖBIJL op Woensdag den 13 Januarij 1847, des namiddags ten 2 ure, in de Herberg te Zonnemairepubliek veilen en verkoopen Een HUIS, SCHUUR, ERVE en Gevolgen van dien, staande en gelegen in den ring van het Dorp Zonnemairekadastraal bekend in sectie A, nommers 196 en 223. ztexiaatxiisu de wed. a. re vos en zoon stadsdrukkessv

Zierikzeesche Courant | 1847 | | pagina 2