ZIERIKZEESCHE VRIJDAG Besturen en Administration. Nieuwstijdingen. N.o 1. BE KE N D M A KING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE' Provincie Zeeland. Sn aanmerking nemende de bestaande verordeningen tot wering der bedelarij in het algemeen. Hebben goedgevonden: 1." Om aan alle behoeftigen te verbieden gelijk geschiedt bij deze om op den 1 Januarij eerstkomendeaan de woningen der Ingezetenen rond te gaan om onder voorgeven van nieuwjaar- wenschen te bedelen. 2." Ter kennis van de Ingezetenen te brengen dat ter verligting van den nood der armen op den tweeden dag van bet volgende jaar des middags eene collecte zal gedaan worden om uil bet beloop daarvan eene buitengewone uitdeeling aan alle be hoeftigen binnen deze Stad te doen. Ten welken einde Burgemeester en Wethouders de Ingezetenen nitnoodigen om op dep. aanstaanden Nieuwjaarsdag geene giften aan hunne huizen uit te reiken of te doen uitreiken aan zoodanige armen, riu /""'anijs dit verhod aan de woningen inoglen komen bedelen «villen daarentegen de Ingezetenen gelegenheid geven tot betoon weldadigheid en om alzoo op den tweeden dag des jaars milde bijdragen in de collecte te doen ten behoeve der waarlijk behoef tigen te dezer Stedeten einde daardoor mede te werken aan het heilzame doel hetwelk de regering bij het verbod van bedelarij zich voorstelt. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwendezal deze worden afgekondigd en aangeplakt. Gedaan ten Kaadhuize der Stad Zieriltzeeden 31 December 1846. Burgemeester en Wethouders voörnoemd DE CRANE vt. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. NATIONALE UILITIE. L1GTING VAN DEN JAP.F. 1847. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE, Provincie Zeeland Gezien het Besluit van Zijne Excellentie den heer Staatsraad Gou verneur dezer Provincie van den 14 dezer maand (Provinciaalblad n.° 120) en gelet op de wellen der Nationale Militie, roepen hij deze op alle manspersonen zonderonderscheid, die in 1828 geboren zijn en voor de ligting van het jaar 1847 de eerste klasse moeten uitma ken om op Zaturdag den 2 Januarij aanslaande en volgende dagen des voormiddags van 9 lot 12 ure, zich ter Stedelijke Secretarie voor dn Na tionale Militie te doen inschrijven tot den 20 dier maand als wanneer het Inschrijvings-Register voorloopig zal worden gesloten dat na dien .en 28 Januarij daaraanvolgende, als wanneer de finale sluiting .dftts hebben de nalaligen nog zullen worden ingeschreven doch .„dan wegens verzuim van geene aangifte vóór den bepaalden tijd te hehben gedaan verwezen worden in eene geldboete van niet minder dan f,5 en niet te boven gaande de som van f 100, of, ingeval van onver mogen met eene gevangenis van vier dagen lot zes weien worden ge straft welke boete en strafbepalingen ook toepasselijk zijn op de ouders voogden curators en regenten van publieke gestichten of andere instel lingen van weldadigheid, die verantwoordelijk zijn voor eene behoorlijke en tijdige inschrijving hunner kinderen pupillen of geadministreerden hetzij dezelve al of niet tegenwoordig zijn en dat na de finale sluiting geene inschrijving meer wordt toegelaten zullende de nalatigen oninid- delijk daarna worden gearresteerd, om zonder loting in dienst te wor den gesteld onverminderd de betaling van het dubbeld der vorenge- melde boete en het ondergaan van de verdere strafbepalingen die in gevolge do wet op de nalatigen op de ouders, voogden curators of regenten zullen worden toegepast. Wijders wordt ter kennis van de belanghebbenden gebragtdal de wettige woonplaats voor de inschrijving wordt gehouden voorde onge- huwden de woonplaats hunner ouders, en bij overlijden die van hun nen voogd of curatorvoor de gehuwden de plaats alwaar zij hun be staan hebben of op den 1 Januarij voor de personele belasting zijn beschreven en voor de aealimenteerden of die in Godshuizen zijn opge- de plaats welke de alimentatie bekostigen of waar de Godshuizen gen zijn. Dat een ieder, die zich ter inschrijving aangeeft, verzekerd moet zijn van zijnen ouderdom waartoe de gelegenheid is opengesteld ter Stede lijke Secretarie voor zooveel zij in de Stad geboren zijn doch die elders geboren zijn moeten bij de inschrijving overleggen een geboorte-extract, hetwelk op hunne aanvrage vrij van zegel en leges zal worden afgegeven. Al verder worden opgeroepen allen die de vereischten bezitten en genegen mogten zijn om als Vrijwilligersin mindering van het kontin- gent dezer Slad bij de Nationale Militie te dienen waartoe zij zich ter Stedelijke Secretarie belmoren aan te melden gedurende de gebeele maand Januari) aanstaande; zullende aan eiken Vrijwilliger, na door den Militieraad in deze Provincie te zijn goedgekeurd, eene premie van dertig gulden uit de Stedelijke.kas worden ter hand gesteld tot welken vrijwilligen dienst worden toegelaten alle Ingezetenen die op den 1 Ja nuarij aanstaande hun 19a° jaar zijn ingetreden en het 30"'° niet hebben volliragt ten ware zij vroeger mogten gediend hebben in welk geval zij tot den ouderdom van 35 jaren worden toegelaten de lengte heb bende van 1 el 570 streepen gedurende de laatste 15 maanden binnen de Stad woonachtig geweest. Eindelijk worden opgeroepen al de voor ziebzeiven dienende man schappen die in den loop van dit jaar overeenkomstig de bepalingen van art. 91 en 94 der wet van den 8 Januarij 1817, regt op vrijstelling hebben verkregen en mitsdien hun ontslag uit de dienst verlangen om de schriftelijke bewijzen daarvoor naar aanleiding van art. 21 der wet 5'óór den 5 Januarij aanstaande Jer Stedelijke Secretarie over te brengen^ waartoe ook ouders, voogden curators of gemagtïgden van de Belang hebbenden, evenzeer ais de manschappen zelve, bevoegd zijn. En opdat niemand biervan eenige onwetendheid zoude kunnen voor wenden zal deze worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks binnen de Stad te doen gebruikelijk is en in de Stads-Courant worden ge plaatst. Gedaan te Zierikzeeden 23 December'1846. Rurgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE vt. Ter ordonnantie van dezelve, De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. WELDADIGHEID. DIAKENEN van liet HERVORMD D1AKONIE ARMBESTUUR te 'ZIERIKZEE maken dankbare melding van eene gift van vijftig gulden met de woorden gelieve bijgaande f 50 tol eene buitengewone bcdeeling te doen strekken en van eene gift van tien guldenmet het opschrift voor levensmiddelen en brandstoffen gevonden in de collecte van de avond-godsdienstoefening van den 31 December jl. Onder hartelijke dankbetuiging uit naam der armen aan de onbe kende gevers óf geefsters nemen zij de vrijheid bij de groote be hoeften welke er ook weder in dezen winter bestaan met da meeste bescheidenheid dit voorbeeld ter navolging aan de meerge- goeden binnen deze gemeente ten dringendste aan te bevelen. Mogt deze wijze van liefdadigheid te betoonen meer en meer navolging vinden hoe 20üden dan meermalen aan opwellingen van bet bart worden gevolg gegeven en diegene welke iets geven kunnen ongevraagd en uit eigen beweging hunne dankbaarheid kunnen be toonen aan Hem door wie zij boven zoo velen zijn beweldodigd. Stadgenooten I moge de overtuiging uwer groote voorregten en het gevoel van het drukkende der armoede u hiertoe aanzetten. Het Hervormd Diakonie Armbestuur te Zierikzee, A. W. S. HURGRONJE, Ter ordonnantie van hetzelve B. C. CAU. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 28 December. Heden morgen zijn de vijf personen die morgen te Dordrecht hunne straf zullen moeten on dergaan van het h ais van burgelijke en militaire verzekering alhier, met rijtuigen onder behoorlijk geleide naar die stad vervoerd ge worden. Men verneemt dat een hunner die tot dusverre zijne schuldpligtigheid ten stelligste had ontkend in de laatste dagen tot volle bekentenis is gekomen en verklaard heeft, dat zoo wel liij als de overige veroordeelden wel degelijk de schuldigen waren. Men verzekert voorts dat de krachtige toespraken van den wel eerw. heer Ruitenschildpredikant tor dezer slede en van den heer mr. Philipse. voorzitter van de commissie van administratie over de gevangenis de meesten der schuldigen tol ootmoed en lot onderwerping hebben geleid en tot het afsmeeken van do Hemelsche genade hebben gebragt, Z. exo. de minister van finantiën heeft aan de heeren arrondis- sements-direcleurs der directe belastingen enz. een brief doen toeko men houdende', dat. hij., in ervaring'gekomen zijnde, dat hier en daar de schoolhouders aan hunne leerlingen schrijfbehoeften, boeken enz. leverende, deswege, ook als boekverkoopers aan het regt van patent worden onderworpen, daarin aanleiding vindt hun te kennen te geven, dot, naar het z. exc. voorkomt, de wet. in plaats van daartoe grond te geven integendeel bij de bekendheid dat zoodanig eene leverantie overal als hel ware, een integrerend deel vari het schoolhouders beroep pleeg uit te maken uit baar stilzwijgen daar omtrent in tabel XIV niet geacht kan worden zulk een aanslag to hebben gewild, te meer daar diezelfde tabel blijken draagt, dat do bijkomende omstandigheden of bijzonderheden van de daarin vermelde beroepen door den wetgever in het oog ge,houden zijn. Dat overigens leverantie of verkoop van papier en dergelijke behoeften builen de schooleen aanslag van den schoolhouder als boekverkooper ten ge volge zou moeten hebben, behoeft, (aldus luidt de resolutie), naau- welijks te worden gezegd. Den 29. In de zitting van de tweede kamer der staten-generaal van heden zijn ingekomen 3 wels-ontwer.pen als: 1." Tot verhooging van hoofdstuk VIII der staatsbegrooling over 1817 2." Tot verhooging van hoofdstuk IV der staatsbegrooling over 1846; en 3.° Tot vaststelling van het tarief van salarissen voor de notarissen. Z. exo. de minister van financiën heeft vervolge.ns op last des ko- nings, aangeboden de ontwerpen van wet uitmakende de staatsbegroo ling van uitgaven en ontvangsten over 1848 en 1849. Bij deze gele genheid heeft z. exc. eene aanspraak gehouden waarin hij in eenige

Zierikzeesche Courant | 1847 | | pagina 1