Zeetijdingen jl dvertentiën. Toepen der woerden jongens daar komen de rondhoeden aanbegroette een der steken eenen ongelukkigen rondhoed met de minder vereerende epitheta als gaauwdief! kale jakhals! en dergelijke lieve namen meer; natuurlijk tot groote stichting van de familie des overledenen die het lijk volgde, en in stilte de gepaste deftigheid bewonderde waarmede hun dierbare bloedverwant werd ter aarde besteld. Ook het publiek hetwelk zich aldaar in groote menigte verzameld had met het vooruitzigt om zich eens in het vreemdsoortige schouwspel te verlustigen van man nen zonder steken en korte broeken een lijk te zien begraven, vond dat dit schelden eene ongemeene plegligheid aan de begrafenis bijzette en maakte weidra met den scheldenden aanspreker koormet dat gevolg dat de rondhoeden ondereen hagelbui van scheldwoorden genoodzaakt waren de stille rustplaats der dooden te verlaten. Zulk eene euveldaad kon echter niet ongestraft blijven en zoo stond dan ook op den 7 dezer de delinquent voor de correctionele regtbank te regtwelke regtbank gisteren na vooraf te hebben uitgemaaktdat daargelaten de vraag of oen kerkhof kan beschouwd worden te zijn een lieu publicals bij art. 375 is bedoeld, er op lipt Karthuizerskerkhof tijdens het voorge vallen fadoeene reunion publigue had plaats gehad den goddeloozen aanspreker in f 8 boete verwezen heeft. Uit Rotterdam meldt men van den 25 dezer .11. vrijdag morgen is hier ter stede een zeer stoutmoedige diefstal gepleegd in de Toren- straal. Gedurende de afwezigheid van mejufvr van Veen, hande laarster in goud en zilver te wier nadecle het feit plaats greep drongen dieven de woning binnen hoewel er geen blijk van geweld naderhand aan de deur was te bespeuren. Men vond later kabinet en chiffonière met eene ijzeren el opengebroken. De volgende voor werpen zijn, naar wij vernemendoor de boosdoeners ontvreemd eene beugeltasch met 80 aan tienguldenstukken eene dito met f 40 aan zilver, een hoek met gouden sloten, 8 paar gouden oor bellen 8 juweelen ringen 3 gouden en 6 zilveren horlogiën zil veren vork en lepel een gouden armband en 3 kettingen van het zelfde metaal. Als eene zeldzaamheid kan worden medegedeeld dat in de gemeente Waspik uit ongeveer 2500 zielen bestaande in drie achtereenvol gende dagen drie personen tusschen de 80 a 00 jaren oud over leden zijn terwij) een vierde persoon in eene nabij gelegene gemeente, die den hoogen ouderdom van 91 jaren bereikt bad op datzelfde tijdstip ter aarde is besteld. Naar men verneemt is zekere If neerhalsdie in den jare 1811 als remplacant in fransche dienst is opgetreden en in Rusland zijn verblijf moet hebben gehad,' na eene-afwezigheid van 35 jaren, in de Langstraat (Noord-Braband) onverwachts teruggekeerd. De Drentsche Courant deelt het volgende mede: Daar de land verhuizing door staatspartijen kerkelijke secten agenten van scheeps- reeders enz. zoo verschillend wordt voorgesteld al naar hunne onderscheidene oogpunten pn bedoelingen medebrengen heeft het departement Assen der maatschappij Tot Nut van 't Algemeen besloten hij het hoofdbestuur der maatschappij een voorstel in Ie dienen, dal de maatschappij van haar onpartijdig en verheven standpunt tusschen- Srede, en zoo spoedig mogelijk een volksgeschrift uflgeveubehel zende eene bezadigde en waarheidlievende beschouwing van de land verhuizing in het algemeen en die naar Noord-Amerika in bet hijzonder. Men verneemt, dat eenige ingezetenen van Assen zijn overeengeko men, om. hij de vernieuwing van het jaar, geene kaartjes rond tn zenden en door het plaatsen hunner handteekening op eene lijst tot dat einde iu de groote sociëteit neergelegd van dit voornemen hebben doen blijken. Men zal zich uit de dagbladen herinneren dal ook elders dit gebruik is afgeschaft. De beropmde danseres Fanny Elsster heeft op hare reis door ïlnlie onder anderen, te Florence gedanst, en de toeschouwers zoo verrukt, dal de geestdrift alle grenzen te buiten ging. Ken dagblad uit genoemde stad schrijft«De bloemen moesten uil Napels en Genua gehaald worden, daar Florence reeds uitgeput was. Men verneemt, dat meer dan 1000 scudi voor bloemen zijn uitgegeven. Een genius vertoonde zich te midden van dezen bloemenregen der kunstenares eene gouden diadeem aanbiedende. Na lang dralen heeft zij die op haar hoofd geplaatst. Napoleon en Elszler hebben zich- zelven gekroond." Een daghlad van Liverpool vermeldt een bewijs van den onge- rneenen spoed met welken de schepen in het Princp's-dok aldaar hunne lading kunnen lossen. Uit het paketschip Nicholas Bidder, den 17 dezer aldaar van New-York gearriveerd zijn binnen den tijd van 14 uren 1778 vaten bloem en meel 261 vaten vleesch en spek 21! vaten appelen, 42 vaten rijst, 559 vaten terpentijn, 529 balen katoen, 113 balen leder, 8 balen wol, 17 kisten met diverse loopmanschappen en 7500 schepels tarwe ontscheept, voor meer dan de helft gewogen en in de pakhuizen opgeslagen geworden zoodat het schip reeds den volgenden morgen weder met laden aan kon vangen. MIDDELBURG den 23 December. Men verneemtdat door de commissie van landbouw in Zeeland een eerbiedig adres aan Z. M. den koning is aangeboden waarbij op het behoud der wet van 29 December 7835, als eenen waarborg voor de welvaart des landbouws, wordt aangedrongen en tevens de gevolgen aangetoond waaraan de land bouw zoude worden blootgesteld bijaldien een vrije graanhandel eenen onbeperkten invoer gedoogde terwijl voorts bij hetzelve eenige middelen worden aangewezen, waardoor, zoo onverhoopt de bovengemelde wet mnogt worden ingetrokken of aanmerkelijk gewijzigd nogtans de lande lijke industrie zoude kunnen worden aangemoedigd en in staat gesteld Om eenigzins met vreemde meer begunstigde mededinging te kunnen wedijveren. Heden werd alhier door de school-commissie bij het binnen deze stad gevestigde departement der maatschappij Tot Nut van 'l Algemeenhet 50jarig bestaan van het bij hetzelve opgerigte school fonds plegtstatrg gevierd door eene toepasselijke redevoering van (Jeo weieervz. heer Adriaan Tak, welke werd voorafgegaan, afge wisseld en besloten door beurtzangen. Deze vergadering liep tot aller genoegen af, en zal nog lang bij menigeen in aandenken blijven ZfERIKZEE den 29 December. Bij besluit van den 20 dezer heeft Zijne Majesteit in den Oosterenban van Schouwen benoemd tot dijkgraaf, R. Steur en tot gezworen M. de Oude. Men leest in de Goessche Courant van den 14 dezer eene opwek king aan de ingezetenen van die stad lot deelneming in de aldaar ge opende spijsuitdeeling aan belioeftigen deze inschrijving schijnt echter niet zoo gelukkig te zijn uitgevallenals men meende te kunnen ver wachten daar sommige neringdoende burgers zich hieraan zouden onttrokken hebben of weinig hebben hijgedragen om dat vreemde kooplieden niet geweerd worden die door het te koop venten hunner waren de gezeten burgers benadeelen. Wij erkennen wordt in dat stuk gezegd «het onaangename hiervan doch moeten er bij op merken dat hunne klagte in zooverre ongegrond isdat geen bestuur bij magte is die zaak te weren dewijl hieromtrent wettelijke bepalingen bestaan welke alhier echter zoo worden toegepastdat er hier aan geene bevoorregting van vreemden kan worden gedacht." En hierop wordt nu als noot het volgende aangemerkt «Het ware intusschen wel te wenschen dat het hooge rijksbestuur, »naar aanleiding van art. 2 der ordonnantie op het regt van patentvan »1819, plaatselijke verordeningen konde toelaten, welke den klein- «handel van builengezeténe of van rondreizende kooplieden naar male »van de behoeften der gemeente, aan eene speciale admissie van het «plaatselijk bestuur onderwierpen. Zoude art. 153 der grondwet, de «vrije beschikking over hunne huishoudelijke belangen aan die besturen «overeenkomstig den inhoud hunner reglementen opdragende daardoor «niet heilzamer in de toepassing werken? Altijd behoudens's konings *»magt lot schorsing en buiten effect stelling dier verordeningen zooals «betrekkelijk de besluiten van de stalen der provincie in art. 147 ver- «meld wordt." Naar men verneemt heeft de regter-commissaris bij de arron- dissements-regtbank te Brielle een geregtelijk onderzoek ingesteld tegen M. Vis, huisvrouw van den schoolmeester te Heenvliet, als bestaande er vermoeden dat deze vrouw zich zoude hebben schul dig gemaakt aan de verwonding van eene hij haar gewoond hebbende dienstbode, Maria Rongedie zij van eenen zolder moet hebben afgeworpen, ten gevolge waarvan zij na eenige dagen lijdens is overleden. De Rotterdamsche Courant, de arrestatie vermeldende van den hoog welgeboren heer marquis de Thouarslaat hierop onmiddelijk het onderstaande volgen: «Van genoemden marquis komt in de Vlissingsche Courant van den 21 dezer weder een zeer karakteristiek gedicht voor mei het opschrift: Aan Nederland. Ofschoon dit gedicht niet overal even helder is, blijkt er nogtans uit dat bet vertrouwen van den mar quis, ter verkrijging van hetgene hij de redding van Nederland neemt, nu rust op: «der scheppings heerlijkheid dekuischa, onomkoopbre onwankle Vrouwendie door haar invloed tijgers leiden. Deze wier biddend zwijgen bevel is en aan één lonk van welke Vorsten gehoor geven, al knarsetand de hei, moeten haar zwaard van mijrt en rozen zwaaijenen onzer is de zegepraalVermoedelijk zullen onze vaderlandsche vrouwen van oordeel zijn datzeer bijzondere omstandigheden uitgezonderd andere pligten op haar rusten of an ders althans zeker eene meer duidelijke instructie van den dichter dienen af te wachten." Met den 1 Januarij aanstaande zal de R'aarlemsche Courant zes malen 's weeksen alzoo dagelijks^ uitgezonderd des zondags, wor den uitgegeven. BROUWERSHAVEN, den 28 December. Binnengekomen: St. Cle ment, kapt. R. Robban, van Liverpool naar Dordrecht, Sourabaya kapt. Swarts, voor wijlen F. VV. Poodtsvan New-York, en Har vest, kapt. J. Faeller, van Baltimore, beide naar Rotterdam. fn den avond van den 26 dezer is hier, zwaar lek en met ver lies van deszelfs roer, door de stoomboot Kinderdijk en 2 vischsloe- pen binnengebragthet nederlandsch barkschip Margaretha Ida, kapt. D. H. Kramer van Rotterdam naar Batavia bestemd. Hetzelve heeft, bij bet uitzeilen van Hellevoet op den Hindert hevig gestooten. HELVOETSLUISden 26 December. Het schip Rendrika Jan- lina, kapt. A. 11. Breeland van Cefalonia is heden, met het naar binnen zeiten, op Scheelhoek aan den grond geraakt: er zijn schui ten afgezonden om bet schip te ligten. Z.r M.' transportschip Mer- wede kapt.—tuit. van Hasselt is gisteren van Suriname alhier bin nengekomen met verlies van zwaar anker en ketting en het bark schip Marie Julie, kapt. P. F. Marker, naar Batavia bestemdbeeft, bij bet ten anker komen gisteren mede deszelfs zwaar anker verlo ren zijnde dé ketting gesprongen. 200"'" KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE LOTERIJ. Vijfde Klasse. 21*" Lijst, n.° 8017, ƒ1000. 22*" n.° 8101 ƒ10,000; n.°8111, ƒ1000. 23*" Geene. 24"' n.° 6985 f 1000. De Notaris M.' J. J. ERMERINS zalten verzoeke van zijne principalen presenteren te verkoopen 1.' Op Dingsdag den 12 Jannarij 1847, 's morgens ten 10 ure, op de Hofstede van Jan de Vrede onder Dreischoreene aanzienlijke partij zware IJPEN BOOMEN zeer geschikt voor Werkhout en 2." Op Woensdag den 13 dier maand, 's morgens ten 10 ure, ten Sterfhuize van Maatje de Vrede eenige MEUBELAIRE GOEDEREN. te z1f.rikzee bij de wed. a. dk vos en zoon stadsdrukkers.

Zierikzeesche Courant | 1846 | | pagina 2