tv.° 104. ZIERI&ZEESCIIB G O U 91NGSDAG A.° 184€c £9 DECEMBER» MSesturen en Administralien* BE KEÏÏDMJKING. Achtervolgons art. 3 van Zijner Majesleit's besluit van den 6 januari] 1831 n.° 68, (StnalshJad n.° 2,) heeft Zijne Excellentie de lieer Minister van Financiën bij resolutie van dén 24 dezer maand bepaald de prijzen het opgeld daaronder begrepen waarvoor de col lecteurs splitters en dehitanten tier Koninklijke, Nederlandsche Lotern lie .loten er gederlt-n vrn Hen voöi'-dtv laatxiewêcli der [rekking vaii de laatste klasse der 200"" Loterij zullen mogen uitgeven te weten B ij verhoop loten Geheele Halve Vijfde Tiende Twintigste f 75 00 - 37,50 - 15,00 - 7,50 - 3,75 Wordende de belanghebbenden hij deze herinnert! dat hij voor noemd artikel van Zijner Majesteit's besluit uitdrukkelijk is vastge steld dat de collecteurs splitters en debilantrjn gehouden zijn om zich naar die prijsbepaling te regelen ets dezelve gedurig ter inzage voor het publiek beschikbaar te hebben. Zinnkzeeden 28 December 1816. Voor Z. B. den heer Staatsraad Gouverneur Van de Provincie Zeeland Do Burgemeester der Stad Zierihzec DE CRANE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad BROUWERS- TI A VEN brengen bij deze ter kennis der belanghebbenden dat de alhier gewone WEEKMARKT in plaats van Vrijdag den 1 Januarïj 1847 op Zaturdag 2 Januafij zal gebonden worden. De Burgemeester voornoemd C. LOPSË H'OCKE vt. ïeuws BELGIË. BRUSSEL den 25 December. Bij koninklijk besluit van den 3 dezer is de burgemeester der gemeente van Stockholm (prov. Lim burg) voor den lijd van 8 dagen in zijne fonctiën geschorst gewor den ter zake dat hij den 20 October jl.bij eeno schennis van hel grondgebied door twee holiandsche gendarmen dit wederregtelijk be drijf heeft aangezien zonder de. heul naar de wet ter beschikking zijnde middelen tot wering van hetzelve te bezigen. Den 21 dezer nam dn kamer dér representanten mot algemóène stemmen de wet aan waarbij hot zont dat tol voeding van net vee moet dienen vrijgesteld wordt van accijns. Rij Luik is, hij de ijzerhaan een wolf doodgeschoten die door den honger tot in dé voorstad was gedrongen, ff E lï K KLAS S) E N. 's GR AVENH AGE den 27 December. Zoowel gisteren als heden fcijn in de kerken der onderscheidene gezindheden in deze residentie op uitnoodiging vaii den heer procureur-generaal hij het provinciaal hof in Zuid-Holland gebeden aangeheven voor de vier misdadigers die aanstaanden ditigsdag de tegen bon uitgesprö'kene doodstrafte Dordrecht moeten ondergaan. Van den Allerhoogste is vergiffenis fin genade voor deze personen afgesmeekt welke zij van den wo- reldschen rogler niet kunnen hekomen. .Men verzekert dat deze vier ter dood veroordeelden niettegenstaande alle aansporingen niet verkozen hebben zeiven gratie van de kapitale straf te vragen omdat inen hun alzoo niet heeft willen opdringen eene gratie die zij stellig verklaard hadden en volhielden niet (e verlangen. Naar men verneemt is aan B. Suiker, thans gedetineerd te .Utrecht, en aan J. Zoomefsgedetineerd te Maastricht, heide laat stelijk gediend hebbende bij het. 2dï regement infanterie, van de straf des doods, waartoe zij Wegens insubordinatie warén veroordeeld, door Zijne Majesteit gratie verleend en is hunne straf verwisseld voor den eerstgernelden in eene kruiwagenstraf voor don tijd van 7 jaren en voor den tweeden in die van 10 jaren. Naar men verneemt, zijn de verzoeken om gratie, ingediend door P. F. Wienand en J. 11. Berkenkttmpdie voor het provinciaal gereglshof in Zuid-Holland hebben te regt gestaanter zake van muntschennis en die door dal hof, hij arrest van den 13 .Gin ij jl., zijn veroordeeld tot geeseling brandmerk met den strop om den hals aan de galg vastgemaakt en 12 jaren tuchthuisstrafgewezen van de hand. Van wege den minister van financiën is bekend gemaakt dat de middelprijzen der inlandsche granen voor het goheelo rijk over liet tijdvak van den 20 November 1846 tot. en met den 19 dezer per mud zij ti geweest: tarwe f 11,28, rogge f 9,70, boekweit f 6.94, gerst f 5,94, haver f 3.86'/, en ongepelde spelt f 4,09 fin dat de, regten op den in- en uitvoer voor de maand Januarïj eerstkomende Zijn gesteld per mud ats volgt: tarwe en gepelde spelt 25 c. fill 50 c., rogge 1.5 c. en 30 c. boekweit 15 c. en 30 c. gerst en mout 10 c. en 25 c. haver 5 c. en vrij en ongepelde spelt 5 c. en vrij. De S/aats-Conranl deelt belangrijke verslagen mede van de hco- ron ,7. Vrolik, A. Numan, 11. C. van Hall en ABrants, leden van bet Koninklijk Nederlandsch instituut, omtrent de uitkomsten, Welke de zaoijing van bot door bet departement van binnenlandscba zaken in den aanvang van dit jaar toegezondene aardappelenzaad heef' opgeleverd. Naauwelrjks-'is de benoeming van den beer d.r J. Hoffmann tb Leiden tot Iranslateur voor liet japanscb bekend geworden of men verneemt dat bok- hef buitenland pogingen aanwendt óm van zijne kundigheden partij te trekken. Er is aan zijn ed. namelijk dezer dagen uit Londen een leerstoel voer genoemde taai op zeer voor- deelige voorwaarden aangeboden. D,bcb wij hopen dal Engeland hier achter he.t- tietzal visschen ën dat do heer Hoffmann zijne bëgaaïïïheden aan zijn aangenomen vaderland dat thans getoond beeft hem op prijs te stellen zal blijven toewijden. En al mogt zijn ed. tot een tegenovergesteld bestuit overhellen dan nog is hes van onze regering te verwachten dat zij goene pogingen verzuimen zal om den eenigen man in Europa die het japansch meester is te bewaren voor het eenige land in Europa, dat met japan in betrekking staa t." Dc kantonregler te Tie! heeft het navolgende, voor de Hervormde kerk belangrijke geschil beslist De burgerlijke gemeente van Licnden vermeende gercgligd te zijn tot hot, vorderen van restitutie van de diaconie te Ingen voor verleenden onderstand aan eenige aldaar uit Hervormde ouders geborene belioef- figen. Op de weigering der genoemde diaconie, werd hij besluit van gedeputeerde staten deze restitutie bevolen en ten gevolge daarvan eene regfsvordering voor het kantongeregt te Tiel door het gemeente- bn'stuur van Lienden tegen den kerkeraad der Hervormde gemeente ta Sngen ingesteld. De kantonregler heeft hij het den 9 dezer uilgesproken vonnis ver slaan dat die diaconiën welke van de .burgerlijke gemeente geen suhsidiën ontvangen zijn onafhankelijke kerkelijke instellingen die onverpligt zijn tot het geven van onderstand en daartoe niet door de administrative mogt kunnen genoodzaakt worden. Dal de wel van den 28 November 1818, waarbij het domicilie van onderstand voor de be- hoeftigen wordt geregeld, op de diaconiën niet van toepassing is, voor zoover daaruit eenige verjiligting tot armenhedéeling kan worden afge leid en dal gedeputeerde stalen onbevoegd zijn om zulk eene verplig- ling aan de diaconie-besturen op te leggen. Op grond Vtin dit een en ander is de eisch aan liet gemeente-bestuur Van Licnden ontzegd met voroordeeiing in de kosten. Volgens de uitvoerige staten door den baron Melvill van Carn- iVé opgermiakt Tri in den Horn'leur des hides geplaatst, beslaan onzo overzeescbe bezittingen in AzifeAfrika en Amerika, eene opper vlakte van 26,509 geographjsche mijlen met eene bevolking van 15,105,100 zielen. Daarvan komen alleen op de Oost—indisciie be zittingen 25,872 geographiscbe mijlen met. 15,007,000 inwoners. Onder deze' opgaven is niet gerekend het gedeelte der kust van Nieuw Guinea, dal als p.ederlandsch erkend is, en waarvan de bevolking op 200,000 zielen wordt berekend. De N'edcrlandsche Stoomposl doet opmerken dat, gedurende de da gen op welke, ten gevolge van de weersgesteldheid verscheiden on gelukken door het omslaan van diligences en andere middelen van vervoer, zijn voorgevallen en veie vaartuigen 'in het ijs zijn vastge raakt, men, een weinig oponthoud, door dé overgronte menigte sneeuw veroorzaakt, niet medegerekend op onze spoorwegen van geehe ongelukken hoegenaamd vernomen heeft. LI. vrijdag avond was, gedurende eenige uren, eene buitengewone hoeveelheid sneeuw gevallen, zoodat in de nabijheid van de Vink. bij Leidon, de laatste trein van Amsterdam naar "s Gravenhagc genoodzaakt was stil te hou den. Om eene hulp-locomotief van liet station le 's Gravenhage geseind zijnde, werd de trein er zonder ongelukken doorgewerkt, ën kwam ton ruim II ure aldaar aan. Be Arhslerdamsche Courant beval énne Oproeping aan kapitalisten hij wijze van advertentie welke volgender wijze besloten wordt «Moeten er dus Nederlanders zijn in staat en genegen om groo- tero of kleinere kapitalen héschikhiiar té stellen tot de uitvoering van goed berekende plannen van indijkingen droogmakingen en land- ontginningen vrije kolonisatie of dergtdijke die niet met het doel ontworpen zijn om schatten in de kassen der ontwerpers te stapelen maar oin terwijl het kapitaal en de renten verzekerd blijven dó nijvere armoede werk (e verschaffen en het algemeen belang le be vorderen dat zij zich aan don schrijver dezer advertentie doen kennen (onder de lelt. A. P., bij ran Bongo,ter stads drukkerij alhier), daar hij bereid eri in slaat is den weg aan té wijzen ter bereiking van het. gewenschte oogmerk. Uit. Amsterdam meldt men van den 24 dezer het volgende De philanlropische inrigting, om op minder kostbare wijze dan lot héden geschiedde te kunnen doen begraven onlangs door eenige geachte ingezetenen dezer stad tot stond gëhragtis weinig naar den smaak dér hoeren aansprekers van don Ouden stijl die daarin niet ten onregte èeneo genadeslag meenen le zien aan hunne overdrevens emolumenten en heeft de toorts van tweedrngt ontstoken lusscheli de waardige be dienaren van het aansprekersgih! namelijk tusschen die van het oude en dié van het niéuwe lichtwelke hij hét amstefdamsche publiek meer algemeen onder den naam van de steken en de ronde hoeden hekend zijn. Een voorbeeld hiervanleverde op 8 November jl. het Karthuizors kerkhof op waar de rondhöcdèn s. v. v. op moderne wijze oen lijk hadden ter aarde besteld terwijl de steken mede een lijk kwamen aan dragen om op hunne wijze ier laatste rustplaats te geleiden doch naauWelqks kregen dé ItfaSSlen dc' éérsten Ir! hot oo'gof öfidcf hes Utl^

Zierikzeesche Courant | 1846 | | pagina 1