ij ding en. A dvertentiën. ïijs» ïu verschillende wijken van Londen, niet minder dan 12 branden uitgebarsten van welke de eene ineer de andere minder schade heeft aangerigt. De baron Joseph d' llooghvorstlid van den senaat, is Bondag II. te Brussel overleden. Ilij behoorde tot eene der aanzienlijkste familiën des bands, die het meest hebben bijgedragen tot de vestiging der Belgische onafhankelijkheid. Ilij was 61 jaren oud. Te Maastricht was den 18 dezer de post van Holland sedert 4 dagen niet aangekomen. Het ongelukkige Turkije wordt thans door allerlei rampen geteisterd. Den 17 November zijn in de stad Salonika 860 huizen door de vlammen vernield. Andermaal heeft het onheil dat gedeelte der stad getroffen waar de armen wonen en ook de Joden hebben weder het meest ge leden. Bijna 12.000 menschen zijn door dezen brand van voedsel, kl'eeding en huisdak beroofd en dat te midden van een winter welke veel kouder is dan in vorige jaren. Den 14 dezer vierde de hoogleeraar J. .1Wolterbeek de vijftigjarige uitoefening zijner practijk als geneesheer Ie* Utrecht en ontving inj die gelegenheid vele blijken van hartelijke belangstelling Zaturdaa morgen zijn onder Vlaardingen 3 wagens •geladen met gest en voor Engeland bestemd geheel in tie'sneeuw ge zakt zoodat tie reis naar Mellevoetsluis niet is voortgezet kunnen wor den. Op zK'hzelve beschouwd is dit minder een groot ongeluk maar ïn Engeland moet zulks met Kersmis eene groote teleurstelling veroor zaken. De Christma'spudditrgs (ICersmisbrooden) zullen alzoo dit jaar «vinder luchtig dan gewoonlijk zijn. Uit Dordrecht wordt van den 21 dezer het volgende geschreven Hef ijs op do rivier voor deze stad, hetwelk zich op énkele plaat sen gezet had, is, ten gevolge van het ingevallen dooi weder, los gegaan en weggedreven zoodat zich voor deze stad doorgaans weinig ijs meer vertoont, en de vervoer van personen en rijtuigen van hier naar Zwijudrecht weder op de gewone wijs met veerschuiten en do veerpont geschiedt. Met hoog water verwacht mén evenwel dat het ijs weder terug zal drijven vooral oit hoofde van den z w. winti. Lager uit in de Kil is het motie op eo neder drijvende." Daar, volgens tie laatste berigten het water te Keulen vallende bleef, had de dooi onder zeer gunstige omstandigheden plaats. Van de bovenrivieren verneemt men dat dezelve veel drijlïjs afvoeren. Uit nadere mededeelingen welke ons omtrent den hrantl op de hofstede der weduwe Huysmnns, nabij de Klundert gedaan zijn, blijkt dat do schado behalve die tier hofstede, welke Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden toebehoorde-, nagenoeg bel volgende beloopt te welen voor ongeveer /"2000 aan tarwe f 20(10 aan erwten, ƒ1000 aan bonnen ƒ4000 aan vee en ƒ1000 aan gereed schappen. (De inboedel, oogst, vee en gereedschappen zijn hij de Maatschappij tegen brandschadegevestigd te Zutphen, voor de som van 16.000 verzekerd.) Toen de zonen der weduwe Ihtijsmansdiena nog ten 11 ure door de gendarmerie gewaarschuwd te zijn dat het geltl niet was afgehaald tot half 3 ure uit angst opgebleven waren zich kort daarna ter rust hegeven hadden werden zij gewekt cn zagen de schuur geheel in vlam staan zondat toen zij het vee wilden gaan los maken, het géhepte dak reeds instortte, weshalve niets, of al thans zeer weiniggered heeft kunnen worden. Men zal zich herinneren dat kort na de veroordeeling van den ■groenloschen kapeltaan Gepkenszich het gerucht verspreidde dat zich zekere Jan ter Linde ais dengeen had opgegeven welke een aanslag op Maria Wiegerink gedaan had dal do kantonregter te Groenlo op de verklaring van gezegden persoon wogens het ver warde der bekentenis gemeend had geen acht op dezelve te moeten slaan en dat er eindelijk omtrent de reis van den heer m.' Rei gers verdediger van Gepkens, verschillende en tegenstrijdige bijzon derheden zijii vermeld. Thans beval de Arnhemscke Courant in het nummer van den 20 dezer een brief van den heer Reigers zeiven waarin deze de beweegreden van ilie reis en het resultaat derzelve opent lijk hekend maakt. Te Haaksbergen deed de lieer Reigers, Jan Ser Linde voor zich komen en bij deze gelegenheid legde hij de be kentenis af, dat hij de wonden aan Maria Wiegerink in het boscb had toegebragt met welke bij reeds langer eenen verboden omgang had gehad en aan welke hij had diets gemaakt haar naar Amerika .werwaarts hij zoude vertrekken mede te nemen. Dat zij in het hoseh er op had aangedrongen om terstond met hem mede te gaan daar zij reeds hare dienst had opgezegd en van hem zwanger was. Dat door zijne weigering om daartoe over te gaan twist tus- schen hen was ontstaan, welke, voorat ten gevolge van het weder- zijdsch gebruik vau sterken drank welken h.ij in eene (Tescb had ptedegehrngl zoo hevig was geworden dat hij geen ander middel ziende om zich van haar te ontdoen haar was aangevallen en haar de wonden had toegebragt. Dat op het gekerm van Maria Wiege rink een heer (hij had toen den kapellaon niet gekend en eerst later vernomen dat deze het was geweest in het hosch was ge- Sprongen en op hen vallende hem van Maria Wiegerink had af getrokken waardoor deze was vrij geworden en ontvlugt. Ilij had toen ook nog met dien heer geworsteld en vervolgens de vlugt genomen. Deze verklaring werd vergezeld door vele bijzonderheden hij ver zekerde dat zijne bekentenis alleen het gevolg was geweest van het ontwaken van zijn geweten en op het hooren dat de kapellaan ter dood was veroordeeld maar dat bij zich zeker niet zoude hebben aangegeven zoo deze sleehls tot eenige jaren gevangenisstraf was veroordeeld geworden. En deze verklaring beeft Jan ter Linde, in het hijzijn van den burgemeester van Haaksbergen en twee andere getuigen hoofdzakelijk herhaald en is daarvan door dien ambtenaar een proces-verbaal opgemaakt en naar den heer olTïcier van justitie te Almelo opgezonden. Vermits echter de burgemeester de be voegdheid niet had om Jan ter Linde dadelijk aan te houden is hij voorloopig op vrije voeten gebleven. Uil Leeuwarden meldt men van den 19 dezer: Hel vervoer van Koter, kaas, koeijen schapen en andere levensmiddelen gaat van Harlingen naar Londen steeds geregeld voort. Tot hiertoe waren de heide stoombootep the Manget rn the Rapid in de vaart; het schijnt echter, dat zij niet al het voorhandene kunnen laden, of dat er con currentie komt want naar men verneemt zal er nog eene derde .stoomboot in de vaart worden gebragt; deze is nagenoeg zoo groot, bSs de beide vorigen en wordt in beweging gebragt door eene archi- rnedisehe schroef cn inet stoom-sehepraderen. In de vorige week is dc.tclve te Harlingen aangekomen, en zaturdag den 12 dezer van daar mei eene lading koeijenschapen enz. wederom vertrokken. Naar men verneemt, worden er in Vriesland maatregelen gélr nomen omtrent het ontginnen van heidevelden in dat gewest en zou er alzoo een voorstel zijn gedaan om zekere uitgestrektheid heide te doen verkoopen en dezelve door eenige huisgezinnen tegen betaling eener contributie, te doen bebouwen. Dat men door zoodanige cultuur de heidevelden langzamerhand kon doen verminderen of.geheel weg nemen lijdt evenmin twijfel als dat daardoor vele nijvere arbeiders zouden worden in staal gesteld om voor zich en de bunnen Ie zorgen. Althans ontginningen van grond in eigen gewest zouden de zucht doen verflaauwen oin zulks in een ander werelddeel te beproeven. De dagbladen hebbon eenigen lijd geleden meldingggemaakt vari eene te Boston gebouwde zeilpakelboot New World geheeten die bestemd was om het grootste koopvaardijschip der geheelè wereld te zijn. Volgens het Liverpool Journal van den 12 dezer is dit schip, twee dagen vroeger van New-York te Liverpool gearriveerd en zal geregeld in de vaart tusschen die twee zeehavens komen. Het meet, over zijne grootste lengte 196 engelsche voeten, op 42 voeten breedte en 28 voeten diepte; heeft drie dekken, ter hoogte van die van een fregat en bevat 6 fraaijo en ruime vertrekken. Het uit- en inwendige van dit schip is zeer smaakvol en het ameuble ment prachtig. Met deze kolossale paketboot zullen 5000 balen katoen of 3000 ton maatgoederen kunnen worden overgevoerd. MIDDELBURG den 21 December, De zoogenaamde Nieuwekerk der Nederduitscbe Hervormde gemeente binnen deze stad, die sede/t Mei dezes jaars voor de godsdienst-oefening is gesloten geweest uit hoofde van eene inwendige verandering verfraaijing en daarstelling eener geheel nieuwe verlichting, is op gisteren avond weder geopend en voor de heilige dienst in gebruik gesteld. De wel-eerw. heer d.' J. Borsius hield te dezer gelegenheid eene sierlijke en zeer ge paste leerrede waartoe hij als tekstwoorden ten grondslag legde Jobs. X, vs. 22. Niettegenstaande het ongunstige weder was de kerk met hoorders opgevuld eerbiedige stilte aandacht en belangstelling wa ren hij deze godsdienst-oefening algemeen en de verandering en verfraaijing van het kerkgebouw schijnen bijzondere goedkeuring to hebben verworven. ZIERIKZEE den 24 December. Volgens het dagblad Overijssel, zou de bekende markies de Thouarsonder het ambt Hardenbergh woonachtig, den 17 dezer, bij een hevelschrift van gevangenneming gearresteerd en per rijtuig naar Deventer overgebragt zijn om vais daar naar Zierikzee te worden getransporteerd ten einde een verhoor van den regter-commissaris te ondergaan. Als reden dezer arrestatie wordt opgegeven dat de markies zich nalatig zou hebben betoond om te voldoen aan herhaalde citatiën om voor de regtbank te Zierikzee te verschijnen ter verantwoording in zake van een gemengd berigtvoorkomende in den Zierikzeeschen Nieuwsbode van den 1 October jl. BROUWERSHAVEN den 23 December. Binnengekomen Samct- rctng kapt. D. Steur Solo, Unpt. T. B. Touniseon bcido vara Batavia, de Hoop. kapt. D. S. Bakker, van Cardiff, alle naar Rotterdam, eu Veniliakapt. M. Meppelder van New-York naar Dordrecht. 200"* KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE LOTERIJ. Vijfde Klasse. IT" Lijstn." 14956 17278 14885 5660 en 17447 ieder ƒ1000., 18de Geene. 19"» n.° 9377, f 100,000; - n.° 13638, f 12,500. 20"" Geene. PRIJZEN ner EFFECTEN tb AMSTERDAM, Dingsdag den 22 December 1846. Nederlanden, 2'/, pC. Werk. Schuld 3 4 Amort. Syndikaat 3'/^ pC Handel-Maatschappij 41/, gebleven. 59'/» 71 927. 174 PC. MIDDENPRIJZEN van de volgende ARTIKELEN te ZIERIKZEE van den 24 December 1846. O. Tarwe 1845 N. dito 1846 Zaai-Zoiner dito Ordinaire dito Rogge Winter-Gerst Zomer-dito Haver Paaniehoonen Witte dito Bruine dito De Ned. Madde. /■11,00 a 11,50 - 11,00 a 12,00 - 0,00 a 0,00 - 9,00 a - 9.00 a - 6,00 a - .5,50 a - 3,50 h - 7,0<)a -11,50 a 12,00 -11,00a 12,00 9,50 9,75 6,20 5,70 3,70 7,50 GraauweErwten Groene dito Gele dito Koolzaad Zaai-Lijnzaad Slag-Lijnzaad De Ned. Mudde. f 0,00 a 0,00 - 9,50 a 10,5» - 0,00 a 0,00 - 11,00b 11,20 -10,50 a 11,00 - 0,00 a 0,00 Raap-Ölie te Zierikzee, f A0,00 p. v. Patent-Olie - 43,00 Lijn-Olie -00,00 Raapkoeken ƒ00,00 de 1040 stuks. Lijnkoeken - 00,00 Getrouwd oüwerkerk den 23 December 1846. ADRIAAN van der HAVE en CORNELIA BEVELANDER. Degenen welke in het aanstaande jaar RUNDERS en JONG (5 VEE ter BEWEIDING zouden wenschen uit te besteden hetzij per maand of per saizoen in den nieuw bedijkten Onrust- Polder, Eiland Noord-Bevelandkunnen dienaangaande de voor waarden vernemen bij den Rentmeester van voornoemden Polder den Heer A. A. Mooijaart te Colijnsplaat. (Brieven franco.) te z5erskzee bij de wed. a. db vos en zoon stadsdrukkers.

Zierikzeesche Courant | 1846 | | pagina 2