H 5Ï.® 103. ZIERIKZEESCIIE 7/7 T RIJ DAG A." 1846, COURANT, 25 DECEMBER. Besturen en Administration. Nieuwstijdingen BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad 7AERIK7.EE Brengen ter kennis van liet publiek dat de intrekking van de oude stukken van EEN GULDEN en van een HALVE GULDEN, die met den 25 dezer maand buiten omloop zijn gesteld bij de Nnderlandscns Bank er, de Agenten van 's Rijks Schatkist zal plaats hebben van heden lol Donderdag den 24, alsmede op Maandag en Dingsdag den 28 en 29 dezer maanden bij de Ontvangers der Middelentot den 28 dezer, op de gewone kantoor-uren. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwondo zal deze •worden afgekondigd en in de Stads Courant geplaatst. Zierikzeeden 21 December 1846. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE vt. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. NATIONALE MILITIE. LISTING VAN I)EN JAK F. 1847. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad 7AERIKZEE, Provincie Zeeland. Gezien het Besluit van Zijne Excellentie den heer Staatsraad Gou verneur dezer Provincie van den 14 dezer maand Provinciaalblad ji.° 120) en gelet op de wellen der Nationale Militie, roepen bij deze op alle manspersonen zonderonderscheid, die in 1828 geboren zijn en voor de ligting van hol jaar 1847 de eersle klasse moeien uitma ken om op Zalurdag den 2 Januarij aanstaande en volgende dagendes voormiddags van 9 lol 12 ure. zicb ter Stedelijke Secretarie voor de Na tionale Militie te doen inschrijven tot den 20 dier maand als wanneer bet Inschrijvings-Register voorloopig zal worden gesloten dat na dien tijd tol den 28 Januarij daaraanvolgende, als wanneer de finale sluiting zal plaats hebben de nalaligen nog zullen worden ingeschreven doch alsdan wegens verzuim van geene aangifte vóór den bepaalden lijd te hebben gedaan, verwezen worden in eene geldboete van niet minder dan f 5 en niet te boven gaande de som van f 100, of, ingeval van onver mogen met eene gevangenis van vier dagen tot zes weken worden ge straft, welke boeteen strafbepalingen ook toepasselijk zijn op de ouders voogden curators en regenten van publieke gestichten ol'andere instel lingen van weldadigheid die verantwoordelijk zijn voor eene behoorlijke en tijdige inschrijving hunner kinderen, pupillen of geadministreerden betzij dezelve al of niet tegenwoordig zijn en dat na de finale sluiting geene inschrijving meer wordt toegelaten zullende de nalaligen onmid- delijk daarna worden gearresteerd, om zonder loting in dienst tc wor den gesteld onverminderd de betaling van het duhbold der vorenge- melde boete en hel ondergaan van de verdere strafbepalingen die, in gevolge de wet op de nalaligen op de outlets, voogden curators of regenten zullen worden toegepast. Wijders wordt ter kennis van de belanghebbenden gebragtdal de wettige woonplaats voor de inschrijving wordt gehouden voorde onge huwde!), de woonplaats hunner ouders, en bij overlijden die van bun nen voogd of curator; voor de gehuwden de plaats alwaar zij hun be slaan hebben of op den 1 Januarij voor de personele belasting zijn beschreven en voor de gealimenteerden of die in Godshuizen zijn opge- vood de plaats welke de alimentatie bekostigen of waar de Godshuizen gelegen zijn. Dat een ieder, die zich ter inschrijving aangeeft, verzekerd moet, zijn van zijnen ouderdom waartoe de gelegenheid is opengesteld ter Stede lijke Secretarie voor zooveel zij in de Stad geboren zijn doch die elders geboren zijn moeten bij de inschrijving overleggen een geboorte-extract, hetwelk op hunne aanvrage vrij van zegel en leges zal worden afgegeven. Al verder worden opgeroepen allen die de vereischten bezitten en genegen mogten zijn om als Vrijwilligers, in mindering van het knntin- gent dezer Stad bij de Nationale Militie te dienen waartoe zij zich ter Stedelijke Secretarie bebooren aan te melden gedurende de geheele maand Januarij aanstaandezullende aan c.lken Vrijwilligerna door den Militieraad in deze Provincie Ie zijn goedgekeurd eene premie van dertig gulden uit de Stedelijke kas worden ter band gesteld tot welken vrijwilligen dienst worden toegelaten alle Ingezetenen die op den 1 Ja nuarij aanstaande hun 19d° jaar zijn ingetreden en het 30"" niet hebben volbragt ten ware zij vroeger mogten gediend hebben in welk geval zij tot den ouderdom van 35 jaren worden toegelaten de lengte heb bende van 1 el 579 streep en gedurende de laatste 15 maanden binnen de Stad woonachtig geweest. Eindelijk worden opgeroepen al de voor zichzeiven dienende man schappen die in den ioop van dit jaar, overeenkomstig de bepalingen van art. 9t en 94 der wet van den 8 Januarij 1817, regt op vrijstelling hebben verkregen en mitsdien hun ontslag uit tie dienst verlangen om de schriftelijke bewijzen daarvoor naar aanleiding van art. 21 der wet vóór den 5 Januarij aanstaande ter Stedelijke Secretarie over te brengen, waartoe ook ouders, voogden, curators of gemagtigrlen van de belang hebbenden, evenzeer als de manschappen zelve, bevoegd zijn. En opdat niemand hiervan eenige onwetendheid zoude kunnen voor wenden zal deze worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks binnen de Stad tc doen gebruikelijk isen in de Stads-Courant worden ge plaatst. Gedaan te Zierikzee. den 23 December 1846. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE CRANE vt. Ter ordonnantie van dezelve, De Stads Secretaris "W. J. P. KROEF. - rit i -i - ---- - n— - BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER der Stad ZIERIKZEE brengt ter kennis van de daarbij belanghebbenden dat bet negen-maands kohier voor de Belasting op bet Personeel en liet suppletoir kohier van het Patentregt over het loopende dienstjaar2d" kwartaal voor deze Stad op den 11 dezer maand door Zijne Excellentie den heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie zijn executoir verklaard en op heden gesteld worden in handen van den heer Ontvanger der Directe Belastingen te dezer Stede ton fine van invordering en eindelijk dat ieder verpligt is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet Ie voldoen. Zierikzee, den 23 December 1846. De Burgemeester voornoemd DE CRANE. NEDERLANDEN. 's GR AVENHAGË den 22 December. Men verneemt, dat da tweede kamer der staten-generaal tegen dingsdag den 29 dezer des namiddags ten 2 ure bijeengeroepen is. Men verzekert dat als dan ingevolge art. 123 der grondwet aan de kamer zullen wor den aangeboden de ontwerpen van wet. uitmakende de staalsbegroo- ting voor de jaren 1848 en 1849. Men voegt er bij dat de kamer eerst in Februari) aanstaande bare werkzaamheden bepaaldelijk zal hervatten. Men zal zich gewis nog herinneren de uitspraak van het prov. gereglshof in Zuid-llolland van 30 Mei II. waarbij vijf schuldigen aan eenen gewelddadigen diefstal onder 'de gemeente Ridderkerk gepleegd tot de straffe des doods verwezen zijn. Nadat geen dezet. veroordeelden zich ondanks de vermaningen en raadgevingen hun ner pleitbezorgers tot den koning had willen wenden doch de familie-betrekkingen van drie hunner tot dat einde hunne smeek schriften hadden ingediend vernemen wij dat het Z. M. bij besluit van 13 dezer heeft behaagd aan Adrianus de Koning kwijtschelding Ie verleenen der te dezer zake hem opgelegde doodstraf, met corn- mutatie derzelve in die van geeseling en brandmerk met den strop om den hals aan de galg vastgemaakt, uit t-e voeren op een schavot te Dordrecht en tuchthuisstraf voorden lijd van twintig jaren. Naar men wil zouden hij hetzelfde besluit afgewezen zijn de verzoeken, ran gratie ten behoeve van Adrianus van der School en Ar ie Thomas Keijncmansmede-veroordeelden wegens dezelfde misdaad. Dezer dagen zijn de plaatselijke besturen aangeschreven, om vóór den 15 Januarij aanstaande oene juiste opgave te willen in zenden van de boeveelheden graan en andere voortbrengselen van den landbouw welke de gemeente heeft opgeleverd. Men verneemt, dat het Z. M. den koning behaagd heeft in te teekenen voor drie exemplaren van het Biographisch Woordenboek van alle in den Bijbel voorkomende personen onder hoofd-redactie van den heer II. van I'egningenridder der Orde van den Nederl, Leeuw, lid der Maatschappij van Nederl. Letterkunde te Leiden en predikant to Meppol uit te geven bij den boekhandelaar IF. II. van Heynin- gen te Utrecht. Den 17 dezer is Ie Parijs ovprleden de hoog welgehorpn heer jh.' m.' Steengracht van Ooslcapelleheer van Mooyland Till enz., in Pruissen lid der ridderschap van Zeeland ridder der Orde van den Nederlandseben Leeuw enz. GEMENGDE BINNEN- EN BUITKNLANDSCHE BERIGTEN. Do bekende blinde reiziger luitenant Holman is, na eene afwezigheid van zes jaren in welken tijd hij Portugal Spnnjo Algerie en allo landen aan de Middellandsche-Zee Egypte, Syrië en Jeruzalem bezocht, maar ook nog de minder bezochte gedeelten van het Zuid-Oostelijko Europa, zoo als Hongarije, Zevenbergen, ServieBosnië enz. in alle rigtingen doorkruiste, gezond onwel te Liverpool aangekomen. Even als alle vroegere reizen maakte de merkwaardige man ook dezen togt zonder eenigen geleider. Volgens de jongste lelling bezit Pruissen 15,800,000 inwoners, en volgens de belijdenissen, 9'/» millioenen Pro testanten, 5'/j millioenen Katbolijken 196.000 Joden 14,500 Men- noniten en 1300 Grieken. Het leger heeft 115,900 man onder de wape nen. Sedert eenige weken worden van Londen groote hoeveelheden hooi naar Oran afgezonden ten behoeve van de fransche ruiterij in Al gerie. Dat hooi wordt, vóór de inladingmet behulp van werktuigen, sterk ineen gepakt, Uit Uilen in Noord-Braband meldt men dat aldaar den 17 dezer een hevige brand uitgebarsten is, ten huize bewoond, door D. de Wit. Het gansche huis is in de asch gelegd, met al hetgeno het behelsde benevens drie koeijen en een paard. De bewoners hebben, ter naattwernood bun eigen leven kunnen redden. Huis en goederen waren togen brandschade verzekerd. Van den 9 Januarij aanslaande den eersten dag van het russische jaar af, zal het oude koningrijk Po len den naam van Kieuw Rusland aannemen. Laatstleden woensdag

Zierikzeesche Courant | 1846 | | pagina 1