jë dvertentiën. massa der bevolkingen scliijntmet gelatenheid af te wachten voor wien lie fortuin 7-icli verklaren zal maar overigens zijn er thans 3 partijen, waarvan men de vanen over het land ziet wapperen. To Lissabon ziet men die van het gouvernement, te Oporto die der Cliarlistenen in het veld die van de Mignellislen. Deze laalsle partij begint allengs eene aanzienlijke magt te lellen. In de residentie heeft zich eene vereeni- ging ter bevordering van ambachten onder de Israëliten te 's Gravenbage gevormd onder voorzitting van den heer opperrabbijn Ferares. Ze ker violistle 's Mage algemeen onder den naam of bijnaam van Sprecher- tje bekend, is, na bij gelegenheid van eene bruiloft eenige gelden te hebben bijeengegaard onder Rijswijk levenloos uit eene sloot opgehaald en de viool, met welke hij den kost zoo zuur verdiende, op den kant gevonden. Daar hij beroofd en bestolen was, moet bier aan eene ver schrikkelijke misdaad gedacht worden. Men verzekertdat er hij het fransch gouvernement ingekomen is een officieel rapport van den admi raal Montagues de la Hocque, bevelhebber van hel eskader op de afrikaan- scho kusten, ter wering van den slavenhandel welk rapport het vrees- selijk berigl inhoudtdal 2000 negers door do hoofdendie gewoon \varnn den slavenhandel te drijven, en die zich thans den uitvoer belet zagen vermoord zijn geworden. M''n (eest in de Provinciale Utrechtsche Courantonder dagleekenïng van den 15 dezer, het volgende: Gisteren morgen hadden wij een voor dit jaargelijde ongewoon natuurverschijnsel. Nadat reeds den genenten morgen eenige sneeuw was gevallen viel er omstreeks half twaalf ure eene hevige sneeuw- en hageljagt vergezeld van een zwaar1'' önweder hetwelk lot bijna 1 ure aanhield. ïlet licht en de donder slagen volgden elkander onmiddelijk op en waren zoo geweldig, da! de bliksem drie maal in den Domstoren sloeg en langs eene blikken gootpijp in eene soort van waschhok zroh ontlaadde, tn dat hok waren verschei dene stukken uit den muur geslagen eene groote waterton was geheel zwart en verweloos door hel vuur terwijl eene kleine glasruit aan stukken was geslagen. De muur was geheel zwart. Ook op andere plaatsen zijn de wanden aangeslagen. De uitweg welken de Idiksein heeft genomen is niet na le gaan. Get klokkenspel is dadelijk stil blijven slaan. Nadat de bliksem de twedde maal reeds in den toren was gezien waren verscheidene der geburen naar hoven gekomen en waren allen in het waschhok toon een hunner het gevaar hiervan hun onder het oog bragt. Naanwetijks hadden zij ook het hok verlaten of voor de derde maal sloeg de bliksem door de pijp in het hok. Door toeval heeft men derhalve geene ongelukken te betreuren gehad. Van buiten heeft men verscheidene stralen vuur langs den toren zien schieten en zag men den toren geheel in ronk. Hel is te verwonderen dat de aanwezige bliksemafleider reeds zoo lang gereed nog niet gebruikt wordt immers de kosten van aanbrenging en onderhoud zouden dubbel Vergoed zijn door de meerdere zekerheid voor een torenbrand welke Zoo noodlottig voor de rondom wonenden zoutte kunnen Worden. Laatstleden zondag avond-is, te midden cener zware hagelbuida bliksem te Westerland op het eiland W wringen in een op zichzelf staand huis geslagen, het welk binnen weinige oogenhfikken een puin hoop was waardoor tie bewoners twee van .handenarbeid levende huis gezinnen nagenoeg al hunne bezittingen verloren hebben. Ook hoven de stad Leiden en hare omstreken is maandag morgen omstreeks elf ure een onweder losgebarsten en onder Soeterwoude achter de Weipoort, zijn twee schapen in het ve!dadoodgeslagen. Nog meldt men uil Utrecht van den 10 dezer: Sedert ecnigen tijd hebben onderscheidene dagbladen melding gemaakt van een nieuwe wijze van broodbereidingnamelijk uit tarwemeel en geraspte man- geiwortelen. Ook hier ter stede zijn daarmede proeven genomen welke een voldoende uitslag hebben opgeleverd. Men neemt van ieder ge lijke hoeveelheden. Het meel wordt gekneed met hel sap, hetwelk uit de, vooraf van de schil of huil ontdane, inangelwortelen bij het raspen voorkomt, wordende voorts de lijn geraspte zelfstandigheid cr bijgevoegd en verder, even als gewoon deeg, na gisting, op de gebruikelijke wijze gebakken. Men voegt er slechts een weinig meer zout hij dan voor gewoon brooddeeg. Het gemengde brood goed gerezen zijnde, heeft een goeden smaak en bezit de eigenschap, dat het minder spoedig aan uildrooging onderhevig is dan zuiver tarwe brood. Tien nederlandsche ponden meel en 10 nederlandsche pon den inangelwortelen, alzoo bewerkt, leveren 18 nederlandsche pon den brood uit; terwijl 10 nederlandsche ponden meel met water aange mengd 15 nederlandsche ponden brood geven. Men verkrijgt dus door de opgegevene vereeniging van mee! met geraspte inangelworte len in de bedoelde hoeveelheden 3 nederlandsche ponden brood meer dan van enkel meel, welke - de waarde der inangelwortelen volgens den legenwoordigen prijs van f 7 de 1000 nederlandsche pon den berekend - op 7 centen te slaan komen terwij! een brood van 1 nederlandsch pond, uit enkel ongebuild tarwemeel gebakken, hier ter plaatse, thans kost 18 centen. Men geeft in bedenking of niet van deze nieuwe wijze van brood- bereiding in den legenwoordigen tijd voorrd voor behoeftige volks klasse gebruik zal kunnen worden gemaakt? Over eene aanzienlijke commissie, zou hot voordeel niet gering zijn te achten. De Delftsche Courant deelt een treurig bewijs van verregaande gierigheid ten koste van eigen gemak en leven mede. Zekere Ary van der Hoeven, 75 jaren oud, gepensioneerd werkman van 's rijks magazijnen aldaar, die zich door ovorgroote armelijkheid zoo io levenswijze als kleeding onderscheidde en geheel alleen in een klein gehuurd huisje in eene poort in het Achterom woonde Waar de huren hem nu en dan uit medelijden van warme spijzen voorzagen en waar hem vuur ter verwarming en eene goede leger stede ontbrak is nu door koude en ontbering bezweken. Na twee nachten veei gerucht gemaakt, maar alle hulp afgewezen te heidien werd hij des morgens tusschen een kouden aschpot en een stoel bijna levenloos op den grond gevonden cn was voor dat hem geneeskundige hulp kon worden toegediend overleden. Verscheiden voorwerpen van waarde zijn hij hem gevonden zooals een zilveren horlogie een paar dilo schoengespen eene zilveren tabaksdoos met goud gevuld een oude linnen zak met gerande drie guldenstukken en andere buiten koers gestelde munten die reeds lang in zijn bezit moeten geweest zijn. Zijne erfgenamen die hem nooit bezochten een waarvan zicb in de nabijheid van Rotter dam moet bevinden terwijl de anderen te Delft wonen zijn min vermogende lieden welke genoemde courantaan het slot van haar berigthoopt dat een nuttiger gebruik van het geld zullen maken. Te Rotterdam zal, in de maand Julij des volgenden jaars, een groot muzijkfeest worden gegeven hetwelk 3 dagen zal duren. Men wil dat het orchest uit 800 personen zal zijn zarnengeslcld en dat men onder de directeurs en uitvoerders den groolen Mendelssohn Barlholdy mevrouw Schloss en onderscheidene andere voorname kunstenaars en kunstenaressen zal mogen lollen. Daar waarschijnlijk in dezelfde dagen de wedstrijd van de koninklijke nederlandsche jachtclub zal plaats hebben, laat het zich aanzien, dat-Rotterdam alsdan door een buitengewoon groot aantal vreemdelingen zal worden bezocht, en dat er gedurende die feesten zeker eene bijzondere leven digheid zal heerschen. Te Neuilly (Frankrijk) leefde een oud schrijnwerker die zich liet hedeelcu en bijna iederen dag op de kerktrappen zat en bedelde. Eenige dagen geleden sterft hij op stroo en onder dat slroo vindt men twee bankbriefjes van 1000 franks; verder onderzoek brengt een bestoven koffer in den schoorsteen verborgen aan den dag waarin 17,000 francs in 35 zakken. Er waren er veie bij zoo nieuw als zij 25 jaren geleden uil de munt waren gekomen. De notaris Ancelle moet deze buitenkans onder negen erfgenamen verdeelen. VLiSSINGENden 15 December. De desertie in het helgische leger schijnt te vermeerderenvan tijd tot tijd ziet men hier con- voijeri van 5 en 4 manschappen, welke door onder-officieren van hel. 34° regement te Neuzen geleid zich voor de dienst in onze koloniën aanbieden; ook komen er nu en dan jonge lieden, uit de heide Vlaanderen, welke zich ais vrijwilligers voor Java verlangen te engageren. Z1ER1KZEE den 22 December. Naar men met genoegen ver neemt, *is dezer dagen door do gezamenlijke beurtschippers, van deze stad op Rotterdam varende concessie aangevraagd tot het aanleggen van eene slooinhooldienst tusschen genoemde sledenwelke boot alsdan even als dé beurtschepen van deze haven zoude afvaren. Liet is te hopen dat deze langgewenschte onderneming eenmaal moge tot stand komen niol alleen tot mc.erdcr gerief van bet reizend publiek maar ook io het belang van den handelstand en dat zij die hieraan hunne medewerking kunnen verlcenen zich ten deza niet zullen onllrekken. Ten gevolge der in eene groole hoeveelheid gevallen sneeuw in de verioopon week en de daardoor veroorzaakte ongelijkheid en gladheid der stralen heeft men in deze stad verscheiden ongelukken le betreuren. Eenige ingezetenen hebben arm- of beenbreuken be komen waaronder eene vrouw die haar heen door een val hij de slraat op eene zeer gevaarlijke plaats heeft gebroken. De hollandsehe post van eergisteren zoo mede die van giste ren waren heden morgen alhier nog niet aangekomen. Bij Zijner Majesleits besluit van den 10 dezer, is benoemd tot raadsheer in het provinciaal geregtshof van Zeeland, m.' A. J. van Deinse. thans substituut-officier bij de arrondissements-regtbank to Goes. Bij besluit van dezelfde dagteekening is benoemd tot substituut- officier hij de arrondissements-rtgtbank te Goes m.F W. G. de Knoltke van der Meulenthans regter-plaatsvcrvangcr bij de arrondissements- regtbank te 's Hertogenbosch. Men verneemt dat dezer dagen door het provinciaal geregtshof van Zeeland naar de openbare teregtzitting verwezen is zekere Felicila Culleoud 28 jaren, taaist dienstmeid te Stoppeldijke als beschul digd van moedwillige brandstichting in een gebouw en van diefstal door middel vars inwendige braak gepleegd ten huize van en jegens haren meester tijdens zij bij hein als dienstmeid voor loon in dienst was. De beer P. H. van der Veenarrondissements-ijker van malen en gewigten te Hulst, een veel belovend jongeling vari 22 jaren beeft aldaar in den namiddag van den 8 dezer op eene droevige wijze zijnen dood gevonden. Ter jagt gaande, wilde hij zijnen hond die onwillig was hem te volgen met d,e kolf van zijn geladen geweer een slag toe brengen doch sloeg met dezelve op eeo bevroren steen met dal jam merlijk gevolg, dat de beide loopen van het geweer afgingen en bet geheels schot hem in het onderlijf trof. De ongelukkige gaf weinige oogenblikkeu daarna onder de vreesselijkst'e pijnen den geest. 200'le KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE LOTERIJ. Vijfde Klasse. 9"° Lijst, n.° 17414, f 1000. 10de, 11de en 12dc Lijst, Geene. 13"' Lijst, n.° 18035', f 1000. 14a" n." 10353, f 1000. 15de n.16142 f 25,000; - n." 8473, f 1250. 16d» n.° 917 ,f 1000. Bij Vonnis der Arrondisseinents-Regtbank le Zierikzee, van 15 December 1840, is JACOB! MOERLAND, zonder be roep, wonende te Stavenisse gesteld onder Curatele. II. A. van IJSSELSTEIJNProcureur. Degenen welke in het aanstaande jaar BUNDERS en JONG VEE ter BEWESDÏNG zouden wenschen uit te besteden hetzij per maand or per saizoen in don nieuw bedijkten Onrust- Polder, Eiland Noord-Gevelandkunnen dienaangaande de voor waarden vernemen bij den Rentmeester van voornoemden Polder den Heer lf. A. Mooijaart le Colijnsplaat. (Brieven franco.) TE ZIERIKZEE BIJ DE WEI). A. DE VOS EN ZOON STADSDRUKKERS»

Zierikzeesche Courant | 1846 | | pagina 2