IV .O 102. ZIE RIRZEESCHE DINGSDAG A.o 1846# COÜRANT, 22 DECEMBER. Besturen en Administration. Nieuwstijding en Sé- TJit hoofde van het invallende KERSFEEST, zal de Vrijdagsche Courant op aanstaanden Donderdag worden uitgegeven. Geheele Halve Vijfde Tiende Twintigste f 82,00 - 41,00 - 16,40 - 8,20 - 4,10 Twintigste SLUITING DER GROOT E J A G T. NOTIFICATIE. De STAATSRAAD GOUVERNEUR var de Provincie ZEELAND, 'brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden dat door Zijne Excellentie den Opperhoutvester met overleg van Hun Edel Groot Aohtbarpn de Gedeputeerde Stalen dezer Provincie de sluiting der Groote Jagt is bepaald op den 31 dezer maand met zons-ondorgang zullende het tijdstip der sluiting van de Jagl op Ganzen, Eenden en Watersnippen nader worden vastgesteld. En ten einde niemand hiervan onwetendheid voorwende zal deze worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks te gpschieden gebrui kelijk is mitsgaders in het Provinciaalblad geplaatst. Middelburg den 15 December 1846. De Staatsraad Gouverneur voornoemd VAN VREDENBURCH. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad 71ERIKZEE brengen ter kennis van lief publiek dal de intrekking van de oude stukken van EEN GULDEN en van een HALVE GULDEN die met den 25 dezer maand buiten omloop zijn gesteld bij de Neilerlandsche Bank en de Agenten van 's Rijks Schatkist zal plaats hebben van heden tol Donderdag den 24alsmede op Maandag en Dingsdag den 28 en 29 dezer maanden bij de Ontvangers der Middelen lot den 28 dezer, op de gewone kantoor-uren. En opdat niemand hiervan ónwetendheid voorwende, zal deze worden afgekondigd en in de Stads Courant geplaatst. Zierikzeeden 21 December 1846. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE, vt. Ter ordonnantie, De Stads Secretaris AV. J. P. KROEF. BEKENDMAKING. Achtervolgens art. 3 van Zijner Majesteit's besluit van den 6 Januarij 1831 n.° 68, (Staatsblad n.° 2,) heeft Zijne Excellentie de beer Minister van Financiën bij resolutie van den 17 dezer maand bepaald de prijzen het opgeld daaronder begrepen waarvoor de col lecteurs splitters en dehitanten der Koninklijke Neilerlandsche Loterij de loten en gedeelten van dien voor de derde week der trekking van de laatste klasse der 200"e Loterij zullen mogen uitgeven te weten Bij verkoop Bij verhuring loten 82,00 Geheele loten 44,00 Halve ...- 22.00 Vijfde ...- 8,80 Tiende - 4,40 - 2 20 Wordende de belanghebbenden hij deze herinnerd dat bij voor noemd artikel van Zijner Majesteit's besluit uitdrukkelijk is vastge steld dat de collecteurs splitters en dehitanten gehouden zijn om zich naar die prijsbepaling te regelen en dezelve gedurig ter inzage voor het publiek beschikbaar te hebben. Zierikzeeden 21 December 1816. Voor Z. E. den heer Staatsraad Gouverneur van de Provincie Zeeland De Bu rgemeesler der Stad Zierikzee DE CRANE. NEDERLANDEN. 's GBAVENHAGE den 18 December. Bij besluit van den 14 dezer heeft Zijne Majesteit onder anderen vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van de Orde van S.'-Wladimir S"1' klasse door Z. M. den keizer aller Bussen ge schonken aan den staatsraad in buitengewone dienst m.' I. Boei je, belast hij het departement van financiën met het beheer der zaken van de afdeelingen in- en uitgaande regten en accijnsen. Naar men verneemt heeft Z. M. aan zekeren Klaas Klut onlangs door bet provinciaal geregtshof in Noord-Holland tol de dood straf verwezen ter zako van moedwillige brandstichting in zijne woning lijfsgenade geschonken en die straf veranderd in geeseling en brandmerk met den strop om den hals aan de galg vastgemaakt, uit te voeren le Zaandam en wijders in eene tuchthuisstraf van 20 jaren. Wij hebben reeds vroeger medegedeeld dat op 's konings be paald verlangen aan de op hoogstdeszelfs verjaardag van stads wege gegeven illuminatie geene meerdere uitbreiding gegeven is, omdat Z M. vermeende dat de daartoe noodige gelden tot meer nuttige einden konden worden aangewend in het hijzonder voor de behoef tige klasse; thans kunnen wij er nog bijvoegen dat Z. M. nu onlangs weder, aan godsdienstige gestichten hier ter stede, giften heeft doen uitreiken en dat naar wij vernemen uit zoodanige gift in het DiaconieVOude Vrouwen- en Kinderbuis der Nederduitsche Her vormde Gemeente alhier, een feestmaal is bekostigd geworden. Men weet dat de bevolking van dit gesticht het getal van 500 zielen te boven gaat GEMENGDE BINNEN- EN BUITENLANDSCHE BER1GTEN. De tot dus ver op last der britsche regering genomene proeven met het verzenden der oost-indische depêches door Duitschland in plaats van Frankrijk, zijn ten voordeele van den weg over Duitschland uitge vallen. Het aantal der duitsche landverhuizers welke uit Hamburg de reis naar andere werelddeeien (voor verre het grootste deel naar N. Amerika) hebben aangenomen is in dit jaar geslegen tot hoven de 5000. Uit Bremen en ook uit Antwerpen is een nog grooter aantal vertrokken. De berigten uit Ierland loopen tot den 14 dezer en luiden toenemend treurig. De uitgehongerde bevolking wordt thans ook door koude en vorst geteisterd. In eene aanspraak door O'Connell den 14 in het du- blinsche genootschap gehouden heeft hij de treurige omstandigheid ver meld dat in de toen afgeloopene week in het graafschap Connaught zeven en veertig gevallen waren voorgekomen van personen die, blijkens de uitspraak der gezworenen van honger gestorven waren. De bey van Tunis is in den ochtend van den 15 dezer, na van koning Bo dewijk Philips en zijne familie afscheid genomen le hebben uit Parijs naar Toulon vertrokken om naar zijne staten terug te keeren. Uit eenen vergelijkenden staat van de prijzen der tarwe, in het begin van December, blijkt, dat hel mud van dit graan gold te Dublin 34 fr. 25; te Brussel 26 fr. 60; te Londen 25 fr. 50; te Amsterdam 24 fr. 93; te Dantzig 22 fr. 71 le Napels 20 fr. 12; le Bilbao 18 fr. 99; te Pe tersburg 17 fr. 52; te Salonichi 11 fr. 31 en te Alexandrie 9 fr. 58. In de laatste helft van October is het noord-amerikaansche smaldeel het welk de havens in de golf van Mexico blokkeert, de rivier van Tobasco opgezeild, en heeft hetzelve, na eenige mexicaansche schepen vermeesterd te hebben die stad beschoten de aldaar op de batterijen aanwezigs kanonnen vernageld en vervolgens den terugtogt aangenomen. In de oostelijke havens der Vereenigde-Staten hielden de aanvoeren van granen uit het westen nog aan. Men had er steeds gebrek aan schepen voor het overbrengen van dien voorraad naar Europa. LI. zaturdag waren de hoofdstraten van Brussel als het ware geheel bezet met bede laars, meerendeels uit de vlaamsche gewesten. Van de zijde der policie is aan menigeen dezer lieden eene gift van 3 franken geboden onder voorwaarde, van zich dadelijk huiswaarts te hegeven; doch zonder ge volg, In de eerste dagen van December is ook in het noorden van Italië, even als in het zuiden van Duitschland, eene groote hoeveelheid sneeuw gevallen. In Frankrijk Belgie en Engeland heeft het, even als hier le lande, in de laatste dagen ongemeen sterk gesneeuwd. S. van Handel, te Botterdam, verklaart'openlijk in de Nieuwe Bollerdamsche Courant, dat hij van het geloof zijner vaderen door alle verleidingen af getrokken zijnde, het geloof, waartoe hij verleid was, weder heeft af gezworen zoodat hij lot dal zijner vaderen is teruggekeerd. Te Hil versum zal een tolgaarder huwen. Bruid en bruidegom hebben elk maar een heen. De hnlgische kamer heeft een orediet van 1,500,000 fr. gestemd voor onderhoud iler behoeftigen en 300,000 fr. voor aan moediging van de katoennijverheid. Volgens officiëele staten bedroeg het getal der ingeschreven armen in Belgie op den 1 dezer te zamen (be halve Namen waarvan de opgaaf ontbrak) 686,887 erkende armen. In de omstreken van Algiers, op gronden welke de fransche regering toehehooren zal eene proeve van rijstbouw in het groot worden geno men. 1000 a 1200 kanonnen en mortieren, bestemd tot de wa pening der gedetacheerde forten van Parijs, zijn reeds gegoten en gereed oin naar hunne bestemming le worden vervoerd. De stortingen welke in de centrale kas in Frankrijk ten voordeele van hen die door do laatste overstroomingen geleden hebben waren bewerkstelligd beliepen don 12 dezer 1,41 4,165 franks 52 centimes. Groote troepen water vogels zijn dezer dagen in de rigting van het noorden naar het zuiden over Parijs heen gevlogen hetwelk men aldaar voor een zeker teeken houdt van op handen zijnde gestrenge koude. Wederom 2 ongeluk ken door het vuur heide le Breda voorgevallen. Eene vrouw had zich dezer dagen in een' staat van dronkenschap ernstig gebrand, en was in hoogst zorgelijken toestand naar het gasthuis vervoerd. Zij is thans, na hevig lijden overleden. Een kind in dezelfde stad 4'/2 jaar oud heelt, door de-verregaande onachtzaamheid der ouders. II. maandag zulke ge weldige. brandwonden bekomen dat het den volgenden dag is overle den. Den 15 dezer hebben eenige hoeren een groolen wolf te Ant werpen anngebragtdien zij op weinige mijlen van die stad gedood had den. Sedert vele jaren had zich zulk een roofdier niet in die streken vertoond en men denkt dat deze, uit hoofde van de groote hoeveelheid gevallen sneeuw, derwaarts is gedreven om buit te zoeken. Aan den burgeroorlog in Portugal schijn 1 geen einde le zullen komen. De groote

Zierikzeesche Courant | 1846 | | pagina 1