ZIERI&ZEESGHE VRIJDAG A.° 1840. COURANT. 18 DECEMBER. Nieuws tijdingen. N.o 101. sf NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 15 December. Z. M. heeft, bij besluit Van den 5 dezer kwijtschelding van de doodstraf verleend aan Elslie JUulbers die bij arrost van 10 Julij jl. schuldig verklaard is aan het moedwillig van het leven berooven van haar pas geboren kind en deswege tot do kapitale straf was veroordeeld. Die straf is ver anderd geworden in 10 jaren tuchthuisstraf. Van wege het departement van binnénlandsche zaken is uitge geven een berigt van eene geldleening a i'fs percentter som van 1 millioen guldens uitmakendede 4ds serie der negotiatie van 8 millioenen tot goedmaking der kosten van droogmaking van het Haarlemmer-Meervastgesteld hij koninklijk besluit van 5 Dec. jl. De inschrijvingen zullen geopend zijn, ten kantore van de ncderl. bank en bij de agenten van 's rijks schatkist in de hoofdplaatsen der provinciën en te Rotterdam van den 28 tot en met den 30 Dec. aanstaande. Sedert langen tijd werd op vele plaatsen vooral ten platte lande in strijd met art. 45 van het reglement voor het bestuur der steden en art. 6 voor dat van het platte land en verscheidene koninklijke besluiten de praktijk der armen waargenomen door ge neeskundigen tevens leden van den raad of burgemeester. Niette genstaande reeds vroeger in de dagbladen'hierop wefd opmerkzaam gemaakt en door de gouverneurs der provinciën aan de gemeente besturen hierover eene circulaire werd gerigl bleef dit misbruik op sommige plaatsen vooral in Noord-Braband met voorbijgang van andere gevestigde geneeskundigen ja zelfs in weèrwil hunner recla mes voortduren. Men verneemt dal thans, bij ministeriële uoit- schrijvinggelast is, dadelijk dit misbruik te doen ophouden. GEMENGDE BINNEN- EN BÜITENLANDSCHE BERIGTEN. De stad Siebenlehn in Duilschland is door de Berg- en Gersdorfer mijnwerkers op eene voor de toekomst hoogst bedenkelijke wijze bijna overal ondermijnd geworden. Reeds sinds langen lijd is midden in de stad da grond plotseling ingezaktja zelfs is dit op zekeren dag gelukkig na het alloopen van het onderwijs gebeurd onder het schoollokaalde waterbronnen zoowel van de stad als van de burgers zijn verstopt. Omtrent de zwafe mishandeling, die, volgens een dezer dogen in een der groningsche dagbladen geplaatst berigtccnen student aldaar door mede-studenten zou zijn aangedaan leest men thans in datzelfde blad eene teregtwijzende opgave, volgens welke dat eerste berigt deels on waar, deels ten uiterste overdreven is geweest. Beriglen uit Rome van 30 November deelen den inhoud mede van eene aanschrijving van het pauselijk bewind waarbij de bestuurders van godsdienstige en lief dadige gestichten en vereenigingen waaronder ook de kloostersbroe derschappen hospitalen enz. gelast worden om zonder verwijl aan het hoog bewind eene naouwkeurige en uitvoerige opgave te doen van alle inkomsten en uitgaven dier instellingen. Tot dusver waren die gestich ten aan zoodanige oonlróle der regering niet onderworpen. Te Hamburg is tijdens het verblijf van Ronge, eene gemeente van Duitsch- Katholijken geslicht. In Zui'd-Duitschland hebben deze laatsten naar men meldt zich in den laatsten tijd niet veel uitgebreid. Betreffende Groenlo verneemt men dat daar zaturdag jl. weder dragonders zijn binnengerukt. Maria Wiegerink durft zich uil vrees voor mishande ling, evenwel nog niet buiten 's huis vertoonen kunnende de geregls- dienaar en veldwachter haar daartegen niet beschermen. Eenige dagbladen deelen het uitvoerig verhaal der overrompeling van een en- gelsch vaartuig door grieksche zeeroovers op den 11 October ter hoogte van Tenedosmede. Zij verlieten hel schip eerst toen zij na den kapi tein en stuurman vastgebonden een scheepsjongen vermoord en de overige equipage in het vooronder opgesloten te hebben alles wat draag baar en eenigzins van waarde was hadden weggeroofd. De minister van binnenlandsche zaken in Frankrijk heeft aan de prefecten der depar tementen eene circulaire gerigt, in welke hij die beambten aanbeveelt in de gasthuizen steeds naauwkeurig toezigt te doen houden dewijl bij de zieken herhaalde pogingen tot proselytenmakerij zijn aangewend. Men meldt uit Petersburg van den 1 dezer Op den 28 November is onze winter begonnen met eenen scherpen noord-oostenwind en hevige sneeuwvlagen, bij eene koude van 6 graden. Daags daarna dreef de Newa reeds veel ijs af, zoodat de bruggen welke de stad met de eilands gedeelten verbinden moesten weggenomen worden. Heden ligt de sneeuw reeds zeer vast en diep, bij eene koude van 9 graden en de groote keizerlijke stad wordt reeds in alle riglingen met sleden bereden..Door de veel gevallen sneeuw was den 14 dezer de Maas voor Rotterdam als met sneeuwijs overdekt en onderscheidene stoombooten hadden dien dag hunne gewone afvaart moeten slaken, De toeloop van jongens voor de engelsche zeemagt is in den laatsten tijd zoo groot geweest, dat de admiraliteit de aanneming heeft moeten beperken. Als een nieuw bewijs hoe op vele plaatsen nog veel bijgeloof heerschtschrijft men uit Zevenbergen dat daar nog steeds de meening levendig is dal er Vampyrs bestaan. Aldaar was eene veeziekte uitgebarsten. De boeren groeven daarop bet lijk van een' onlangs overleden persoon op die zij voor de oorzaak dezer ramp aanzagen hielden eene soort van gerigt over het lijk, en verminkten liet op eene gruwelijke wijs. Men rekent, dat in Ierland een millioen menschen broodeloos is, In het graafschap Mayo alleen zijn, binnen ééne week, 9 menschen van honger omgekomen zonder het aantal dergenen te rekenen die ten gevolge van uit gebrek ontstane ziekte gestorven zijn en dit aantal is niet gering, want daar en in andere graafschappen heerscht meer dan ééne zoodanige ziekte. In gelijke verhouding nemen de moorden en plunderingen toëji Alge- meene goedkeuring verwerft de verlaging der reiskosten tusjtien En geland en Calcutta, door Egypte, die met Maart 1847 iukwerking zal komen. Tot hiertoe bedroegen die 143 ponden sterling, welke tot 127 ponden dalen zullen ook ten gevolge van beschikkingen door den egyplischen pacha daargesteld. Sedert eenige dagen worden bij on derscheidene ingezetenen te Amsterdam boodschappen gedaan het ver zoek bevattende, om op een bepaald uur op een aangewezen plaats te komen welke boodschappen gebleken zijn verzonnen te wezen vermoe delijk met geen ander doel dan om de kans waar te nemen tot het plegen van diefstal. Thans zijn al de pinken van den engelschen wal te Scheveningen behouden teruggekeerd. Het getal haringen dat is aange- bragt bedraagt ruim vier en een half millioen en alzoo een half mil lioen meer dan verleden jaar. De visscherij is gezegend afgeloopen slechts een paar reeders zullen of niet, of ter naauwernood de kosten kunnen bestrijden. De overigen hebben alle reden van tevreden te zijn. Het brilscb comité der artillerie heeft zich tegen het gebruik van bet schietkatoen van den heer Schönbein verklaard. Ook in Frankrijk wordt dit katoen als ongeschikt voor het gebruik in den oorlog be schouwd. De oudheden van Ninivé worden eerstdaags te Parijs ver wacht en zullen dadelijk naar het Louvre worden overgehragt. Door de Nederlandsche Handel-Maatschappij is bevracht het brikschip Willem, kapt. J. 6. Schroder, naar Makassar en Batavia. De commissie ter uitgifte der winkelkaartjes bij het 's Gravenhaag- sche departement der Maatschappij: lot Nui van 't Algemeen, ook ge durende dezen winter willende voortgaan om zoo veel mogelijk goede zeden onder den mingegoeden stand te helpen bevorderen en misbruiken tegen te gaan heeft vooral daar zij het nuttige dezer inrigting heeft ondervonden de ingezetenen dezer stad op nieuw in de gelegenheid gesteld om zich v^n kaartjes te voorzien die in be paalde winkels zullen worden ingewisseld tegen grutterswaren of brandstoffen naar verkiezing der houders. - Deze kaartjes hebben de waarde van vijftien of vijf en twintig centen en zijn bestemd om aan de zoodanigen geschonken te worden aan welke men gewoon is eenig geld bij wijze van fooi nieuwejaarsgiftof dergelijke te geven welke gelden men ook drinkgelden pleegt te noemen hoedanigen naam zij doorgaans maar al te juist en uitsluitend ver dienen. De hierboven vermelde kaartjes worden in de winkels die er op aangewezen staan, eiken werkdag, gedurende het geheele jaar, aan genomen. Het nut der inrigting blijkt genoegzaam ware bet maar alleen daardoor dat de giften niet zoo gemakkelijk kunnen worden verkwist of misbruikt en ten laatste althans in nuttige en noodige dingen worden verwisseld. Het volgend berigt is de Rotterdamse/ie Courant van goederband toegezonden «In de nabijheid der landhoeve van de weduwe Huysmans nabij dn Klundert vond men eenigen tijd geleden brandbrieven noderge- le„,| welke de gewone bedreigingen behelsden. De marechaussees va°n de Willemstad (NB. zes personen sterk en die de policiedienst voor zes gemeenten vorrigten moet werd hierop indachtig gemaakt en hield de wacht op dc plaats waar de brieven gedeponeerd waren doch daar zich niemand opdeed om de gelden te komen afhalen keerde men, in den nacht van den 10 dezer, ten 2 ure, onver- rigter zake terugdoch toen de marechaussees in de nabijheid hun ner residentie waren teruggekomen zagen zij de vlammen hoog in de lucht opstijgen en stond de geheele hoeve in brand. De gansche woning en aanhoorigheden 40 stuks vee een aanzienlijke voo>raad graan kortom alle bezittingen der welgestelde eigenaars waren in korten' tijd de prooi van het vreesselijk element geworden en da bezitters in de diepste Rrmoede en ellende gedompeld, te meer daaC niels legen brandschade was verzekerd. »Men kan niet nalaten bij deze gelegenheid op te merken boa heklagolijk het is dat de bewoners ten platten lande, bij gebrek aan het vere'ischt personeel ter surveillance, zoo weinig tegen soortgelijku aanrandingen beveiligd zijn. Uit Utrecht meldt men van den 14 dezer: Men verneemt, da£ dezer dagen door de vereenigde pogingen van de justitie en policio te dezer stedeeene aanhouding hooft plaats gehad van onder d» stads jurisdictie woonachtige veedieven die zich niet ontzien hadden behalve onderscheidene schapen in de noord-westelijke omstreken dezer stad ook eene koe in de weide onder de naburige gemeente Achtienhoven te slagten en de stukken onderling te verdeelen. Bij den treurigen toestand der veldpolicie hier te lande en bijzonder in sommige streken van dit gewest, mogl deze aanhouding, waardoor stoutmoedige roovers buiten de gelegenheid gesteld zijn nieuwe euveldaden te plegen als eene belangrijke uitkomst voor deu land man in deze omstreken beschouwd worden. Op den 7 dezer overleed in de gemeente Lonneker in de provincie Overijssel, Jan Hendrik Gérardzonder beroep, oud circa 54jaren

Zierikzeesche Courant | 1846 | | pagina 1