JV.° 100. ZIE RISLZ EESC11E DINGSDAO COURANT, IS DECEMBER. ISesturen en A&dministratien. f 75,00 Geheeie loten 29,00 JVieu ws tij ding en A.0 1840» BEKENDMAKING. Achtervolgens art. 3 van Zijner Majesteit's besluit van den 6 Januarij 1831, n.° 68, Staatsblad n.° 2,) heeft Zijne Excellentie de heer Minister van Financiën bij resolutie van den 10 dezer maand bepaald de prijzen hot opgeld daaronder begrepen waarvoor de col lecteurs splitters en debitanten der Koninklijke Nederlandsche Loterij de loten en gedeelten van dien voor de tweede week der trekking van de laatste klasse der 200sle Loterij zullen mogen uitgeven te weten Bij verhuring loten Geheeie Halve Vijfde Tiende Twintigste Wordende Bij verhoop loten - 37,50 Halve - 14,50 - 15,00 Vijfde ...- 5,80 - 7.50 Tiende - 2,90 - 3,75 Twintigste - 1,45 de belanghebbenden bij deze herinnerd dat bij voor noemd artikel van Zijner Majesteit's besluit uitdrukkelijk is vastge steld dat de collecteurs splitters en debitanten gehouden zijn om zich naar die prijsbepaling te regelen en dezelve gedurig ter inzage voor het publiek beschikbaar te hebben. Zierikzee, den 12 December 1846. Voor Z. E. den heer Staatsraad Gouverneur van de Provincie Zeeland De Burgemeester der Stad Zierikzee DE CRANE. NEDERLANDEN. AMSTERDAM, den 9 December. Tn de vergadering der deelheb bers in de Nederlandsche Handel-Maatschappij is heden bij meerder heid van stemmen in substantie besloten om den duur dezer instelling, na 31 Dec. 18-49, nog gedurende een tweede tijdperk van 25 jaren te verlengen als grondslagen der nieuwe overeenkomst aan te nemen de artikelen goedgekeurd bij koninklijk besluit van 1831 met inachtneming van <le bepalingen van het wetboek van koophandel en weglating van den koninklijken waarborg; bet kapitaal van 23 millioenen tot 34'/» miilioen te vermeerderen, waartoe het reserve-fonds, op 31 Dec. 1849, geacht wordt toereikende te zullen zijn; aan de deelhebbers, die, met 1850, hun kapitaal terug mogten verlangen en over hun aandeel in de reserve willen beschikken daartoe gelegenheid te geven, gelijk ook aan de zoodanige, welke tot de nieuwe vennootschap wenschen toe te treden om hunne aan- deelen ten blijke hiervan te doen stempelen zijnde de raad ge- magtigd daartoe het noodige te verrigten en onder 's konings goedkeuring, aan de zaak haar volledig beslag te geven. Zoodra deze voor handel en scheepvaart zoo belangrijke beslissing was gevallen heesch het cotlegie Zeemanshoop zijne vlag ten einde hiervan onmiddellijk aan de schepen on het IJ berigt te geven waar van zeer velen onverwijld hunne vlaggen lieten waaijon als een blijk hunner regtmatige vreugde. 's GRAVENHAGE den 11 December. De hooge raad heeft gis teren eene zeer belangrijke regtsvraag beslist die in de praktijk zich meermalen had voorgedaan en waaromtrent de denkbeelden zeer uileen liepen. Volgens art. 1917 B. W, hebben ondurhandsche akten tegen derden geene kracht, dan voor zooverre zij door registratie of andere stellige bewijzen eene zekere dagteckening dragen. Meermalen was nu de vraag ontslaan of een curator in een faillissement als derde moest beschouwd worden hetwelk bij de verificatie van schuld vorderingen van een beslissend belang is. De booge raad heeft da vraag ontkennend beantwoord. Het heeft Zijne Majesteit behaagd den hooggeleerden beer G. Vrolik te benoemen tol staatsraad in buitengewone dienst bij gele genheid van zijne SOjarige betrekking als hoogleeraar bij het atbenteum te Amsterdam. Men verneemt, dat tot ridder van de Eikenkroon is benoemd de heer A. T. van Rijnberk, grondeigenaar en landbouwer te Buren (Gelderland) ter zake van de uitvinding eener dorscb-machine. Naar men verneemt zijn de Saksische ingenieurs en mijnwerkers tot ontginning der goudmijnen aan de kust van Guinea bestemd dezer dagen provisioneel weder naar Saksen teruggezonden en zullen zooals verzekerd wordt in het voorjaar weder hier te lande terngkeeren en alsdan naar hunne bestemming vertrekken naardien zplks als de ge schiktste tijd des jaars tot dat einde wordt aangemerkt. Men brengt zulks in verband met bet verblijf hier te lande van den gouverneur dier kolonie, den hooged. gestrengen heer A. van der Eb, die waarschijnlijk den winter bier overblijven insgelijks tegen dien tijd weder naar de kust van Guinea vertrokken en de werkzaamheden aldaar leiden en be sturen zal. De taats-Courant behelst bet volgende: «De Tijd, Noord-Hollandsche Courant, beweert in deszelfs nommer van den 1 dezer eenen brief uit Batavia ontvangen te hebben waarin het volgende voorkomt »ïn het traktaat na den oorlog met Dipo Negoro gesloten staat letterlijk als volgt: n Ook verbindt zich hel nederlandsche gou vernement pi eg ligdoor alle middelen, die onder deszelfs bereik staan, de uitbreiding der Christelijke godsdienst op Java tegen te werken en te belemmerend' Driest geworden door het verachtend stilzwijgen, hetwelk de regering omtrent dat bespottelijk herigt heeft bewaard stapelt dat blad in zijn nommer van den 8 dezer Onzin op logentaal. Dit oordeel mag streng schijnen maar behoort lint niet ten deel te vallen aan verdichtselen wedersproken door alom bekende geschiedkundige? daadzaken en alzoo geene andere bron hebbende, dan onkunde, of kwade trouw?'' Hierna vermeldt de Staats-Courantmet aanhaling van het om standige verhaal, hetwelk daaromtrent voorkomt in het geschrift van eenen ooggetuige Mémoires sur la guerre de l'üe de Java de 1825 1830, par le major F. V. A. de Stuers) hetgeen bij de onder werping van Dipo Negoro beeft plaats gehad en waaruit blijkt dat dit oproerige opperhoofd na eene zamenspraak met den nederland- schen opperbevelhebber, den luitenant-generaal de Koek, waarbij hij ten laatste weigerde zich te onderwerpen is ontwapend on gevanke lijk weggevoerd naar eene bewaarplaats alwaar bij nog als staatsge vangene leeft. »Met Dipo Negoro (dus vervolgt de Staats-Courantis alzoo geen traktaat gesloten. Hij was weerloos in onze banden gevallen. Do voorwaarden die hij wilde bedingen werden als onaannemelijk afgeslagen. In die voorwaarden was met geen woord van bet Chris tendom gerept. Wanneer men hierbij vergelijkt bet werk van eenen anderen ooggetuige (verzameling van officiële rapporten betreffende den oorlog op Java van 1825 tot 1830 door den generaal-majoor Nahuijs) en bepaaldelijk wat in bet -4,i0 deel bladz. 286 en volg. omtrent de onderwerping van Dipo Negoro wordt verhaald dan zal een ieder de overtuiging bekomen dat het bewuste artikel van da Tijd niets is, dan een even verachtelijk als onhandig verzinsel." GEMENGDE BINNEN- EN BUiTENLANDSCHE BERIGTEN. De russische tolbeambten hebben bet bevel ontvangen om bij inge voerd wordende balen boeken alle misdruk weg te nemen daar men le Petersburg heeft ondervonden, dat op die wijze verscheidene verbodens boekon zijn ingesrnokkeld geworden. Volgens de jongste berigten uit Weenen was men destijds aldaar reeds onderrigt van de protesten der kabinetten van Parijs en Londen tegen de inlijving van Krakau, maar vleide men zich dat deze vertoogen geene meer ernstige gevolgen zouden hebben en dat de westelijke mogendheden van haren kant geene inbreu ken op de verdragen van 1815 zouden maken. Volgens een berigt uit Keulen bedroeg hel aantal schepen welke tusschen die stad en de nederlandsche grenzen op den Rijn naar hel wassen van het water wach ten den 26 November nog 260 meest allen met graan beladen voor Duilschland bestemd. De rondgaande brief van den pauswaaruit blijkt, dat hij in geestelijke aangelegenheden het voorbeeld van zijn voor ganger zal volgen beeft Dij de liberale partij in Frankrijk een ongunsti- gen indruk gemaakt. De pruissiscbe regering is er thans op bedacht, om de landverhuizing naar Amerika eene andere rigting te geven en beeft te dien einde bepaald, dat een gedeelte'der domeinen perceelsge wijs verpacht zullen worden. Deze domeinen beslaan uit nog onbe bouwde gronden en reeds worden in de oostelijke provinciën voorloo- pige onderzoekingen bewerkstelligd. Men beloofde zich van dezen maat regel indien hij mogt gelukken, een allergunstigst gevolg. De her- log van Lucca heeft, uil hoofde der nadeelige en niet zelden ongelukkige gevolgen welke de speelbanken in de baden van Lucca en de zeebaden van Viareggio na zich slepen ten beste zijner onderdanen en van vreem delingen die zich des zomers aldaar ophouden die banken opgeheven in weêrwil van het niet onbeduidend voordeelhetwelk zij der regering jaarlijks aanbrengen. De bekende, veel vermogende gunsteling en eerste kamer-adjudant van den vorigen pausmet name Grötano Moroni welke tot dusver door Z. H. Pius IX in dienst was gehouden, is dezer dagen uit die betrekking ontslagen. Naar men meldtzouden ook eenige andere der voornaamste hofbeambten eerlang bun ontslag bekomen. Bij een bevelschrift van den paus zijn de bevoorregte regtbanken waarbij de regering als klager e,n regter levens optrad opgeheven deze maat regel die slechts voorloopig is, heeft algemeenon bijval gevonden. Op voorstel van den prefect der Seine heeft de minister van binnentand- sche zaken het bestuur der bank van leaning te Parijs gemagtigd om van af den I Maart 1847, voorwerpen tot de kleeding beboorende huisraad beddegoed en gereedschappen tot het uitoefenen van een am bacht bestemd zonder eenige interessen of regten te doen lossen mits dut die voorwerpen vóór den 1 December ingeiiragt en er niet meer dan 10 franken op geleend zijn. Op onderscheidene punten blijven er in Frankrijk steeds ongeregeldheden plaats hebben ten gevolge van den hoogen prijs der levensmiddelen. Zoowel "uit Schotland als uil Ier land luiden do berigten allertreurigst wegens den nood dien de mindere klassen door gebrek aan levensmiddelen lijden, maar, terwijl zij in het eerstgenoemd rijk die ramp met onderwerping dragen neemt in lerlaml de wrevel, met al de verschrikkelijke gevolgen daarvan hand over band toe. De tusschen Londen en Gork varende sloompakel Shannon is II, zaturdag morgen, gedurende, de reis naar laatstgenoemde plaats, ter hoogte van Plymouth, in brand geraakt en tot op den bodem a'fce-

Zierikzeesche Courant | 1846 | | pagina 1